301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
05 Eylül 2018 - Çarşamba 10:30 Bu yazı 1734 kez okundu
 
ACI HAYAL
Ali TUTLUOĞLU
alitutluoglu_1976@outlook.com
 
 

“Artık demir almak günü gelmişse zamandan 
Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan”

Sabahın ılık ılık yüreğime aktığı bu erken saatlerde, insanlar yeni güne merhaba derken, ölümlü bedenlerin, bu gün de yaşayacak mıyım soruları hep kalplerini kemirir... Bir gün daha başlanacaktır ve ömürden bir gün daha eksilecektir. Bunun bilinciyle daha fazla hüzün basacaktır aklımın ince hayallerini, daha fazla ölümsüzlük iştiyakıyla dolacaktır yüreklerimiz çaresizce...

Beklenen gün hızla yaklaştığını bile bile yine kalpler kıracağız, yine umutları söndüreceğiz, yine insanları anlamamakta ısrar edeceğiz, basit isteklerle, gereksiz kaprislerle kendimizi acı hayal olan ölümün kucağına bırakacağız. Ve vicdan dalgaları bizi merhamet limanlarına atacaktır. Ey kendini büyük gören nefisler af dileyebilecek misiniz? Yoksa dalgalar sizi alıp başka günahların köpüklerine mi karıştıracak. Af dileyip sonsuzluk kervanına huzur ve rahat bir kalple mi katılacaksınız; yoksa midenize oturan bir yumruk gibi oturacak mısınız talihsiz bedenlerde..!

Ölüm hiçbir şeye benzemiyor, yalnız kendisine benziyor. Öyle aniden değil, sağlık reçeteleriyle uzatılmış yaşlara beklete beklete yaklaştığı için ölüm, böylesine ürkütücü gelmekte son deminde insanlarına... Ne yapsanız, ne etseniz o bildik son geleceğini bile bile yaşamaya çalışmak ve başlangıçların bir an gibi hatırlandığı, hep taze kaldığı, hep sonun bu başlangıç anlarıyla unutturulmaya, uzaklaştırılmaya çalıştırıldığı bu zamanda, nafile bekleyişlerin uzayıp giden hayalleriyle unutulup, bizi yaşamanın tadından mahrum bıraktığını, ölümlü yüzlerde okuyorum akşamın alacakaranlığında...

Ölüm bize bir sinsi arkadaş gibi mi; yoksa kendini gizli tutan sır dolu sevgili gibi mi geleceğini tahayyül ederken, kalplerimiz alışkın değilken böyle soyut anlamlı cümlelere, kelimelere…

Bazen karşımıza bir babayiğidin ölüm haberiyle çıkar ve yıkılır tüm bedenimiz. Kalplerimiz, gözyaşlarımızla dağlanır bir şehit haberiyle. Bütün vücudumuz buz keser ölümün sinsi bir yılan gibi aklımızın en ücra köşesinde kıvrılan bilinciyle. Acı hayal işte o zaman somutlaşır bir annenin, eşin, nişanlının hüzünlü yüzünde.

Alışkın olmadığımız için mi; yoksa ölümün genç insanlara yakıştırılmadığı için mi bilemiyorum ağır geliyor insanın sırtına. Hayatın seyrinde giderken biz kaderimizin çizdiği noktaya doğru, bir hayatın noktalandığı ağır geliyor bu ölümlü bedenlerimize. Biz ne kadar uzak olduğunu düşünsek de bu keşmekeşliğin içinde, bir gün mutlaka uğrayacaktır nefislerimize ve o bildik sonun yolcusu biz de olacağız kesinlikle.

Acaba o zaman annemiz, babamız, çok sevdiğimiz ve uğrunda ölümü göze aldığımız, biricik dostlarımız, evlatlarımız, dava arkadaşlarımız, mesai arkadaşlarımız, daha ismini sayamadığımız bir çok özne olan bu cümlede. Bunlar bize rahmet okuyacaklar mı?

Yoksa ölüm sessizliğiyle acı hayal dünyasında kendileri de bir gün aynı kaderle baş başa kalışlarını mı düşünecekler? Her şeyin anlamını yetirdiği bu zamanda içi boş kelimelerle anlamlandırmak cümleleri ve ne kadar zor olsa da ölümün bir gölge gibi arkamızdan geldiği bilinciyle, hayatımızı anlamlandırırsak işte o zaman yaşamış olacağız gönüllerde… Yaşarken ölümle beraber, daha fazla günahlardan kaçabilirsek; bir o kadar merhamet pınarlarıyla dolacak caddelerimiz, mahallemiz, şehrimiz, hânemiz...

Ölüm korkusunun ruhlarımızı, bedenlerimizi sardığı, bizi vicdanlarımız hesaba çektiği demlerde, hep hesabı verilmeyen korkularla ötelere gitmek insanı nasıl huzursuz ediyorsa; af dilemenin ne kadar hafifletici olduğunu tatmak istiyorsa yüreklerimiz, bir dem daha beklemeden… Af kapısının rahmet tokmağını vurması gerekiyor vicdanlar, işte o zaman yokluk kapısından geçmek ağır gelmeyecektir iyi yüreklere; çünkü vicdanın sesi tüm kanunların üstündedir her zaman.

“Birçok gidenin her biri memnun ki yerinden 
Birçok seneler geçti, dönen yok seferinden”
( Y. K. BEYATLI )

 
Etiketler: ACI, HAYAL,
Yorumlar
Diğer Yazılar
BİR SÜRGÜNDÜR YÜREĞİM
GİTMEK GÜZELDİR ÖTELERE
CAFE'NİN HİKÂYESİ
KALBİN KIRIK TARAFI
MEDENİYETİN ÇILDIRDIĞI AN
ADALET ÖZGÜRLÜK VE ONUR. HER ŞEY İNSANLIK İÇİN
GİDİŞİNLE...
HOŞ BİR SADÂ..!
URFALI MEHMET AKİF
MAŞALLAH (!) HERKES KARAKÖPRÜLÜ OLDU
HAK ETTİĞİNİZİ BULURSUNUZ!
GİTMESEYDİN EĞER
BİR ÇAĞRIDIR ŞİİR
GÜL BAHÇESİ
KAHVENİN SERÜVENİ
YOKLUĞUN VARLIĞINDA
NARIN HİKÂYESİ - 2
NARIN HİKÂYESİ - 1
DEDE OSMAN AVNİ HAZRETLERİ
KÜLTÜR ve DİL- 2
KÜLTÜR ve DİL- 1
KIRMIZIDIR AŞKIN RENGİ
SENİ DÜŞÜNMEK
KARAKÖPRÜ'DE ALİ BABA HAYRATI
BİR ÇAĞDAŞ OZAN'IN CANDAN TANELERİ
SEVMEYİ HEP ERTELEDİK BAŞKA ZAMANLARA
HERKES KARAKÖPRÜLÜ OLDU
NARIN HİKÂYESİ
BÜYÜKŞEHİR’İN KİTAP TANITIM GÜNLERİ
BİRAZ DA NOSTALJİ
SEVGİLİLER GÜNÜNE DAİR..!
MEHMET AKİF İNAN ve SENDİKACILIK
DEDE OSMAN AVNİ HAZRETLERİ
ÇOCUKLAR ÖLDÜ TURNAM SEN ÖLME
DİL ÜZERİNE BİR DENEME
BEN DE SİZİN KADAR BURALIYIM -2
BEN DE SİZİN KADAR BURALIYIM -1
"BU ŞEHRİN GECELERİ"
ŞANLIURFA'NIN AK ve karası
"HAYIRDA YARIŞANLAR OLUN"
KARAKÖPRÜ’DE ALİ BABA HAYRATI
GAP KIZ ANADOLU LİSESİ VE AHMET ÖZYAVUZ
BİR OKUYUCU MEKTUBU
YILDIZ YAĞMURU-2
YILDIZ YAĞMURU-1
AZİZ VALENTİN GÜNÜ…!?
KÜLTÜR DİLİ OLARAK TÜRKÇE
TARİHİ AÇIDAN BAĞIMLILIK
“M. NİHAT KÜRKÇÜOĞLU FIRÇASINDAN” ŞANLIURFA ALBÜMÜ ÜZERİNE
YEŞİLAY ve TBM
ÖZGÜR DÜŞÜNCEYİ KAVRAMAK
ŞAZELİ ŞEYHİ ALİ DEDE
HZ. İBRAHİM, DERGÂHTA YAPILAN ZİKİRLER VE İHSAN ÇERMİKLİ
YIKILMIŞ BİR MEZARIM Kİ…!!!
ALİ BABA CAMİİ'NDE RAMAZANI YAŞAMAK
IRMAKLARI KAN AKAN COĞRAFYA
URFA’NIN KÜLTÜREL VİZYONU NASIL OLMALI
"KÖMÜR KARASIDIR GÖZYAŞI"
ŞEHİR VE MEDENİYET
YENİDEN MERHABA
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı