301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
22 Nisan 2015 - Çarşamba 08:27 Bu yazı 1555 kez okundu
 
Üç Aylar ve İslam Ümmeti
Mustafa KÜÇÜK
 
 

Her şeyin yaratıcısı olan Allah (c.c) zamanın da yaratıcısıdır. Bazı zamanları sair zamanlara, bazı saat, gün, gece ve ayları sair saat, gün, gece ve aylara üstün kılan O'dur. Bu mübarek zamanların neler olduğunu ve bunları nasıl değerlendirmemiz gerektiğini Resul (s.a.v.) vasıtasıyla bize bildiren de yine O'dur.
 
Gerçek şu ki İslam; inen ilk vahi ile birlikte yeni bir dil, yeni bir kavramlar manzumesi ve yeni bir literatür kullanarak yeni bir amentünün temellerini atıp yeni bir toplum inşa etmeyi hedeflemiştir. Nitekim vahi tamamlandığında yepyeni bir toplum ve yepyeni bir dünya inşa edilmişti. Bir toplumun ihtiyaç duyduğu her ne varsa dört dörtlük yerine konulmuş, öyle ki; hiçbir boşluk bırakılmamıştı.
 
 Bu bağlamda zaman ve mekân da yeni bir değerlendirmeye tabi tutulmuş, kutsal zaman ve mekânlar  yeniden inşa edilmiştir. Mübarek anlar, günler, geceler ve aylar yeniden belirlenmiştir. Dahası önceki medeniyetlerin kutsal gün ve geceleri bertaraf edilmiştir. Hatta Nevroz v.b. bayram günleri lağvedilerek Ramazan ve Kurban bayramları  ilan edilmiştir. İslam amentüsü toplumu öylesine sarmıştır ki inşa ettiği medeniyet dünyaya damgasını vurmuştur. Her şeye rağmen hala en güçlü medeniyet olma vasfını sürdürmektedir.
  
Bu perspektifle üç ayları değerlendirmemiz elzemdir. Mübarek Ramazan ayının habercisi olan üç aylara geçen pazartesi günü idrak ettik. İçinde Regaip Kandili, Berat Kandili, Miraç Kandili ve Kadir gecesi gibi mübarek anların bulunduğu bu zaman dilimi aslında, kendimizi ve içinde yaşadığımız toplumu yeniden gözden geçirmeye bir davettir.
  
Doğduğu günden beri asırlarca insanlığa dünya ve ahret saadetini bahşetmiş olan İslam'a iman etmiş olan Müslüman halklar bugün ne haldeler? Neden bugün kendi hayatları ve gelecekleri hakkında karar veren bir konumda değildirler? Neden küffarın egemenliği altında darmadağın bir haldeler? Kaldı ki İslam'ın nuru bakidir. Kıyamete kadar kendini bağrına basan halklara dünyada izzet ve ahrette de cennetler vaad etmektedir.  Öyle ise sorun nerededir? Müslüman halklar neyini kaybettiler de birliktelikleri bozulup kuvvetleri gitti? Hilafetin ilgasının darmadağın olmalarıyla bir ilişkisi olabilir mi? diye bol bol tefekkür etmenin zamanıdır üç aylar!
  Evet bu mübarek gün ve gecelerde bizi Allah'a yaklaştıran namaz ve oruç gibi nafile ibadetleri çokça yapacağız. Ancak ihmal etmememiz gereken bir iş daha var; o da ümmeti içine girmiş olduğu bu girdaptan kurtarmanın hal çarelerini aramaktır.
 
Nitekim ümmetin İman ettiği dinine güvenmesi gerekiyor. İman ettiği İslam'ın onları yeniden sahili selamete çıkarmaya muktedir olduğundan kuşku duymamaları gerekmektedir. Laik ideoloji ve demokratik düşüncelere ihtiyacı olmadığının yeniden hatırlatılması icap etmektedir. Ümmetin bugün büyük küfür devletler ve onların yerli işbirlikçilerin tasallutundan kurtulmasının tek çaresinin İslam'ı bütün kuşatıcılığıyla yeniden etüt etmesinden geçtiğinin yüksek sesle dile getirilmesi zaruriyet halini almıştır. Bu bağlamda Resul (s.a.v.)'in hayatının da derinlemesine irdelenmesinin kaçınılmaz olduğunun bilinmesi gerekmektedir.
 
Evet! "Bir saat tefekkür bin yıllık ibadetten evladır. " düsturu mucibince bütün bunların tefekkür ve tedebbür edilmesi lazımdır. Artı İslam ümmetine başlangıçtaki izzet ve şerefini bahşetmek ve onu üstün ümmet kılmak için düşünsel ve siyasal faaliyetlerde bulunmak gerekmektedir. Bu amaçla yola çıkmış olan kardeşleri ile teşriki mesaiye girmenin kaçınılmaz olduğunun bilinmesi gerekir.
 
 İşte bir üç aylar daha geldi ve ümmet; Hıristiyan, Yahudi, Budist, Hindu, Konfüçyonist, Sosyalist, Kapitalist, Laik ve Demokrat dünyaların ve bunların yerli uşaklarının saldırılarıyla karşı karşıyadır! Bu nedenle bu üç aylarımız aynı zamanda tefekkür ayları olsun. Dahası ümmeti ayağa kaldıracak salih toplumsal fikri siyasi amellerin ayları olsun. Gelin bu mübarek üç aylarda sadece bireysel kemalatımız için değil, ümmetin genel kurtuluşu için çabalayalım.
 
Allah bu üç ayları ümmetin tekrar Raşid Halifeler tarafından yönetildiği o izzetli ve şerefli günlere kavuşmasına vesile yapsın!
 
Allah (c.c.) bu üç aylar boyunca böylesine hayırlı bir hedef için fikri ve siyasi çalışmalar içinde olmayı bize nasip etsin! Amin!

 
Etiketler: , Üç, Aylar, İslam, Ümmeti
Yorumlar
Diğer Yazılar
TERÖRÜ LANETLEMEK!
ALİM VE TEVAZU
YA ALLAH YA SABIR!
FİKİR SİYASET VE TERÖR
İSLAM’I ARAÇSALLAŞTIRMAK!
İSLAM’A GÜVEN!
İSLAM OLMADAN ASLA!..
FİKİR SİYASET VE ŞİDDET!
EY ALLAH'IN KULLARI KARDEŞ OLUNUZ!
YEMEN KAN AĞLIYOR!
Resulü Anlamak ve Yaşamak!
BÖLÜNMEK Mİ BÜTÜNLEŞMEK Mİ?
ALLAH BİLİR SİZ BİLMEZSİNİZ!
BAŞARISIZ DARBE GİRİŞİMİNDEN NEMALANMAK!
BU HALK UĞRUNDA FEDA OLMAYA DEĞER!
İSRAİL OLUŞUMU İLE NORMALLEŞMEK!..
TÜRKİYE’YE YENİ BİR AMENTÜ LAZIM!
FETİH RUHU ve FETİH KUTLAMALARI!
AKP NAHDA VE İHVAN!
BANGLADEŞ NERE TÜRKİYE NERE!..
YENİ TÜRKİYE!..
LAİKLİK TARTIŞILIYOR!
İSLAM VE SİYASET
BİR İFSAT PROJESİ OLARAK MEDENİYETLER İTTİFAKI!..
PEKİ, YA ÇÖZÜM!
KÜRT TİPİ BAŞKANLIK SİSTEMİ!
SELF DETERMİNASYON FİTNESİNE KARŞI HİLAFET!
REJİM MUHASEBESİ!
MEHTER MARŞI!
BÜYÜK ŞEYTAN!
MOLLA SARAY İLİŞKİSİ!
G 20 ve AİLE FOTOĞRAFI!
SON KEZ KAZANAN DEMOKRASİ OLSUN!
Çağdaş Büyü/Algı Operasyonu
DEMOKRASİ TERÖRÜ!
KÜFRÜN EGEMENLİK TEMİNATI DEMOKRASİ!
Siyasi Partiler ve Gerçekler!
Yedi Düvel ve Türkiye !
KIYIYA VURMAK!
DEMOKRASİ ve İSTİKRAR!
DÜŞ ÜMMETİN YAKASINDAN ABD!
RAHMET BAYRAMLA TAÇLANIRKEN!
Ramazan Kerim!
DOĞU TÜRKİSTAN ve HİLAFET
ABD İLE İŞ TUTMAK!
LÜBNAN'DAN KÜRDİSTAN'A HİLAFET HİLAFET!
LAİKLİK VE ULUSÇULUK BİZİ TÜKETMEDEN!
AYNI DELİKTEN DEFALARCA SOKULMAK!
MİLLETVEKİLİ ANDI KALDIRILMADIR!
MİRAÇ KUDÜS HİLAFET!
AH ŞU SİYASET!
HDP BARAJI AŞAR MI !?
1915 Olayları ve Ermeniler!
KÖKLÜ DEĞİŞİM DERGİSİ
İran Ümmetin Sabrını Zorluyor!
BİLADÜŞ-ŞAM KIYAMI BEŞ YAŞINDA
SEKÜLER DEĞERLER VE KADIN
TOKİ VE ZİHNİYET
S T K'lar ve Gerçekler!
Sistem Dilenciliği!
Ümmet İslam’ı Korumaya Muktedirdir
Nissibi / Selahaddin Eyyubi
Deniz Feneri / Günyüzü
SURİYE KIYAMI HEDEFİNE YÜRÜYOR!
İSLAMOFOBİ BATI’YI VURUYOR
Cebir Yok, Şiddet Yok, Zulüm Var!
Dersimiz Osmanlıca
İNSAN HAKLARI GÜNÜ
Urfa Eski Urfa Değil!
Meydan Okuyorum!
AMERİKA'YA KİM DUR DİYECEK?
AH KUDÜS!
“BİJİ SEROK OBAMA” ÖYLE Mİ?
İSLAM VE BAĞIMSIZLIK
İSLAM OLMADAN ASLA!
İSLAM'IN ÜZERİNE TİTREMEK
REEL POLİTİK ÇIKMAZI
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı