Yazı Detayı
09 Ocak 2017 - Pazartesi 08:46 Bu yazı 587 kez okundu
 
Aşk ve Mekân ŞEHİR
S. Ahmet KAYA
seyyidak@hotmail.com
 
 

Aşk ve mekân unsurları, yaratıcı ile yaratılan arasındaki metafizik bir ilişkinin tezahürü olarak hem yüz etmiş; böylece bizim estetik anlayışımızı, hayata bakış açımızı kısacası bütün tasavvurlarımızı şekillendirmiştir.

Çünkü bu iki unsur, yani mekân (böylece şehir) ve aşk (yani Yaratan ve yaratılan arasındaki ilişkiyi belirleyen özel ilişki: rab-kul), hem birbirileriyle ilişkili, hem de birbirinden bağımsız iki ayrı nokta hüviyeti taşımakta.

Yani biri (Aşk) soyut bir gerçeklik taşırken, diğeri (Mekân-şehir) somut bir gerçeklik arz ediyor. O halde, bu iki uç noktayı hem birbiriyle ilişkili ve hem de birbirinden bağımsız nasıl düşüneceğiz, kabul edeceğiz? Yahut birbiriyle nasıl irtibadlandırarak bir format kazandıracağız?

Aşk, eşyanın aslına rücu' edilmesi olayıdır… Başka bir deyimle, eşyanın kendi gerçekliğinin farkına varması...

Yüce Yaratıcı, kâinatı yaratmadan evvel, Muhammed (SAV)'in nurunu yarattı ve sonrada O'na âşık oldu. Kâinatın ve dolayısıyla insanın serüveni de böylece başladı:

Efendimiz (SAV), Kendileri bildirmişlerdir ki: "Allah her şeyden önce, Kendi nurundan, Ben'im nurumu yaratmıştır." Bunun anlamı şudur: Kâinatın hamurunun esasını, yaratılmış olan Muhammed (SAV)'ın nuru teşkil etmektedir. Böylelikle yaratılan bu nur, bütün yaratılmışların esasını teşkil etmekte, bir bakıma sevginin ve aşkın da esas nüvesine kaynaklık etmektedir…

Allah ü Teala`nın Peygamber Efendimiz`e (asm) bu sevgisi nereden gelmektedir?

Yani, önce kutlu ve nurlu bir çekirdeğin yaratıldığı, ardından bu çekirdeğin üzerine alemin bina edildiği ifade edilmiştir. O halde kainatın hamurunda bulunan Muhammed Aleyhissalatü Vesselam`ın nuru, bu kainatın çekirdeği, tohumu, yumurtası ve DNA`sı hükmündedir.

Muhammed Aleyhissalatü Vesselam`ın peygamberliği, kainatın his, şuur ve aklından süzülmüş en arı bir özdür; kainatın şuurunun şuurudur ve nurudur.

Kâinat, yani yaratılan her şey bu özel ve seçkin "Nur"un dolaylı olarak somutlaşma imkânı ile konumlandırılmıştır. Adem yaniiİnsan ise, yaratılmış olan her şeyin fark edilmesi mesuliyetini üstüne almıştır. "Lev enzelna… ayetinde belirtilen bu durum, bütün bir kainatın yerine, akıl sahibi olarak insanın, bu mesuliyeti fehm etme ve fiiliyata geçirme görevini tek başına üstlenildiği görülmektedir... İnsanın böylesi ağır bir yükü yüklenmiş olması, onun yaratılmışların içinde "En Üstün Varlık", "eşref-i mahlûkat" derecesine yükselmesine sebep olmuştur. Bu bağlamda insan, eşyanın yaratılmasındaki üstün gayeyi, kendisine bahşedilmiş olan bu akıl ile anladıktan sonra, yaşadığı çevreyi de bu gayeye göre tanzim etmeye başlamıştır.

İnsan, göreve ilk olarak şehrin de en önemli unsuru olan mabedi (Kabe'yi) yapmakla başlamıştır. Bir benzeri de gökte olan ve kozmik ışınlarla birbirine bağlı olduğu kabul edilen Kâbe'yi ilk olarak melekler yeryüzünde inşa etti. Yeryüzüne inmesinden sonra Yaratıcı'dan aldığı emirle Kâbe'yi inşa eden Âdem, böylece şehirlerin de en önemli unsurlarından olan yapının (Kabe'nin) da temelini atmış oluyordu. Başka bir deyimle, Kabe'nin içinde bulunduğu ve Şehirlerin Anası olarak bilinen Mekke (Kur'an'ın ifadesiyle Bekke)'nin ve dolayısıyla şehrin temeli atılıyordu böylece...

Yüce Yaratıcı, yukarda zikredilen ilahi süreçle insana, şehirleri kurmanın temel noktasının ne olacağının fark edilmesini öğrenme ve hissetme mesuliyetini yüklüyor bir bakıma. Çünkü akıl sahibi insan, konumu gereği yaptığı ve yapacağı her işte "eşref-i mahlûkat" olma bilincini omuzlarında hissetmiş ve bu doğrultuda çalışmalar yürütmüştür.

Özellikle bu doğrultuda kuracağı şehirlerin belli bir düzen içinde konumlandırılması ve yürümesi için de bir takım nizamlar, kanunlar geliştirme gereğini duymuştur. Madem kâinatın yaratılmasının temelinde "aşk" vardır, o halde, şehirlerin kurulmasının temelinde de aşk olmalıdır savından yola çıkarak şehirler kurmanın üzerimize yüklenmiş bir yük olduğunu fehm etmemiz gerekir.

Bu doğrultuda, şehirleri kurmakla/inşa etmekle yükümlü olanların aşk ve şevkle aşk-mekan-şehir tasavvurunu akıldan uzak tutmamaları gerekir. Her şey inan içindir düsturuyla hareket etmelidirler.

 
Etiketler: Aşk, Mekân, ŞEHİR
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Çok Bulutlu
Güncelleme: 24.05.2018
Bugün
22° - 35°
Cuma
21° - 34°
Cumartesi
19° - 34°
Şanlıurfa

Güncelleme: 24.05.2018
İmsak
03:22
Sabah
05:04
Öğle
12:29
İkindi
16:17
Akşam
19:42
Yatsı
21:14
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı