301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
04 Kasım 2014 - Salı 09:15 Bu yazı 1792 kez okundu
 
ALGI PSİKOLOJİSİ ÜZERİNE
Mehmet Emin KUŞ
mehmeteminkus@msn.com
 
 

İnsanlar ve toplumlar üzerinde etkili olabilmenin birçok yönü vardır. Para, güç kuvvet, zorbalık… Yönetimi ele geçirerek… Psikolojik baskı uygulayarak ve insanların algısını değiştirerek…

Psikolojik baskı; en etkili yöntemlerden biridir. İnsanları herhangi bir konuda psikolojik olarak hazırlamak; onlara veya onlar üzerinden yapacağınız şeyi yapmanızı kolaylaştırır.

Yapacağınız şeyin tepki çekmemesini veya kabul görmesini istiyorsanız, ilk önce onların algısını değiştirmeniz ve dolayısıylatoplumu gerçekleştirmek istediğiniz şeye doğru hazırlamanız gerekecektir. Bu yüzden önce algılarla oynamalısınız! Öyleyse önce ALGI nedir ona bakalım.

Kısaca algı:
"Psikoloji ve bilinçsel bilimlerde duyusal bilginin alınması, yorumlanması, seçilmesi ve düzenlenmesi anlamına gelir.

Algı, duyu organlarının fiziksel uyarılmasıyla oluşan sinir sistemindeki sinyallerden oluşur.

Örneğin, görme gözün retinasına düşen ışıkla, işitme kulağa gelen ses ile oluşur. Öğrenme, hafıza ve beklenti ile şekillenebilir.

Algı, bu "yukarıdan aşağıya etkileri" kapsadığı gibi duyusal girdinin "aşağıdan yukarıya" işlenmesini de içerir.
"Aşağıdan yukarıya işlemler", basitçe, düşük seviye bilgi kullanılarak daha yüksek seviyede bilginin (örneğin nesne tanımada şekiller) oluşturulmasıdır.
Yukarıdan aşağıya işlemler ile kastedilen, kişinin kavram ve beklentilerinin algıyı etkilemesidir. Algılama, sinir sisteminin kompleks işlemlerine dayanır, ancak bilinçsel farkındalığın dışında gerçekleştiği için çoğu zaman kişilere zahmetsizce gerçekleşir."

  Yukarıda kısa ve öz olarak ALGI hakkında uzman kaynaklardan aldığımız bilgileri sizinle paylaşarak, algının bilimsel olarak ne anlama geldiğini beraber öğrenmeye çalıştık. 
Ancak bizi bu yazıyı yazmaya zorlayan bazı Saikler vardı. Bu yüzden onlar üzerinde durmaya çalışacağız.
  Birincisi bu ülkede birçok etnik köken vardır. Bunların çoğu azınlık sayılır. Ancak bunun çoğunluğunu Türkler, ikinci sırada ise Kürtlerin geldiğini bilmeyenimiz yoktur. 

Türkiye'de Cumhuriyetin kurulmasıyla beraberbu ülkede Kürtlere baskı ve asimilasyon uygulanarak Kürtler; Türkleştirilme politikasıyla karşı karşıya bırakılmışlardır. Bunu yaparken bir yandan da insanların hafızasına şu yerleştirilmiştir.  "Türk-Kürt kardeştir." "Etle tırnak gibiyiz" "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes Türk'tür" ve benzeri argümanlarla insanların algılarıyla oynanmış ve bu yönde başarılı da olmuşlardır. Öyle ki; zaman gelmiş, Kürdüm demek suç olmuş ve bir utanma hali almıştır, insanların hafızalarında.

  Çünkü baskın ve resmi ideoloji öyle bir algı oluşturmuş ki insanlar kendi kendilerini inkar etmek zorunda bırakılmışlardır.

  Hakeza bir alimden ve bir şeyhten soytarı çıkarmışlardır. Bugün Türkiye'nin en ünlü İslam alimlerinin torunlarının haline bakın ve onları tanıyıp kimin hangi alimin, hangi şahsiyetin torunu olduğunu öğrendiğinizde adeta şok olacaksınız.
  Öyle bir değer yozlaşması yaşatılmış ve psikolojik baskı uygulanmış ki; Müslüman olduğu halde insanlar kıyafetinden utanır hale gelmişlerdir. Annesinin başörtüsünden, babasının sakalından utanan bir nesil yetiştirmiştir bu ülkenin baskıcı politikaları. 
Bu ülkede yıllarca insanların zihin dünyasına şöyle bir algı yerleştirilmiştir; bir doktor, hemşire, avukat, siyasetçi vs.. başörtüsü takamaz. Bunu ancak hizmetçiler, hademeler, temizlikçiler takabilirler.
Toplumun hafızasına bir sakallı, bir örtülü lüks arabaya binemez, önemli makamlara gelemez, üst düzeyde siyasetçi olamaz. İdarede söz sahibi olamaz algısı yerleştirildi.

  Ak partinin başa gelmesiyle beraber bu konularda (eksikler yok diyemeyiz tabi) ancak çok mesafe kat edildi. Daha özgürlükçü, daha dindar, daha çoğulcu bir toplum, yönetim ve siyaset anlayışı hakimoldu diyebiliriz.
  Yazımızın genel akışıyla olmasa da, başlıkta ki konuyla  paralel olan bir Fakıbaba meselesini de yazmadan geçemeyeceğim.

  Efendim Şanlıurfa'mızın Efsane başkanı olan Sayın Ahmet
Eşref Fakıbaba… Efsane diyorum çünkü gerçekten tarihte Urfa'da bu kadar ses getiren, tüm Türkiye'nin tanıdığı ve konuştuğu bir başkan yoktur. Tabi bu Sayın Fakıbaba'nın çok iyi olduğu, yada çok kötü olduğu anlamına gelmez. Bunun böyle olmasını tetikleyen birçok faktör vardır. Ve bu uzun bir araştırma konusudur.

  Yalnızburada da yine başlıkta ki konumuz olan bir ALGI psikolojisine şahit oluyoruz. Son zamanlarda bazı çevrelerin ısrarla Urfa'ya Fakıbaba dayatmasını irdelediğimizde.. Isıtılıp ısıtılıp insanın önüne koyulan yemek gibi!
Geçmiş dönemlerde yakılan ceketleri, kutuplaştırılan Urfa halkını unutmadık. O dönemde Başbakan olan Erdoğan'ın Urfa'da yuhalatılması..vs.
  Şimdi son birkaç haftadadır bakıyoruz o gizli güçler yine sahnedeler, aslında kendileri yok, gölgeleri var. Çünkü geçmişte olanların unutulduğunu sanarak tekrar Sayın 'Fakıbaba' millete kurtarıcı olarak sunulmak isteniyor.

Öyle bir algı oluşturuluyor ki; sanki mevcut belediyeler hiç çalışmıyormuş gibi, hiç temizlik yapılmıyormuş gibi bir algı oluşturuluyor ve devamlı- ISRARLA- Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba gündeme getiriliyor.
 
 Oysa Sayın Fakıbaba, günah ve sevaplarıyla, doğru ve yanlışlarıyla beraber, hizmetini tamamladı ve gitti. Yani miadını doldurdu. Gözlemlediğim kadarıyla halkın çoğu da Sayın Fakıbaba'yı istemiyor. 
 Ama bazı derin çevreler, sanki Urfa halkının tamamı Fakıbaba'yı arıyormuş algısını oluşturarak geçmişte ki ceket olayı gibi tekrar Fakıbaba'yı servis etmeye çalışıyorlar.  Bana göre bu beyhude bir çalışma ve taktiktir.

  Kaldı ki, önümüzde bir yerel seçim yok, önümüzde ki seçimler milletvekilliği seçimidir. Milletvekilliği seçimlerinde belediyeyi gündeme getirmek, sanki belediye seçimleri varmış havası estirmek;  ne kadar iyi niyetli bir yaklaşımdır bilemiyorum! Değerlendirmeyi siz değerli halkımıza ve okuyucularımıza bırakıyorum. Vesselam…

 
Etiketler: ALGI, PSİKOLOJİSİ, ÜZERİNE
Yorumlar
Diğer Yazılar
İNSANLAR, HAYVANLAR VE BİTKİLER
HA SİZ YEMİŞSİNİZ, HA KAHVE YEMİŞ
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
ANLATMAKTAN ANLATMAYA FARK VARDIR
FUTBOL
ADINI HAK EDEN GÜZEL BİR İNSAN
VİCDANSIZ İNSANLAR!
ÜLKELERİN ZENGİNLİK-FAKİRLİK DURUMU ÜZERİNE
HAZAL’IN HİKÂYESİ
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
RUHUMUN MASALI/ŞEHRİ URFA
HAYAT BİR SERÜVENDİR
ŞEHRİ URFA’MDA KİTAP FUARI
ÇOK YAŞA ASKER
BAŞKA URFA YOK
KARARI OKUYUCULARA BIRAKIYORUM
ALIŞ-VERİŞ YADA TİCARET
AH GÖZÜ DOYMAZ İNSANLAR AH!
ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, URFA EKONOMİSİNE CANLILIK GETİREBİLİR
HÜKÜMETE AÇIK ÇAĞRI
TOPLUM, SUÇ ALGISI, GÜNAHKÂR, YARDIMLAŞMA VE…
DARBECİLER KURŞUNA DİZİLMELİDİR
DUA ETMEK GEREK
Okuma Parçası - 2
OKUMAPARÇASI
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
AĞLAMAK BEDAVA
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
SÖZÜN ÖZÜ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ İMİŞ!
KUR'AN'A UYULUR, KUR'AN KENDİNE UYDURULMAZ
CUMHURİYET HALK PARTİSİ (CHP)
BEN ÖZGÜRÜM
OKULLARDA İNGİLİZCE VE KÜRTÇE
TOPLUMDA AHLAK VE VİCDAN BİLİNCİ
AYNADAN YANSIYAN YÜZÜMÜZ
1 KASIM SEÇİMLERİ
CAMİ ADABI
NASIL BİR EĞİTİM?
PKK; RESMİ İDEOLOJİ VE DAYATMACI TÜRKÇÜLÜĞÜN ESERİDİR
NİHAT ÇİFTÇİ HIZLI BAŞLADI
PKK KÜRTLERİ TEMSİL ETMİYOR
İCRAAT ZAMANI
DETAYLI OLARAK TESETTÜR
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
NECM SURESİ, 38. AYET
RAMAZAN VE EĞLENCE
ZALİMLERİN VARACAĞI YER CEHENNEMDİR
GENÇ İNSAN
AK PARTİ, HÜKÜMET KURMAYI DİĞER PARTİLERE BIRAKMALI
NEDEN AK PARTİ?
AHLAK VE SAYGI YERİNE MADDİYATA YÖNLENDİRMEK
BU ÜLKEDE HERKES BİR PARÇA ZULME UĞRAMIŞTIR!
GÜVEN VERMELİ
BU PARTİ OLMADI, BAŞKA PARTİ VERELİM!
POLİSLERİN KEYFİ MUAMELESİ
ŞANLIURFA'NIN ÖZ KAYNAKLARINI HEBA ETMEYELİM
GELİR DAĞILIMINDA Kİ ADALETSİZLİK
FUTBOL
Mehmet Oymak
KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ
MERDİ KIPTİ MİSALİ!
NİSSİBİ KÖPRÜSÜ VE SELAHADDİN EYYUBİ
GENEL SEÇİM SÜRECİNDE SİYASAL PARTİLER
TUGAY, PARKOMETRE VE BİRKAÇ TAVSİYEMİZ…
Devlet mi, Vatandaş mı?
SEVGİ İNSANA YAKIŞIR
UZAKTAKİ MÜKEMMELLER!
ŞANLIURFA’DA Kİ BAZI SORUNLAR ÜZERİNE
ŞUSKi'DE İŞLER NASIL YÜRÜYOR
VİCDANİ SINIRLARI ZORLAYAN İNSANLAR!
VATANDAŞ İLE KONUŞMASINI BİLMEYEN MEMURLAR!
Özelleştirme Sıkıntısı
KORSAN TERÖR DEVLETİ: İSRAİL
ACİL SORUNLAR BELEDİYELERİ BEKLİYOR
ATEŞ, SU, BALIK VE ODUNLAR
OKUMAK
BİR GÜZEL ADAM! MİSBAH HİCRİ
CAMİ ADABINI ÖĞRENMEK VE UYMAK!
OKULLARDA NEDEN CAMİ YOK VE CAMİLERİN ÖNEMİ
HALK SEÇİLENLERDEN HİZMET BEKLİYOR
OKUYUCULAR ÜZERİNE
NEDEN AK PARTİ?
DAR YOLLARDA TRAFİK ÇİLESİ
SABUNU KİRLETEN İNSANLAR!
YOLSUZLUKLAR BAHANE, DEVİRMEK ŞAHANE!
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı