Yazı Detayı
01 Nisan 2016 - Cuma 08:33 Bu yazı 812 kez okundu
 
BİR SEMPOZYUM'UN ARDINDAN
S. Ahmet KAYA
seyyidak@hotmail.com
 
 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde 25-27 Mart 2016 tarihinde gerçekleşen İslam Tarihi ve Medeniyeti'nde Şanlıurfa adlı uluslararası Sempozyum, birçok bilim adamını ve bilimsel çalışmayı bir araya getirdi. Bu organizasyon ile Urfa'nın kültür, tarih ve medeniyet tarihi içindeki ana çizgileri irdelendi.
  
Şehirlerin hafızası derin bilgilerle doludur, fakat burada önemli olan o bilgileri o hafızanın içinden çekip çıkarmak ve insanların istifadesine sunmak... İşte sempozyumlar, o bilgileri derleyen bilim adamlarını ve araştırmalarını bir araya getiren kıymetli organizeler olması hasebiyle, şehirler ve şehirlerin tanıtımı için önemli organizasyonlar olarak görülür..
 
Doğrusunu söylemek gerekirse, bugüne kadar kulaktan dolma ve kısık seslerle söylenen bazı bilgilerin burada açıkça dile getirilmesi ve bilimsel bir realiteyle disipline edilmesi, sempozyumların ne kadar faydalı olduğunun bize göstermektedir.

Özellikle Hz. İbrahim'in Urfalı olup olmadığı yönünde söylenegelen ifadelerin, burada açığa kavuştuğunu görmek beni mutlu ettiği gibi eminim benim gibi düşünen birçok insanı da mutlu etmiştir. Yrd. Doç. Dr. Ahmet ASLAN Hocamın bu konudaki 'Bildirisi', eminim bu alandaki tartışmaları da nihayetlendirmiştir.  ASLAN, bu bildiriyle Hz. İbrahim'in Urfa'da doğduğunu ve mücadele ettiğini bilimsel olarak ispatlamaktadır.   
 
Bunun gibi bir çok bildiri, Urfa'nın medeniyet tarihi içindeki yerini en iyi şekilde anlatmıştır. Tabi burada önemli başka bir şey daha vardır ki, asıl üzerinde durulması gereken noktalardan biridir bu: Sempozyuma katılan 200'e yakın bilim adamı, Urfa üzerine değerli araştırma yapmakla, Urfa'nın da ne kadar önemli bir medeniyet şehri olduğunu göstermesi babında ayrıca üzerinde durulması gereken bir nokta olduğudur.
 
Sempozyuma katılan 200 bilim adamından büyük bir kısmı Urfa'ya ilk kez geliyordu. Üzerine araştırma ve inceleme yaptıkları Urfa'yı ilk kez görmelerine rağmen çok beğendiklerini dile getirmişlerdir. Çeşitli şehir ve ülkelerden gelen bu insanların Urfa'nın tanıtımı için ne kadar önemli olduğunu tahmin edersiniz.

Bu açıdan bakıldığında sempozyum gibi organizasyonların şehirlerin tanıtımını en iyi şekilde yaptıkları bir yana, şehirlerin kültürüne, irfanına, ekonomik ve turizmine büyük katkılarının olduğunu kimse inkar edemez. Bu vesileyle bu tür organizasyonların artarak devam etmesi gerektiğine inanıyoruz.

Gerçekten, bu noktada Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, dolayısıyla Kültür Daire Başkanlığı üstüne aldığı görevi en iyi şekilde yerine getirmiştir. Gelecekte de daha büyük organizasyonları yapabileceğini göstermiştir.

 
Etiketler: BİR, SEMPOZYUMUN, ARDINDAN
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Çok Bulutlu
Güncelleme: 26.05.2018
Bugün
20° - 33°
Pazar
21° - 35°
Pazartesi
23° - 33°
Şanlıurfa

Güncelleme: 26.05.2018
İmsak
03:20
Sabah
05:02
Öğle
12:29
İkindi
16:17
Akşam
19:43
Yatsı
21:17
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı