301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
09 Ekim 2019 - Çarşamba 09:12 Bu yazı 161 kez okundu
 
BİR SEYYAH’IN NOTLARI - 2
Ömer POLAT
 
 
"Rüzgâr arkadan eserse yol al, önden eserse yol ver" sözünü kendime şiar edinip, arkadan esen rüzgâr ile Bandırma'dan sonraki rotama yani destanların yazıldığı yer olan Çanakkale'ye doğru yol almaya başladım. Yolculuk esnasında hatırıma gelen bir hikâyeyi sizlere aktarmak istiyorum.
 
Papatya Yayınlarından "Destanlaşan Çanakkale"  kitabının rivayetine göre; bundan 30 yıl kadar önce eğitim sistemini incelemek için Türkiye'ye bir Japon heyeti gelir. Dönemin başbakanını da ziyaret eden heyet ile Türk yetkililer arasında ilginç bir diyalog geçer. Japon heyeti, Türk eğitim sistemi ile ilgili düşüncelerini anlatmaya soğuk bir cümle ile başlar. İlk cümlelerden biri şu olur: 
 
"Sizin eğitim sisteminizde milli ruh yok!"
 
Türk yetkililerde şok etkisi yapan bu cümleden sonra, karşılıklı soru ve cevaplar devam eder. Heyet, daha sonra kendi eğitim sistemini anlatmaya başlar. Japon heyeti der ki; 
 
"Biz, eğitime şok testler uygulayarak başlarız. Önce çocukları uçak kadar hızlı giden trenlere bindirir ve çok katlı yollardan geçiririz. En üstün teknolojiyi gösterir, robotlarla çalışan dev fabrikalarımızı gezdiririz. Bu baş döndürücü teknoloji karşısında sarsılan ve şoke olan çocuklarımıza deriz ki: İşte gördüğünüz bu hızlı trenleri ve üstün teknolojiyi sizin atalarınız yaptı. Eğer siz daha çok çalışırsanız daha hızlı giden ulaşım araçları yapar, daha üstün teknoloji meydana getirir, daha modern fabrikalar kurarsınız... Sonra çocuklarımızı Hiroşima ve Nagazaki'ye götürüp düşmanın harap ettiği bölgelerimizi gezdirir ve bu defa da deriz ki: Bakın, eğer siz birlik beraberlik içinde çalışmazsanız, işte düşmanlar sizin ülkenizi yakar, yıkar, bu hale getirirler. Ama birlik beraberlik içinde çalışırsanız, güçlü olursunuz, düşmanlarınız size saldırmaya cesaret edemezler. Artık birlik beraberlik içinde çalışmak ve çalışmamak konusunda kararınızı siz verin…
 
Bu örneklerle çocuklarımız kendilerine gelerek iyi ve çalışan bir Japon genci olma yolunda milli bir şuur ve heyecanla okumalarını sürdürür" Sonra, Japon heyetine bir soru yöneltilir: "İyi de bizim Hiroşimamız, Nagazakimiz yok ki?" Verilen cevap nettir? 
 
"Sizin Çanakkaleniz var!"
Bu mesele çok önemli mevzuları içinde barındırıyor. Şair 'in; " Ecdadını, zannetme, asırlarca uyurdu; Nerden bulacaktın o zaman eldeki yurdu?" demesi, Atalarımızın canlarını feda ederek bizlere miras bıraktığı bu toprakların üzerimize düşen sorumlulukları, öncelikli vazifemizin olması kanıtıdır. Bundan dolayı yetişen neslimize, Çanakkale'de yaşanan ruhu aşılamak için herkesin seferber olması icap etmektedir. Son zamanlarda bu konuda girişimler artmış olsa da yeterli görmediğimi belirtmek isterim.
 
Peki neydi Çanakkale…?
 
Tarihte eşine az rastlanan destansı bir mücadelenin adıdır Çanakkale. Yedi düvele karşı insanüstü meziyetler gösteren binlerce yiğidin Şehadet ile kucaklaşmasıdır Çanakkale. Bedirdeki ruhtur Çanakkale. Baba ile oğulun, kardeş ile abinin akıtılan kanlarıdır Çanakkale. Annelerin gözyaşlarıdır Çanakkale. Cephelere mermi taşıyan, secdelerden başını kaldırmayan, yetim ve öksüzleri sahipsiz bırakmayan kadınların dualarıdır Çanakkale. Cenab-ı Hakkın rahmetini tecelli ettiği mekândır Çanakkale. Fahri Kâinat Efendimizin (s.a.v) tabyalarda mücahitlere yardımıdır Çanakkale. Seyyid Onbaşı'nın 260 kiloluk gülleyi kaldırdığı güçtür Çanakkale. 
Şehadete susamış gençlerin sevdasıdır Çanakkale. Ölümü öldürenlerin kahramanlıklarıdır Çanakkale. Birlik ve beraberliğin "Çanakkale geçilmez" diye haykırışıdır Çanakkale…
 
Etiketler: BİR, SEYYAH’IN, NOTLARI, -, 2,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 20.10.2019
Bugün
20° - 31°
Pazartesi
17° - 29°
Şanlıurfa

Güncelleme: 20.10.2019
İmsak
05:09
Sabah
06:29
Öğle
12:15
İkindi
15:21
Akşam
17:51
Yatsı
19:06
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı