Yazı Detayı
18 Mayıs 2016 - Çarşamba 09:07 Bu yazı 820 kez okundu
 
BANGLADEŞ NERE TÜRKİYE NERE!..
Mustafa KÜÇÜK
 
 

Bangladeş'te, işbirlikçi Hasina ve güdümlü iktidarı tarafından kurulan savaş suçları mahkemesinde, idama mahkum edilen Cemaat-i İslami partisi lideri Motiur Rahman Nizami af dilemeyerek hakka yürüdü.

Daha önce de Eylül 2013'te cezası Temyiz Mahkemesi tarafından idama çevrilmiş olan Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Molla aynı şekilde af dilemeyerek 12 Aralık'ta hakka yürümüştü.

Nitekim aynı mahkemenin 90 yıl hapse mahkûm ettiği Cemaat-i İslami'nin 92 yaşındaki lideri Gulam Azzam da 23 Ekim'de hapishanede rahmeti Rahman'a kuvuşmuştu.

Ümmetin gözünün içine baka baka İslam ulemasını infaz eden Bangladeş ulusal devletinin kuruluşuna ve bu güne gelişine baktığımızda İslam coğrafyasındaki sair ulusal devletlerden farklı olmadığını görürüz.

12. yüzyıldan 1757 yılına kadar Hilafetin egemenliğinde kalan bu topraklar, 1757'den 1905 yılına kadar İngilizlerin egemenliğinde kaldı. Bilahare Doğu Pakistan adıyla Pakistan'ın bir eyaleti konumunu 1969 yılına kadar sürdürdü.

Meclis üyelerinin teşkili için 1969'da yapılan seçimi ayrılıkçı bir siyaset yürüten Mucib-ür Rahman'ın başında bulunduğu Avami Partisi kazanınca Pakistan Devleti Millet Meclisinin teşekkülünü süresiz ertelendi.

Bu durum Avami Partisi tarafından meşru hakların ihlali sayılarak genel greve gidildi. Bu kararı istismar ederek ayrılıkçı söylemlerine hız verdi. Güvenliği sağlamak için ordu devreye girince, durum daha da içinden çıkılmaz bir hal alarak iç savaş baş gösterdi.

Ayrılıkçı Mucib-ür-Rahman 22 Aralık 1971'de Hindistan'ın emelleri doğrultusunda Pakistan'dan ayrılarak Bangladeş Halk Cumhuriyeti kurunca, iç savaş ortamında Doğu Pakistan'ın büyük bir bölümünü işgal eden Hindistan, iktidardan emin olarak ülkeyi terk etti.

Ne ki; Mucib-ür-Rahman ve Avami Partisi'nin iktidara gelmesiyle karışıklıklar dinmedi. Darbelerle günümüze kadar sürüklenen ülke, 6 Ocak 2009'dan buyana Bangladeş Kurucu Cumhurbaşkanı Mucibur Rahman'ın kızı Şeyh Hasina Vecid tarafından yönetilmektedir.

Başbakan Şeyh Hasina Vecid'in önderliğini yaptığı Büyük Koalisyonunun en etkili iki partiden biri; Avami Birliği, diğeri;1982 yılında gerçekleştirdiği darbe ile iktidarı ele geçirmiş Hüseyin Muhammed tarafından 1986 yılında kurulan İrşad Partisi'dir.

Dahası; Büyük Koalisyon'un üzerinde uzlaştığı birleştirici unsurlar; Bengal milliyetçiliği, sosyalizme dayalı ekonomik program, seküler bir devlet anlayışı ve Pakistan yerine Hindistan ile ekonomik siyasi iş birliği içinde olmaktır.

İşte Osmanlı Hilafet Devletinin ortadan kaldırılmasıyla İngilizlerin egemenliğine giren ve içinde Pakistan'ın da yer aldığı İslam ülkesi Hindistan'ın nasıl birer ulusal devletçiklere bölündüğünü gösteren bu kısa özet bugün Bangladeş'te olup biteni fazlasıyla açıklamaktadır.

İşte Hasina iktidarının 90 yıl hapse mahkûm ettiği ve 92 yaşında Hapishanede ölen Cemaat-i İslami lideri Gulam Azzam, kahramanca Allah'a yürüyen Rahman Nizami ve arkadaşlarının tek suçu; ümmetin daha fazla bölünmesine karşı çıkmaları idi. Dış güçlerle işbirliği halinde sözde bir bağımsızlık için siyaset yürütenler Bangladeş ulusal devletçiğini kurmayı başardıklarında, ümmetin daha küçük parçalara ayrılmasına o gün karşı çıkan kahraman ulema, bugün hain ilan edilip idama mahkum edilebilmektedir.

İşte ümmeti bir bütün olarak yeniden ayağa kaldırmak için çırpınanlar ile onu daha fazla küçültmek için çalışanların farkı budur.

Bangladeş'te olup bitenler ile Anadolu topraklarında olup bitenler birbirinden farklı ve bağımsız değildir. Bu nedenle hal çareleri de aynıdır.

Türkiye'de laik ulusalcı CHP zihniyeti ile PKK terörünün beslediği ayrılıkçı hareketin de Bangladeş'te ulemayı infaz eden cuntanın da ancak Hilafetin yeniden kurulmasıyla önüne geçilebilir. Bunun dışındaki politikaları test edip daha fazla Müslüman halkların arasına kin ve nefret tohumlarını ekmek hiçbir iyi niyetli insanın işi olamaz.

Bu nedenle "Bangladeş nere… Türkiye nere… " diyecek bir gerçekliğimiz yoktur.

 
Etiketler: BANGLADEŞ, NERE, TÜRKİYE, NERE
Yorumlar
Diğer Yazılar
EY ALLAH'IN KULLARI KARDEŞ OLUNUZ!
YEMEN KAN AĞLIYOR!
ALİM VE TEVAZU
Terörü Lanetlemek!
Resulü Anlamak ve Yaşamak!
BÖLÜNMEK Mİ BÜTÜNLEŞMEK Mİ?
İSLAM’A GÜVEN!
İSLAM OLMADAN ASLA!..
ALLAH BİLİR SİZ BİLMEZSİNİZ!
BAŞARISIZ DARBE GİRİŞİMİNDEN NEMALANMAK!
BU HALK UĞRUNDA FEDA OLMAYA DEĞER!
YA ALLAH YA SABIR!
İSRAİL OLUŞUMU İLE NORMALLEŞMEK!..
TÜRKİYE’YE YENİ BİR AMENTÜ LAZIM!
FETİH RUHU ve FETİH KUTLAMALARI!
AKP NAHDA VE İHVAN!
YENİ TÜRKİYE!..
LAİKLİK TARTIŞILIYOR!
İSLAM’I ARAÇSALLAŞTIRMAK!
İSLAM VE SİYASET
BİR İFSAT PROJESİ OLARAK MEDENİYETLER İTTİFAKI!..
PEKİ, YA ÇÖZÜM!
FİKİR SİYASET VE TERÖR
KÜRT TİPİ BAŞKANLIK SİSTEMİ!
SELF DETERMİNASYON FİTNESİNE KARŞI HİLAFET!
REJİM MUHASEBESİ!
MEHTER MARŞI!
BÜYÜK ŞEYTAN!
MOLLA SARAY İLİŞKİSİ!
G 20 ve AİLE FOTOĞRAFI!
SON KEZ KAZANAN DEMOKRASİ OLSUN!
Çağdaş Büyü/Algı Operasyonu
DEMOKRASİ TERÖRÜ!
KÜFRÜN EGEMENLİK TEMİNATI DEMOKRASİ!
Siyasi Partiler ve Gerçekler!
Yedi Düvel ve Türkiye !
Fikir Siyaset ve Şiddet!
KIYIYA VURMAK!
DEMOKRASİ ve İSTİKRAR!
DÜŞ ÜMMETİN YAKASINDAN ABD!
RAHMET BAYRAMLA TAÇLANIRKEN!
Ramazan Kerim!
DOĞU TÜRKİSTAN ve HİLAFET
ABD İLE İŞ TUTMAK!
LÜBNAN'DAN KÜRDİSTAN'A HİLAFET HİLAFET!
LAİKLİK VE ULUSÇULUK BİZİ TÜKETMEDEN!
AYNI DELİKTEN DEFALARCA SOKULMAK!
MİLLETVEKİLİ ANDI KALDIRILMADIR!
MİRAÇ KUDÜS HİLAFET!
AH ŞU SİYASET!
HDP BARAJI AŞAR MI !?
1915 Olayları ve Ermeniler!
Üç Aylar ve İslam Ümmeti
KÖKLÜ DEĞİŞİM DERGİSİ
İran Ümmetin Sabrını Zorluyor!
BİLADÜŞ-ŞAM KIYAMI BEŞ YAŞINDA
SEKÜLER DEĞERLER VE KADIN
TOKİ VE ZİHNİYET
S T K'lar ve Gerçekler!
Sistem Dilenciliği!
Ümmet İslam’ı Korumaya Muktedirdir
Nissibi / Selahaddin Eyyubi
Deniz Feneri / Günyüzü
SURİYE KIYAMI HEDEFİNE YÜRÜYOR!
İSLAMOFOBİ BATI’YI VURUYOR
Cebir Yok, Şiddet Yok, Zulüm Var!
Dersimiz Osmanlıca
İNSAN HAKLARI GÜNÜ
Urfa Eski Urfa Değil!
Meydan Okuyorum!
AMERİKA'YA KİM DUR DİYECEK?
AH KUDÜS!
“BİJİ SEROK OBAMA” ÖYLE Mİ?
İSLAM VE BAĞIMSIZLIK
İSLAM OLMADAN ASLA!
İSLAM'IN ÜZERİNE TİTREMEK
REEL POLİTİK ÇIKMAZI
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Yağışlı
Güncelleme: 16.11.2018
Bugün
- 14°
Cumartesi
- 15°
Pazar
- 16°
Şanlıurfa

Güncelleme: 16.11.2018
İmsak
05:33
Sabah
06:58
Öğle
12:17
İkindi
14:59
Akşam
17:24
Yatsı
18:42
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı