Yazı Detayı
08 Mayıs 2016 - Pazar 16:08 Bu yazı 625 kez okundu
 
ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN
Emine GÜLLÜOĞLU
eminegulluoglu@gmail.com
 
 

Dünyanın en zor şeyi anne olmak. Çünkü annelerin yükleri çok ağır bu yükün ağırlığını anneler bilirler. Bir annenin evladı için yapamayacağı hiçbir şey yoktu. Canını bile seve, seve gözünü kırpmadan yavrusu için verir. Mayısın ikinci pazarı anneler günü. Önce bütün annelerimizin anneler gününü kutluyorum. Yılda bir defa değil her zaman hatırlamamız gereken annelerimize ithaf olunan anneler gününün tarihçesine kısaca şöyle bir değinmek istiyorum. Amerika'nın Filedelfiya eyaletinde Jarvis isimli bir kızın annesi öldü. Annesini çok seven Jarvis'in üzüntüsü aylarca sürdü.

Hayatla kimsesi kalmayan Jarvis ölüm olayını bir türlü kabullenemedi. Hayata küstü. Canlılığını, yaşama sevincini yitirdi. Yemedi, içmedi. İntihar etmeyi bile düşündü. Jarvis'in bu durumunu yakından izleyen komşusu Jarvis'le arkadaş oldu. Bir gün yaşlı komşu söyleşi sırasında Jarvis'e "İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bu bir doğa kanunudur." dedi.

Bu iki cümle, Jarvis'i çok etkiledi. Ölümün de doğmak, yaşamak gibi bir doğa olayı olduğunu düşündü. Ancak bu doğruyu bulmak Jarvis'in annesine olan sevgisini azaltmadı. Aradan geçen süre içinde ölüm sözcüğünün soğukluğu gitti. Yerine anne sevgisinin sıcaklığı geldi. Artık Jarvis annesini gözyaşları ile değil severek. anmaya başladı. Acıları azaldı. İçinde arı, duru bir sevgi oluştu.Aradan bir yıl geçti. Bu süre içinde Jarvis, hemen her gün annesinin mezarına çiçekler götürdü. Jarvis'in annesinin ölüm yıldönümünde bütün arkadaşları eve geldi. O gün Jarvis arkadaşlarına :

Geçen bir yıl içinde çektiğim acılar bana şunu öğretti "Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur. Yılın bir gününü annelere ayıralım.

O günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım. Böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim." dedi.Arkadaşları Jarvis'in önerisini çok beğendiler. Birlikte hemen kentin Belediye Başkanına gittiler. Başkan onları dinledi. Öneriyi içtenlikle benimsedi. Daha sonra bu öneri gazetelere, yazarlara anlatıldı. Jarvis ve arkadaşlarının çalışmaları kısa sürede sonuç verdi. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı. Anneler günü ilk kez 1908 yılında kutlandı.

Mayıs ayının ikinci Pazarı ülkemizde de1955 yılından bu yana her yıl anneler günü olarak kutlanmaktadır. Türk Kadınlar Birliği ülkemizde her yıl çocukları için büyük fedakarlığa katla-nan annelerden birini yılın annesi seçer. Yılın annesinin kişiliğinde tüm annelere iyi dilekler sunulur.Bir fedakarlık örneği olan annelerimiz karşılık beklemeden vermesini bilen, sevginin şefkatin, cömertliğin sembolüdürler.

Analar kutsaldır. Cennet anaların ayakları altındadır sözü onların nasıl birer yüce insan olduklarını anlatmaktadır. Allah'ın rızasını kazanmak ve cennete girmenin en önemli yollarından biride annelerimizin rızalarını almak ve onların gönüllerini hoş tutup hayır dualarını almaktır. Çünkü biz anne- babamıza nasıl davranırsak ileride kendi çocuklarımızda bizlere öyle davranacaktır.

Ne ekersen onu biçersin sözünü asla unutmamalıyız. Radyodan dinlediğim bir öyküyü sizlerle paylaşmak istiyorum.

Dört kişilik bir aileydiler. Gelin, kocası, çocuğu ve kayınvalidesi gelin geldiği günden beri her gece eşi ile kavga ediyor sesleri karşı odada torunu ile beraber kalan yaşlı kadının kulağına kadar gidiyordu. Kavgalarının sebebi kendisiydi gelin her gece eşine "evimiz küçük sığmıyoruz anneni bir huzur evine yatıralım" diyor. Eşi de bunu anneme nasıl yaparım o benim annem ona "anne seni huzur evine göndermek istiyoruz " diyemem.

Lütfen anlayışlı ol zavallı kadının sana ne zararı var sana karıştığı bile yok. Zavallı kadın her gece gelini ile oğlunun seslerini dinliyor. Gözyaşları içinde uykuya dalıyordu. O sabah kalktığında kesin kararını vermişti. oğlu işte, hazır gelinde ev de yok, torunu da bu yıl okula başlamıştı. Onlar gelmeden, önce huzur evini aradı. Sonra bavullarını hazırladı bir taksi çağırdı ve şöyle bir not bırakarak evi terk etti.

Oğlu annesinin bıraktığı notu okurken gözyaşları içindeydi." Sevgili çocuklar sizinle yaşamak çok güzeldi ama beni de anlayın Benimde arkadaşlara, ihtiyacım var onun için bundan sonraki hayatımı ..... huzur evinde geçirmek istiyorum ara sıra ziyaretime gelirseniz sevinirim sizleri öpüyorum" anneniz mektubu okuyan kadının oğlu annesini geri getirmek için hemen kapıya yönelince karısı onu kolundan tuttu. İyi ya işte annen kendiliğinden gitti.

Bırak biraz rahat edelim deyince kocası sessizce geriye döndü bir koltuğun üstüne yıkılırcasına oturdu. Ertesi gün torun annesinden bir kumbara istedi. Annede sevinçle çocuğunun isteğini yerine getirdi.

Tutumlu olmak güzel şeydi. Torun o günden sonra hiç para harcamamaya,hepsini biriktirmeye başlamıştı kumbara dolmak üzereydi bu gelinin dikkatini çekti çocuğuna oğlum her gün aldığın bütün paranı biriktiriyorsun neden harcamıyorsun deyince aldığı yanıt onu şaşırmaya yetmişti.

"Anneciğim ben büyüyüp evlendiğimde her gece eşimle kavga etmek istemiyorum. seni huzur evine göndereceğim parayı ancak o zamana kadar biriktirebilirim " işte bu kısa öykü ne ekersen onu biçersin " sözünü çok güzel açıklıyor sanırım.

Annelerimize, babalarımıza görevlerimiz bir gün ile sınırlı kalmamalı, onları her zaman sormak, isteklerini yerine getirmek ve onlara iyiliklerde bulunmak mecburiyetinde olduğumuzu unutmamalıyız.

Onlara karşı kırıcı olmak, yüzlerine bağırıp, çağırmak, öfkelenmek ve onlara karşı sert davranışlarda bulunmaktan ve bıkkınlık ifade edecek tavır ve davranışlardan kesinlikle kaçınmalıyız. Günümüzde gençlik öyle bir hal almış ki gözlerini kırpmadan kendilerini dokuz ay karnında taşıyan annelerini kırabiliyorlar. hatta daha ileriye giderek gözlerini kırpmadan onları dövebiliyorlar.

Oysa yüz yaşına da gelsek anne sevgisine ihtiyaç duyabiliyoruz. Rabbimiz anne- babaya itaat etmeyi, ve onlara öf dememeyi emretmiştir. Ama bizler buna ne kadar inanıyoruz acaba. Yakın bir dostum büyütüp beslediği sonra yemeyip içmeyip üniversite okuttuğu çocuğunun altına birde araba aldı. Sonra onu evlendirdi buraya kadar her şey bir anne babanın görevidir diyebilirsiniz.

Burada normal olmayan evlenip Ankara'ya yerleşen bu yakın dostumun oğlu babası İstanbul'a bir iş için üç günlüğüne giderken eşine gel senide oğluna bırakayım özlemişsindir deyince iki yıldır evli olan oğlunun evini görmek ve onula özlem gidermek isteyen anne oğlunu evine gitmiş. Ama gelini onu üç gün misafir etmekten rahatsız olmuş. Bir bahane ile annesine gitmiş.

Oğlu da onun bu davranışına seyirci kalmış. Aradan yıllar geçti oğlunun tayini Urfa'ya çıktı. Oğlu geldi eşi gelmedi. Oğlu kendilerinde kalmaya başladı. 65 yaşındaki bu kadın oğlunu temizliği çamaşırı ve ütüsü ile başa çıkamıyordu.

Oğluna oğlum bir kadın tutalım haftada bir gelsin ütülerini yapsın deyince oğlu, işçiye falan para veremem sana ne olmuş sen ütüle işte deyince annesi oğlum ev zaten büyük, hem de dubleks temizliği ile zorlanıyorum birde senin her gün değiştiğin çamaşırlarını yıkamak ve ütünü yapmak altından kalkamıyorum deyince oğlu annesine 30 tl verme yerine annesine kızarak evden ayrılmayı tercih etmiş.

Şimdi bu evlada ne demeli. Büyütüyorsunuz, okutuyorsunuz, evlendiriyorsunuz altına araba alıyorsunuz yine kurtulamıyorsunuz. Eşi olduğu halde çamaşırını yıkıyor ütüsünü yapıyorsunuz yaranamıyorsunuz. Bir işçi parası istediğiniz için size küsebiliyor.

Halbuki Annesi demeden kendisi annesine "anneciğim bizim için çok yoruluyorsun sana bir işçi tutayım biraz yükün hafiflesin" deyip annesine bir işçi tutsaydı onun gönlünü alsaydı daha güzel olmazımıydı. Bizlerin görevleri evlat olarak onları sevmek, saymak ve hoş tutmaktır. Onlara kızıp arkamızı dönmek değildir.

Kayın validelerimizin de birer anne olduğunu unutmayalım ve annelerimize hediyelerimizi alırken bu ayrıntıya dikkat edelim. tüm annelerin anneler gününü yürekten kutluyorum sevgiyle kalın.

 
Etiketler: ANNELER, GÜNÜ, KUTLU, OLSUN
Yorumlar
Diğer Yazılar
KOMŞULUK HAKKI
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 3
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 2
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 1
BU NE ŞİDDET BU CELAL
REFERANDUMDA EVET Mİ HAYIR MI?
BU MİLLET YENİ BİR TARİH YAZMIŞTIR
KOMŞULUK HAKKI
HAİN İÇERİDEN OLUNCA KAPI KİLİT TUTMAZMIŞ
KÜRT, TÜRK, ARAP HEPİMİZ KARDEŞİZ
NASIL BİR GENÇLİK YETİŞİYOR
BOŞANMALAR NEDEN FAZLALAŞTI
11 NİSAN KURTULUŞ SAVAŞI VE KÖRELEN MİLLİ DUYGULARIMIZ
ÖLDÜRÜLEN BİN KADIN VE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
BERDEL
SİGARA=ÖLÜM
TERZİ KIZI
SEN HİÇBİR ŞEY BİLMİYORSUN
DERDİNİZ ÖZGÜRLÜK DEĞİL
BABALAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
SEÇİMİN ARDINDAN
İSTANBUL DENİNCE AKLA FATİH SULTAN MEHMET GELİR
SEÇİM ARENASI RİNG BAŞLADI
KENDİ MEMLEKETİMİZDE YABANCI OLDUK
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ
KURTULUŞ SAVAŞIMIZIN İKİ KAHRAMAN KADINI
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
KARACADAĞ’A SAHİP ÇIKMAYANLAR UTANSIN
AVRUPALILAR KENDİLERİNE OSMANLIYI HATIRLATAN TÜRKLERİ SEVMEZ
14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ ROMALI PUTPEREST VE AZİZLERDEN KALMA BİR GÜN
KAZANCI BEDİH EFSANESİ
KADIN CİNAYETLERİNİN KORKUTUCU BOYUTLARI
DUYURULUR BELEDİYE’NİN SORUMLULUKLARI VE GÖREVLERİ
URFA'YI ANLATAN REZİL DİZİLERE KİM DUR DİYECEK
YÖREMİZDE KADININ HAYATINDA YOK, YOK
ÖLÜMLERİNİN 6. YILIDA ANNEM VE SERDAR GÜLLÜOĞLU
BABALAR GÜNÜ
12 HAZİRAN DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ
URFA KURTULUŞ SAVAŞINDAN KURTULUŞ MÜZESİNE
URFA YİNE SİYASET DERSİ VERDİ
SİYASET HİÇ BU KADAR KİRLENMEMİŞTİ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Kuvvetli Sağanak
Güncelleme: 17.02.2018
Bugün
- 15°
Pazar
- 14°
Pazartesi
- 16°
Şanlıurfa

Güncelleme: 17.02.2018
İmsak
05:43
Sabah
07:05
Öğle
12:46
İkindi
15:45
Akşam
18:15
Yatsı
19:30
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
44
46
5
2
14
21
2
Medipol Başakşehir
43
40
4
4
13
21
3
Beşiktaş
41
41
3
8
11
22
4
Fenerbahçe
41
41
2
8
11
21
5
Kayserispor
35
29
4
8
9
21
6
Trabzonspor
33
36
4
9
8
21
7
Göztepe
33
35
6
6
9
21
8
Sivasspor
31
27
8
4
9
21
9
Yeni Malatyaspor
27
24
8
6
7
21
10
Kasımpaşa
26
32
9
5
7
21
11
Bursaspor
26
31
9
5
7
21
12
Akhisarspor
24
25
9
6
6
21
13
Gençlerbirliği
22
26
9
7
5
21
14
Alanyaspor
21
34
12
3
6
21
15
Antalyaspor
21
24
10
6
5
21
16
Atiker Konyaspor
21
23
11
6
5
22
17
Osmanlıspor FK
19
29
12
4
5
21
18
Kardemir Karabükspor
12
15
15
3
3
21
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı