301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
11 Eylül 2018 - Salı 12:35 Bu yazı 830 kez okundu
 
BASRA OLAYLARI ANALİZİ - 2
Osman GÜLEBAK
o.gulebak@ilkemuhabir.com
 
 

KÖRFEZ’DE STRATEJİK KRİZ BÖLGESİ: HÜRMÜZ BOĞAZI

Güncel olarak ABD ve İran arasındaki kriz bölgesi, Basra Körfezinin en önemli geçiş noktası olan Hürmüz Boğazı'dır. Suudi Arabistan, İran, Irak, Kuveyt, Bahreyn, Katar ve BAE petrol ürünlerini Basra Körfezi üzerinden ihraç etmektedir. Çeşitli kaynaklara göre, dünya petrol kaynaklarının %20-40 körfezden ihraç edilmektedir.

Hürmüz Boğazı'ndan, 2011 yılı verilerine göre günde yaklaşık 17 milyon varil geçişi olmaktadır. Boğaz'dan ortalama olarak, günde 14 adet ham petrol tankerleri geçiş yapmaktadır, Bu ham petrol ihracatının büyük bölümü (yaklaşık % 85'inden fazlası) Japonya, Hindistan, Güney Kore ve Çin'ine ve Asya pazarlarına yapılmaktadır. Lojistik zorluklar ve maliyetleri göz ününde alındığında Hürmüz Boğazı'na alternatif yollar bulmak oldukça zordur.

İran Umman'la birlikte Boğaz'ın stratejik bir noktasına komşudur. İran, bulunduğu konum ve askeri imkânları nedeniyle Körfez'de ve Boğaz'da petrol geçişini engelleme kapasitesine sahiptir. Washington yönetiminin, İran'ın petrol ihracatını engellemeye adımları, ardından Güney Kore'nin petrol ihracatını durduğunu açıklaması, Washington'un İran meselesini küresel ölçekte öncelikli gördüğüne dair emarelerdir.

ABD: Barışçıl gösterilere devam!
Kimyasal silah bahanesiyle Irak'ı işgal eden ABD, her ne kadar Irak politikasında umduğunu bulamamış olsa da bölgedeki İran tehlikesine karşı ülke yönetiminde söz sahibi olmaya devam etmek istiyor. Bununla Suriye başta olmak üzere diğer birçok bölgede (Yemen, Bahreyn) direkt ya da vekâlet savaşları yoluyla mücadele ettiği İran'ın etkinliğini kırmaya ya da en azından durdurmaya çalışıyor. Basra'da yaşanan olaylarda ise ABD'nin parmağının olduğunu kanaatini güçlendiren gelişme ise ABD yetkilisinin yaptığı açıklama. 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, yazılı açıklamasında, "Güvenlik güçleri ve protestocular da dâhil olmak üzere tüm tarafları barışçıl protesto hakkını kullanmaya, bunun yanı sıra diplomatları ve tesislerini korumaya çağırıyoruz" değerlendirmesinde bulunarak göstericilere barışçıl gösterilere davet etmesi dikkat çekiyor.

Ayrıca THM habere konuşan Iraklı Ortadoğu Araştırmacısı Ali Semin, hükümet kurma görüşmelerinin devam ettiği bir zaman diliminde meydana gelen bu olayların ardından yapılan açıklamalara bakıldığında Irak'ta ABD'ye yakın bir hükümetin kurulması ihtimalinin güçlü olduğuna dikkat çekti.

"ABD Suriye'de; İran'ın Esed'e ve Hizbullah milis güçlerine yaptığı yardımı kesmek istiyor"

İbadi'nin 'İran artık kendi işine baksın' sözlerine hatırlatan Semin, şunları söyledi:

"…Göstericiler petrol yataklarına giden yolları kesiyorlar. Rus şirketlerinin olduğu yerde çok daha fazla saldırı var. ABD petrol yataklarının olduğu güzergâhta bulunan Rusya, Çin ve batılı petrol şirketlerinin bölgeden çekilip, kendi himayesine geçmesini sağlayabilir diye düşünüyorum.  Buradaki kargaşa hizmetin dışında biraz da petrol kavgasından çıkmaktadır. Gösteriler bir süre daha devam edecek, dinmeyecektir. ABD Suriye'de; İran'ın Esed'e ve Hizbullah milis güçlerine yaptığı yardımı kesmek istiyor. ABD bu yardımı kesmeden Suriye'den çıkmayacağını açıkladı.  ABD bölgede İran'ı önlemek istiyorsa; Irak'taki koridorlarını kesmek zorundadır. İran Irak'ta zayıflarsa bütün bölgede zayıf konuma geçecektir. İran Irak üzerinden bütün Ortadoğu'ya açılmaktadır. ABD bunun bilincinde; İran'ın Ortadoğu'da engellemenin yolu Irak'tan geçmektedir."

Ayrıca Irak Şiileri ile İran Şiileri arasında gelen tarihsel bazı anlaşmazlıklar var. ABD bu anlaşmazlıklardan istifade ederek bölgede etkinliğini devam ettirmeye çalışıyor. Yine Basra'nın demografisinin giderek Şiilerin lehinde değişmesi İran'ın bölgede mezhepsel çalışma yaptığına işaret olarak gösteriliyor. Son seçimlerde yüksek bir oy alan Şii lider Mukteda Sadr, Basra'nın yolsuzluk, mezhepçilik ve milislerden arındırılması gerektiğini ifade ederek gizli ellere dikkat çekti:

"Mazlum Basra'mızın trajedisi bizi üzüyor. Asıl sinirimi bozan şey, güvenlik güçleri içinde bulunan gizli ellerin sivil göstericilere yasal olmayan şekilde müdahale etmesi oldu." 
Sadr'ın ve İbadi'nin İran yönelik bu çağrılarının, Irak ve İran Şiileri arasında yaşanan siyasi ve tarihsel sorunlar mı yoksa ABD'nin politikasının bir dayatması mı tam olarak bilinmiyor.
Yine bu olayların, uzun süredir sömürgeci güçlerin kapışma alanına sahne olan Suriye ile bağlantısı olup olmadığı merak ediliyor. Özellikle ABD'nin son dönemde Suriye sahasında fazla bir etkinliği kalmadı. Türkiye ile Suriye'ye müdahil olabilen ABD, Türkiye ile ilişkilerin bozulmasıyla Suriye konusundaki aktif konumunu iyice kaybetti. Dünyanın gündemine gelen İdlip konusunda atılan adımlarda yer almayan ABD kendisinin dâhil olmadığı hatta politikasını çökerten çözümleri reddediyor. 

İsrail'in tehdidi yabana atılmamalı
Suriye konusunda körfez ülkeleri başta olmak üzere temaslarını sürdüren ABD, bölge ile ilgili yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. Basra'da başlayan bu olayların zamanlamasına bakıldığında ABD'nin ekonomik ambargo uyguladığı İran'ı ve dolayısıyla Rusya'yı durdurmak için kullanabileceği ihtimali artıyor. 

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman'ın İran'a yönelik "Biz kendimizi sadece Suriye topraklarıyla sınırlamıyoruz. Bu açıkça bilinmelidir." sözleri de bu anlamda değerlendirilmesi gereken bir konu olarak karşımızda duruyor.

Ve bir daha 'Bad' el Harab - ül Basra' demek zorunda kalmazlar.

Basra'da yaşananlar, tüm İslam beldelerinde yaşananların küçük bir örneği. Yüzyıllardır Müslümanlar arasına konulan mezhepçilik, ırkçılık, ideolojik, bölgecilik, ulusçuluk gibi sunî sorunlar ve bu sorunların odağında tutuşturulan savaşlar… Kaybeden hep Müslüman iken kazananlar her nedense emperyalistler… Emperyalistlerin oyunlarını fark edip fotoğrafın büyüğüne odaklanması gereken Müslümanlar, oluşturulan algı operasyonları sonucu küçük fotoğrafa odaklanmakta ve maalesef silahını kardeşine doğrulmakta… 

Umarım Müslümanlar bu yaşananlardan bir ders alır da iş işten geçmeden bu gaflet uykusundan uyanır. Ve umarım tüm İslam beldeleri ve Basra için bir daha 'Bad' el Harab - ül Basra' demek zorunda kalmayız.

 
Etiketler: BASRA, OLAYLARI, ANALİZİ, -, 2,
Yorumlar
Diğer Yazılar
KAPIMIZDA BEKLEYEN TEHLİKE
TARİH BİZE NELER SÖYLER?
SOROS’UN VAKFI GİTTİ YA YÜRÜRLÜKTEKİ POLİTİKALARI?
HZ. ALİ VE MALİK BİN EŞTER’E GÖNDERDİĞİ MEKTUP-2
HZ. ALİ VE MALİK BİN EŞTER’E GÖNDERDİĞİ MEKTUP-1
CHP, DP VE EZANIN ASLINA DÖNDÜRÜLMESİNİN PERDE ARKASI-2
CHP, DP VE EZANIN ASLINA DÖNDÜRÜLMESİNİN PERDE ARKASI-1
İSLAM DÜNYASINDA KURUMLARIN YENİLENME ZORUNLULUĞU
CADILARIN BİLİM YUVASINDA NE İŞİ VAR BEYLER?
İSLAM DÜNYASI VE ‘GERÇEK CUMHURİYET’ ARAYIŞI -2-
İSLAM DÜNYASI VE ‘GERÇEK CUMHURİYET’ ARAYIŞI -1-
ÂLİMLER BULUŞMASI VE KÜRTLER
İBRAHİM EDHEM EFENDİYİ TANIYAN VAR MI?
BİZ BU ÜLKENİN NESİ OLUYORUZ?
HÜKÜMDAR BEHRAM VE BAYKUŞUN HİKÂYESİ
BASRA OLAYLARI ANALİZİ - 1
21. YÜZYILDA MUSAB OLABİLMEK
"EN KÖTÜ BARIŞ, EN HAKLI SAVAŞTAN DAHA İYİDİR"
ELMA KOKUSUYLA GELEN ÖLÜM: HALEPÇE-2
ELMA KOKUSUYLA GELEN ÖLÜM: HALEPÇE-1
TÜRKİYE’DE YAŞANAN DARBELER, ABD VE CHP-2
TÜRKİYE'DE YAŞANAN DARBELER, ABD VE CHP-1
ABD İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ 'STRATEJİK MÜTTEFİK' İLİŞKİLERİ -2
ABD İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ 'STRATEJİK MÜTTEFİK' İLİŞKİLERİ -1
KÜRTLER ÜZERİNDEKİ EMPERYALİST OYUNLAR VE PKK-2
KÜRTLER ÜZERİNDEKİ EMPERYALİST OYUNLAR VE PKK-1
KÜRTLER ÜZERINDEN OYNANAN EMPERYALIST OYUNLAR (2)
KÜRTLER ÜZERINDEN OYNANAN EMPERYALIST OYUNLAR (1)
MÜNİR ÖZKUL VE KAYBOLAN MERHAMETİMİZ...
KUDÜS VE YOL AYRIMINDAKİ İNSANLIK…
ALİYA’NIN GÖZÜNDEN FİLİSTİN MESELESİ -3
BİLGE KRAL ALİYA VE FİLİSİTN MESELESİ-2
ALİYA’NIN GÖZÜNDEN FİLİSTİN MESELESİ-1
GÖRMEZ’İN VEDA KONUŞMASINDAKİ ACI HAKİKATLER…
DİYANET VE GÖRMEZ, SİYASETE KURBAN MI EDİLİYOR?
16 NİSAN REFERANDUMUNDA GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEK-3
16 NISAN REFERANDUMUNDA GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEK-2
16 NISAN REFERANDUMUNDA GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEK-1
11 NİSAN KURTULUŞ ETKİNLİKLERİ VE (ÖZ)ELEŞTİRİLER
HÜDA PAR NEDEN HEDEF SEÇİLİYOR?
KONYA'NIN MEVLANA'SI VAR, YA URFA'NIN?
HALK HİZMET İÇİN İLLA YOL MU KAPATSIN?
AÇILIŞLAR HİZMET Mİ YOKSA EZİYET Mİ?
OKULLARIN AÇILMASI VE SORUMLULUKLARIMIZ
CEMAATLERE SALDIRI YA DA MAYIN MERKEPLİĞİ
DARBE KARŞITI KÜRTLER VE TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ ÜZERİNE…
BİRECİK'TE HALKI DAĞITMA EMRİNİ KİM VERDİ?
ÜMMET ŞUURU OLMADAN KUDÜS ÖZGÜRLEŞMEZ
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Az Bulutlu
Güncelleme: 20.01.2019
Bugün
- 10°
Pazartesi
-
Salı
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 20.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:29
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:45
Yatsı
19:03
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı