Yazı Detayı
26 Ocak 2018 - Cuma 10:15 Bu yazı 544 kez okundu
 
ARAYAN BULUR ŞAHİN DOĞAN GİBİ
S. Ahmet KAYA
seyyidak@hotmail.com
 
 

Geçenlerde, Şahin DOĞAN'ın "Ezeli Mağluplar" adlı kitabını okudum. Kitap, birçok yazar ve şairin birer entelektüel olarak, toplum içindeki karşılıklarını ve onların kendi düşüncelerini ve düşünce dünyasındaki yolculuklarını, çelişkilerini, yalnızlıklarını… vs. inceliyor. 

 

Entellektüel, literatürde düşünsel ve zihinsel etkinliğe yönelmiş, bilgili, değerlendirme ve eleştiri gücü yüksek, topluma öncülük etme görevini kendine şiar edinmiş kişi olarak geçiyor. Camus'uya göre ise 'zihni kendi kendisini gözleyen kişi. Ki bu, aynı zamanda entelektüel'in sınırlarını da belirleme noktasında ona önemli roller biçiyor bir anlamda. Ezeli Mağluplar da bu noktadan hareketle önem kazanıyor.

 

Gerek kitaba konu edilen yazar ve düşünürler, gerekse Şahin Doğan'ın entelektüel kalemi, Kitab'ı okunur kılıyor. Ancak, naçizane burada Ezeli Mağluplar'ın değerlendirmesinden çok, yine Ezeli Mağluplar'ın içeriğinden ve kalitesinden ilham alarak Şahin Doğan üzerine birkaç mülahazada bulunmak istiyorum..

 

Ezeli Mağluplar'ın 184. sahifesinde kıymetli düşünürümüz Yusuf Kaplan'ın bir yazısından hareketle kaleme alınmış yazarların, düşünürlerin, şairlerin düşünce dünyasındaki yolculukları üzerine bir değerlendirmesi var Doğan'ın. Bu değerlendirme, aynı zamanda O'nun üzerine de naçizane ben uygulamak istiyorum; izinleri olursa…

 

Şahin Doğan, son dönemlerde okuduğum Urfalı kalem erbabının içinde yetişmiş en kıymetli isimlerden biri. Kendisinin de kitapta yazığı gibi "her arayan bulamaz" . Çünkü bulmak için aramak ve mevzii terk etmek gerekiyor.  Arayan buluyor mu (?) bilinmez, ama bulmak için mümkün olan şeyi aramak gerektiğini de bilmek gerek. Böyle olduğu için, özellikle bilgi odaklı arayışların sonuç verdiği de bir gerçek. Kalemin ve bilginin arayana asla ihanet etmeyeceği hakikatinden yola çıkarsak, bu anlamda Doğan'ın da bir arayan olarak, aradığını bulmuş mudur sorusuna cevap arayabiliriz?...

 

Üslup ve birikim olarak Şahin Doğan, bu anlamıyla elbette bir noktaya gelmiştir denebilir. Naçizane bunun burada kalmamsı, daha ileriye gitmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bulunduğu yeri, belki kendisi yeterli bulabilir(mi?). Daha kıymetli eserlerin ortaya çıkması için (bunu ondan istemek hakkımız, çünkü bize o hakkı, o veriyor zira), edebi veya düşünce alanlarına yönelmesi, belki daha özgün eserlerin ortaya çıkmasına sebep olur düşüncesindeyim.

 

Özellikle Necip Fazıl, Sezai Karakoç, İsmet Özel, Elif Şafak, Balzac, Hilmi Yavuz gibi edebiyat adamlarını yerinde değerlendirmesi, edebiyata uzak olmadığını gösteriyor. Bende bilakis "roman" alanında kıymetli eserler verebileceği yönünde bir kanaat oluştu. Tabi sezinlediğim kadarıyla… ki burada onun da istekli olması gerekiyor. Haddim olmayarak ortaya koyduğum bu öneri, "mümkünlük" dairesi içinde elbette ki Şahin Doğan'ın birikimine, kaleminin güzelliğine ve entelektüel yapısına uygun düştüğünü düşünüyorum.

 

Ama her yazar gibi Doğan da kendine bir yol çizmiştir eminim. Geleceğe dönük hedeflerini bilmediğimiz için peşin yargılarda bulunmak da doğru değil diye düşünüyorum. Bu anlamıyla Şahin Doğan, güzel ve özel bir kalem…

 
Etiketler: ARAYAN, BULUR, ŞAHİN, DOĞAN, GİBİ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Çok Bulutlu
Güncelleme: 26.05.2018
Bugün
20° - 33°
Pazar
21° - 35°
Pazartesi
23° - 33°
Şanlıurfa

Güncelleme: 26.05.2018
İmsak
03:20
Sabah
05:02
Öğle
12:29
İkindi
16:17
Akşam
19:43
Yatsı
21:17
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı