301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
08 Nisan 2019 - Pazartesi 09:34 Bu yazı 434 kez okundu
 
BİR SÜRGÜNDÜR YÜREĞİM
Ali TUTLUOĞLU
alitutluoglu_1976@outlook.com
 
 

Hayat öyle bir hal almıştır ki, zaman kum saati içinde güvensizlik taneciklerini hızlı bir yılanın kıvrılışı gibi boşaltır ruhlarımıza. İşte şimdide öyle bir an.

Narçiçeklerinin bir bir döküldüğü bu vakitte, yüreklerimizde endişe rengi siyaha dönerken zihnimizde oluşuveren düşünceler bir yaprağın yer çekimine yenik düşmeye mahkûm olduğu gibi bizi çekmekte kendi içine. Bir taraflarımızdan bir şeyler koparır gibi ruhumuzda eksik, düşüncede ise keşkelerin uçuştuğu, gelgitlerin cevapsız sarmalında dönmekte şafağa takılı kalan düşünceli gözlerimiz.

İnan ki bende mi öyle bir boşluk duygusu var; yoksa herkeste mi yaşanıyor bu kırgınlık meteforu bilemiyorum..? Katı zamanlarda "şeytanın şövelyeleri"nin fütursuzca zehrini boşalttığı morg soğukluklarının yaşandığı anlarda delik deşik edilmiş yalnızlık duygusuyla, ısındığın kendine yakın bir yürek ateşi olarak kabul ettiğin kalplerin yüreğinden bir bir çok uzaklara göçüp gittiğini görmek nasıl büyük yıkımlara gebe ise, bir zihniyetin ufukta kaybolması da öyle bir şey şu dar düşüncelere arasında...

Kader keskin bir kılıç gibi zehirli kelimelerle saldırmakta düşünce dünyama. Ama neylersin yaşamak hasretler, ayrılıklar üzerine kurulu bir erguvan bahçesi; bazen de toprağın çehresinde ki çatlakların yağmura başladığı umut gibi gelir insana. Ne güzel başlamıştık daha dün gibi ızdıraplar arasında kalp sızlarımızı tamir edip ruhlarımızı rahmet yağmurlarıyla beslemeye. Nisan yağmurlarının toprağa düşüşünün hayaliyle çınar ağaçlarını sarmalayan allı, morlu, yemyeşil sarmaşıkların sarıp sarmaladığı bir mevsimin hayaliyle kurulu anılar bahçeleri kurmaya; Ne başlamıştık ta aslında tertemiz bir dünya hayal ederek….

En kötü anlarda bile birbirimize derman olmaya, umutlarımıza umut katmaya karanlıklar dehlizlerinde bir birimizden habersiz. Ne güzel başlamıştık eleştiri oklarının bir bir bizleri ölüme mahkûm ettiği beraatımızın gurbet diye bize kesilişinin o sisli karanlık sağanaklarında birbirimize şemsiye olmaya.

Ama artık yoksun yokluğunun varlığında. Kelimeler yetim kalacak ve cümleler nesnesiz, gözyaşları içine akacak sessiz sessiz narçiçeklerinin diyar-ı karasında.

Akasya hışırtıları sahiplerini arayacak, ağıtları yankılanacak hoyratlaşan rüzgârın tozunda karşı tepelerde Çardaklı Kayalarının arasında. Ağlama sesleri yükselecek bir daha anılmama korkusuyla yüreğimin bu sürgün diyarında.

Uzaktan uzağa tebessümün eden yıldızlara bakarak senin manevi değerin anlaşılacak, güç katarak ruberu birer hicret kervanı olacaklar lacivertleşen karanlık aydınlığında ve yokluğun zifiri çehreleri da katılaştıracak insanlara sen yoksun diye Sevgili…

İnsan bir zaman şahit olacak yokluğunun doğurduğu kedere, birde arayıp ta bulanamayan acizane gözlerindeki o hayat ışıltısına. O an kim bilir ruhun ab-ı hayat düşüncelerini kime sunmaktadır billur bir ırmağın gözlerinden akan pırıl pırıl sular gibi. O an kim bilir hangi toplulukta beklenen bir konuksun "Siyah Gözlü" güzel. O an kim bilir hicranı bilen Yusuf'un Züleyha'sının yanındasın.

Ama unutma ki gecesi karanlık olan bu diyarlarda o senin bıraktığın ışık halen közü olmadan kandiller yakmakta. Bir taraflara eldeki ekmek tutan taş olmadığını unutma. Unutma ki zaman ya da mekân insanlara arası gerçekler üzerine kurulu dostluklarda birer manidar kavram olmaya mahkûmdurlar. Gök olabildiğince acılı, zaman alabildiğince akar dostluklar için. Ve kalbin atar sonsuzluk kervanına, hep yanar insanın içindeki yaşama arzusu o ateş sönmediği müddetçe. Biz seninle gâh bulanık sularda akmadık mı zamanın içi içe geçtiği o demlerde.

Bazen de terütaze çıkmadık mı acıların içinden umutlarımıza. Her şeye rağmen bu "Şarlatan Şairlerin" zamanının zehirli devrinde, içinde bu tür davranışların benim tarafımda kadre değer birer andı inan ki… Ve o anları aramayacakta, anmayacakta değilim belki. Şunu da söylemeliyim unutmadan; buralarda en çok değer verdiğim daha doğrusu gevene değer saydığım kişilik abidesisiydin.

Bunun dışında ne yazsam kar etmez bu katıksız zaman diliminde artık. Artık git bütün utançları arkada bırakarak geriye bakmadan. Bu zaten ve her şeyden önce morallerin her an ters yüz edildiği yerde kendine destek olarak kabul edilen manevi dinamiktir. Ve seni sana döndürecektir günahlarınla beraber.

Özün seni çağırıyor gurbet diye diye. Git temizlesin ruhunu sürgün olduğun o diyarlar ve özüne döndürsün seni yavaş yavaş, durulasın tertemiz bir şekilde yeni hayata seni…!

Hoşça Kal…!

 
Etiketler: BİR, SÜRGÜNDÜR, YÜREĞİM,
Yorumlar
Diğer Yazılar
ÇOCUKLAR ÖLDÜ TURNAM SEN ÖLME
NARIN HİKÂYESİ
KÜLTÜR DEĞERLERİMİZDEN...
KIRMIZIDIR AŞKIN RENGİ
DEDE OSMAN AVNİ HAZRETLERİ
YIKILMIŞ BİR MEZARIM Kİ.!
KÜLTÜR DİLİ OLARAK TÜRKÇE
ÇOCUK YETİŞTİRMEK BİR SANATTIR
BİR OKUYUCU MEKTUBU
KAHVENİN SERÜVENİ
SENİ DÜŞÜNMEK
GİTMEK GÜZELDİR ÖTELERE
CAFE'NİN HİKÂYESİ
KALBİN KIRIK TARAFI
MEDENİYETİN ÇILDIRDIĞI AN
ADALET ÖZGÜRLÜK VE ONUR. HER ŞEY İNSANLIK İÇİN
GİDİŞİNLE...
HOŞ BİR SADÂ..!
URFALI MEHMET AKİF
MAŞALLAH (!) HERKES KARAKÖPRÜLÜ OLDU
HAK ETTİĞİNİZİ BULURSUNUZ!
GİTMESEYDİN EĞER
BİR ÇAĞRIDIR ŞİİR
GÜL BAHÇESİ
YOKLUĞUN VARLIĞINDA
ACI HAYAL
NARIN HİKÂYESİ - 2
NARIN HİKÂYESİ - 1
DEDE OSMAN AVNİ HAZRETLERİ
KÜLTÜR ve DİL- 2
KÜLTÜR ve DİL- 1
KARAKÖPRÜ'DE ALİ BABA HAYRATI
BİR ÇAĞDAŞ OZAN'IN CANDAN TANELERİ
SEVMEYİ HEP ERTELEDİK BAŞKA ZAMANLARA
HERKES KARAKÖPRÜLÜ OLDU
BÜYÜKŞEHİR’İN KİTAP TANITIM GÜNLERİ
BİRAZ DA NOSTALJİ
SEVGİLİLER GÜNÜNE DAİR..!
MEHMET AKİF İNAN ve SENDİKACILIK
DİL ÜZERİNE BİR DENEME
BEN DE SİZİN KADAR BURALIYIM -2
BEN DE SİZİN KADAR BURALIYIM -1
"BU ŞEHRİN GECELERİ"
ŞANLIURFA'NIN AK ve karası
"HAYIRDA YARIŞANLAR OLUN"
KARAKÖPRÜ’DE ALİ BABA HAYRATI
GAP KIZ ANADOLU LİSESİ VE AHMET ÖZYAVUZ
YILDIZ YAĞMURU-2
YILDIZ YAĞMURU-1
AZİZ VALENTİN GÜNÜ…!?
TARİHİ AÇIDAN BAĞIMLILIK
"M. NİHAT KÜRKÇÜOĞLU FIRÇASINDAN" ŞANLIURFA ALBÜMÜ ÜZERİNE
YEŞİLAY ve TBM
ÖZGÜR DÜŞÜNCEYİ KAVRAMAK
ŞAZELİ ŞEYHİ ALİ DEDE
HZ. İBRAHİM, DERGÂHTA YAPILAN ZİKİRLER VE İHSAN ÇERMİKLİ
ALİ BABA CAMİİ'NDE RAMAZANI YAŞAMAK
IRMAKLARI KAN AKAN COĞRAFYA
URFA’NIN KÜLTÜREL VİZYONU NASIL OLMALI
"KÖMÜR KARASIDIR GÖZYAŞI"
ŞEHİR VE MEDENİYET
YENİDEN MERHABA
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 23.10.2019
Bugün
15° - 26°
Perşembe
15° - 27°
Cuma
16° - 26°
Şanlıurfa

Güncelleme: 23.10.2019
İmsak
05:13
Sabah
06:33
Öğle
12:14
İkindi
15:17
Akşam
17:46
Yatsı
19:01
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı