301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
07 Kasım 2018 - Çarşamba 11:22 Bu yazı 688 kez okundu
 
AMATEM ve ÇEMATEM’in URFA’ya KAZANDIRILMASININ ÖYKÜSÜ
Muharrem ÇELİK
muharremcelik_063@hotmail.com
 
 

Dünyada ve ülkemizde son yıllarda hızla yayılan uyuşturucu madde kullanımı ve madde bağımlılığı maalesef Şanlıurfa'da da aynı şekilde kendini htirdi. Bu olumsuzluk karşısında Urfalı ne yapacağını bilemedi. 

Bu sorunu zaman zaman geleneksel yöntemler ile gidermeye çalıştı. Bağımlılığı elinden geldiği kadar gizledi. Eğer bağımlı olan bir erkek ise apar topar evlendirdi.  Kimi zaman da çocuğunu belirli kişilere (hoca veya şeyhlere) iyileşme ümidiyle okutturdu. 

Bazen zincirle bağladı, bazen şiddet uyguladı ama soru bir türlü gideremedi. Üstelik daha da büyüyen madde bağımlılığı en sonunda şehrin gündeminde patlak verdi. Bazen ölümler, intiharlar, hırsızlıklar, cinayetler şeklinde kendini gösteren bağımlılık sorununu gizlenmektense çözüm aranmaya başladı Urfalı. Tam da bu arefede; bizde, bir grup Urfa sevdalısı ile Yeşilay'ın Şanlıurfa'da Temsilciliğini ve akabinde Şubesini oluşturduk. 

Yeşilay Şanlıurfa Şubesi vatandaşın bu sorunlarına çözüm üretebilmek için onların sesi oldu. Gündemi sürekli sıcak tuttu. Bu arada mağdur insanlara da ümitli olmalarını söyledi. STK'lar ile basınla, kamuoyuyla, kurumlarla işbirliğine gidildi. 

Nihayet İnsani Yardım Platformu bünyesinde madde ile mücadele komisyonu oluşturuldu. Bu komisyonun başına da bizi uygun gördüler.  Şahsım ve temsil ettiğim Yeşilay adına, bu konuda çözüme yardımcı olabilmek düşüncesiyle harekete geçerek, dönemin tüm STK başkanlarından alınmış dilekçeleri dönemin Valisi Sayın Celalettin GÜVENÇ'e sunduk. 

Vali GÜVENÇ,  STK başkanlarını dinleyerek halkın bu sorununu gidermek için Tedavi Merkezi'nin olması gerektiğini ve bunun için de AMATEM ve ÇEMATEM' in o yıl açılması için elinden geleni yapacağını söyledi.  GÜVENÇ, STK başkanlarımın bu talep dilekçelerini alıp işleme koydu. Bu amaçla hazır olan kurumlara ait binaların bu amaçla kullanılması için çaba harcadı. 

Ancak işin bu şekilde çözülemeyeceği hemen anlaşıldı. Bağımsız bir merkez Urfa için ihtiyaçtı. Ancak bu beklenti bir türlü yerine getirilemedi. Bundan sonra Urfalılar her platformda bunu dile getirip bunun büyük bir sorun ve eksiklik olduğunu dile getirmeye çalıştılar. 

Kimisi bu konuyu kendine bir siyasi rant, kimisi bununla ilgili gündeme gelmek, SODES projelerinden pay almak için de kullandı. 
Bu arada Yeşilay Şanlıurfa Şubesi tekrar devreye girdi ve Vali İzzettin KÜÇÜK'e, Vali Güngör Azim TUNA'ya, milletvekilleri; dönemin Milletvekili Mahmut KAÇAR, dönemin Bakanı Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA, dönemin Bakanı Faruk ÇELİK'e, Milletvekili Mehmet Ali CEVHERİ'ye dönemin AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin BEYAZGÜL'e Urfalıların beklentisi olan AMATEM ve ÇEMATEM'in kurulmasının bir mecburiyet olduğunu dile getirildi. 

Aynı konu Urfa'ya atandığı ilk gün Vali Abdullah ERİN'e aktarıldı. Vali Abdullah ERİN,  halkın büyük beklenti içinde olduğu bu sağlık merkezlerinin   Urfa'da açılması için  harekete geçti, ve girişimlerde sonuç verdi Nihayet bu sağlık merkezleri Urfa'ya kazandırılıyor. 

Temeli 2 Kasım 2018 Cuma günü dualarla atılan ve 1 yıl sonra faaliyete geçecek olan bu iki merkezden de ilimizin beklentisi yüksek. Halkımız, en azından tedavi için çevre illere gitmeyecek ve  yerinde tedavi olma olanağına kavuşacaklardır. 

Ancak şunu da unutulmayalım ki bu merkezlerde tedavi olan genç %100 bağımlılıktan kurtulamayacak, bunun için iyi bir irade iyi bir aile desteği iyi bir arkadaş ortamı iş olanağı gerekecektir. Önemli olan tedavi ihtiyacını duymadan bağımlılığa yakalanmadan gençlerimizi korumak ve bu illete bulaşmaması için tedbir almaktır. Zira sağlık merkezleri ve tedavi merkezleri bağımlıyı belli bir zaman dilimi için kontrol altına alır. Onun için gençlerimize sahip çıkalım.  

 Bu iki merkezin Urfa'ya kazandırılmasında emeği geçen katkısı olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN ve Sayın Valimiz Abdullah ERİN olmak üzere herkesten Allah razı olsun. 

Sağlık merkezlerine gitme gereği duymadan sağlıklı huzurlu mutlu yarınlar dileğiyle.

 
Etiketler: AMATEM, ve, ÇEMATEM’in, URFA’ya, KAZANDIRILMASININ, ÖYKÜSÜ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Sıcak
Güncelleme: 02.08.2019
Bugün
26° - 42°
Cumartesi
26° - 40°
Pazar
25° - 41°
Şanlıurfa

Güncelleme: 02.08.2019
İmsak
03:48
Sabah
05:23
Öğle
12:36
İkindi
16:24
Akşam
19:39
Yatsı
21:07
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı