Yazı Detayı
04 Şubat 2015 - Çarşamba 08:46 Bu yazı 1159 kez okundu
 
Sistem Dilenciliği!
Mustafa KÜÇÜK
 
 

"Kuşku yok ki, biz bu Kitap'ı sana, insanlar arasında Allah'ın sana gösterdiği şekilde hükmedesin diye hak olarak indirdik. Sakın hainlerin savunucusu olma!"(Nisa:105)
   
Yine bir seçim sathi mahalline girmiş bulunmaktayız. Siyasi partiler değişik vesile ve üsluplarla çeşit çeşit vaatlerde bulunarak arzı endam etmeye başladılar. Alabilecekleri reylerin en azamisini almak için meşru olan her yola başvuracaklardır. Kimi zaman da bununla yetinmeyip gayri ahlaki ve gayri meşru yollara başvurmakta bir beis görmeyeceklerdir. Nitekim geçmişte bunun örnekleri çokça yaşandığından artık herkesçe kanıksanmış durumdadır. 
 
Seçimle eş zamanlı olarak Başkanlık sistemi gündeme sokulmuş durumda. Başkanlık sistemi ile ülkede istikrar ve huzurun sağlanacağı savunulmaktadır. Bu sistemin sağlayacağı imkânlarla Kürt meselesinin çözüme kavuşabileceği dillendirilmektedir. Yürütmenin elde edeceği yetkiler ile sorunların daha hızlı çözüleceği öngörülmektedir. Süresinden önce düşürülmesi söz konusu olmayan Başkanın daha cesur icraatlara girişeceği kabul edilmektedir. Dahası ülke genelinde uygulanan başkanlık sisteminin bölgesel bazda da uygulanabileceği, böylece güçlü yerel yönetimlere imkân tanıyacağından Kürt meselesinin de çözüme kavuşacağı iddia edilmektedir.
  
Başkanlık sistemi kuşkusuz yeni bir şey değildir. Birtakım farklılıklarla beraber halen başta ABD'de olmak üzere onlarca ülkede uygulanmaktadır. Laikliğe, demokrasiye ve çoğulculuğa inanmış insanlar tarafından savunulması veya yine aynı çevreler tarafından Türkiye'nin bazı özel koşulları öne sürülerek tenkit edilmesi gayet normaldir. Bunda şaşılacak bir durum yoktur elbette.

Ancak İslam'a inanmış birtakım âlim ve entelektüellerin Başkanlık sistemine angaje olmaları gerçekten hayret vericidir. Böylesi hayati bir sorunu Allah ve Resulüne arz etmeleri gerekmez miydi? Laik ve demokrat çevrelerin ortaya koyduğu çözüme taraf olmak yerine meseleyi Allah ve resulüne götürselerdi elbette ki Başkanlık sisteminden daha hayırlısını bulacaklardı. 
 
 Geçen yıl bir arkadaşın kıraathanesinde haftada bir gece, daha önce belirlenmiş bir konuda hazırlanmış bir konuğun, konu hakkında sunum yaptıktan sonra katılımcıların soru ve görüşleriyle katkıda bulunduğu bir kültürel faaliyet gerçekleştiriliyordu.  Yine böyle bir gecede konu Başkanlık sistemiydi. Bende katılmıştım. Sunumu yapan Baro'nun eski Başkanı  Yahya Demirkol idi.  Sunumunu Başkanlık, yarı Başkanlık ve Özerklik üzerinden yaptı. Kişisel katkı ve soru cevap bölümüne geçildiğinde bende âcizane söz alarak; Yönetim ile ilgili olarak yaşamakta olduğumuz sorunların çözümü için Hilafet nizamını da tartışmamız gerekmez mi?  Yüz yıllarca bu coğrafyada yaşayan halkları huzur içinde yönetmiş bir nizamın hiç gündeme gelmemesinde bir kasıt olup olmadığını sordum. Nitekim lehinde ve aleyhinde söz alanlar oldu ve bir nebze de olsa konu tartışılmış oldu.

 Bugün yine soruyorum. Elde Kur'an ve Sünnet gibi iki rahmet dolu kaynak ve yaşanmış bir milenyumu aşkın bir tarihi tecrübemiz varken neden okyanuslar ötesine uzanıp rejim ve sistem dileniyoruz? Neden kendi özümüze dönmek adına bir nebze de olsa Hilafet nizamını tartışmıyoruz? Daha güçlü bir yürütme ve daha uzun süreli bir istikrar sağlayacak olan Hilafet nizamını neden gündem yapmıyoruz? Kiminizin IŞİD, kiminizin de DAİŞ dediğini duyar gibiyim. Bu bela başımızda yok iken de bu aymazlık içinde değimliydik? Bu DAİŞ belasının sebebi evrensel ve yerel güç odaklarını gücendirmemek adına Hilafet nizamına sahip çıkmamamız değil midir? Evet! Böylesi yüce bir değere sahip çıkılmayarak onu çapulcuların eline terk etmenin getireceği sonuç bundan başkası olması olamazdı.

Bu coğrafyada yaşamakta olan bütün halkları ABD ve Avrupa emperyalizminden kurtararak İslam'ın aydınlığında huzura ve saadete kavuşturacak yegâne nizam kuşkusuz Hilafet nizamıdır. Bu coğrafya Halklarının her sistemden daha ziyade aşina oldukları ve kolayca kabul edecekleri tek nizam Hilafet nizamıdır.

Ne var ki; bugün biz bunu tartışmaktan bile aciziz. Maalesef biz mürekkep yalamışların İman ettiği dine olan güvenini sarstılar. İslam'ın bazı halkları bazısından üstün tutacağı, Müslüman olmayan halklara zulmedeceği düşüncesini bizde oluşturmaya muvaffak oldular. "Bu zamanda kimse Hilafeti istemez, Bu modern zamanda Hilafet olmaz" düşüncesini bize empoze ettiler. Bağımsız bir iç ve dış politika izlediğimizi iddia etmenin yanı sıra evrensel güç odaklarına rağmen Hilafet nizamını savunmanın reel politikaya aykırı olduğunu söylemekten çekinmedik. Hem de 5+1 çetenin dünyaya vurduğu prangayı ancak Hilafet nizamının parçalaya bileceği gerçeğine göz yumarak reel politik davranma iddiasında olduk.

Rejim laik olduktan sonra ha Başkanlık olmuş ha parlamenter sistem… Bir Müslüman için ne ehemmiyeti var? Başkanlık sisteminin Kürt sorununu çözeceği hikâyesine de kanmayalım. Bu sorunun Cumhuriyet ile birlikte ortaya çıktığını kim inkâr edebilir? Hilafet varken böyle bir sorun var mıydı? Çanakkale'de bu halklar omuz omuza bize laikliği ders veren düşmanla çarpışmadılar mı? Şimdi bize ne oluyor ki düşmanlarımızdan nizam dileniyoruz? Kendi öz malımız olan Hilafet gibi nizam varken dünya tarihine katliamlarla adını yazdırmış ABD ile özdeşleşmiş Başkanlık sistemine müşteri oluyoruz! Bir de bunu Müslüman halklara bir kurtuluş muştusu olarak sunuyoruz!

Haydi, şimdi bütün Başkanlık, Yarı Başkanlık, Özerklik v.b. bütün beşer müsveddesi sistemleri elimizin tersiyle bir tarafa itip Hilafet nizamını tartışmaya açalım. İnsanlara onu yeniden hatırlatalım. İnsanları ona davet edelim. İslam'dan başkasına davet etmenin haram olduğunu da asla unutmayalım.

 
Etiketler: , Sistem, Dilenciliği
Yorumlar
Diğer Yazılar
EY ALLAH'IN KULLARI KARDEŞ OLUNUZ!
YEMEN KAN AĞLIYOR!
ALİM VE TEVAZU
Terörü Lanetlemek!
Resulü Anlamak ve Yaşamak!
BÖLÜNMEK Mİ BÜTÜNLEŞMEK Mİ?
İSLAM’A GÜVEN!
İSLAM OLMADAN ASLA!..
ALLAH BİLİR SİZ BİLMEZSİNİZ!
BAŞARISIZ DARBE GİRİŞİMİNDEN NEMALANMAK!
BU HALK UĞRUNDA FEDA OLMAYA DEĞER!
YA ALLAH YA SABIR!
İSRAİL OLUŞUMU İLE NORMALLEŞMEK!..
TÜRKİYE’YE YENİ BİR AMENTÜ LAZIM!
FETİH RUHU ve FETİH KUTLAMALARI!
AKP NAHDA VE İHVAN!
BANGLADEŞ NERE TÜRKİYE NERE!..
YENİ TÜRKİYE!..
LAİKLİK TARTIŞILIYOR!
İSLAM’I ARAÇSALLAŞTIRMAK!
İSLAM VE SİYASET
BİR İFSAT PROJESİ OLARAK MEDENİYETLER İTTİFAKI!..
PEKİ, YA ÇÖZÜM!
FİKİR SİYASET VE TERÖR
KÜRT TİPİ BAŞKANLIK SİSTEMİ!
SELF DETERMİNASYON FİTNESİNE KARŞI HİLAFET!
REJİM MUHASEBESİ!
MEHTER MARŞI!
BÜYÜK ŞEYTAN!
MOLLA SARAY İLİŞKİSİ!
G 20 ve AİLE FOTOĞRAFI!
SON KEZ KAZANAN DEMOKRASİ OLSUN!
Çağdaş Büyü/Algı Operasyonu
DEMOKRASİ TERÖRÜ!
KÜFRÜN EGEMENLİK TEMİNATI DEMOKRASİ!
Siyasi Partiler ve Gerçekler!
Yedi Düvel ve Türkiye !
Fikir Siyaset ve Şiddet!
KIYIYA VURMAK!
DEMOKRASİ ve İSTİKRAR!
DÜŞ ÜMMETİN YAKASINDAN ABD!
RAHMET BAYRAMLA TAÇLANIRKEN!
Ramazan Kerim!
DOĞU TÜRKİSTAN ve HİLAFET
ABD İLE İŞ TUTMAK!
LÜBNAN'DAN KÜRDİSTAN'A HİLAFET HİLAFET!
LAİKLİK VE ULUSÇULUK BİZİ TÜKETMEDEN!
AYNI DELİKTEN DEFALARCA SOKULMAK!
MİLLETVEKİLİ ANDI KALDIRILMADIR!
MİRAÇ KUDÜS HİLAFET!
AH ŞU SİYASET!
HDP BARAJI AŞAR MI !?
1915 Olayları ve Ermeniler!
Üç Aylar ve İslam Ümmeti
KÖKLÜ DEĞİŞİM DERGİSİ
İran Ümmetin Sabrını Zorluyor!
BİLADÜŞ-ŞAM KIYAMI BEŞ YAŞINDA
SEKÜLER DEĞERLER VE KADIN
TOKİ VE ZİHNİYET
S T K'lar ve Gerçekler!
Ümmet İslam’ı Korumaya Muktedirdir
Nissibi / Selahaddin Eyyubi
Deniz Feneri / Günyüzü
SURİYE KIYAMI HEDEFİNE YÜRÜYOR!
İSLAMOFOBİ BATI’YI VURUYOR
Cebir Yok, Şiddet Yok, Zulüm Var!
Dersimiz Osmanlıca
İNSAN HAKLARI GÜNÜ
Urfa Eski Urfa Değil!
Meydan Okuyorum!
AMERİKA'YA KİM DUR DİYECEK?
AH KUDÜS!
“BİJİ SEROK OBAMA” ÖYLE Mİ?
İSLAM VE BAĞIMSIZLIK
İSLAM OLMADAN ASLA!
İSLAM'IN ÜZERİNE TİTREMEK
REEL POLİTİK ÇIKMAZI
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Yağışlı
Güncelleme: 16.11.2018
Bugün
- 14°
Cumartesi
- 15°
Pazar
- 16°
Şanlıurfa

Güncelleme: 16.11.2018
İmsak
05:33
Sabah
06:58
Öğle
12:17
İkindi
14:59
Akşam
17:24
Yatsı
18:42
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı