Yazı Detayı
23 Nisan 2019 - Salı 10:26 Bu yazı 659 kez okundu
 
BİR DEVİR TESLİM TÖRENİNİN ARDINDAN HALİLİYE BELEDİYESİ
Mehmet POLAT
 
 

 Hayırlı olsun diyerek, Başkan Mehmet Canpolat beyefendi ve gönüldaşlarını kutluyorum. İnsanlar vardır şafak vakti doğar, gün batımında ölüp giderler. İnsanlar da vardır Allah'ın inâyeti ile talih kuşu önlerini açar, devleşirler. Devleşen bu şahsiyetlerin yükü de ağır olur. Biz halk olarak bu gözle bakarız.

 Bundan böyle Edep Ali'nin Osman Bey'e ettiği nasihatlerin tümüne muhatapsın. Ey oğul! Beysin (başkansın) bu saatten itibaren; öfke bize, uysallık sana. Güceniklik bize, gönül alma sana. Suçlamak bize, katlanmak sana. Acizlik, yanılgı bize, hoş görmek sana. Geçimsizlikler, çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize, adalet sana. Kem göz, şom ağız, haksız yorum bize, bağışlamak sana. Bölmek, üşengeçlik bize, bütünlemek, uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana…
 
Başarıya giden yolda hırs, diken, benlik ve kibir engeldir. Sakın hâ kendine takılmayasın ve kendinde boğulmayasın. Teklik sadece Allah'a mahsustur. Tek başına karara durup (istişaresiz) hoyrat dünyanın dayanılmaz ağırlığını kaldırmayasın. İşlerini ehil (Allah'tan korkan) kişilerle, ehil kişilere danışarak tutasın. Akıllısın, söz sahibisin ama bunları nerede, nasıl kullanacağını bilmesen, sabah rüzgârında savrulup gidersin. Güç hayvanda da mevcut. Akıl ise insana verilmiş bir nimettir. Bu nimet sadece bir anahtardır. Aslolan anahtarın açacağı kapılardır. Kapıların ardında hazineler, sırlar vardır. Sırlar ki edebî muştuları koynunda barındırır. Bu nimeti kullanarak halkı memnun edesin, dualarını kazanasın. Kolu kanadı kırılmış, size ulaşamayan garibanlara aş, iş, dermân olasın oğul!…

Üstlendiğin görevin ne kadar ağır ve sorumluluk gerektirdiğini, nasıl bir yük olduğunu çok iyi biliyoruz. Ancak vazifenin ağırlığı, Yaradan'ın kullarına bir ihsânıdır. Öfke ile hareket etme, zira öfke ateştir. İnsan dağları devirir, lâkin öfkesine mağlup olur. Daima sabırlı olun. Sabır menzile çabuk ulaştırır. Her gördüğünü söyleme, her sözü üstüne alma. Etrafındaki yağcı, yalaka ve şakşakçılardan oluşan zinciri kır. Korkma, cesur ol. Allah'ın verdiğini ancak O alır. Tekrarlıyorum; Allah dışında kimse karşısında eğilme, dik dur. Ama dik başlı olma. "Halka hizmet Hakk'a hizmettir" bilinciyle hareket et. Unutma ki Zümrüt-ü Ânka'nı iyi seçmesen Kaf Dağı'na ulaşamazsın.
 
Ayaklarına dolanan menfaat şebekelerine mesafeli ol. Zira bunların dostlukları, menfaatleri olduğu müddetçedir. Bunlar dost görünümlü hainlerdir. Hele soyluca bir hamle et, menfaatlerine dokun, nasıl birer azılı düşman kesileceklerini görürsün. Bu kan emicileri uzaklaştırmak, biliyorum kolay değil. Cumhurbaşkanı'nın ifadesiyle "Ölürsek adam gibi ölelim." diyor ya… Azıcık cesaret olmazları doğru istikamete yönlendirir.

 Kapınız sizi o makama getiren, perde arkasında (görünmeyen) size ulaşamayan, isimsiz kahraman ve garibanlara açık olsun. Kastettiğim bu kesim onurlu ve omurgalı kesimlerdir. Onların öncelikleri şahsi değil, kamunun menfaati ve refahıdır. Hani herkese "ağa" denilir belki, lâkin sevenlerimizin farklı bir yeri olmalı, gönül dünyamızda. Kaliteli, liyakat sahibi, hırsız olmayan bir kontrol ve denetim ekibi kur. Ki kimsenin yaptığı yanına kâr kalmasın. Yapılan işlerin yüzde yüzüne yakını hep "baştan savma" işlerdir. Biz sahada olduğumuz için müşahede ediyoruz. Kimseyi şikâyet etmiyoruz ama doğru çalışanı da görmüyoruz.
 Vereceğin kararların, yapacağın işlerin tümü şeffaf, şâibeden uzak olsun. İhaleleri gönül hatır ile değil; işin ehli, hak edene ver. İpin ucu sizdedir. Diretilmesi gerekiyorsa diretin. Bilesiniz ki her kuruşunda, binlerce tüyü bitmemiş yetimin hakkı vardır. Alanlarda olun, halkla yüzleşin. Halk, arasında sizi görünce yüzü güler, yaptığı seçimin doğru olduğuna inanır. Bazı bazı unutulmuş garibanların hâne-i saadetlerine misafir olun. Dokunun ahvâline, çekilen ah'ları bizzat mahallinde dinleyin.

 Hizmetlerde çalıştırılmak istenen personel (işçi-memur) ihtiyacı duyulduğunda inisiyatifinizi kullanarak, işin ehli, kariyer ve liyakat sahibi olanlara ağırlık vererek, gerçekten yoksul, yol yordam bilmez olanları tercih ediniz. Yol yordam bilmezden kasıt Anadolu'nun saf, temiz insanlarını içermektedir. Bu şekil değil de kurtlar sofrasına getirerek, kurtlar arasında bu işe girişler, paylaşılırsa ki şimdiye dek hep böyle oldu, bunun bir kıymet-i harbiyesi kalmaz. İnşallah hak edene hak ettiği verilir…
 
Çıktığın yolu, taşıdığın yükü iyi bil. Her işin gereğini vaktinde yap. Düşmanını çoğaltma, haklı olduğunda kavgadan korkma. Gönül adamı ömrünü boşa geçirmez. Cahilin karşısında altınlarını çamura atmaz. Altının kıymetini sarraf bilir. Altın olabilmenin yolu (târik-i) taşıdığımız değeri bilmek ve üstlendiğimiz yükün şuurunda olmaktır.

 Tüm birimlerinizi zaman zaman kontrol edin. Çalışmayan, hainlik eden (bu sofranın ekmeğini yiyip bıçaklayanlar) hırsız, yalancı, adam kayıran kişileri yakından gözlemleyin. Ve hakkında yasal işlem yapmaktan kaçınmayın ki halkın, mazlumların emeğini çalan, şahsi malıymış gibi kullanan, bu zevatın (güruhun) yeni başkanın kim ve nasıl olduğunu da görsünler.
 
Çarpık kentleşmenin alası olan "bitişik nizam" denilen yapılaşmanın temelden kaldırılmasını istiyoruz. Kim bunu önermiş, sebep olmuşsa cezasını çeker inşallah. Çünkü böyle çirkin her türlü hırsızlık ve ahlaksızlığa açık bir yapılaşma şekli kanaatimce başka bir yerde yoktur. Yeni mezar alanlarının açılması şehrimiz adına büyük bir ihtiyaçtır. Açılacak olan mezar alanlarının şehrin dışında deği,l bilâkis içinde olmalıdır ki, o âlemden anlık olarak ibret alalım. İyi bir park ve bahçeler müdürü seçiniz. Seçme tercihini siz yapınız. Bir dönem (5 yıl) bitti. Urfa tabiriyle "mibarek" eski başkanı ve bir birim amirini mahallede görmedik. Temennimiz o ki bundan böyle kulaklarda hoş bir sâda kalsın.
 
 Korkaklar zafer anıtını dikemezler. Dünya sandığımız gibi büyük değil. O şekil görünüşüne, küçüklüğümüz sebep oluyor. İyi ve farklı bir başkan olun. Bu millet yapılanları (iyiyi-kötüyü) unutmaz, inkâr etmez. Basına da bir çift sözüm var. Övgü ve eleştirilerinizi menfaat sâikinden uzak, hakkaniyet içeren, bir hâl üzere yapın. Yoksa gülünç oluyorsunuz.

 Ölüm düşüncesinin beni sardığı şu anda, verilmemiş hesaplarının korkusuyla, tekrar bu sütunlarda buluşmak dileğiyle sizi tebrik ediyorum. 
Yolun açık olsun Sevgili Başkan…

 
Etiketler: BİR, DEVİR, TESLİM, TÖRENİNİN, ARDINDAN, HALİLİYE, BELEDİYESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı