Yazı Detayı
25 Şubat 2020 - Salı 09:47 Bu yazı 238 kez okundu
 
ASIRLIK ÇINAR HİLAL-İ AHDAR
Muharrem ÇELİK
muharremcelik_063@hotmail.com
 
 

İşgale karşı mücadele ruhunun yıkılmasını engellemek adına 5 Mart 1920'de İstanbul'da Hilal-i Ahdar kuruldu. Bağımsız bir ülke olabilmek ve bağımlılıklarla mücadele adına kuruldu.

 Başlangıçta emperyalist güçlerin ülkemiz üzerine oynadığı karanlık oyunlarından biri olan alkol bağımlılığını ortadan kaldırmak toplumsal bilinçlendirme ve toplumsal birlikteliği sağlamak adına kurulan Hilal-i Ahdar zamanla bağımlılıklar çemberini genişletmiş hedeflediği coğrafyanın dışına çıkarak bütün cihanda ki gençleri hedeflemiştir. 

Osmanlı'nın ileri görüşlülüğü insana ve topluma verdiğin değeri gelişen olaylar karşısında tedbirli olmak buna göre önlem almak için kurulan bu teşkilat bugün 70 ülkede e Türkiye'nin tüm illerinde ilk günkü misyonuyla hareket etmektedir. insan onurunu baz alan bilimsel çalışmaları baz alan Hilal-i Ahdar  her gün yeni projeler ve hizmet alanlarıyla kendinden söz ettirmektedir. 

Mustafa Kemal Atatürk ülkesine ve gençlerine olan sevgisi onların geleceğini düşünmesi açısından Hilal-i Ahdar'a kamu yararına çalışan dernekler statüsünü vermiştir. şimdiki ismi ile Türkiye Yeşilay cemiyeti olarak hizmet gösteren Hilal-i Ahdar kurucuları da önemli kişilerden oluşmaktadır.

 Özellikle Mazhar Osman uzman psikiyatri alanındaki başarıları ve uluslararası çalışmaları şimdiki gençlerimize ışık olmaktadır. risalem Nur müellifi olarak bilinen Anadolu'da büyük bir saygı duyulan büyük İslam alimlerinden Bediüzzaman Saidi Nursi'nin de bu teşkilatın kurucuları arasında yer alması ayrı bir önem teşkil etmektedir. 1. TBMM'nın çıkardığı ilk yasalardan olan men-i muskirat yasası ilk yıllarda Yeşilay çalışmalarının yasal dayanağını oluşturmuştur. Maalesef bu yasa 1924 yılında yürürlükten kaldırılmıştır.

Ancak Yeşilay toplumu bağımlılıklardan koruma ve bilinçlendirme faaliyetlerinden bir an olsun geri durmamış dergi gazete seminer ve konferanslar la mücadelesine devam etmiştir. Böylelikle Yeşilay gönülleri halkın sağlığını koruması açısından önemli çalışmalara vesile olmuştur. 

Evet emperyalist güçler hala ülkemiz üzerine oyunlar oynamakta hala bağımsızlığımızı çökertmek topraklarımızı ele geçirmek için oyunlar oynanmaktadır. Güçlü ve köklü bir millet olarak tarihe imza atan Anadolu halkı her zaman bu tür tehlikeler karşısında dik durmayı başarmış ve başaracaktır. Yeşilay bağımsızlık için büyük bir dik duruş göstergesidir. 

Bugün Anadolu'da on binlerce gönüllüsü ile sahada her türlü tehlike ve zararlı alışkanlıklar için kollarını sıvayan bu insanlarımız ülkemizin bağımsızlığı verdiği önemin göstergesidir. Sivil inisiyatifin bilinçli olarak harekete geçmesinin topluma getirisi açısından baktığımızda da Yeşilay'ın çalışmalarını önemini görmekteyiz. insan onuru insan saygınlığı dil din ırk gözetmeksizin sahada etkinlik gösteren Yeşilay aynı zamanda bağımlı hale gelen gençler için sağlık hizmetleri YEDAM danışmanlık hizmeti ve bu yıl hayata geçireceği Yeşilay rehabilitasyon merkezleri ile bu sorumluluğu üstlenmiştir. 100 yıl önce kurulan yayınlarıyla seminerleri ile uluslararası çalıştaylar ile ve kongreler ile saha çalışmaları ile gençlere sahip çıkmamızı çocuklara değer vermemizin önemini anlatan Yeşilay toplumun temel ihtiyaçlarını birini oluşturmaktadır.
 
Toplumsal problemleri toplumla birlikte toplumun her kesimini işin içine dahil eden yapı ile yol alan Yeşilay gücünü yine toplumdan almaktadır. Evet, bir teşkilat başarılıysa bunun temelinde inanç azim planlı programlı çalışma gayret vardır. 100. Yılında Şanlıurfa şube başkanlığını yürütmekten büyük onur ve mutluluk duyduğum Yeşilay ailesinin bir Ferdi olarak misyonumuz İşgale karşı mücadele ruhunun yıkılmasını engellemek adına 5 Mart 1920'de İstanbul'da Hilal-i Ahdar kuruldu.

 Bağımsız bir ülke olabilmek ve bağımlılıklarla mücadele adına kuruldu. Başlangıçta emperyalist güçlerin ülkemiz üzerine oynadığı karanlık oyunlarından biri olan alkol bağımlılığını ortadan kaldırmak toplumsal bilinçlendirme ve toplumsal birlikteliği sağlamak adına kurulan Hilal-i Ahdar zamanla bağımlılıklar çemberini genişletmiş hedeflediği coğrafyanın dışına çıkarak bütün cihanda ki gençleri hedeflemiştir. 

Osmanlı'nın ileri görüşlülüğü insana ve topluma verdiğin değeri gelişen olaylar karşısında tedbirli olmak buna göre önlem almak için kurulan bu teşkilat bugün 70 ülkede e Türkiye'nin tüm illerinde ilk günkü misyonuyla hareket etmektedir.  İnsan onurunu baz alan bilimsel çalışmaları baz alan Hilal-i Ahdar her gün yeni projeler ve hizmet alanlarıyla kendinden söz ettirmektedir. Mustafa Kemal Atatürk ülkesine ve gençlerine olan sevgisi onların geleceğini düşünmesi açısından Hilal-i Ahdar kamu yararına çalışan dernekler statüsünü vermiştir. 

Şimdiki ismi ile Türkiye Yeşilay cemiyeti olarak hizmet gösteren Hilal-i Ahdar kurucuları da önemli kişilerden oluşmaktadır. Özellikle Mazhar Osman uzman psikiyatri alanındaki başarıları ve uluslararası çalışmaları şimdiki gençlerimize ışık olmaktadır. Risalei Nur müellifi olarak bilinen Anadolu'da büyük bir saygı duyulan büyük İslam alimlerinden Bediüzzaman saidi Nursi'nin de bu teşkilatın kurucuları arasında yer alması ayrı bir önem teşkil etmektedir.

 1. TBMM’nın çıkardığı ilk yasalardan olan Men-i Muskirat yasası ilk yıllarda Yeşilay çalışmalarının yasal dayanağını oluşturmuştur. Maalesef bu yasa 1924 yılında yürürlükten kaldırılmıştır. Ancak Yeşilay toplumu bağımlılıklardan koruma ve bilinçlendirme faaliyetlerinden bir an olsun geri durmamış dergi gazete seminer ve konferanslar la mücadelesine devam etmiştir. 

Böylelikle Yeşilay gönülleri halkın sağlığını koruması açısından önemli çalışmalara vesile olmuştur. evet emperyalist güçler hala ülkemiz üzerine oyunlar oynamakta hala bağımsızlığımızı çökertmek topraklarımızı ele geçirmek için oyunlar oynanmaktadır. 

Güçlü ve köklü bir millet olarak tarihe imza atan Anadolu halkı her zaman bu tür tehlikeler karşısında dik durmayı başarmış ve başaracaktır. Yeşilay bağımsızlık için büyük bir dik duruş göstergesidir. Bugün Anadolu'da on binlerce gönüllüsü ile sahada her türlü tehlike ve zararlı alışkanlıklar için kollarını sıvayan bu insanlarımız ülkemizin bağımsızlığı verdiği önemin göstergesidir. 

Sivil insiyatifin bilinçli olarak harekete geçmesinin topluma getirisi açısından baktığımızda da Yeşilay'ın çalışmalarını önemini görmekteyiz. insan onuru insan saygınlığı dil din ırk gözetmeksizin sahada etkinlik gösteren Yeşilay aynı zamanda bağımlı hale gelen gençler için sağlık hizmetleri YEDAM danışmanlık hizmeti ve bu yıl hayata geçireceği Yeşilay rehabilitasyon merkezleri ile bu sorumluluğu üstlenmiştir. 100 yıl önce kurulan yayınlarıyla seminerleri ile uluslararası çalıştaylar ile ve kongreler ile saha çalışmaları ile gençlere sahip çıkmamızı çocuklara değer vermemizin önemini anlatan Yeşilay toplumun temel ihtiyaçlarını birini oluşturmaktadır. 

Toplumsal problemleri toplumla birlikte toplumun her kesimini işin içine dahil eden yapı ile yol alan Yeşilay gücünü yine toplumdan almaktadır. Evet bir teşkilat başarılıysa bunun temelinde inanç azim planlı programlı çalışma gayret vardır. 

100. Yılında Şanlıurfa şube başkanlığını yürütmekten büyük onur ve mutluluk duyduğum Yeşilay ailesinin bir Ferdi olarak misyonumuz ve vizyonumuz doğrultusunda topluma yeni hizmetler vermekten çekinmeyecek ve halkımıza hizmete devam edeceğiz. 100. yılımız tüm dünya gençliğine ülkemize ve ilimize hayırlı olsun. 

Mutlu sağlıklı huzurlu günlere kavuşmak dileğiyle. iyi ki Yeşilay var inançlı bir toplumumuz var. Gücünü Allah'tan milletimizden ve devletin kurumlarından alan Yeşilay'ımız var olsun.

İyi ki Yeşilay var inançlı bir toplumumuz var. Gücünü Allah'tan milletimizden ve devletin kurumlarından alan Yeşilay'ımız var olsun.

 
Etiketler: ASIRLIK, ÇINAR, HİLAL-İ, AHDAR,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
05 Mart 2020
BİR ANNENİN KÜLLERİNDEN DOĞUŞU
269 Okunma.
05 Şubat 2020
ÇOK SALLANDIK AZ ÖLDÜK
252 Okunma.
24 Ocak 2020
TEK YUMRUK OLMA ZAMANI...
160 Okunma.
12 Aralık 2019
MUTLU YAŞAMIN SIRRI!
380 Okunma.
06 Aralık 2019
KIBRIS İZLENİMLERİ
384 Okunma.
04 Kasım 2019
SANAL MUTLULUK
464 Okunma.
25 Ekim 2019
KAFİYE KOKUSU
504 Okunma.
22 Ekim 2019
GÖNÜLLERİ FETHEDEN (BAKAN) ZİYA ÖĞRETMEN
404 Okunma.
18 Ekim 2019
YEDAM NEDİR?
434 Okunma.
11 Ekim 2019
HEP BİRLİKTE!
354 Okunma.
04 Ekim 2019
URFA İÇİN KİMSE ÖLMESİN
372 Okunma.
07 Ocak 2019
HER TÜRLÜ ŞİDDETE HAYIR
3565 Okunma.
08 Aralık 2018
HIZLA DEĞİŞEN GENÇLİK
1635 Okunma.
13 Kasım 2018
EĞİTİM BİR-SEN’e İNANMAK
1193 Okunma.
07 Kasım 2018
AMATEM ve ÇEMATEM’in URFA’ya KAZANDIRILMASININ ÖYKÜSÜ
972 Okunma.
11 Ekim 2018
FELAKETTEN ÖNCE KOLLARI SIVAYALIM
863 Okunma.
12 Ağustos 2016
15 TEMMUZ'DA TARİH YAZDIK
18931 Okunma.
22 Temmuz 2016
ŞANLIURFA'DA DARBEYE KARŞI ATLI VE EŞEKLİ EYLEM
1933 Okunma.
27 Nisan 2015
ŞANLIURFA'DA ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLAR
2548 Okunma.
09 Aralık 2014
UMUT'LAR ÇÖP BİDONLARI ARASINDA
2848 Okunma.
10 Haziran 2014
MAĞARADA SOLMAYAN EĞİTİM
3216 Okunma.
27 Mayıs 2014
FELAKETTEN ÖNCE KOLLARI SIVAYALIM
2075 Okunma.
16 Mayıs 2014
KOÇÖREN KÖYÜNDEKİ ESERLER ELVEDA DİYOR.
2060 Okunma.
12 Mayıs 2014
KANAYAN BU YARAYI YÖNETİCİLER DURDURMALI
1974 Okunma.
25 Nisan 2014
BELEDİYE BAŞKANLARI NE YAPACAK(!)
2258 Okunma.
21 Nisan 2014
VALİ İZZETTİN KÜÇÜK GÜVEN VERDİ
2029 Okunma.
25 Ocak 2014
EBEDİYET YOLUNDA “ANAM”
1523 Okunma.
Haber Yazılımı