301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
28 Kasım 2016 - Pazartesi 07:18 Bu yazı 895 kez okundu
 
AÇILIŞLAR HİZMET Mİ YOKSA EZİYET Mİ?
Osman GÜLEBAK
o.gulebak@ilkemuhabir.com
 
 

Tüm Türkiye’yi bilmem ama yaşadığım ilde gördüklerimden yola çıkarak toplumun faydası için yapılan açılış programlarının insanları mağdur ettiğini üzülerek müşahede ediyorum. Hele bu açılışların birçoğunun haftanın son çalışma günü olan Cuma gününe denk getirilmesi birçok sorunu beraberinde getiriyor.

Ha bu arada bu tür resmi açılışların niye Cuma gününe denk getirildiğini ayrıca toplumun işini görmesi gereken tüm bürokrat ve memurların da bu açılışlara cümbür cemaat katılmasını anlamış değilim.

Daha geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım, Ankara’da yapılan toplantıda tüm illerin valilerine yönelik yaptığı konuşmasında bu konunun hassasiyetine dikkat çekmişti. 8 Eylül 2016 tarihinde yapılan toplantıda Başbakan Yıldırım, şöyle demişti:

“Bir etkinliğe, törene gittin mi sistem duruyor. Devlet paydos ediyor. Gidin ama amirlerine, daire müdürlerine gelmeyin deyin. Tören ne zaman biter, beyler ne zaman dönecek, milletin işi ne zaman yapılacak. Gitmeyin demiyorum, gidin ama seçici olun. Toplantılarınıza vaktinizde gidin. Benim gibi uzatmayın. Memurlarınızı peşinize takıp tören tören dolaşmayın. Burada da fazla oyalanmayın, işinizin başına dönün."

Ben bu konuşmayı televizyondan canlı olarak izlemiş ve bu sözler karşısında 15 Temmuz’un halka verilen kıymeti arttırdığını düşünerek önce epeyce heyecanlanmıştım. Dikkat ederseniz Başbakan açılış törenlerine katılmayın demiyor. Birincisi ‘seçici olun her açılışa gitmeyin’, ikincisi ve en önemlisi ise ‘törenlere gidin ama herkesi götürmeyin’ diyor.

Acaba bu uyarı herkes için geçerli miydi yoksa sadece valiler için mi? Doğru ya Başbakan bu uyarıyı valilere yapmıştı. Diyelim ki Ankara’dan birileri geldi o zaman vali ne yapacaktı? Tüm bu sorular cevap beklerken Başbakan’ın “Bir etkinliğe, törene gittin mi sistem duruyor. Devlet paydos ediyor” gerekçesine bakılırsa herkes için bu uyarının geçerli olması gerekiyordu. Fakat sahaya bakılırsa bu sözler yine havada kaldı gibi… Sözü nereye mi getiriyorum…

Malumunuz birkaç gün önce yine birçok açılışa ev sahipliği yaptı Şanlıurfa ilimiz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bazıları ikinci kez olmak üzere (Engelliler Koordinasyon Merkezi ikinci kez açıldı) açılışlara katıldı. Ardından bazı temaslarda bulundu. Toplum için yapılan hizmetleri elbette inkâr edecek değiliz zaten yapılan hizmetleri haberlerimizle duyurduk. Ama uygulamada varsa bazı yanlışlar onları da söylemek boynumuzun borcudur.

Maalesef bu açılış törenlerinde Başbakanın da belirttiği gibi adeta hayat durdu, devlet paydos etti. Şehrin trafiği felç noktasına geldi. Siyasiler, bürokratlar, STK’lar, memurlar, belediyeler ve siyasilere görünme telaşı içinde olan birçok kişi cümbür cemaat törenlere akın etti. Öyle ya esas olan halka hizmet değil mi? Bu açılışlar da hizmet için yapılıyordu.

O zaman gün durma günü değildi! Hatta öyle bir kalabalık vardı ki biz basın mensupları dahi görevimizi hakkıyla yerine getiremedik.

Bu açılışlar sayesinde iki olan tatil günü üçe çıktı. Yani halk Cuma günü açılışa katılan kimselerden maalesef hizmet göremedi.

Gel gelelim bu açılış törenlerinin çoğunluğunun Cuma gününe denk getirilmesi meselesine… Törenlerin Cuma günü yapılması iki açıdan halkı mağdur ediyor. Birincisi; Cuma günü Müslümanların mübarek saydığı ve hakikatte tatil olması gereken bir gün iken bu törenlerden dolayı birçok insan Cuma namazı bile kılamıyor. İkincisi; Cumanın haftanın son günü olması nedeniyle uzaktan gelip işini halledemeyen birçok insan iki gün daha beklemek zorunda kalıyor ki bu bazen bir ‘imza attırmak’ gibi basit bir iş olabiliyor.

15 Temmuz ABD destekli FETÖ darbe girişimde bu halk üzerine düşeni canı pahasına yerine getirdi. O günlerde heyecanla halkı önceleyen hükümet, bu tavrını devam ettirmelidir. Halkın bir bölümüne hizmet götüreyim derken kahır ekseriyeti mağdur etmemelidir.

Bu yüzden benim naçizane tavsiyem şudur; Başbakanın da belirttiği gibi illa gidilecekse törenlere ilgili kişiler ve bu tür törenler yapılacaksa hafta sonu yapılmalıdır ki o gün devlet paydos etmesin, hizmet bekleyen insanımız mağdur olmasın. Bunun aksi yapılmaya devam edilirse yapılan açılış törenleri; halka hizmet yerine eziyet olmaya devam eder.

 
Etiketler: AÇILIŞLAR, HİZMET, Mİ, YOKSA, EZİYET,
Yorumlar
Diğer Yazılar
ÖTEKİLEŞTİRME PROBLEMİ VE TOPLUMSAL ÇÖZÜLME
KAPIMIZDA BEKLEYEN TEHLİKE
TARİH BİZE NELER SÖYLER?
SOROS’UN VAKFI GİTTİ YA YÜRÜRLÜKTEKİ POLİTİKALARI?
HZ. ALİ VE MALİK BİN EŞTER’E GÖNDERDİĞİ MEKTUP-2
HZ. ALİ VE MALİK BİN EŞTER’E GÖNDERDİĞİ MEKTUP-1
CHP, DP VE EZANIN ASLINA DÖNDÜRÜLMESİNİN PERDE ARKASI-2
CHP, DP VE EZANIN ASLINA DÖNDÜRÜLMESİNİN PERDE ARKASI-1
İSLAM DÜNYASINDA KURUMLARIN YENİLENME ZORUNLULUĞU
CADILARIN BİLİM YUVASINDA NE İŞİ VAR BEYLER?
İSLAM DÜNYASI VE ‘GERÇEK CUMHURİYET’ ARAYIŞI -2-
İSLAM DÜNYASI VE ‘GERÇEK CUMHURİYET’ ARAYIŞI -1-
ÂLİMLER BULUŞMASI VE KÜRTLER
İBRAHİM EDHEM EFENDİYİ TANIYAN VAR MI?
BİZ BU ÜLKENİN NESİ OLUYORUZ?
HÜKÜMDAR BEHRAM VE BAYKUŞUN HİKÂYESİ
BASRA OLAYLARI ANALİZİ - 2
BASRA OLAYLARI ANALİZİ - 1
21. YÜZYILDA MUSAB OLABİLMEK
"EN KÖTÜ BARIŞ, EN HAKLI SAVAŞTAN DAHA İYİDİR"
ELMA KOKUSUYLA GELEN ÖLÜM: HALEPÇE-2
ELMA KOKUSUYLA GELEN ÖLÜM: HALEPÇE-1
TÜRKİYE’DE YAŞANAN DARBELER, ABD VE CHP-2
TÜRKİYE'DE YAŞANAN DARBELER, ABD VE CHP-1
ABD İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ 'STRATEJİK MÜTTEFİK' İLİŞKİLERİ -2
ABD İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ 'STRATEJİK MÜTTEFİK' İLİŞKİLERİ -1
KÜRTLER ÜZERİNDEKİ EMPERYALİST OYUNLAR VE PKK-2
KÜRTLER ÜZERİNDEKİ EMPERYALİST OYUNLAR VE PKK-1
KÜRTLER ÜZERINDEN OYNANAN EMPERYALIST OYUNLAR (2)
KÜRTLER ÜZERINDEN OYNANAN EMPERYALIST OYUNLAR (1)
MÜNİR ÖZKUL VE KAYBOLAN MERHAMETİMİZ...
KUDÜS VE YOL AYRIMINDAKİ İNSANLIK…
ALİYA’NIN GÖZÜNDEN FİLİSTİN MESELESİ -3
BİLGE KRAL ALİYA VE FİLİSİTN MESELESİ-2
ALİYA’NIN GÖZÜNDEN FİLİSTİN MESELESİ-1
GÖRMEZ’İN VEDA KONUŞMASINDAKİ ACI HAKİKATLER…
DİYANET VE GÖRMEZ, SİYASETE KURBAN MI EDİLİYOR?
16 NİSAN REFERANDUMUNDA GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEK-3
16 NISAN REFERANDUMUNDA GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEK-2
16 NISAN REFERANDUMUNDA GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEK-1
11 NİSAN KURTULUŞ ETKİNLİKLERİ VE (ÖZ)ELEŞTİRİLER
HÜDA PAR NEDEN HEDEF SEÇİLİYOR?
KONYA'NIN MEVLANA'SI VAR, YA URFA'NIN?
HALK HİZMET İÇİN İLLA YOL MU KAPATSIN?
OKULLARIN AÇILMASI VE SORUMLULUKLARIMIZ
CEMAATLERE SALDIRI YA DA MAYIN MERKEPLİĞİ
DARBE KARŞITI KÜRTLER VE TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ ÜZERİNE…
BİRECİK'TE HALKI DAĞITMA EMRİNİ KİM VERDİ?
ÜMMET ŞUURU OLMADAN KUDÜS ÖZGÜRLEŞMEZ
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı