301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
06 Mayıs 2015 - Çarşamba 08:59 Bu yazı 1543 kez okundu
 
HDP BARAJI AŞAR MI !?
Mustafa KÜÇÜK
 
 

Türkiye siyasetinde bir partinin barajı aşıp aşmaması ilk kez bu denli önem arz ediyor. Bu da kuşkusuz adına çözüm denen sürecin akıbetine olan kaçınılmaz etkisinden kaynaklanmaktadır.
 
Çözüm sürecinin ne olduğu konusundaki belirsizlikler sorunun çözülmesinde samimi olan insanları kaygılandırmaktadır. Kaldı ki Kürt sorununun teşhisinde de aynı belirsizlik söz konusudur. Dahası Kürt sorunun ne olduğu konusundaki belirsizlik çözümün belirsizliğini beslemektedir. Nitekim söz konusu sorunu tekeline alan hükümet, PKK ve siyasi uzantıları sorunun tanımında hem fikir değillerdir. Bu da doğal olarak sürece yansımaktadır.
   
İnisiyatifi şimdilik elinde tutan Hükümetin çözümün ne olduğu sorusuna verdiği cevap; "çözüm; yürümekte olan süreçtir" şeklindedir. Sürecin çözümü belirleyecek olması Hükümetin elinde çözüme dair bir planın olmadığına işaret etmektedir.
 
Görünen o ki; adına çözüm denen süreç, Kürt sorununu çözmekten ziyade inisiyatifi elinde tutma mücadelesidir. Zira Türkiye'ye komşu ülkelerde meydana gelen hadiseler güç dengelerini değiştirmiş, buna bağlı olarak T.C. Milli Güvenlik Siyaset Belgesini ve dış politikasını kökten değiştirmeye mecbur kalmıştır. Aksi takdirde birçok temel meselede ipin ucunu elinden kaçıracağını görmüştür. İşte Hükümetin başlattığı bu çözüm süreci, Kürt meselesinde kontrolü elde tutma çabasından başka bir şey değildir.
  
Diğer taraftan PKK ve siyasal uzantısı HDP ise; çözüm sürecini T.C. 'nin ulusal politikalarının sonu ve Kürt sorununda inisiyatifi ele geçirme hamlesi olarak okumaktadır. Bu bağlamda mesafe aldığına dair değerlendirmeler haksız değildir.

Bu nedenle adına çözüm süreci denilen sürecin gerçekte çözüm süreci olmadığını, T.C. açısından kontrolü kaybetmeme, PKK ve HDP açısından ise kontrolü ele geçirme süreci olduğunu görmek gerekiyor. Bu haliyle çözüm süreci en iyi yorumuyla olsa olsa sorunu dondurma sürecidir.

Kaldı ki; Bu mesele Türkiye'nin ulusal sınırlarını aşan bir sorundur. Nitekim başta İngiltere olmak üzere büyük sömürgeci devletler tarafından Hilafet ilga edilince Kürt halkının yaşadığı coğrafya İran, Irak, Suriye ve Türkiye olmak üzere dört ayrı kukla yönetim arasında paylaştırıldı. Bu durum Kürt meselesini Türkiye'nin ulusal sınırlarını aşan bir boyuta taşıdı.
   
T.C.'nin ulusal sınırlarını her şeyin üzerinde tuttuğu sır değildir. Bu bağlamda Türkiye'nin kendi ulusal sınırları içinde yaşayan Kürtlere yönelik mahalli girişimlerinin meselenin çözümünde nitelik ve içerik açısından yetersiz kalacağı açıktır.

Diğer taraftan T.C. bu sorunun sebeplerinden birini teşkil etmektedir. PKK ve onun siyasi uzantısı ise Kürt halkına rağmen laik bir amentü ve terör yöntemiyle meseleyi dış güçlerin hesabına kana bulamıştır. Bu iki tarafın meseleyi masaya yatırması sorunun köklü ve kalıcı çözümüne katkıda bulunmamış aksine onu zora sokmuştur.
  
Her şeye rağmen Kürt halkının ancak beşte biri üzerinde etkili olabilen laik silahlı Kürt hareketi AKP'nin yanlış politikaları sayesinde Kürt halkının geleceği hakkında söz sahibi olma konumuna yükselmiştir. Barajı aştığı taktirde bu meselede inisiyatifi T.C.'nin elinden alacağı kuvvetle muhtemeldir. Böylece H.D.P, laikleştirdiği Kürtleri dağ kadrosuyla birlikte yeni maceralara sürükleyeceğini söylemek için kahin olmaya gerek yoktur. Kürt halkının sair kardeş halklarla bir gün mutlaka başlatacağı öze dönüş hamlesinin önünde bir handikap teşkil edeceği muhakkaktır.
 
T.C.'yi kurmakla Türkleri laikleştirme sürecini başlatan kadrolar, onlarca yıldır terörle az bir kısmı hariç laikleştiremedikleri Kürt halkını HDP'ye barajı aştırarak başaracaklarını ummaktadırlar. Kürt halkının mağduriyetini öne sürerek bu laik harekete katkı sağlamakta bir beis görmeyen entelektüel Müslümanların amellerini İslam terazisinde yeniden gözden geçirmelerinde bir hayır vardır diye düşünüyorum.
   
HDP'nin barajı aşmasıyla Kürt sorunun yeni bir boyut kazanacağından kuşku yoktur. Ancak çözüme katkı sağlamayacağı da o denli kesindir.
    
İslam'ın gölgesi dışında seküler ve mahalli çözümlerin sorunu derinleştireceğinden kuşku duyanların Müslüman olması oldukça düşündürücüdür. 

 
Etiketler: , HDP, , BARAJI, AŞAR, , MI,
Yorumlar
Diğer Yazılar
TERÖRÜ LANETLEMEK!
ALİM VE TEVAZU
YA ALLAH YA SABIR!
FİKİR SİYASET VE TERÖR
İSLAM’I ARAÇSALLAŞTIRMAK!
İSLAM’A GÜVEN!
İSLAM OLMADAN ASLA!..
FİKİR SİYASET VE ŞİDDET!
EY ALLAH'IN KULLARI KARDEŞ OLUNUZ!
YEMEN KAN AĞLIYOR!
Resulü Anlamak ve Yaşamak!
BÖLÜNMEK Mİ BÜTÜNLEŞMEK Mİ?
ALLAH BİLİR SİZ BİLMEZSİNİZ!
BAŞARISIZ DARBE GİRİŞİMİNDEN NEMALANMAK!
BU HALK UĞRUNDA FEDA OLMAYA DEĞER!
İSRAİL OLUŞUMU İLE NORMALLEŞMEK!..
TÜRKİYE’YE YENİ BİR AMENTÜ LAZIM!
FETİH RUHU ve FETİH KUTLAMALARI!
AKP NAHDA VE İHVAN!
BANGLADEŞ NERE TÜRKİYE NERE!..
YENİ TÜRKİYE!..
LAİKLİK TARTIŞILIYOR!
İSLAM VE SİYASET
BİR İFSAT PROJESİ OLARAK MEDENİYETLER İTTİFAKI!..
PEKİ, YA ÇÖZÜM!
KÜRT TİPİ BAŞKANLIK SİSTEMİ!
SELF DETERMİNASYON FİTNESİNE KARŞI HİLAFET!
REJİM MUHASEBESİ!
MEHTER MARŞI!
BÜYÜK ŞEYTAN!
MOLLA SARAY İLİŞKİSİ!
G 20 ve AİLE FOTOĞRAFI!
SON KEZ KAZANAN DEMOKRASİ OLSUN!
Çağdaş Büyü/Algı Operasyonu
DEMOKRASİ TERÖRÜ!
KÜFRÜN EGEMENLİK TEMİNATI DEMOKRASİ!
Siyasi Partiler ve Gerçekler!
Yedi Düvel ve Türkiye !
KIYIYA VURMAK!
DEMOKRASİ ve İSTİKRAR!
DÜŞ ÜMMETİN YAKASINDAN ABD!
RAHMET BAYRAMLA TAÇLANIRKEN!
Ramazan Kerim!
DOĞU TÜRKİSTAN ve HİLAFET
ABD İLE İŞ TUTMAK!
LÜBNAN'DAN KÜRDİSTAN'A HİLAFET HİLAFET!
LAİKLİK VE ULUSÇULUK BİZİ TÜKETMEDEN!
AYNI DELİKTEN DEFALARCA SOKULMAK!
MİLLETVEKİLİ ANDI KALDIRILMADIR!
MİRAÇ KUDÜS HİLAFET!
AH ŞU SİYASET!
1915 Olayları ve Ermeniler!
Üç Aylar ve İslam Ümmeti
KÖKLÜ DEĞİŞİM DERGİSİ
İran Ümmetin Sabrını Zorluyor!
BİLADÜŞ-ŞAM KIYAMI BEŞ YAŞINDA
SEKÜLER DEĞERLER VE KADIN
TOKİ VE ZİHNİYET
S T K'lar ve Gerçekler!
Sistem Dilenciliği!
Ümmet İslam’ı Korumaya Muktedirdir
Nissibi / Selahaddin Eyyubi
Deniz Feneri / Günyüzü
SURİYE KIYAMI HEDEFİNE YÜRÜYOR!
İSLAMOFOBİ BATI’YI VURUYOR
Cebir Yok, Şiddet Yok, Zulüm Var!
Dersimiz Osmanlıca
İNSAN HAKLARI GÜNÜ
Urfa Eski Urfa Değil!
Meydan Okuyorum!
AMERİKA'YA KİM DUR DİYECEK?
AH KUDÜS!
“BİJİ SEROK OBAMA” ÖYLE Mİ?
İSLAM VE BAĞIMSIZLIK
İSLAM OLMADAN ASLA!
İSLAM'IN ÜZERİNE TİTREMEK
REEL POLİTİK ÇIKMAZI
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı