Yazı Detayı
17 Haziran 2014 - Salı 09:06 Bu yazı 2420 kez okundu
 
ATEŞ, SU, BALIK VE ODUNLAR
Mehmet Emin KUŞ
mehmeteminkus@msn.com
 
 

Tarihi bilgilerin ve iddiaların bir gerçeği, temeli bir delile, sağlam bir kaynağa dayanan bir yönü vardır. Bir de hiçbir sağlam kaynağa dayanmayan uydurulmuş ama rağbet görenleri vardır. İnsanların çoğu efsanevi hikâye ve olaylara daha çok önem verirler. Kaynağını, doğruluk derecesini araştırmadan kabul ederler.

Hele birde bu bir kitapta geçiyorsa tamam işte bak falan tarihi kitapta geçiyor derler… ancak kitaplara konu olan her şey doğru ve gerçek manasına gelmez. Bilmeden yazanlar var, kötü niyetle yazanlar var. Yanlış algılamış olanlar var. Ticari amaçlarla yazanlar var… var da var!

Bize göre bir konu eğer dinle alakalı ise onun kaynakları bellidir. İslam da kaynak iki temele dayanır; Kur'an-i Kerim ve Peygamber efendimizin sahih sünneti (hadisleri)…Bu iki kaynağa dayanmayan her şeyin yanlış olma ihtimali yüksektir.

Mesela Şanlıurfa'da Halilurrahman gölü, Ayn Zeliha gölü, Urfa kalesi, Dergah camii ve o bölgede ki diğer tarihi yerler… Halilurrahman eskiden beri o bölgeye verilmiş bir isimdir. Biz çocukluğumuzdan beri, büyüklerimizden öyle duyduk-gördük, son yıllarda birazda şehir içi dolmuşçularının verdiği bir gayretle olsa gerek ki; oraya Balıklıgöl ismiyle hitap edilmeye başlandı ve tüm Türkiye'de de öyle tanındı.

Neyse şimdiki konumuz o değil tabi, bizim asıl üzerinde durmak istediğimiz, orada yaşanan bid'at hurafe ve uydurmalardır. Hiçbir sağlam kaynağa dayanmadan o gölün suyunun Nemrud'un İbrahim Aleyhisselam'ı yandırmak için yaktığı ateşten, içerisinde ki balıklarında odunlardan dönüştüğü söylenir. Bu bir efsane olarak dilden dile dolaşır.. Ancak bunun böyle olmadığı da ayrı bir gerçektir.

Evet Nemrud'un bir ateş yaktığı doğrudur, İbrahim Aleyhisselam'ı yakmak istediği de doğrudur. Ama ötesi meçhul!

Meçhul olmayan Nemrud'u da, İbrahim Aleyhisselam'ı da, ateş, su, balık ve odunu da yaratan Yüce Allah'ın bize Kur'an-ı Kerim'in de bildirdiğidir.

Bu konuda Kur'an-i Kerim'in ifadesi şudur: " (İçlerinden bazıları), "Eğer (bir şey) yapacaksanız, onu yakın da ilâhlarınıza yardım edin" dediler.

Ateşe atılınca Yüce Allah; "Ey ateş! İbrahim'e karşı serin ve selametli ol" dedik.

Ona böyle bir tuzak kurmak istediler. Fakat biz onları en çok zarar edenler durumuna düşürdük.  (Enbiya Suresi, 68-69-70)

Efsanenin Türkiye versiyonunda olduğu gibi; İbrahim Aleyhisselam'ın ateşler içindeyken onun Tanrısı; ateşi ona bir gül bahçesi haline getirmiştir. Olay Urfa'da gerçekleşmiştir, ateş göle (balıklıgöl), odunlar ise gölde yüzen balıklara dönüşmüştür!!  Dediğimiz gibi bu olayın Türkiye'deki efsanevi versiyonudur.

Oysa İslam'ın ve Müslümanların değişmez kaynaklarında olay bu şekilde verilmemiştir. Gördüğünüz gibi Yüce Allah; "Ey ateş! İbrahim'e karşı serin ve selametli ol" dedik. Diye buyurmaktadır. Ateşin su, odunların balık olduğuna dair bir bilgi yok. Esasen olayın Urfa'da yaşandığı da kesin olmayan bilgiler arasında…

Ancak bunu fırsat bilen uyanıklar Urfa'ya/Halilurrahmana gelen yabancılara ballandırarak! İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında Ateşin Su'ya, odunların da balığa dönüştüğünü anlatırlar. Gölün içerisinde ki balıkların kutsal olduğu yalanını ihmal etmeden…

Hatta bunu kendi ticaretlerine alet edip orada yem satanlar; "yem atalım, yem.. kutsal balıklara yem atıp dilek tutalım.." diye bağıranlar var. İnsanların manevi duygularını kabartıp 3-5 kuruş fazla para kazanmak için… Bunu yaparken Peygamberi İbrahim Aleyhisselam'ı Nemrud'un ateşinden kurtaran yaratıcının kendi rızıklarını da göndermekten aciz olmadığını düşünmüyorlar..

Kainatı yaratan, gökleri direksiz ayakta tutan, dünya, güneş, ay, yıldızları ve diğer galaksileri bir ahenk ve uyum içerisinde bin yıllardır döndüren yaratıcı- Yüce Allah- elbette ateşi suya döndürmekten, odunları balığa çevirmekten aciz değildir. Bu O'nun için basit bir şeydir. O, bir şey dilerse; "ona ol der ve o şey oluverir" ancak Allah'ın bunu yaptığına karşı bir delilimiz yoktur. Buna rağmen kendi yanımızdan O'na bir şeyler yapmış gibi atıfta bulunmak haddimiz değildir.

Bid'at ve hurafe demişken güncel olan bir konuyu daha eklemeden geçemeyeceğim.

Geçen hafta okulların tatil olması ve üniversiteye geçiş sınavları vardı, bir çok insan bu söz konusu tarihi mekanlara akın etti. Bazıları da hızını alamayıp Çocukları üniversiteyi kazansın diye tüm güç ve kuvvetin kendisinde olduğu Allah-u Teala'ya yalvarıp dua edeceklerine; kendilerine bile bir fayda ve zarar veremeyecek olan türbelere koşup ölülerden yardım istediler, onlardan fayda umdular. Onları kendileri ile yaratıcı arasında birer aracı etmeye çalıştılar.  Bilmediler ki; Allah ile kul arasında perde yoktur/olmaz. Ayeti kerimede Yüce Allah;

"Allah kullarına şah damarından daha yakındır.." ve Ben dua edenin duasını anında işitir ve kabul ederim.." diye buyurmaktadır...

Sözün özü; ateşin su, odunların balığa dönüştürüldüğü Kur'an da geçmez, hadis ve tefsirlerde de geçmez.. biz bize bildirilenlerle yetinmek zorundayız. Nebe suresi 29 ayette; "Biz ise her şeyi bir kitapta sayıp yazmışızdır." Emri doğrultusunda Her şeyi en doğru ve en iyi bilen Allah'tır diyoruz… Vesselam.

 
Etiketler: ATEŞ, SU, BALIK, ODUNLAR
Yorumlar
Diğer Yazılar
İNSANLAR, HAYVANLAR VE BİTKİLER
HA SİZ YEMİŞSİNİZ, HA KAHVE YEMİŞ
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
ANLATMAKTAN ANLATMAYA FARK VARDIR
FUTBOL
ADINI HAK EDEN GÜZEL BİR İNSAN
VİCDANSIZ İNSANLAR!
ÜLKELERİN ZENGİNLİK-FAKİRLİK DURUMU ÜZERİNE
HAZAL’IN HİKÂYESİ
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
RUHUMUN MASALI/ŞEHRİ URFA
HAYAT BİR SERÜVENDİR
ŞEHRİ URFA’MDA KİTAP FUARI
ÇOK YAŞA ASKER
BAŞKA URFA YOK
KARARI OKUYUCULARA BIRAKIYORUM
ALIŞ-VERİŞ YADA TİCARET
AH GÖZÜ DOYMAZ İNSANLAR AH!
ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, URFA EKONOMİSİNE CANLILIK GETİREBİLİR
HÜKÜMETE AÇIK ÇAĞRI
TOPLUM, SUÇ ALGISI, GÜNAHKÂR, YARDIMLAŞMA VE…
DARBECİLER KURŞUNA DİZİLMELİDİR
DUA ETMEK GEREK
Okuma Parçası - 2
OKUMAPARÇASI
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
AĞLAMAK BEDAVA
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
SÖZÜN ÖZÜ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ İMİŞ!
KUR'AN'A UYULUR, KUR'AN KENDİNE UYDURULMAZ
CUMHURİYET HALK PARTİSİ (CHP)
BEN ÖZGÜRÜM
OKULLARDA İNGİLİZCE VE KÜRTÇE
TOPLUMDA AHLAK VE VİCDAN BİLİNCİ
AYNADAN YANSIYAN YÜZÜMÜZ
1 KASIM SEÇİMLERİ
CAMİ ADABI
NASIL BİR EĞİTİM?
PKK; RESMİ İDEOLOJİ VE DAYATMACI TÜRKÇÜLÜĞÜN ESERİDİR
NİHAT ÇİFTÇİ HIZLI BAŞLADI
PKK KÜRTLERİ TEMSİL ETMİYOR
İCRAAT ZAMANI
DETAYLI OLARAK TESETTÜR
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
NECM SURESİ, 38. AYET
RAMAZAN VE EĞLENCE
ZALİMLERİN VARACAĞI YER CEHENNEMDİR
GENÇ İNSAN
AK PARTİ, HÜKÜMET KURMAYI DİĞER PARTİLERE BIRAKMALI
NEDEN AK PARTİ?
AHLAK VE SAYGI YERİNE MADDİYATA YÖNLENDİRMEK
BU ÜLKEDE HERKES BİR PARÇA ZULME UĞRAMIŞTIR!
GÜVEN VERMELİ
BU PARTİ OLMADI, BAŞKA PARTİ VERELİM!
POLİSLERİN KEYFİ MUAMELESİ
ŞANLIURFA'NIN ÖZ KAYNAKLARINI HEBA ETMEYELİM
GELİR DAĞILIMINDA Kİ ADALETSİZLİK
FUTBOL
Mehmet Oymak
KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ
MERDİ KIPTİ MİSALİ!
NİSSİBİ KÖPRÜSÜ VE SELAHADDİN EYYUBİ
GENEL SEÇİM SÜRECİNDE SİYASAL PARTİLER
TUGAY, PARKOMETRE VE BİRKAÇ TAVSİYEMİZ…
Devlet mi, Vatandaş mı?
SEVGİ İNSANA YAKIŞIR
UZAKTAKİ MÜKEMMELLER!
ALGI PSİKOLOJİSİ ÜZERİNE
ŞANLIURFA’DA Kİ BAZI SORUNLAR ÜZERİNE
ŞUSKi'DE İŞLER NASIL YÜRÜYOR
VİCDANİ SINIRLARI ZORLAYAN İNSANLAR!
VATANDAŞ İLE KONUŞMASINI BİLMEYEN MEMURLAR!
Özelleştirme Sıkıntısı
KORSAN TERÖR DEVLETİ: İSRAİL
ACİL SORUNLAR BELEDİYELERİ BEKLİYOR
OKUMAK
BİR GÜZEL ADAM! MİSBAH HİCRİ
CAMİ ADABINI ÖĞRENMEK VE UYMAK!
OKULLARDA NEDEN CAMİ YOK VE CAMİLERİN ÖNEMİ
HALK SEÇİLENLERDEN HİZMET BEKLİYOR
OKUYUCULAR ÜZERİNE
NEDEN AK PARTİ?
DAR YOLLARDA TRAFİK ÇİLESİ
SABUNU KİRLETEN İNSANLAR!
YOLSUZLUKLAR BAHANE, DEVİRMEK ŞAHANE!
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı