301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
23 Eylül 2014 - Salı 08:45 Bu yazı 1873 kez okundu
 
BİR YARDIM, BİN ACI
İshak POLAT
ishakpolat@hotmail.com
 
 

Onlar gördükleri zulüm, çektikleri ızdırap, fakirlikleri ile gerçekten hayatın kıyısındaki insanlar. Bütün bunların yanı sıra nüfusu 2 Milyona dayanmış bir şehrin varoşlarında, kıyılarında hayata tutunmaya çalışan insanlar. Gözlerden ırak, gönüllerden ırak, binler,  on binler sayısında. Yolsuz, susuz, kanalizasyonsuz gecekondular içinde var olmaya çalışan insanlar. Türk, Kürt, Arap fark etmiyor. Suriyeli, Urfalı, Iraklı ne fark eder. Ortak tarafları çektikleri ızdırap içinde boğuldukları fakirlik, çaresizlik. Birçok habere çıktılar fakir, cahil diye kendini bilmez birkaç gazeteci(!) haberlerinin baş köşesine taşıdı ve taşımaya devam ediyor sığınmacı, kaçak, hırsız diye..

Çok az insan ziyaret edip hal hatır sormuştur, yaşam koşullarını yerinde görmüştür. Kim bilir kaç gazeteci(!) gidip yerinde haber yapmıştır. Hallerini bilen, paylaşan yine kendileri. Suriyeli, Iraklı, Urfalı, Türk, Kürt Arap fark etmiyor. Ortak halleri fakirlik, çaresizlik, kimsesizlik…

Ruha-Der Başkanı ve Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlar Şube Müdürü ve İnsani Yardım Platformundan Vedat Savaşla Yenice başta olmak üzere birkaç ihtiyaç sahibi aileye yardım ulaştırmak üzere buluşup yola çıkıyoruz. Önce Suriyeli bir aileye uğruyoruz. Bir evde birkaç aile birlikte kalıyorlar. Müsaade istiyoruz ama büyükler fotoğraf karesine girmek istemiyorlar. Evin erkekleri inşaatlarda iş bulabildikleri zaman kendilerini şanslı hissettiklerini anlatıyor bana. Küçücük bir daireye 550 Tl kira verdiklerini, ama iş bulamadıkları zaman ise sıkıntı yaşadıklarını anlatıyorlar.

Oradan başka bir Suriyeli ailenin yanına gidiyoruz. Yaşlı bir karı koca he ikisi de hasta. Genişçe bir avlunun içersinde Urfalı akrabalarının yanında iki göz bir odaya sığınmışlar. Daha önce Akçakale'de, Süleyman Şah , Harran Konteynır kentte ve bir çok yerde tanık olduğum bir cümle ile ısrarlı bir şekilde davet ediyorlar;  " Faddıl" . Bir buçuk göz oda evlerine giriyoruz. Birisini yatak odası salon buçuk olanı ise mutfak ve banyo oyarak kullanıyorlar. Sadece birkaç yastık ve çul var. Mutfaklarında ise ufak bir piknik tüpü birkaç kap kacak. Bütün dünya malları bunlar. Ama bu coğrafyaya has İbrahim'i bir cömertlikle bize buyurun diyorlar.Zalim  Esed'in zulmünden kaçarken canlarını zor kurtarmışlar.

Ama kendi canlarını kurtarırken başka bir can daha kurtarmışlar. Ailesi varil bombası ile can veren ve tek başına kalan bir kız çocuğuna sahip çıkarak beraberlerinde getirmişler. Kendileri yardıma muhtaç iken o sahipsiz kız çocuğuna anne- baba olmuşlar. Türkiye'yi, Urfalıları soruyorum evin babasına gözleri ışıl ışıl oluyor. Burada kardeşlerimizin yanındayız, güvendeyiz. Diyor.

Sadece tek korkusu kışın gelmesi ile birlikte tahta direklerin tuttuğu damın akması.. Birkaç kare fotoğraf çekiyorum. Ama dikkatimi çeken o kız çocuğunun fotoğraf çekerken bile manevi anne ve babasının gölgesine sığınması oluyor. Yine yüreğimizin bir parçasını orada bırakarak ayrılıyoruz.
Bir başka aile; iki göz oda da üç aile. Abiler, kardeşler, eltiler, kuzenler iki göz odaya sığdırmışlar bütün yaşamlarını. Kardeşin biri inşaatta çalışıyormuş. O şanslı bugün iş bulmuş. Diğer kardeş boş, iki gündür iş bulamamış. 450 TL verdikleri evin tuvaleti dışarıda. Öylesine beş on briket üst üste konulmuş üç beş inşaat tahtasını çakmışlar kapı niyetine. 16-17 yaşlarında ailenin bir erkek çocuğu bize tercümanlık yapıyor. Çaycılık yapıyormuş haftada 100 Tl yevmiye ile. Soruyorum; Urfa güzel, abi diyor. Burada kalmak isterim diyor. Ama babası ve amcalarının bir an önce savaşın bitip Suriye gitmek istediklerini söylüyor.  Yardım malzemelerini gören komşuları geliyor. Abi burada da bir Suriyeli aile var, şurada da yardıma muhtaç Urfalı bir aile var. Nereye baksan fakirlik diz boyu.

Ruha-Der Başkanı Murat Müjdeci ve Başkan Yardımcısı Vedat Savaş, İnsani Yardım Platformu tarafından toplanan ve minibüse sığdırabildikleri yardımları dağıtmaya çalışıyorlar. Ayrım yapmadan, kimseyi kırmadan gelen her talebe ulaşmaya çalışıyorlar. Verdikleri malzemeleri not alıyorlar. Büyük bir vebal altındayız diyor Murat Hoca;" Hayırseverlerin verdiği en ufacık bir yardımın bile yerine ve hak edene ulaşması lazım. Vebal taşıyoruz" diyor. Kendi omuzlarında taşıyorlar malzemeleri, uğradıkları ihtiyaç sahiplerine hallerini hatırlarını soruyorlar. " Dağıtılan yardımlardan ziyade hatırlarını sormamızdan mutluluk duyuyorlar. Savaş, özellikle Suriyeli kardeşlerimizin ruhlarında derin yaralar açmış" diye anlatıyor Vedat Savaş. Savaştan kaçan muhacirlere sınırın öbür yakasında da Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Platformu vasıtası ile 160-170 yardım ulaştırdıklarını belirten Murat Müjdeci geçtiğimiz günlerde IŞİD'den kaçıp gelen Ezidilere de yardım ulaştırdıklarını ve ulaştırmaya devam edeceklerini anlatıyor.

Başka bir aileye ulaşıyoruz yine aynı cömertlik. " Faddıl, faddıl" diyorlar. Yemek diyorlar hayır deyince alelacele çay demleyip getiriyorlar önümüze. Baba, zalim Esed'e karşı savaşırken yaralanmış, kolu askıda, 19 yaşındaki oğlu çatışmada uçaktan atılan bomba ile yaralanmış ve felç olmuş. Büyük kızı üç çocuğu ile o da ailesinin yanında. Bir yıl önce kocası ekmek almaya çıkmış.  Çıkış o çıkış. Ne dirisine ne de ölüsüne ulaşamamışlar. Suriye'deki zulmü anlatıyor bize baba; Şebbihaların çoluk çocuğu nasıl boğazladığını, tecavüzleri.. Gözleri doluyor sesi kısılıyor. Şimdiki durumu soruyorum. Tek kelime ile özetliyor; kaos. Ben baba ile konuşurken küçük kızı bize tercümanlık yapıyor.

Öğrendiği Türkçesi ile babasının anlattıklarını aktarıyor. Vedat bey notlarını alırken Murat Hoca evin küçük çocuğu ile oynuyor. Dikkatimiz küçük çocuğun kahkahalarına yöneliyor. Onlar; savaştan, yoksulluktan  en çok etkilenenler. Çocuklar her şeye rağmen çocuk işte.

Çıkışta bir Urfalı hanım geliyor yanımıza. "Abi yaşlı bir teyze var, kimsesi yok. Uzaktan bir akrabası bakmaya çalışıyor ama onlarında maddi imkanı yok. Yıllardır kimliği bile yoktu.  İki yıl önce kendisine bakan akrabası kimlik çıkarttı. 3 aylık yaşlılık maaşı ve çöpten topladıkları ile geçinmeye çalışıyor. Bir haber yapsan belki yetkililer sahip çıkar" diyor. "Yetkililer her nutuk attıklarında şu kadar engelliye, yaşlıya sahip çıktık. Her şey güllük gülistanlık diyor. Ufacık bir eleştiriye bile tahammülleri yok, gazeteciler olayı abartıyor diyorlar" diyemedim.

Öyle ya GAP Projesi ile zenginleşecektik. Bir tane fakirimiz kalmayacaktı dolayısı ile gazeteciler de haber yapacak bi tane ihtiyaç sahibi bulamayacaktı. Ne diyordu geçenlerde GAP İdaresi Başkanı; "GAP'a ayrılan bütçe iki katına çıkartıldı. GAP sadece sulama ve tarım projesi değildir. Aynı zamanda büyük bir sosyal projedir". Eee valla o sosyallerden hiç kimse bu varoşlara uğramamış, kimsede nasibini almamış. En azından ben şimdiye kadar görmedim ve de duymadım. Sizde kendi gözlerinizle görmek istiyorsanız bir zahmet koltuklarınızdan kaklında buraları bir ziyaret edin. 

Yazımıza dönersek Murat Hoca ile Vedat bey yaşlı teyzeye karınca kararınca bir şeyler bırakıyor ve gerekli notlarını alıyor. Yardım dağıtımını bitirip , akşamın geç bir saatinde ayrılıyoruz artık yorgun bir şekilde, kalbimizden birer parça oralarda bırakarak..
Onlarda yardıma vesile olmanın huzuru bende ise bunları kamuoyuna nasıl yansıtabilirimin  telaşı ile.. ( Not; bu yazıyı İŞID'in zulmünden kaçan on binlerce Kürt kardeşimizin dramından birkaç gün önce kaleme almıştım. Bir başka haber- yorum yazısında yakından takip ettiğimiz Kobani'li Kürt kardeşlerimizin dramını ele alacağız inşallah)

 
Etiketler: BİR, YARDIM, BİN, ACI
Yorumlar
Diğer Yazılar
GÖBEKLİTEPE HAZIR. ŞANLIURFA HAZIR MI?
KAS HASTALARI ÖLÜYOR! DuyMaDınız mı?
CUMHURBAŞKANLIĞINDAN CEVAP GELDİ
HANGİ ARA BU HALE GELDİK?
SESSİZ BİR ÇIĞLIK!
FUAR HAYALİMİZ GERÇEK OLDU
MARDİN İZLENİMLERİ-2
MARDİN İZLENİMLERİ-1
SESİMİZİ BİZDEN BAŞKA KİM DUYDU?
KAS HASTALARININ SESİNİ KİM DUYACAK! (3)
KAS HASTALARININ SESİNİ KİM DUYACAK! (2)
KAS HASTALARININ SESİNİ KİM DUYACAK! (1)
MEDET ABBASOĞLU’NUN ARDINDAN
3 ARALIĞI HATIRLAYAN VAR MI?
RİZE İZLENİMLERİ –2
RİZE İZLENİMLERİ-1
ORTADOĞU VE İNGİLİZLER
EĞİTİMİN YETİM ÇOCUKLARI
BELEDİYELER VE ALGI
İSOT, FESTİVAL, URFA - ANTEP
Yapı Kredi Bankası ve Kurumsal Ciddiyet
TRAFİĞE DİKKAT!
GÜLE GÜLE TAHİR HOCA
MÜŞTERİ MİYİZ YOKSA MADAR BEYGİRİ Mİ?
TURİZMDE DENETİM KİME AİT?
BAHŞİŞ TACİZCİLERİ
BAŞARAMAYACAKSINIZ!
OKULLAR TATİLE GİRERKEN
“ŞANLIURFA TANITIM GÜNLERİ” İZLENİMLERİ
YILLARCA DÜŞÜNDÜK, YAPIMI YILLARCA SÜRMESİN
BEŞ TANESİ BİR LİRA OLMAZ MI?
BİZİMDE BELEDİYELERİMİZ KAR GETİRSE
GÖÇ ZİRVESİ İÇİN BİRAZ GEÇ KALMADINIZ MI?
ÇANAKKALE İZLENİMLERİ - 3
ÇANAKKALE İZLENİMLERİ-2
ÇANAKKALE İZLENİMLERİ - 1
HAKKINI HELAL ET TEYZEM!
BU TUTMUŞ, BU KESMİŞ… FETÖ/PDY'NİN HAREKET NOKTASI
YA BU SINAVI KALDIRIN YA DA TÜM TALEP EDENLERE VERİN
BAŞKAN BİZE DE UĞRASAYDIN!
Niye kızıyorsunuz ki?
ÖZEL BİR ÜNİVERSİTEMİZ OLMALI. AMA NASIL?
DİKMEK KADAR YAŞATMAK ÖNEMLİ
AKLIMIZ SONRADAN BAŞIMIZA GELİR
BİR SANAT SOKAĞIMIZ OLMALI
GÜNDEME DAİR
FUAR VE KONGRE MERKEZİMİZDEN NE HABER?
SİZ ÜRETİN BİZ İŞLERİZ
GAZİANTEP ALDI ŞANLIURFA BAŞKA BAHARA..
HELAL OSUN SANA ÇOCUK!
RUSYA VE İRAN'IN SURİYE'DE NE İŞİ VAR
BUGÜN ZİHİNLERDEKİ ENGELLERİ KALDIRALIM
TARIM BAKANI FARUK ÇELİK VE URFA
MESELE RUS UÇAĞI DEĞİL
BAYIRBUCAK İÇİN STK’LARIMIZ SES VERMELİ
AK PARTİ URFA'DA NE YAPACAK?
NASIL BİR FUAR DÜZENLENMELİ?
Hangi gazetecinin günü
Büyükşehir Belediyesi ve STK'lar yalnız kalmamalı
Bir Urfa Markası; Cevahir Konukevi
DELİ MURO VE MÜRİDLERİ
MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİ: BİZ VATANDAŞ DEĞİLMİYİZ?
EKMEK BÖYLEMİ GÜZEL YENİLİR?
HANGİ STK?
SİYASET VE ADAY PROFİLLERİ
YOLUN AÇIK OLSUN TURİZM PLATFORMU
BARIŞA ŞANS VERMEK LAZIM
15 TL'YE MERDİVEN ALTI SIRA GECESİ
GAZETECİNİN MUTLU OLDUĞU AN
VURUN BU GAZETECİLERİ (!)
“FOTOĞRAFIMIZI ÇEKTİN, PARASINI VER!“
ENGELLİLER İÇİN NUTUĞU BIRAKIN, ENGELLERİ KALDIRIN!
Urfa Turizmi -2
URFA TURİZMİ -1
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı