Yazı Detayı
07 Eylül 2017 - Perşembe 06:41 Bu yazı 690 kez okundu
 
BALIKLIGÖL KİMİN ÇİFTLİĞİ?
Seyfullah POLAT
gapgundemi1@gmail.com
 
 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Balıklıgöl (Halil-ür Rahman Gölü) yerleşkesinde yağış ve bilinçsiz sulama nedeniyle oluşan rutubetin sebep olduğu sıkıntıları gidermek için 3 ay önce çalışma başlattı. Çalışma kapsamında yalıtım, istinat duvarları, altyapı yenilemesi, üst zemin katının değiştirilmesi ve çevre düzenleme işlemlerinin yapılacağı duyuruldu. 

******
Açıklama kamuoyunu sevindirdi. İbrahim Peygamberin Makamının bulunduğu Urfa'nın en önemli sembolü niteliğindeki bu mekâna bir çivi çakılıyor sonuçta. Rızvaniye Külliyesi'nin toprak altında kalan ve su çeken duvarı gün yüzüne çıkıyor ve rutubetten kurtuluyor.  Kırık-dökük ve biçimsiz zemin yeni döşemelerle değiştiriliyor. Zaman zaman gölün suyuna da karışan lağımın icabına bakılıyor, altyapı yenileniyor. Güzel bir çalışma. 
******
Geçtiğimiz günlerde yenilenen altyapı çalışmaları sırasında tünellerin bulunduğu alanda göçük meydana gelmişti. Zeminden sökülen taşlar tünelin üzerine istif ediliyor, ağırlığı taşıyamayan tünel çöküyor. Çökmenin etkisiyle kopan beton parçaları tünelin içinde park halinde bulunan bazı otomobillere ufak çapta maddi zarar veriyor. 

******
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Seyfettin Gencer, olayın ardından yazılı açıklama yapıyor. Açıklamasında; Balıklıgöl Platosu'nda 3 aydan bu yana devam eden çalışmaların bu tür olayların büyümesini engellemeye yönelik olduğunu, ŞURKAV çarşısı bölgesindeki sulamanın neden olduğu su sızmalarından dolayı mevcut olan konsolların çürüdüğünü, konu hakkında 2-3 yıldan bu yana bir çalışma yürüttüklerini, meydana gelen bu olayın da yapılan çalışmanın ne kadar anlamlı ve yerinde olduğunu gösterdiğini vurguluyor. 

******
Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi de konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun raporu doğrultusunda çalışmaların yürütüldüğünü yerleşkenin, yeni bir görünüme kavuşacağını ifade etmişti. 

Çiftçi, açıklamasının devamında yerleşkenin tarihi dokusu korunarak geleceğe aktarılacağının altını çizerek, "Ecdadın bize bıraktığı bu güzel mirasa, dünyada ve Türkiye'de tek olan, insanların geldiği, feyiz bulduğu, ibadet gerçekleştirdiği, ayrı ayrı duygularla karşılaştığı bu mekâna bizim de gözümüz gibi bakmamız gerekiyor. 

Yalıtımı, istinat duvarları ve altyapı yenilemesi ile üst zemin katının değiştirilmesi ve çevre düzenleme işlemleri yapılacak. Gerekli yerlere bitki dikilecek. Tabela ve levha düzenleme işlemlerine ihtiyaç duyulan alanda gerekli çalışma yapılacak. Yeni bir aydınlatma sistemiyle, yerleşkeyi Şanlıurfa'nın hizmetine sunacağız" ifadelerini kullanmıştı.

******
Başkan ve Genel Sekreter Yardımcısı'nın bahsetmiş oldukları çalışmaların durumunu incelemek ve meydana gelen çöküntüyü yerinde görebilmek için Halil-ür Rahman'a gidelim dedik. Uçaksavar Kavşağı'ndan Balıklıgöl'e 1 saatte ulaşmamızın ardından 40 dakika kadar aracımıza yer aradık. Yetersiz olan otoparklar tam kapasite çalıştığı için araç kabul etmiyorlardı. Ara sokaklardan girerek dağın başına park ettik aracı. Yarım saat yürüdükten sonra ŞURKAV Çarşısı'nın arka girişinden merdivenleri çıktık. 

******
Çalışma yapılan alanlar kendini hemen belli ediyor. Çalışma öncesinde, yeşil alanları işgal eden çay ocaklarının bulunduğu alan komple parke yapılmış, düzlenmiş. İşletme sahipleri işgale göz yumulmasından cesaret almış olacak ki, amfi tiyatronun üzerine dahi masa sandalye atmış. Hemen yan taraf yani çöküntünün meydana geldiği alan da betonla itinayla düzlenmeye başlamış. Çalışma öncesinde 20 Metrekare dükkanı bulunan bu çay ocakları 300-400 metrekarelik bir yeşil alanı işgal ediyordu. (Daha fazlasına eğimli olan yeşil alan müsaade etmiyordu) Çalışmanın ardından ortadan kalkan yeşil alan da bu çay ocaklarının işgaline terk ediliyor. 

******
Bu manzara, Büyükşehir Belediye Başkanımızın da bahsetmiş olduğu tarihi siluete ne kadar uyuyor? Yerli ve yabancı misafirler Balıklıgöl'ü masa ve kürsü görmek için mi ziyaret edecek? 

Ya da bir vatandaş ailesiyle birlikte masa ve kürsülerin arasından geçerek ilerleyebildiği bir alana neden ikinci kez gitsin? Bu işletmeler bu işgali neye göre yapıyorlar? 

Büyükşehir Belediyesi'nin, zabıtanın bilgisi dâhilinde mi, yoksa babalarının çiftliği hesabı mı? 3 ay önce başlanan çalışmalar, bu çay ocaklarına daha geniş alanlar kazandırılsın diye mi yapıldı?

 
Etiketler: BALIKLIGÖL, KİMİN, ÇİFTLİĞİ?,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Yağışlı
Güncelleme: 16.01.2019
Bugün
-
Salı
-
Salı
-
Şanlıurfa

Güncelleme: 16.01.2019
İmsak
06:04
Sabah
07:30
Öğle
12:42
İkindi
15:17
Akşam
17:41
Yatsı
19:00
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı