301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
12 Kasım 2014 - Çarşamba 08:35 Bu yazı 1503 kez okundu
 
AH KUDÜS!
Mustafa KÜÇÜK
 
 

Sıradan bir insan dahi bir sorunla karşılaştığında ilk düşüneceği şey sorunun nereden kaynaklandığı olacaktır. Acilen yapılması gereken bir şeyleri can havliyle yapar. Lakin söz konusu sorundan ebediyen kurtulmak için onun sebebini bulmaya çalışır. Aksi taktirde o sorun nüksederek ortaya çıkar.

Mesela; oturduğu evi su bastığında kişinin ilk düşüneceği şey suyun nerden kaynaklandığını bulmak olacaktır. Suyu kaynağından kesmedikçe onu her gün tahliye ederek hayatına devam edemez. Nitekim bataklık kurutulmadan sivri sinekle mücadele edilemez.

Müslümanların yozlaştığını, İslami ahlak ve adaptan eser kalmadığını, menfaatin bir din gibi her şeyin önüne geçtiğini, bu kadar medrese, vakıf, dernek, cami, imam ve vaize rağmen durumun günden güne kötüleştiğini hep söyleyip dururuz. İşsizliğin, fakir-fukaralığın, açık-saçıklığın, faiz ve fuhuşun toplumu kemirdiğinden söz ederiz. İlk  öğretim ve Lise öğrencilerin içine girdiği davranış bozukluğunu, sergiledikleri saygısızlığı, derse olan ilgisizliği, sigaradan tutun da türlü türlü madde bağımlılığını eğitim camiasından dinlediğimizde hayıflanmamak, üzülüp kahrolmamak mümkün değildir.Top yekun bir kıyamete doğru gitmekte olduğumuz herkesçe paylaşılan ortak bir kanaat halini almıştır.

Hal böyleyken inanmadığımız halde bir takım pansuman tedbirlerle sahili selamete çıkabileceğimiz tesellisine kanıp meseleyi kapatırız. Fakat şikâyet ettiğimiz bu cehaletin, bu fakirliğin, bu yozlaşmanın, bu ahlaksızlığın nerden kaynaklandığını sorma yürekliliğini gösteremeyiz. Zira böyle bir soruya verilecek cevabın bize iş çıkarması, rahatımızı kaçırması kuvvetle muhtemeldir.

Kaldı ki sonuçlarla uğraşmak canımıza yetti. Bir asırdır ne cehaletin, ne fakirliğin ve ne de yozlaşmanın hakkından gelemedik. Aşevleri açtık lakin kuyruklar git gide uzadı. Yardım dernekleri açtık toplumun yarısı kütüklere ismini yazdırdı. İşgal, yıkım ve ateş altındaki İslam ülkelerinin birinden diğerine vuran göç dalgaları hepimizi sersem etti. Çünkü nedenini sormadık, sorgulamadık. Sebeplerini deşecek feraset ve cesareti gösteremedik.

Dahası; cehaletin sebebinin aslında laik eğitim sistemi olduğunu bilmemize rağmen söylemedik, söyleyemedik. Fakirliğin sebebinin faize dayalı kapitalist ekonomi politikası olduğundan adımız gibi emindik, fakat bunu haykıramadık. Yozlaşmanın sebebinin özgürlükçü ve liberal Avrupa değerleri olduğundan kuşkumuz yoktu, lakin seslendiremedik. Demokratik aile anlayışının aile hayatımıza ve huzurumuza kastettiğini bizzat yaşamamıza rağmen, itiraf etmedik, edemedik. Mevcut aile politikalarıyla kızlarımız ve eşlerimiz göz göre göre feminist olurken ses edemedik. Ta ki bu günlere geldik.

Laik Demokratik Cumhuriyet rejiminin belirleyici konuma taşıdığı özgürlükçü ve liberal Avrupa değerleri bireysel, ailevi ve toplumsal hayatı ifsat ederken biz seralar niteliğindeki medreselerimizle teselli bulduk. Yetiştirdiğimizi düşündüğümüz şakirtlerimiz seradan çıkıp gerçek toplumla tanıştıklarında doğal olarak afalladılar. Zira onlara aşıladığımız değerler hayatın hiçbir alanında mevcut değillerdi. Bir müddet sonra yasayla, kanunla topluma egemen olan Avrupa değerleri onları da kendine benzeterek yoldan çıkardı.

Bizde " Yahu bu adam böyle değildi " diyerek apışım kaldık. İslami cemaatler savunma pozisyonda, müntesibini hayata egemen olan münkerden / Avrupai değerlerden koruma stratejisi ile hareket ettiler. Edilgen bir tavır takındılar. Avrupa değerlerini hayattan kovacak ve yerine İslami değerleri egemen kılacak bir çalışma içine girmeyi hiç mi hiç düşünmediler. Avrupa değerlerine / münkere kaynaklık eden laiklik ve özgürlükçü düşünceyle mücadele etmeyi akıllarından bile geçirmediler.
Yetiştirdikleri şakirtlerine laik ve özgürlükçü düşünceye karşı aktif tavır alan, karşı koyan, didişen bir şahsiyet kazandıramadılar. Aksine Avrupa değerlerine entegre olmaya dönük bir kişilik kazandırdılar. Resmi eğitim politikamız zaten Avrupa değerleri üzerine kurulu idi. Ve işte geldiğimiz son nokta!

  Nerdeyse her bireyi potansiyel bir suçlu, serseri bir mayın gibi olan bir topluma dönüştük.  Ve işte değerleri  dünyanın her tarafından aşağılanan ve hakarete uğrayan bir millet oluverdik. Dünyaya nizam veren bir konumdan izzet, namus ve şerefi düşman çizmeleri altında çiğnenen, ülkesi işgal edilen bir duruma düştük. Her İslam ülkesi kendi içinde bu çıkmazları yaşarken Hıristiyanı, Budisti, Hindusu, Rusu, Çinlisi, Yahudisi velhasıl her küffar yanı başındaki Müslümanın malına el koyup kanını heder etmektem geri durmadı.

 İşte İslam'ın ilk kıblesi Kudüs! İsra ve Mi'rac  mekanı, Allah'ın çevresini mübarek kıldığı kutsal belde! Kaç zamandır bu mübarek belde gerçek sahipleriyle birlikte kan ağlıyor! İnsanlığın yüz karası necis Yahudilerin postalları ile çiğnenen o mübarek mihrap, çığlık çığlığa Müslümanı imdada çağırıyor.

 Şu birkaç soruyu sormanın zamanı gelmedi mi?  Bu İsrail nerden çıktı? Nasıl çıkabildi? Acaba neyi kaybettik de en azılı düşmanımız Filistin topraklarını işgal edip orda bir terörist oluşum meydana getirebildiler? Bugün bir buçuk milyar Müslüman neden üç buçuk Yahudinin hakkından gelemiyor?  Bu sorulara cevap bulmadan Kudüs kurtulur mu? Asla! Zira sebep ile çare yan yanadır. Sebebini bulan çaresini de bulur.
Bu soruların cevabı Sultan II. Abdülhamid'in Moşe Levi'nin şahsında Theodor Herzl'e seslenirken söylediği şu sözlerde gizlidir: Ülkemden bir karışlık toprak parçasının bile verilemeyeceğini çok iyi bilen siz Hahambaşı, nasıl oldu da Ülkemin Müslüman ve Hıristiyan alemlerinin gözlerinin üzerinde olduğu bir parçasına ilişkin  benden böyle bir talepte bulunması için o adamı buraya getirebildiniz? Bu adamın talebinin yüzde birini bile kabul etseydim benim ve Ülkemin başına kim bilir neler gelirdi!

Evet Yahudiler Hilafeti ilga etmeden Filistin'i işgal edip İsrail Devletini kuramayacaklarını iyi anlamışlardı. Bu yüzden onu yıkmak için bütün güçleriyle çalıştılar. Yerli işbirlikçiler bularak Hilafeti yıkmayı başardılar. Bu gün de Mescidi Aksa'yı yıkıp yerine Kıral Davud'un heykelini dikmeye azmetmişlerdir. Görünen o ki; Kudüs'ü ve Filistin'i kurtarmak için Hilafeti yeniden ikame etmekten başka çare yoktur. Öyle ki; Emir sahibi olarak Halife İslam ordularını cihada çağıracak ve işte o gün Kudüs ile birlikte çiğnenen izzet, namus ve şerefimiz kurtulacaktır.  O gün Şam, Bağdat, Kahire, Kabil ve Grozni de kurtulacak. Aksi taktirde onlar daha çok mihrap çiğner, Müslüman Filistin kardeşlerimizin kanına girer ve bacılarımızı tartaklayıp yerden sürüklerler. Bize de feryat ve figan etmek kalır. 

Öyle ise neyi kaybedip de bu hale geldiğimizi hatırlamanın zamanı çoktan gelmiştir. O kaybettiğimizi ikame ettiğimiz gün Fecri Sadık'ın doğduğu gün olacaktır.

 
Etiketler: AH, KUDÜS
Yorumlar
Diğer Yazılar
İSLAM’I ARAÇSALLAŞTIRMAK!
İSLAM’A GÜVEN!
İSLAM OLMADAN ASLA!..
FİKİR SİYASET VE ŞİDDET!
EY ALLAH'IN KULLARI KARDEŞ OLUNUZ!
YEMEN KAN AĞLIYOR!
ALİM VE TEVAZU
Terörü Lanetlemek!
Resulü Anlamak ve Yaşamak!
BÖLÜNMEK Mİ BÜTÜNLEŞMEK Mİ?
ALLAH BİLİR SİZ BİLMEZSİNİZ!
BAŞARISIZ DARBE GİRİŞİMİNDEN NEMALANMAK!
BU HALK UĞRUNDA FEDA OLMAYA DEĞER!
YA ALLAH YA SABIR!
İSRAİL OLUŞUMU İLE NORMALLEŞMEK!..
TÜRKİYE’YE YENİ BİR AMENTÜ LAZIM!
FETİH RUHU ve FETİH KUTLAMALARI!
AKP NAHDA VE İHVAN!
BANGLADEŞ NERE TÜRKİYE NERE!..
YENİ TÜRKİYE!..
LAİKLİK TARTIŞILIYOR!
İSLAM VE SİYASET
BİR İFSAT PROJESİ OLARAK MEDENİYETLER İTTİFAKI!..
PEKİ, YA ÇÖZÜM!
FİKİR SİYASET VE TERÖR
KÜRT TİPİ BAŞKANLIK SİSTEMİ!
SELF DETERMİNASYON FİTNESİNE KARŞI HİLAFET!
REJİM MUHASEBESİ!
MEHTER MARŞI!
BÜYÜK ŞEYTAN!
MOLLA SARAY İLİŞKİSİ!
G 20 ve AİLE FOTOĞRAFI!
SON KEZ KAZANAN DEMOKRASİ OLSUN!
Çağdaş Büyü/Algı Operasyonu
DEMOKRASİ TERÖRÜ!
KÜFRÜN EGEMENLİK TEMİNATI DEMOKRASİ!
Siyasi Partiler ve Gerçekler!
Yedi Düvel ve Türkiye !
KIYIYA VURMAK!
DEMOKRASİ ve İSTİKRAR!
DÜŞ ÜMMETİN YAKASINDAN ABD!
RAHMET BAYRAMLA TAÇLANIRKEN!
Ramazan Kerim!
DOĞU TÜRKİSTAN ve HİLAFET
ABD İLE İŞ TUTMAK!
LÜBNAN'DAN KÜRDİSTAN'A HİLAFET HİLAFET!
LAİKLİK VE ULUSÇULUK BİZİ TÜKETMEDEN!
AYNI DELİKTEN DEFALARCA SOKULMAK!
MİLLETVEKİLİ ANDI KALDIRILMADIR!
MİRAÇ KUDÜS HİLAFET!
AH ŞU SİYASET!
HDP BARAJI AŞAR MI !?
1915 Olayları ve Ermeniler!
Üç Aylar ve İslam Ümmeti
KÖKLÜ DEĞİŞİM DERGİSİ
İran Ümmetin Sabrını Zorluyor!
BİLADÜŞ-ŞAM KIYAMI BEŞ YAŞINDA
SEKÜLER DEĞERLER VE KADIN
TOKİ VE ZİHNİYET
S T K'lar ve Gerçekler!
Sistem Dilenciliği!
Ümmet İslam’ı Korumaya Muktedirdir
Nissibi / Selahaddin Eyyubi
Deniz Feneri / Günyüzü
SURİYE KIYAMI HEDEFİNE YÜRÜYOR!
İSLAMOFOBİ BATI’YI VURUYOR
Cebir Yok, Şiddet Yok, Zulüm Var!
Dersimiz Osmanlıca
İNSAN HAKLARI GÜNÜ
Urfa Eski Urfa Değil!
Meydan Okuyorum!
AMERİKA'YA KİM DUR DİYECEK?
“BİJİ SEROK OBAMA” ÖYLE Mİ?
İSLAM VE BAĞIMSIZLIK
İSLAM OLMADAN ASLA!
İSLAM'IN ÜZERİNE TİTREMEK
REEL POLİTİK ÇIKMAZI
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı