Yazı Detayı
22 Mayıs 2015 - Cuma 08:17 Bu yazı 1208 kez okundu
 
AHLAK VE SAYGI YERİNE MADDİYATA YÖNLENDİRMEK
Mehmet Emin KUŞ
mehmeteminkus@msn.com
 
 

İnsanlar için gerek doğum gerekse ölüm olsun, imtihan için halk edilmişlerdir. Bu imtihan herkes için farklı şekillerde olabilir. Her insanın imtihanı aynı değildir. İmtihanlar çeşit çeşittir. Sıkıntıların her nevi imtihan olduğu gibi, insanlara sunulan imkanlarında her türlüsü imtihanın bir parçasıdır.

Fakirlik imtihan, zenginlik imtihan, sağlık imtihan, hastalık imtihan, sakatlık/özürlü olmak imtihan… Velhasıl kula verilen her şey imtihanın bir parçasıdır.

Çok servet edinme, biriktirme gibi İslami ve insani olmayan hasletler; modern köleliğin insanları bencilleştirmek, aslından uzaklaştırmak, oyalamak ve uyutmak için dayattığı…İnsanların bilinçaltına yerleştirdiği, tamamen bireyselliğe ve bencilliğe sürüklemek için çalıştığı yanlış ve tehlikeli bir gayrettir.

Çevremizde bile artık anneler kızlarına; "kızım oku, hayatını kurtar, kocana bile muhtaç olma" diye telkinlerde bulunuyorlar.
Haliyle bu ve benzeri sözler tekrar tekrar söylendiği için çocukların bilinçaltındaerkeklerden nefret etme duygusu yerleştiriliyor.

Kız çocukları büyüyüp bir göreve geldikten sonra, evlendikleri kocalarına kafa tutmaya başlıyorlar. Kadın kocasından emir almasın diye çalıştığı - resmi kurum veya özel sektör olsun fark etmez-  iş yerinde; 3-5 kişiden emir alır. Bazen müşterilerden azar işitir. Hakarete uğrar… Hepimiz zaman zaman görüyoruz, duyuyoruz, hastanelerde, bankalarda… Çalışan hemşire doktor, memurlar birçok hakarete ve saldırıya maruzkalıyorlar. Tabi ki bunların olmaması için bir takım tedbirler alınması gerekir. Toplumun ahlak ve bilgi yönünden bilinçlendirilmesi gerekir. Ancak burada en büyük görev anne babalara düşüyor. Anneler kızlarına, sadece kariyer yapması ve ekonomik bağımsızlık kazanmasını öğretmemeli, kızlarını sadece bunun için okutmamalı…

Okumanın ve kendisini geliştirmenin topluma fayda sağlamak için, gelecek nesillerin sağlıklı ve medeni olmasının yanında, yardımsever, saygılı, manevi duyguları güçlü evlatlar yetiştirmesi için gerekli olduğunu tavsiye etmelidir, Anne babalar - özellikle anneler için…- bu bir insanlık vazifesidir.
 
Yoksa sırf kariyer yapması ve ekonomik açıdan bağımsızlık kazanması için okuyan kızların, ileride aile içi felaketlere sebep olup, toplumun geleceğine dinamit koymaktan öteye geçmediğini bilmeliyiz, toplum olarak.
 
Günümüzde boşanmaların her yıl giderek artış göstermesinin en büyük faktörü yukarıda saydığımız Saiklerden olduğunu birçok araştırmalardan görüyor ve şahit oluyoruz.
 
Oysa biz medeniyet sahibiyiz, geçmişi derinlerde olan, kökü çok eskilere dayanan bir medeniyetin torunlarıyız. Tek başlarına bir şey ifade etmeyen, ancak birliktelikten, güçlü aile bağlarından güçlü toplumlar çıkaran bir medeniyet ve kültürün çocuklarıyız.
 
Büyük bir dağı oluşturan çakıl taşları gibidir bizim geçmişimiz. Ailede dikleşme yerine karşılıklı sevgi, saygı olan, muhabbet olan bir medeniyetimiz, inancımız var.
 
Muhabbete ve sevgiye dayanmayan, maddiyata odaklanan aile ve toplumlar, mutsuz olurlar. Birbirleriyle barışık olmazlar. Kendi kendileriyle bile çekişmeli duruma düşerler. Bu konuda peygamberimiz Hz. Muhammed kızı Fatıma'ya; "Ya Fatıma, sen Ali'ye cariye ol ki,  Ali'de sana köle olsun…" diyerek örnek aile nasıl olur bize göstermiştir.
 
 Çok samimi olduğum bir arkadaşım anlatmıştı. Adı İbrahim olan arkadaşımın anlattığı konu şöyle; "eve gittim baktım teyzelerim bize gelmişler, hoş beş ettik, sohbet falan, teyzelerim içerde de dışarda da kapalı giyinirler, tam tesettürlü… Ancak baktım bir teyzemin genç kızları tabiri caizse, manken gibi giyinmişler! Açık saçık… Dedim teyzeciğim kusura bakma ama bu kızlara daha düzgün kapalı kıyafet giydirsen olmaz mı?"
 
Teyzem dedi "evladım onlar genç, bırakalım da biraz gençliklerini yaşasınlar…"
 
 "teyzeciğim zaten genç olduğu için en çok onların örtünmesi gerekir, zaten gençler dikkat çeker, senin yaşın geçmiş, sen soyunsan bile sana kim bakar!" deyince kızdı, "oğlum evine bir çay içmeye geldik, bizi geldiğimize pişman etme" vs..
 
Ancak bu sadece bir örnek, peki şu anda toplumun hastalığı tam da bu değil mi?

Annesi tam tesettürlü, yanında yürüyen kızı-kızları açık saçık ve adeta defileye çıkan kadınlar gibi… Söylesen, uyarsan suçlu sen olursun, kalbinin temiz olduğunu, kimsenin malını yemediğini, Müslümanlığın sadece elbisede olmadığını, bak nice kapalı kadınların neler yaptığını vs. vs. bir de saçma sapan vaaz dinletirler size!
 
Bu hastalık; çağımızın Müslüman toplumu içiresin de giderek yaygınlaştığı bir hastalıktır. Bunu bertaraf etmek için çalışmak lazım, dinsiz toplumlar uzun süre yaşar, ahlaksız toplumlar fazla sürmez, büyük felaketlere uğrarlar…

Vesselam…

 
Etiketler: AHLAK, SAYGI, YERİNE, MADDİYATA, YÖNLENDİRMEK
Yorumlar
Diğer Yazılar
İNSANLAR, HAYVANLAR VE BİTKİLER
HA SİZ YEMİŞSİNİZ, HA KAHVE YEMİŞ
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
ANLATMAKTAN ANLATMAYA FARK VARDIR
FUTBOL
ADINI HAK EDEN GÜZEL BİR İNSAN
VİCDANSIZ İNSANLAR!
ÜLKELERİN ZENGİNLİK-FAKİRLİK DURUMU ÜZERİNE
HAZAL’IN HİKÂYESİ
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
RUHUMUN MASALI/ŞEHRİ URFA
HAYAT BİR SERÜVENDİR
ŞEHRİ URFA’MDA KİTAP FUARI
ÇOK YAŞA ASKER
BAŞKA URFA YOK
KARARI OKUYUCULARA BIRAKIYORUM
ALIŞ-VERİŞ YADA TİCARET
AH GÖZÜ DOYMAZ İNSANLAR AH!
ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, URFA EKONOMİSİNE CANLILIK GETİREBİLİR
HÜKÜMETE AÇIK ÇAĞRI
TOPLUM, SUÇ ALGISI, GÜNAHKÂR, YARDIMLAŞMA VE…
DARBECİLER KURŞUNA DİZİLMELİDİR
DUA ETMEK GEREK
Okuma Parçası - 2
OKUMAPARÇASI
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
AĞLAMAK BEDAVA
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
SÖZÜN ÖZÜ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ İMİŞ!
KUR'AN'A UYULUR, KUR'AN KENDİNE UYDURULMAZ
CUMHURİYET HALK PARTİSİ (CHP)
BEN ÖZGÜRÜM
OKULLARDA İNGİLİZCE VE KÜRTÇE
TOPLUMDA AHLAK VE VİCDAN BİLİNCİ
AYNADAN YANSIYAN YÜZÜMÜZ
1 KASIM SEÇİMLERİ
CAMİ ADABI
NASIL BİR EĞİTİM?
PKK; RESMİ İDEOLOJİ VE DAYATMACI TÜRKÇÜLÜĞÜN ESERİDİR
NİHAT ÇİFTÇİ HIZLI BAŞLADI
PKK KÜRTLERİ TEMSİL ETMİYOR
İCRAAT ZAMANI
DETAYLI OLARAK TESETTÜR
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
NECM SURESİ, 38. AYET
RAMAZAN VE EĞLENCE
ZALİMLERİN VARACAĞI YER CEHENNEMDİR
GENÇ İNSAN
AK PARTİ, HÜKÜMET KURMAYI DİĞER PARTİLERE BIRAKMALI
NEDEN AK PARTİ?
BU ÜLKEDE HERKES BİR PARÇA ZULME UĞRAMIŞTIR!
GÜVEN VERMELİ
BU PARTİ OLMADI, BAŞKA PARTİ VERELİM!
POLİSLERİN KEYFİ MUAMELESİ
ŞANLIURFA'NIN ÖZ KAYNAKLARINI HEBA ETMEYELİM
GELİR DAĞILIMINDA Kİ ADALETSİZLİK
FUTBOL
Mehmet Oymak
KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ
MERDİ KIPTİ MİSALİ!
NİSSİBİ KÖPRÜSÜ VE SELAHADDİN EYYUBİ
GENEL SEÇİM SÜRECİNDE SİYASAL PARTİLER
TUGAY, PARKOMETRE VE BİRKAÇ TAVSİYEMİZ…
Devlet mi, Vatandaş mı?
SEVGİ İNSANA YAKIŞIR
UZAKTAKİ MÜKEMMELLER!
ALGI PSİKOLOJİSİ ÜZERİNE
ŞANLIURFA’DA Kİ BAZI SORUNLAR ÜZERİNE
ŞUSKi'DE İŞLER NASIL YÜRÜYOR
VİCDANİ SINIRLARI ZORLAYAN İNSANLAR!
VATANDAŞ İLE KONUŞMASINI BİLMEYEN MEMURLAR!
Özelleştirme Sıkıntısı
KORSAN TERÖR DEVLETİ: İSRAİL
ACİL SORUNLAR BELEDİYELERİ BEKLİYOR
ATEŞ, SU, BALIK VE ODUNLAR
OKUMAK
BİR GÜZEL ADAM! MİSBAH HİCRİ
CAMİ ADABINI ÖĞRENMEK VE UYMAK!
OKULLARDA NEDEN CAMİ YOK VE CAMİLERİN ÖNEMİ
HALK SEÇİLENLERDEN HİZMET BEKLİYOR
OKUYUCULAR ÜZERİNE
NEDEN AK PARTİ?
DAR YOLLARDA TRAFİK ÇİLESİ
SABUNU KİRLETEN İNSANLAR!
YOLSUZLUKLAR BAHANE, DEVİRMEK ŞAHANE!
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Yağışlı
Güncelleme: 16.01.2019
Bugün
-
Salı
-
Salı
-
Şanlıurfa

Güncelleme: 16.01.2019
İmsak
06:04
Sabah
07:30
Öğle
12:42
İkindi
15:17
Akşam
17:41
Yatsı
19:00
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı