Yazı Detayı
02 Mart 2017 - Perşembe 08:04 Bu yazı 632 kez okundu
 
ALIŞ-VERİŞ YADA TİCARET
Mehmet Emin KUŞ
mehmeteminkus@msn.com
 
 

Ticaret insanlar için vazgeçilemez bir ihtiyaç ve uğraştır. Dünyada hemen hemen Ticaret yapmayan bir toplum yoktur. Ticaret dünyanın en eski uğraşıdır da aynı zamanda…

Ticaret, bir eşyayı, bir ürünü belli bir bedel ile vadeli yâda peşin satmaktır. Ticaretin diğer adına halk arasında alış-veriş diye tabir edilir.

İslam'da ticaret; pek mühim bir kazanç yoludur.
Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor; "Rızkın onda dokuzu ticarettedir." Geçimini sağlamak için çalışan hirfet ve san'at sahiplerini Cenab-ı Hakk sever" (Münavi)

Korkak tacir ticaretten mahrum, cesur tacir ise bilakis rızkı bol olur. (Camiüssağır)

"Yediğinizin en temizi kendi kazancınızdan olandır." (Ebu Davud)

Helal kazanç Müslümanlar için farzdır. Helal kazanç elde etmek için çalışıp kazanmak farz olduğu gibi; alış-verişle/ticaretle uğraşan her Müslüman'ın ticari bilgileri öğrenmesi de farzdır. Bu konuda Hz. Ömer;

"Ticaret hakkında ki dini hükümleri bilmeyen, çarşılarımızda satıcılık yapamaz." Demiştir.

İslam dini, rızkın onda dokuzunun ticarette olduğunu haber vermiş ve meşru kazanç yollarına teşvik etmiştir İnsanlar, ihtiyacı olan gıda maddelerini, giyim eşyasını ve günlük işlerinde kullanacağı aletleri, ticarethanelerden kolayca temin edebilmektedir Tarlasından çıkardığı toprak mahsullerini ve fabrikasında ürettiği eşyayı ticaret borsalarında pazarlama imkânı bulmaktadır… Ticaret ihmal edilecek olursa arz ve talep dengesi bozulur, kişi ihtiyacı olan şeyleri bulamaz ve malını değeri ile satamaz…

Ticaretin taşıdığı önem açık bir şekilde görülmektedir Ama esas üzerinde durulması, bilinmesi ve riayet edilmesi gereken şey, "Ticaret ahlak"ıdır Bir işte başarılı olmanın sırrı; ahde vefa, sözleşmeye sadakat, karda kanaat ve imalatta dürüstlük gibi ahlaki ölçülere bağlı hareket etmekte gizlenmiştir. Kar uğrunda utanmayı, menfaat temin edeceğim diye merhameti, servet yolunda şeref ve haysiyeti feda etmek, İslam'da ki ticaret anlayışıyla bağdaşmaz.

İslam her şeyde olduğu gibi ticarettede ölçülü olmayı, satışa hile katmamayı öngörmüştür. İslami usullere göre satışa sunulan malın kusuru gizlenmemelidir. Bu durum, müşterinin aldanmasına ve zarara uğramasına sebep olur. Bu noktada, bizleri uyaran Peygamberimiz şöyle buyurmaktadır; "Kim ayıbı (bulunan bir malı) o (kusuru)nu açıklamadan satarsa, Allah'ın daimi gadabı içinde kalır ve melekler durmadan ona lanet eder "

Asr-ı saadette şöyle bir örnek var. Sevgili Peygamberimiz, buğday satan bir kimsenin yanından geçiyordu. Elini yığının içine soktu ve bir avuç buğday çıkardı. Yığının üstü kuru olduğu halde avucunun içindeki taneler yaştı. Peygamber (s a v ) mal sahibine bunun sebebini sorduğunda, yağmurdan ıslandığını söyledi. Peygamberimiz, "İnsanların görebilmesi için onu açığa koymalı değil miydin? "Diye buyurdu ve şöyle devam etti: "(Bizi) aldatan, bizden değildir "(et-Tac, 2/196, et-Terğib ve't-Terhib, 3/359)

Dinimizin emrettiği çalışma, ne şekilde olursa olsun sadece ve sadece kazanç elde etme fikrine dayalı değildir. Kazancın helal olması ve ticaret ahlakının gerektirdiği bir dürüstlük içinde hareket edilmelidir "Doğru, güven duyulan bir tacir, (kıyamet günü) peygamberlerle, sıddıklar ve şehitlerle beraber (haşr) olacaktır "

İslam'da alış-verişten önce pazarlık esastır. Kişiler alıp satacakları malın değerini ortaya koyup anlaşmalıdırlar. Adı konulmamış alış-veriş caiz değildir.

Pazarlık demişken halk arasında yanlış bilinen bir pazarlık anlayışına da değinmek istiyorum. Halkımız arasında duyulmuş bir hadis vardır. Pazarlık 'Sünnettir' diye, fakat bu sünnetin nasıl uygulandığı, Hz. Peygamber aleyhisselatu ve selamın bunu niçin söylediği pek bilinmez.

Mesela geçenlerde bir mağazada şöyle bir olaya şahit oldum. Valiz almak isteyen bir müşteri, valizin fiyatını sorduktan sonra, "fiyatının yarısını verdi." Mal sahibi bu fiyata olur mu hiç, ben bu malı yerde mi bulmuşum demek zorunda kalınca, müşteri "niye kızıyorsun 'pazarlık sünnettir" dedi.

Bende kulak misafiriydim ve o müşteriye dönüp 'sünnet'in ne olduğu, ne anlama geldiğini sordum; dedi işte şöyle böyle, sen orayı karıştırma falan… Sonra kendisine farzları yerine getirip getirmediğini sordum, mesela en önemli bedeni ibadetlerden/farzlardan olan namaz ibadetini yerine getirip getirmediğini sordum?

Tabi sıkıldı ve o ayrı bu ayrı diyerek kendini haklı çıkarmaya çalışınca, dedim ben seni yargılamıyorum, sadece durum tespiti yapmaya çalışıyorum. Çünkü insanlarımız menfaatlerine uygun olan yerde hemen dinden bahsederek kendilerine dayanak yaparlar. Bu yüzden öncelikli olanı yerine getirmezler. İkinci veya üçüncü görevleri menfaatleri icabı en ön sıraya koyarlar.

Devam ederek dedim istersen ben sana sünnet nedir ve pazarlıktaki sünnetin mahiyetini anlatayım, ister misin? Olur deyince, şöyle anlattım: "Peygamber efendimizin bir alış-veriş yaparken pazarlık yapın demesindeki kastı ve amacı şudur; önceden anlaşmak, fiyatı belirleyip üzerinde bir karara, neticeye varmak, kabul etmektir." Dedim.

Örnek: "siz bir marangozu çağırdınız, dediniz ki gelin şu evimin kapılarını yapın, o marangoz gelip kapılarınızı yaptıktan sonra borcum ne kadar dediniz, oda çok yüksek fiyat çıkardı size, o zaman ne olur, aranızda ihtilaf çıkar, tartışma çıkar. Fakat siz önce aranızda bir fiyatta-az veya çok- anlaşırsanız, sonrasında o fiyatı iki tarafta kabul etmiş olduğu için bir sorun çıkmaz. İşte pazarlık budur. Pazarlık, mutlaka fiyat indirmek demek değildir. Satıcı bir malı değerinden fazla söylememiş ise bundan fiyat indirmesi yapmanız gerekmez." Dedim.

Sonuç olarak o insan da anlayışlı çıktı ve durumu anlayarak kabul etti. Hem de memnun kalarak teşekkür etti. Bizde kendilerine bizi dinledikleri için teşekkür ettik.

Dolayısıyla satıcı/tacir ticaretine hile ve yalan katmamalıdır. Alıcı ise, aldığı malın tamamının kar olduğunu düşünmemelidir. Sorun biraz da alıcının/tüketicilerin aldıkları eşyanın tamamının, yâda çoğunun kar olduğunu düşünmelerinde kaynaklanmaktadır. Vesselam…

 
Etiketler: ALIŞVERİŞ, YADA, TİCARET
Yorumlar
Diğer Yazılar
İNSANLAR, HAYVANLAR VE BİTKİLER
HA SİZ YEMİŞSİNİZ, HA KAHVE YEMİŞ
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
ANLATMAKTAN ANLATMAYA FARK VARDIR
FUTBOL
ADINI HAK EDEN GÜZEL BİR İNSAN
VİCDANSIZ İNSANLAR!
ÜLKELERİN ZENGİNLİK-FAKİRLİK DURUMU ÜZERİNE
HAZAL’IN HİKÂYESİ
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
RUHUMUN MASALI/ŞEHRİ URFA
HAYAT BİR SERÜVENDİR
ŞEHRİ URFA’MDA KİTAP FUARI
ÇOK YAŞA ASKER
BAŞKA URFA YOK
KARARI OKUYUCULARA BIRAKIYORUM
AH GÖZÜ DOYMAZ İNSANLAR AH!
ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, URFA EKONOMİSİNE CANLILIK GETİREBİLİR
HÜKÜMETE AÇIK ÇAĞRI
TOPLUM, SUÇ ALGISI, GÜNAHKÂR, YARDIMLAŞMA VE…
DARBECİLER KURŞUNA DİZİLMELİDİR
DUA ETMEK GEREK
Okuma Parçası - 2
OKUMAPARÇASI
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
AĞLAMAK BEDAVA
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
SÖZÜN ÖZÜ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ İMİŞ!
KUR'AN'A UYULUR, KUR'AN KENDİNE UYDURULMAZ
CUMHURİYET HALK PARTİSİ (CHP)
BEN ÖZGÜRÜM
OKULLARDA İNGİLİZCE VE KÜRTÇE
TOPLUMDA AHLAK VE VİCDAN BİLİNCİ
AYNADAN YANSIYAN YÜZÜMÜZ
1 KASIM SEÇİMLERİ
CAMİ ADABI
NASIL BİR EĞİTİM?
PKK; RESMİ İDEOLOJİ VE DAYATMACI TÜRKÇÜLÜĞÜN ESERİDİR
NİHAT ÇİFTÇİ HIZLI BAŞLADI
PKK KÜRTLERİ TEMSİL ETMİYOR
İCRAAT ZAMANI
DETAYLI OLARAK TESETTÜR
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
NECM SURESİ, 38. AYET
RAMAZAN VE EĞLENCE
ZALİMLERİN VARACAĞI YER CEHENNEMDİR
GENÇ İNSAN
AK PARTİ, HÜKÜMET KURMAYI DİĞER PARTİLERE BIRAKMALI
NEDEN AK PARTİ?
AHLAK VE SAYGI YERİNE MADDİYATA YÖNLENDİRMEK
BU ÜLKEDE HERKES BİR PARÇA ZULME UĞRAMIŞTIR!
GÜVEN VERMELİ
BU PARTİ OLMADI, BAŞKA PARTİ VERELİM!
POLİSLERİN KEYFİ MUAMELESİ
ŞANLIURFA'NIN ÖZ KAYNAKLARINI HEBA ETMEYELİM
GELİR DAĞILIMINDA Kİ ADALETSİZLİK
FUTBOL
Mehmet Oymak
KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ
MERDİ KIPTİ MİSALİ!
NİSSİBİ KÖPRÜSÜ VE SELAHADDİN EYYUBİ
GENEL SEÇİM SÜRECİNDE SİYASAL PARTİLER
TUGAY, PARKOMETRE VE BİRKAÇ TAVSİYEMİZ…
Devlet mi, Vatandaş mı?
SEVGİ İNSANA YAKIŞIR
UZAKTAKİ MÜKEMMELLER!
ALGI PSİKOLOJİSİ ÜZERİNE
ŞANLIURFA’DA Kİ BAZI SORUNLAR ÜZERİNE
ŞUSKi'DE İŞLER NASIL YÜRÜYOR
VİCDANİ SINIRLARI ZORLAYAN İNSANLAR!
VATANDAŞ İLE KONUŞMASINI BİLMEYEN MEMURLAR!
Özelleştirme Sıkıntısı
KORSAN TERÖR DEVLETİ: İSRAİL
ACİL SORUNLAR BELEDİYELERİ BEKLİYOR
ATEŞ, SU, BALIK VE ODUNLAR
OKUMAK
BİR GÜZEL ADAM! MİSBAH HİCRİ
CAMİ ADABINI ÖĞRENMEK VE UYMAK!
OKULLARDA NEDEN CAMİ YOK VE CAMİLERİN ÖNEMİ
HALK SEÇİLENLERDEN HİZMET BEKLİYOR
OKUYUCULAR ÜZERİNE
NEDEN AK PARTİ?
DAR YOLLARDA TRAFİK ÇİLESİ
SABUNU KİRLETEN İNSANLAR!
YOLSUZLUKLAR BAHANE, DEVİRMEK ŞAHANE!
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Yağışlı
Güncelleme: 16.01.2019
Bugün
-
Salı
-
Salı
-
Şanlıurfa

Güncelleme: 16.01.2019
İmsak
06:04
Sabah
07:30
Öğle
12:42
İkindi
15:17
Akşam
17:41
Yatsı
19:00
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı