Yazı Detayı
18 Kasım 2020 - Çarşamba 08:52 Bu yazı 479 kez okundu
 
ACABA İMAN EDER MİYDİM?
Ejder AŞİT
ejderasit@gmail.com
 
 

 

 

Doğumuna kutlamalar düzenlenen, ölümüne mersiyeler dizilen, sevincinden huzur alınan, üzüntüsüne gözyaşlarıyla karşılık verilen Allah resulü’nün davetiyle Mekke’de tanışsaydık, acaba kabul eder, göğsümüze basar mıydık?’’ Şu basit dizeleri yazıp okurken bile depremler oluveriyor, fırtınalar kopuyor.

 

İman da inkâr da bir duruştur. Kişi özgür iradesiyle dilerse iman eder, dilerse inkâr. “Gerçek Rabbinizdendir. Dileyen iman etsin dileyen inkâr(Kehf-29). Rabbimiz iradeye müdahale etmez ve edilmesini de istemez Zorlama, baskı, gücü elinde bulundurma nifakı doğurur, münafık kişilikli insanları çıkarır. “Şayet Rabbin dileseydi yeryüzünde bulunanların tümü iman ederdi. Yoksa sen insanlar inanıncaya kadar onları zorlayacak mısın?(Yunus-99)”

 

Tabloyu biraz daha netleştirelim.

 

Mekke’de olduğunuzu düşünün. Tarihte yaşamış Nebi ve Resuller biliniyor. Şehir de İbrahim ve İsmail’in (as) sembolü konumunda. Onları temsil eden yapılar(şe’air) var ve bunlarla ibadetler yapılıyor. Elde kitap sayılabilecek yazılı vesikalar yok. Dolayısıyla din, atalarından dilden dile aktarımla kulaktan doğma geliyor ve yanlış olabileceği ihtimali düşünülmüyor, sorgulanmıyor.

 

Hac, kurban, namaz, oruç gibi ibadetler de yapılıyor. Özellikle insanlığın ibadet kastıyla inşa edilmiş ilk yapısı Kâbe’nin yanı başında olması hasebiyle ahalinin bir kısmı Kâbe’nin hizmetkârlığını üstleniyor, temizliğini ve bakımını gerçekleştiriyor, diğer kısmı da ziyaret amaçlı gelen hacılara yemek su veriyor, ve barınmasıyla ilgileniyor.

 

Şehir halkı, civar kabilelerle birlikte ‘Yaratıcı’ya yakınlaşmak için vesileler arıyor. Geçmişte yaşamış ‘Allah’ın sevgili kulu’ olarak bildikleri dindar kişileri hem hatırlamak hem de yüzü suyu hürmetinden faydalanmak için taş, toprak ve tahtadan heykellerini(hatıralarına hürmet için) yapmışlar ve bunların farklı görev ve etkilerinin olduğuna inanmışlar. Ahirette aracı (şefaat) olsun diye tazimde bulunuyorlar(Zuhruf-43).  Onları Allah’ın has kulu olarak gördükleri için de Allah’ın yeryüzündeki değerli evine(Kâbe) bırakmışlar.

 

Ticari seferler vasıtasıyla Yahudi ve Hristiyanlıktan haberdarlar. Hatta içlerinden bu dinlerin kitaplarını orijinalinden okuyanlar var. Fakat bulundukları beldenin farkındalığından, Yahudi ve Hıristiyanlarla kendilerini eşit mesafede gördüklerinden onlara tabi olmuyorlar.

 

‘Daru’n-Nedve’ dedikleri bugünkü manada şehir konseyini oluşturmuşlar. Önemli karar ve davalar burada alınmakta, yürütmesi buradan takip edilmekte. Ayrıca haksızlık, talan ve mağduriyetlerin giderilmesine yardımcı olmak için ‘Hilfu’l fudul’ (Erdemliler Derneği) adıyla bir dernek oluşturacak kadar hassasiyete de sahipler.

 

Gelir dağılımında adaletsizlikler var. Yetim ve öksüzler horlanıyor. İnsanlar, emeklerinin karşılığında az ücretle çalıştırılıyor. Köle ve cariyeler var. Adına kast denmese de, sınıflar arasında derin uçurumlar gözüküyor. Herkes rahatına düşkün olmalı ki, edebiyat gelişkin.

 

Kabataslak Allah Resulü gönderilmeden önceki genel çerçeve bu sayılır.

 

Ve bir gün, şehrin içinden tanınan, emin, doğru sözlü, kitap nedir iman nedir bilmeyen, sağ eliyle dini hikâye, metin ve şiirler yazmamış ‘Muhammed’ diye biri çıkıp yaptıklarını eleştirmeye başlıyor, Allah’ın elçisi olduğunu iddia ediyor.

 

40 yaşına kadar aralarında yaşamış bu kişiyi, öz evlatları gibi tanıyorlardı. Mesajının Hanif dinini kapsayan mesajlar olduğunu, atası İbrahim’in yolu üzerine gönderildiğini, onların inançlarının tevhidi olmadığını, yaşam tarzlarının yanlış olduğunu, ibadetlerinde sakatlık bulunduğunu yüzlerine haykırıyordu.

 

Şayet siz, o devir’de yaşasaydınız ve bu tabloyu görseydiniz, Muhammed’e inanır mıydınız? Veya inanma kriter ve nedeniniz ne olurdu? Veya 40 yaşına kadar mevcut görüşlere karşı ses çıkarmayan bir kişiye, neden inanmanız gerekirdi?

 

Mesaja Tepkiler

 

Taşıdığı mesaj gelecekten haber verdiği için ‘kâhin’, geçmişten haber verdiği için ‘cinlenmiş’ (Tur-29), insanları etkilediği için ‘sihirbaz’ (Sad-5), mesajın edebi yönüne karşılık veremediklerinden şair dediler(Enbiya-5).

 

İçlerinden bir uyarıcı geldi diye hayrete düştüler. İnkârcılar, ‘bu insanları etki altında bırakan(sihirbaz) ve çokça yalan söyleyen biridir’ dediler. İlahları tek bir ilah mı yaptı, kuşkusuz bu şaşılacak bir şey.  Onlardan ileri gelenler ‘Hadi yürüyün, İlahlarınızı savunun, korumaya devam edin! Muhakkak ki, sizden istenen budur. Biz son dinlerde de bunu görmedik. Bu bir iftiradır’(Sad-4/7).

 

Yalanladıkları Muhammed değil mesajıydı ve zira o, kendisine hiçbir zaman çağırmamıştı. ‘Erdemli’ bir insan olduğundan da şüpheleri yoktu. Yahudilik ve Hristiyanlıktaki inancındaki tevhidi bozulmalar, onlara ibret olacağına örnek olmuştu. “Yahudiler Üzeyir Allah’ın oğlu dediler, Hristiyanlar da Mesih(İsa)...”(Tevbe-30).

 

Tevhid ilkesi zor geldi nefislerine, fasit kıyasta bulundular. Taş, toprak ve tahtadan putlara tazimde bulunup hizmeti Allah’a yapıldığını göstermekle, Allah’a evlat yakıştırmak aynı mantıktı.

 

Nebi dine karşı din mücadelesi verirken, onlar statükolarını koruyup din rantını ellerinden bırakmak istemiyorlardı. Atalarının yanılabileceği gerçeğini kabullenemiyorlardı.

 

“Onlara Allah’ın indirdiğine ve elçisine gelin denildiğinde ‘Atalarımızı üzerinde bulduklarımız bize yeter’ derler(Maide-104). Onlara Allah’ın indirdiğine tabi olun denildiğinde ‘Atalarımızı üzerinde bulduğumuz yola tabi oluruz’ derler”(Bakara-170).

 

Din Tacirleri Bir Zamanla Sınırlı Kalmamış

 

Mekke’deki din çatışmasıydı: Allah dini ile Atalar dini. Muvvahhid müminler ile Müşrik dindarlar… Nefis, çıkar, mülkün tasarruf ve sahipliği ile vahiy…

 

İbrahim ve İsmail nebinin mirasını pazarlayan din tacirleri o dönemle sınırlı olmadı, sonraki devirlere de miras kaldı. Mekke’nin cahiliye döneminden farkları, isimlerinden ve mekanlarından ibaret. Muhaddis siyasetçiler, yargıları zalimlerin hoşuna giden âlimler türedi. Dinsel mekânlara turistik seferler, çarşı pazar tavafı, hayır işleten çarık, belki faydası olur sadedindeki muska, ölülerden medet umma, hocasını, şeyhini, fikrini, derneğini, cemaatini Rabb edinmeler…

 

Hâlbuki vahyin mesajı, inzal haliyle aramızda. Ne oluyor da o mesajın üstüne mesajlar konuldu ve konuluyor.

 

O gün yüzleri ateşe çevrildiğinde onlar diyecekler ki: Keşke Allah’a ve Elçisine itaat etseydik. Ve ardından da, “Rabbimiz biz dinde ileri olanlarımıza ve önderlerimize tabi olduk, bizi saptıran onlardır”. (Ahzab-66-67)

 

Mekke dönemiyle yaşadığımız çağı karşılaştırın, farklılıklar ve benzeşmeleri görün ve şu soruyu sorun kendinize: Allah’ın elçisi bugün gelse “Acaba iman eder miydim?”

 
Etiketler: ACABA, İMAN, EDER, MİYDİM?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
15 Aralık 2020
BU HALE NEDEN GELDİK?
1142 Okunma.
08 Aralık 2020
İSLAM İNSAN HEDEFLİ, ALLAH MERKEZLİ BİR DİNDİR
319 Okunma.
14 Ekim 2020
DİN KRİZİ
698 Okunma.
06 Ekim 2020
KUR'AN'DA ÖRTÜNME BİR EMİR MİDİR?
539 Okunma.
22 Eylül 2020
HİSSİ DİNDARLIK
448 Okunma.
09 Eylül 2020
İVAN İLYİÇ'İN ÖLÜMÜ- TOLSTOY
470 Okunma.
08 Eylül 2020
KUR’AN’A YÖNELİRKEN
390 Okunma.
04 Eylül 2020
ALLAH NEDEN KABUL ETSİN!
318 Okunma.
20 Ağustos 2020
KELİME VE KAVRAMLARIN ÖNEMİ
547 Okunma.
05 Mayıs 2020
CEHALET DİNE MUSALLAT OLMUŞ KÜRESEL SALGINDIR
746 Okunma.
28 Nisan 2020
EVE DÖN, YÜZLEŞ, İBRET AL VE HAREKETE GEÇ
744 Okunma.
02 Nisan 2020
CEHALET DİNE MUSALLAT OLMUŞ KÜRESEL SALGINDIR
599 Okunma.
28 Mart 2020
HZ.MUHAMMED FİLMİ ÜZERİNE GEÇ KALINMIŞ BİR ELEŞTİRİ
473 Okunma.
08 Ocak 2020
KASIM SÜLEYMANİ SUİSKATINA DAİR
529 Okunma.
07 Ocak 2020
KELİME VE KAVRAMLARIN HAYATIMIZDAKİ YERİ
683 Okunma.
28 Eylül 2019
SENEM MAĞARALARI VE YEMYEŞİL URFA PROJESİ
1294 Okunma.
27 Eylül 2019
ÇOCUKLARIN EVLENDİRİLMESİ
824 Okunma.
13 Temmuz 2019
UNUTULAN SOYKIRIM TEKRARLANIR
1106 Okunma.
08 Temmuz 2019
KAHR OLSUN ‘HENDEK SAHİPLERİ!’
1107 Okunma.
21 Haziran 2019
MISIR VE TÜRKİYE’DEKİ DARBELERİN ORTAK ÖZELLİKLERİ
985 Okunma.
19 Haziran 2019
BİR YİĞİT ADAMIN ARDINDAN….
826 Okunma.
09 Mayıs 2019
RAMAZAN’A DAİR YANLIŞ VE DOĞRULAR
1296 Okunma.
01 Mayıs 2019
ŞAHİT OLANA VE ŞAHİT OLUNANA: İDLİB
912 Okunma.
27 Nisan 2019
HADİS VE RAVİLERİN DURUMU-3
978 Okunma.
26 Nisan 2019
HADİS VE RAVİLERİN DURUMU-2
866 Okunma.
25 Nisan 2019
HADİS VE RAVİLERİN DURUMU-1
1166 Okunma.
22 Nisan 2019
TEVHİD MÜCADELESİNDE DİN DİLİ NASIL OLUR VEYA NASIL OLMALIDIR?
829 Okunma.
17 Nisan 2019
HACC BİR BİLİNÇLİLİK HALİDİR
858 Okunma.
16 Nisan 2019
KERBELA LOBİSİ
773 Okunma.
13 Nisan 2019
KUDÜS İKİNCİ ENDÜLÜS OLMASIN!
991 Okunma.
Haber Yazılımı