301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
30 Eylül 2017 - Cumartesi 13:17 Bu yazı 690 kez okundu
 
Biz bu oyunu gördük: Bu bir Türkiye savunmasıdır!
Misafir Kalem
 
 

İbrahim Karagül. Yenişafak, 30 Eyül 2017.

Biz bu oyunu gördük: Bir Türkiye savunmasıdır!

Kuzey Irak’taki gelişmeyi bize sadece Barzani meselesi olarak pazarlayanlar yalan söylüyorTürk-Kürt meselesi olarak pazarlayanlar yalan söylüyor. Durumun vahametini gizleyenler, “niye bu kadar büyütüyorsunuz” diyenler, “Barzani ayrı PKK/PYD ayrı” diyenleryalan söylüyor. İran yayılmasına karşı Kuzey Irak’taki “Sünni direnç zayıflatılmasın” diyenler yalan söylüyor.

Referandum için “Türkiye için bir tehdit oluşturmuyor” diyenler, tıpkıAyn el-Arab’da (Kobani) milletimizi oyuna getirdiği gibi yalanlarla yeni bir kamuoyu çalışması yürütüyor. Tıpkı Suriye’nin kuzeyinde terör koridoru oluşturulup Türkiye çevrelenirken kamuoyunu oyaladıklarıgibi yalanlarla yine kamuoyunu oyalıyor, siyasi aklı bulandırıyor, milli refleksi kırmaya ve devletin durduğu zemini yumuşatmaya çalışıyor.

Bütün bunların tamamı, açık ve net olarak, 15 Temmuz’daki çokuluslu saldırının patronları tarafından yönetiliyor, yeni bir müdahale dalgasına zemin hazırlamak için yapılıyor.

Bize “sus” diyenler çok büyük bir oyun kuruyor

Yeni çokuluslu müdahalenin Güney’den, Irak ve Suriye’nin kuzeyinden geleceği apaçık ortaya çıkmışken, “Yeni Sevr” planları masa masadolaşırken, “ülke küçültme” ittifakları gizlenemez hale gelmişken, Barzani ve PKK üzerinden bir ortak harita çizilirken, İsrail’den sonra ilk kez coğrafyamızın merkezinde bir “yabancı garnizon” oluşturulurken, sınırlarımızın sıfır noktasına yabancı ordular yerleşirken, bunun bir adım sonrasının “Türkiye cephesi” olacağı bilinirken, bölgemizde büyük bir paylaşım ve talan yapılırken bize “sus” diyenler çok büyük bir oyun tezgâhlıyor.

O geleneğin mirasçıları bu planları yutmayacak

Bizler, etnik meselelerin çok ötesinde coğrafya algısına sahip bir siyasi geleneğin mirasçılarıyız. Birinci Dünya Savaşı’nı, Gazze savaşlarını, Kanal Savaşı’nı, Kutu’l-Amare’yi, Kudüs’ün nasıl düştüğünü,“İngiliz Ortadoğu’su” projelerinin nasıl uygulandığını, masalarda ne tür haritaların ne kadar maharetle çizildiğini, kimlerin nasıl ihanet ettiğini bilen bir siyasi gelenekten geliyoruz.

Hiçbir tecrübe eksiğimiz yok, bilgi eksikliğimiz yok, ufuk eksikliğimiz yok, coğrafya ve dünyayı okuma cehaletimiz yok.

19. Yüzyılın ve 20. Yüzyılın ilk yarısının travmaları hala hafızalarımızda. Oyunun nasıl kurulduğunu, “Amerikan Ortadoğu’su” hesaplarının nasıl yapıldığını, kimlerin bu amaçla seferber edildiğini, DEAŞ ve PKK gibi unsurların istila öncülerinin sürüsü olarak sahaya sürüldüğünü, bu yıpratma savaşlarının ardından nelerin geldiğini anlayabilecek bir idrake sahibiz.

Ya büyüyeceğiz ya küçüleceğiz..

Bugün, şimdi, derhal, bütün zihin operasyonlarına, engellere, ihanetlere rağmen bir şeyler yapmazsak, bir tarihi kaçıracağımızı, bunun bir daha geri dönüşü olmayacağını, yakın gelecekte Irak’ı tartıştığımız gibi bize Türkiye’yi tartıştırmak isteyeceklerini anlamalıyız.

Selçuklu’dan beri siyasi tarih bu bilinçle, bu kimlikle, bu düşünce tarzıyla yapıldıOsmanlı bu düşünce ve basiret üzerinde yüzyıllar sürdürdü. Anadolu direnişinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinde işte bu refleks var. İşte Anadolu direnişinden sonra bu sefer tarih, yeni bir yükseliş ya da yok olma aşamasındadır. Türkiye ya büyüyecek ya da küçülecektir.

Onların coğrafya okuması bizim için yol göstericidir

Bugün, benzer bir tercihle, kararla karşı karşıyayız. Bin yıllık bölge tarihinde hep bu kritik kararları doğru zamanda aldığımız için varolduk. Eğer aynen devam etmek istiyorsak, sağa sola bakmadan, tarihin akışına doğru, sancılı da olsa kararlar vermek zorundayız. Bu yüzden böylesine büyük bir meseleyi, sadece Barzani’ye, onun hesaplarına, Türkiye içinde bazı çevrelerin duygusal hesaplarına göre algılayamayız.

Tam tersine coğrafyaya müdahil olan merkez ülkelerin entrikalarına, bölgenin tamamını hedef alan 21. Yüzyıl hesaplarına, Türkiye’yi durdurmak ve yeniden Anadolu’ya hapsetmek isteyenlerin onu daha daküçültme planlarına iyi bakmak zorundayız. Adımlarımızı böyle atmak, kararlarımızı böyle vermek tarihsel bir sorumluluktur.

Tarihî kırılma anlarında büyük liderlerin, Alparslan’ın, Kılıçarslan’ın,Fatih’in, Abdülhamid’in siyasi duruşu, perspektifi, coğrafya ve gelecek okuması bizin için yol gösterici olabilir.

Erdoğan Türkiye’ye ve dünyaya ne anlatıyor?

Evet, Cumhurbaşkanı Erdoğan bu iklimden, bu derinlikten konuşuyor: Kuzey Irak üzerinden dönen oyunun Türkiye’yi nasıl tehdit ettiğini ve edebileceğini anlatıyor. Meselenin sadece Barzani olmadığını,Irak ve Suriye üzerinden Türkiye’nin kuşatmaya alındığını, bir istila dalgasının Türkiye dahil her ülkeyi tehdit ettiğini söylüyor. Bunun bir adım sonrasının ne olduğunu anladığına işaret ederek, “Bu oyunu bozacağız, bozmalıyız” diyor.

Selçuklu-Osmanlı-Türkiye Cumhuriyeti siyasi geleneğine, o derin siyasi akla dayanarak bütün Türkiye’ye ve dünyaya bir şeyler söylemeye çalışıyor. Büyük tarih dönüşlerindeki siyasi akla dayanan, güçlü kararlaradayanan işaretler veriyor.

Kürt meselesi, Barzani hayalleri olarak pazarlanan senaryonun aslında çok büyük olduğunu, Türkiye’yi de içine alan bir coğrafya tasarımı olduğunu, Birinci Dünya Savaşı sonrası yeni haritaların masaya yatırıldığını, işin “Türkiye’yi durdurma” aşamasına getirileceğini anladığını, htiğini gösteriyor.

Erdoğan konuşuyor, hemen bir el operasyonu başlatıyor

Erdoğan’ın konuşmasının hemen ardından bir el, Türkiye içindeki nüfuz çevrelerini harekete geçiriyor. Bu söylemi sulandırmaya, tehdidi gizlemeye, milletimizin zihinlerini karıştırıp gözlerini kör etmeye dönük müthiş bir operasyon başlatılıyor.

Her kafadan bir ses çıkıyor. Sanki hepsi Erdoğan’ın sözlerini boşa çıkarma yarışına giriyor. Ağırbaşlılık adı altında aptallık telkin ediyor.Çok bilmişlik adı altında nüfuz casusluğu yapıyor. Türkiye’ye doğru yolu gösterme adı altında hikmetli sözlerle, birilerinin ellerine tutuşturduğu“müthiş öneriler”le sahne alıyor.

Siyasette, medyada ve iş dünyasında “görevli”ler..

Bazıları kişisel çıkarlarını, bazıları Avrupa ve Atlantik ötesi patronlarının çıkarlarını düşünüyor. Bazıları etnik reflekslerle,  “İslamcı” ve “muhafazakar” kimlikler altına gizlenmiş etnik reflekslerle oyunun içinde yer alıyor.

Siyasetteki, medyadaki, iş dünyasındaki, sivil toplum kuruluşlarındaki, devletin içindeki, sivil alandaki “görevli” çevreler tam bir koordinasyon ve uyum içinde Türkiye’nin milli refleksini, tarih dönüşünü boşa çıkarmaya başlıyor.

Güneyden gelen tehditle iç işgalciler birleşiyor, Barzani ve PKK/PYD üzerinden yürütülen çokuluslu senaryoyu ayakta tutmaya, müdahaleler zincirinin devamını sağlamaya çalışıyor.

Biz bu oyunu gördük, bir adım sonrasını gördük…

Biz bu oyunu gördük. Tehlikeyi gördük. Bir adım sonrasını gördük. Gözlerimizi karartmaya çalışanların yöntemlerini gördük. Bu büzden bu bir Türkiye savunmasıdır. Bir vatan bilinci inşa etme çabasıdır. ”İç işgal”ve “içeriden tehdit”lere dikkat çekme çabasıdır.

İslam kamuflajı altında servis edilen etnik milliyetçiliğin emperyal hesaplar için bir silaha dönüşmesine, çokuluslu işgal hesaplarına karşı uyarıdır. Bu yüzden K. Irak’ı değil, sadece Irak’ın bütünlüğünü değil Türkiye’yi tartışıyoruz. Bir adım sonrasına bakıyoruz, ona göre duruş belirliyoruz.

Hiç kimse bizi bu tartışmadan alıkoyamaz.

Hiç kimse bizi bu yoldan döndüremez.

 
Etiketler: Biz, bu, oyunu, gördük:, Bu, bir, Türkiye, savunmasıdır!,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Aslını kaybetmek.. Sıra gecesi ve Sema meşki
Âdâb-ı Muâşeret / Görgü Kuralları
BİR SEVDADIR MESCİD-İ AKSA
Mezopotamya ve Coğrafya Kaderdir Kitabı
Fırat'ın doğusunda neler olacak?
BOĞAZDAN AŞAĞI İNMEYEN İSLÂM VE İSRAF
DİBE VURAN BELEDİYECİLİK
SÖZE KARŞILIK
DAEŞ nasıl oldu da hortladı?
Sırada Tel Abyad mı var?
Fırat’ın doğusu’na kapsamlı bir operasyon mu geliyor?
“Arkamdan kimse ağlamasın”
“İDAMA YÜRÜYEN ADAM”
BOSNA
LANET OLSUN
D-SMART TV TÜRKİYE CUMHURİYETİ KANUNLARINA TABİ DEĞİL Mİ?
1 MAYIS
BENDE ADAYIM...
Artık bu Suriye savaşı değil! ‘Kıyamet Savaşı’ hazırlığı var. Dünyanın dengesi değişebilir.
VAZGEÇ
CESUR MEHMETÇİK
GAP GÜNDEMİ VE BÖLGE GERÇEĞİ
AKLINI VE İMANINI KİRAYA VERENLER
GAPGÜNDEMİ
GAP GÜNDEMİ İLE NİCE YILLARA
O ŞEHİR ÇANAKKALE
PKK’nın ‘son’ görevi...
ÖĞRETMEN…
Yalnızlık ve Yaratıcılık- III
Yaşlılıktaki YALNIZLIK II.
YAŞAM-YALNIZLIK ve TEKBAŞINALIK I.
TARİH YOL ARAYANA DOĞRU YOLU GÖSTERİR
Ankara’da çok gizli görüşme
Kudüs kararının getirdikleri: Psikolojik harbi kazanmak
Modern zamanların en büyük ihanet hikayesi ve Filistin'in kaderi
Hedef İran’la mücadele mi Ortadoğu’yu ehlileştirmek mi?
Saudia’da neler oluyor?
Suudi Arabistan'da gerçekten neler oluyor?
Sömürgeleştirme Operasyonu'nda Kürt ve Rus Lejyonu'na Dair
Krizin asıl nedeni
Ne yani Afrin’de değil Anadolu’da mı savaşalım? Bize bunu mu diyorsunuz?
Kontrollü kaos.
Barzani neye zarar verdi?
Fırat Kalkanı’ndan çıkarılacak dersler
Bir Bakan’ın makamındaki ilk günü..
OHAL Günlerinde Özeleştiri
Oruç tutan bir şehir
Tehlikenin büyüğü
Katar’dan İran’a yeni oyunun arka planı
NEDEN ŞAŞKINA DÖNDÜ MÜSLÜMANLAR?
FETÖ yapılanmasını anlamak zor mudur?
Güneyde kimle savaşıyoruz!
HEKİMLİK SANAT VEYA MUZİK
KAYGI*
BAŞKA AÇIDAN KARINCA VE AĞUSTOS BÖCEĞİNİN HİKÂYESİ
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı