301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
18 Mart 2015 - Çarşamba 08:44 Bu yazı 1541 kez okundu
 
BİLADÜŞ-ŞAM KIYAMI BEŞ YAŞINDA
Mustafa KÜÇÜK
 
 

Leyse ğayrek ya Allah!
Birleşik Arap Cumhuriyeti'nden çekilen Suriye  1963 te gerçekleşen darbeyle yeniden Baas Patisinin egemenliğine girmiş oluyordu. Baas Partisi'nin askeri kanadında kilit bir görev üstlenen Hafız Esed 1970 yılında bir darbeyle iktidarı ele geçirmişti. 2 Şubat 1982'de Hama katliamını gerçekleştiren Hafız Esed, zalim bir diktatör olarak tam otuz yıl boyunca ülkeyi yönetti.  Haziran 2000 yılında ölümünün ardında Oğul Beşşar Esed yönetimi ele aldı.

 İslam coğrafyasının sair bölgelerinde olduğu gibi Şam diyarının halkı da Hilafetin ilgasından beri gün yüzü görmemişti. Siyasi çalkantıların, ekonomik krizlerin ve kültürel yozlaşmanın pençesinde kıvranıp duruyorken içinde bulunduğu vakıadan kurtulmak için can havliyle bazı girişimlerde bulunmaktan geri durmuyordu. Ancak Hama katliamında olduğu gibi rejimin aman vermez baskısıyla karşılamaktaydı.

Nihayet bir işportacı olan Muhammed Buazizi'nin kendini yakmasıyla çakan isyan kıvılcımlarından biri, Der'alı çocukların minik elinde parladı ve "Eşşa'b yurid iskate nizam" / "Halk rejimin düşmesini istiyor!" ifadesine dönüşerek Dera sokaklarının duvarlarına kazındı.

Gerçek şu ki;  İnsanı sair varlıklardan ayıran yegane fark irade sahibi olmasından ziyade iradesini kullanmasıdır. Nitekim bir halkın bağrında küllenen o ifadeyi o minnacık eller duvarlara kazıdılar. Evet bu aslında bir irade beyanıydı. Zalime " Yeter artık!" diyen bir kutsal nida idi. Milyonların hissiyatına tercüman olmuş bir ilan idi.

Evet! Mübarek Suriye devrimi beşinci yılına girmiş bulunmaktadır. Yaşanan bunca katliam ve zülme rağmen dünya dengelerini altüst eden bir kıyam olmuştur. İslam'a karşı ABD ve Batının gönlündeki kini ve nefreti açığa çıkaran bir kıyam olmuştur. Mezhepçi İran politikalarını ve Şia'nın Sünni dünyaya duyduğu iflah olmaz kronik kin ve nefreti deşifre etmiştir. Dahası; hoşgörü, diyalog düzleminde ılımlı İslam projesi ile ortaya çıkan, kafirlere karşı hoş görülü ve fakat Müslümanlara karşı haşin ve katı söylem ve eylemlerde bulunan hastalıklı yapının  foyasını ortaya dökmüştür.
 Düşmanın ve işbirlikçilerinin maskesinin düşmesine vesile olan bu mübarek kanlar, ümmet için işaret fişeği, bir deniz feneri, bir yol haritası, dostu düşmanı tanıtan bir turnusol kağıdı görevi görmüştür. Akan mübarek kanlar binlerce şehidi Firdevs cennetlerine uçururken, binlerce masum  çocuğun feryadı, yaşlı nine ve dedelerin karıncalanmış ellerinin Allah Azze ve Celle'ye yönelişi yakın bir zaferin muştusu olmuştur.

Evet! Allah'ın izniyle ABD ve Avrupa'ya, Rusya ve İran'a ve Nusayri iktidarın hesabına Suriye ve Irak cephelerinde savaşan Hizbüllah(!) ve demokrasi havariliğini yapan Türkiye'nin politik manevralarına rağmen Suriye kıyamı amacına ulaşacaktır.

Bunun en büyük göstergesi yaşanan bunca vahşete, açlık ve sefalete rağmen Şam-ı Şerif'in onurlu halkının İslam'dan başkasına razı olmamalarıdır. Bunca kıyım ve açlığa rağmen bugün Suriye sokaklarında "Leyse ğayrek ya Allah" nidaları yükseliyorsa bunun mükafatı ancak zafer olur başka değil! Zira onlar devrimi amacından saptıracak hiçbir şartlı yardımı kabul etmeyerek yalnızca Allah'a dayandılar. Bu nedenle beş yıl sonra bile Allah'tan başka yardımlarına koşacak kimseleri yok! Şayet onlar laik demokratik bir yönetime razı olsalardı onları varil ve vakum bombalarına terk eden büyük küfür güçleri çoktan onlara yadım elini uzatmış ve Esed'i alaşağı etmelerine göz yummuş olacaktı.

Zaferi müjdeleyen bir haber de ABD'nin dış istihbarat teşkilatı CIA'in başındaki isim olan John Brennan'dan geldi.    Nitekim Council on Foreign Relations'da (CFR) yaptığı bir konuşmada "Hiçbirimiz; Şam'da hükümet ve siyasi kurumların çöküşünü görmek istemiyoruz" Dahası ; dinleyicilerden gelen ABD yönetiminin Esad devrilirse yerine kimin geçeceğinden korkup korkmadığı yönündeki bir soruya Brennan; "Bu meşru bir endişedir" diye cevap vermesi zaferin yakın olduğunu göstermektedir. Kaldı ki; peşinden ABD Dışişleri Bakanı J.Kerry'nin " Esad'la konuşmak zorundayız." açıklamasının gelmesi rejimin sonunun yaklaştığını müjdelemektedir.

Allah işinde galiptir, fakat insanların çoğu bunu bilmez! (1)
(1) Yusuf : 21

 
Etiketler: BİLADÜŞŞAM, KIYAMI, BEŞ, YAŞINDA
Yorumlar
Diğer Yazılar
TERÖRÜ LANETLEMEK!
ALİM VE TEVAZU
YA ALLAH YA SABIR!
FİKİR SİYASET VE TERÖR
İSLAM’I ARAÇSALLAŞTIRMAK!
İSLAM’A GÜVEN!
İSLAM OLMADAN ASLA!..
FİKİR SİYASET VE ŞİDDET!
EY ALLAH'IN KULLARI KARDEŞ OLUNUZ!
YEMEN KAN AĞLIYOR!
Resulü Anlamak ve Yaşamak!
BÖLÜNMEK Mİ BÜTÜNLEŞMEK Mİ?
ALLAH BİLİR SİZ BİLMEZSİNİZ!
BAŞARISIZ DARBE GİRİŞİMİNDEN NEMALANMAK!
BU HALK UĞRUNDA FEDA OLMAYA DEĞER!
İSRAİL OLUŞUMU İLE NORMALLEŞMEK!..
TÜRKİYE’YE YENİ BİR AMENTÜ LAZIM!
FETİH RUHU ve FETİH KUTLAMALARI!
AKP NAHDA VE İHVAN!
BANGLADEŞ NERE TÜRKİYE NERE!..
YENİ TÜRKİYE!..
LAİKLİK TARTIŞILIYOR!
İSLAM VE SİYASET
BİR İFSAT PROJESİ OLARAK MEDENİYETLER İTTİFAKI!..
PEKİ, YA ÇÖZÜM!
KÜRT TİPİ BAŞKANLIK SİSTEMİ!
SELF DETERMİNASYON FİTNESİNE KARŞI HİLAFET!
REJİM MUHASEBESİ!
MEHTER MARŞI!
BÜYÜK ŞEYTAN!
MOLLA SARAY İLİŞKİSİ!
G 20 ve AİLE FOTOĞRAFI!
SON KEZ KAZANAN DEMOKRASİ OLSUN!
Çağdaş Büyü/Algı Operasyonu
DEMOKRASİ TERÖRÜ!
KÜFRÜN EGEMENLİK TEMİNATI DEMOKRASİ!
Siyasi Partiler ve Gerçekler!
Yedi Düvel ve Türkiye !
KIYIYA VURMAK!
DEMOKRASİ ve İSTİKRAR!
DÜŞ ÜMMETİN YAKASINDAN ABD!
RAHMET BAYRAMLA TAÇLANIRKEN!
Ramazan Kerim!
DOĞU TÜRKİSTAN ve HİLAFET
ABD İLE İŞ TUTMAK!
LÜBNAN'DAN KÜRDİSTAN'A HİLAFET HİLAFET!
LAİKLİK VE ULUSÇULUK BİZİ TÜKETMEDEN!
AYNI DELİKTEN DEFALARCA SOKULMAK!
MİLLETVEKİLİ ANDI KALDIRILMADIR!
MİRAÇ KUDÜS HİLAFET!
AH ŞU SİYASET!
HDP BARAJI AŞAR MI !?
1915 Olayları ve Ermeniler!
Üç Aylar ve İslam Ümmeti
KÖKLÜ DEĞİŞİM DERGİSİ
İran Ümmetin Sabrını Zorluyor!
SEKÜLER DEĞERLER VE KADIN
TOKİ VE ZİHNİYET
S T K'lar ve Gerçekler!
Sistem Dilenciliği!
Ümmet İslam’ı Korumaya Muktedirdir
Nissibi / Selahaddin Eyyubi
Deniz Feneri / Günyüzü
SURİYE KIYAMI HEDEFİNE YÜRÜYOR!
İSLAMOFOBİ BATI’YI VURUYOR
Cebir Yok, Şiddet Yok, Zulüm Var!
Dersimiz Osmanlıca
İNSAN HAKLARI GÜNÜ
Urfa Eski Urfa Değil!
Meydan Okuyorum!
AMERİKA'YA KİM DUR DİYECEK?
AH KUDÜS!
“BİJİ SEROK OBAMA” ÖYLE Mİ?
İSLAM VE BAĞIMSIZLIK
İSLAM OLMADAN ASLA!
İSLAM'IN ÜZERİNE TİTREMEK
REEL POLİTİK ÇIKMAZI
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı