301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
25 Nisan 2014 - Cuma 09:12 Bu yazı 1609 kez okundu
 
BELEDİYE BAŞKANLARI NE YAPACAK(!)
Muharrem ÇELİK
muharremcelik_063@hotmail.com
 
 

İnsanlık tarihinin en köklü medeniyetlerinin izlerini taşıyan Urfa,  sahip olduğu bu hazineyi bir türlü insanlığın istifadesine sunup yerel ve global kalkınmaya ve ilerleyişe hizmet ettirememiş, aksine arabesk kültürlerine yakınlaşmayı tercih etmiştir.
 
Köklü, zengin ve inançlı bir milletin mirası olan Urfa her ne hikmetse bu zenginliğine evrensel bir nitelik kazandıramamış; zengin mimarisi ,renkli kültürü ,dili ,giyim kuşamı, folkloru, yemeği ve sanatı hep mahalli kalmıştır. Buna bir çok sebep arayabiliriz. Bana göre en büyük sebep, iktidarların ve yöneticilerin halkın ilerleyişine bilinçli olarak engel olmasıdır. Böyle zengin bir yapımız olmasına rağmen şehrimize baktığımızda Anadolu ve İslam medeniyetlerinden uzaklaşıp ecnebi ve batıl medeniyetlere yönelme görürüz. Bu bozuk inançlara ait argümanların medeniyetimizin içine yerleşmesinin altında korkunç planlar olduğu düşüncesindeyim. Geçmişte dünyanın ilim ve bilim merkezi olan Urfa, dünyaya her zaman bilim insanları yetiştirmiştir. Şimdilerde bu özelliğimizi kaybetmişiz ve   dayatılan bozuk kültürlerin etkisinde kalarak da özümüzden bağlarımız kesilmiştir.
 
Peygamberler şehri olarak da bilinen Urfa, özellikle Hz İbrahim'in burada doğması İslam inancı uğruna ateşe atılması açısından da çok önemli bir hüviyete sahiptir. Hz İbrahim'in savunduğu değerler bugün ilimizde tersine çevrilmiştir. Son on yılda ilimizde hızla artan heykelleşme süreci  ve bu heykellerin inancın medeniyetin neresinde olduğunu sorgulayan kesimin  sıra geceleri  ve sohbet halkalarını aşmaması çok  acı bir tablodur olamaz. Bu minvalde son zamanlarda ilimizin en gözde meydanı konumuna gelen eski valilik alanına dikilen firavun mezarları,  insanlık rezaleti, zulmün belgesi olan piramitlerin Urfa'nın tam ortasına yerleşmesinin altında hangi düşünce hangi medeniyet izi hangi mantık ve sanat yatmaktadır? Allahın tekliğini savunan Hz Musa'nın kavmine kilometrelerce uzakta tonlarca ağırlıkta taşınan piramit taşlarının harçlarının arasında Müslüman din kardeşlerimizin kanları vardır. Bugün bu firavuni düşünceye ait olan sözde ölümsüzlüğü simgeleyen mezar maketlerinin Urfa'yla olan alakasını kurmakta zorlanıyoruz.

Urfa'da boy boy kendini gösteren balık, at ve kuş  heykellerinin mantığının altında da yine putperestliğe dönüş, şehrin ruhunun değiştirilmesi  ve maneviyattan kopması  yatıyor. Bir sanat tarihçisi olarak bunları böyle değerlendirmem bir çok okuyucumu şaşırtabilir; ama putperest kavimlerin ortaya çıkışları ve putçuluğun yaygınlaşmasının temeline baktığınız zaman iyi niyet, estetik, ticaret gibi düşüncelerin  nasıl inanca dönüştüğünü göreceksiniz. Onun için ilimizde yeni  göreve gelen, halkın değerlerine inancına medeniyetine hizmet  edecek olan başta büyük şehir belediye başkanımız olmak üzere belediye başkanlarımızın tümüne  büyük sorumluluk düşmektedir.
 
Halkımızın  son yıllarda  Müslüman kardeşlerimize ve insanlığa yapılan zulümler ve katliamlar karşısında çeşitli, tepkileri olmaktadır. Bununla beraber yöneticilerden de çok ciddi talepleri vardır. Urfa halkı mevcut hükümetten  bu tür topluluklarla olan ilişkilerin kesilmemesi ,İslam birliği ve İslam dinarının ortaya konulması gibi talepleri olurken Urfa büyükşehir belediyesinden  de özellikle mısır katliamlarının karşısında tarihte isim yapmış simge haline gelmiş rabiat-ül adeviyye isminin yeni açılan eski valilik yerine verilmesi oradaki piramitlerin bir an önce kaldırılması ,yerdeki mermer yıldızların yok edilmesi yönünde büyük bir talep ve beklentileri vardır. Tabi halkın çoğunluğu bunu beklerken bazı kesimler inançları gereği bu tür yaklaşımlardan rahatsız olacaklardır.

O da son derece normaldir. Urfa'da Hz İbrahim'le beraber bir çok peygamberin ve sulehanın nesli yaşadığı gibi nemrut ve nesli  de yaşamıştır . onların torunları da bunu istemeyecektir. Geçmişte büyük yoldaki Selahaddin Eyyübi camisi minaresine de aynı tepkiyi göstermişlerdir. İşi meczup söylemlerle sulandırmaya çalışanlarda olacaktır. Bunlara aldırış etmeden yola devam edilmelidir. Çünkü bu halk özüne dönme mecburiyetindedir. Özü de ecdadımızın ram olduğu İslam medeniyetidir. Konuyla ilgili hassasiyetin gösterilmesini ve gerekli adımların en kısa zamanda atılmasını bekliyoruz ve takip ediyoruz.

Sevgilerimle…

 
Etiketler: BELEDİYE, BAŞKANLARI, NE, YAPACAK()
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Az Bulutlu
Güncelleme: 20.01.2019
Bugün
- 10°
Pazartesi
-
Salı
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 20.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:29
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:45
Yatsı
19:03
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı