301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
04 Haziran 2018 - Pazartesi 11:59 Bu yazı 7005 kez okundu
 
21. YÜZYILDA MUSAB OLABİLMEK
Osman GÜLEBAK
o.gulebak@ilkemuhabir.com
 
 

19 Mart 2012 yılında İslami hassasiyetlere sahip insanlar tarafından kurulan HÜDA PAR, önümüzdeki 24 Haziran seçimlerinde ilk defa 81 ilde seçimlere katılacak. Daha önceki yıllarda belirli bazı illerde seçime giren parti için bu seçimde Türkiye'deki tüm seçmenlerin karşısına çıkacak, seçim çalışmalarında seçmenle yüz yüze diyalog kurabilecek. Bu da partinin bizzat kendisi tarafından halka tanıtılması açısından çok önemli bir adım olarak görülüyor.

 

Tabi bu önemli adımın elbette partinin teşkilatına ve üyelerine yüklediği bir sorumluluk da var. Özellikle parti teşkilatının olmadığı birçok ilde bu seçim vesilesiyle çalışmalar başlatıldı. Birçok parti üyesi bu Ramazan ayında evini barkını bırakıp bu illerde aday olup seçim çalışmalarına katıldı.

 

Bu durum bazı insanlar tarafından garip karşılansa da bunu anlayabilmenin yolu meseleye doğru bakabilmektir. Allah'ın dinini insanlara anlatmayı kendisine şiar edinen ve kurduğu partiyi bile bu hedef için bir vesile olarak gören bu camianın fertlerinin yaptığı bu fedakârlık Asr-ı Saadet devrini aklımıza getiriyor.

 

Erken seçim kararının alındığı ilk günlerde partimizin Türkiye'nin 81 ilinde seçime girme kararı almasının ardından sosyal medyada şunu yazdım: 'HÜDA PAR'ın 81 ilde seçime girmesi şu hakikati ortaya çıkardı; çağımızın Medineleri çağımızın Musablarını bekliyor'. Bu sözlerle İslam tarihine atıf yaptım çünkü bizim beslendiğimiz ana kaynak Kur'an ve sünnettir.

 

Bir insan çeşitli dünyevi sebeplerle yaşadığı yerden uzak diyarlara gitmek hatta orada yaşamak zorunda kalabilir. Fakat buna karşılık İslam'da bir insanın sırf Allah rızasını gözeterek memleketini terk etmesine Hicret denir. İslam tarihinde iki çeşit Hicret vardır.

 

Birincisi; Habeşistan ve sonradan da Medine hicretidir ki bu hicretler bir nevi mecburi bir hicrettir ki; HÜDA PAR camiası bu çeşit hicreti bir zamanlar en acı şekliyle yaşadı. Bugün ülkemizin batısında ve Avrupa'nın birçok şehrinde ortaya çıkan İslami çalışmalar, aslında bu hicretin sonucudur. Bu hicret sonunda nice talihli insan Necaşi gibi gaflet uykusundan uyanıp hakikatle tanışma şerefine nail olmuştur.

 

İkincisi ise başını Musab Bin Umeyr'in çektiği tamamen davet ve irşad amaçlı olan gönüllü hicrettir ki Peygamber Efendimiz bu görevi Musab'a Yesriblilerden gelen talep üzerine vermiştir. Musab'ın yaptığı çalışmalar neticesinde Yesrib'te 1 yıl gibi kısa bir sürede neredeyse İslam'ın girmediği bir ev kalmadı. Tarihte birçok savaşlı işgale tanık olan insanlık Yesrib'te kalplerin fethine tanık oluyordu.

 

İşte bugün HÜDA PAR üyelerinin kendi memleketleri dışındaki diğer illerde aday olmaları ve burada çok zor şartlarda çalışma ortaya koymaları Musabî hicretin ve davetin çağdaş bir versiyonudur. Çünkü HÜDA PAR siyasi çalışmayı davet çalışmasının bir parçası olarak görüyor.

 

'Sizin oy potansiyeliniz az, daha yenisiniz, yüzde 10 barajı aşmanız mümkün değil' gibi olumsuz sözler kullananlara gelince;

 

Siyasi çalışmalar uzun soluklu bir yürüyüştür. Bu yürüyüşte sabırlı olmayı öğrenmek gerekir. Her sürecin mutlaka kazandırdığı birçok tecrübe vardır. İnanıyorum ki bu seçim bizim için bir eğitim sahası olmuştur ve kardeşimiz bunu böyle görmeli ve bundan istifade etmelidir.

 

Tüm kardeşlerimiz şunu iyi bilmelidirler ki; gittiğimiz her ev ya da işyeri, konuştuğumuz her kelime, gösterdiğimiz her tebessüm, dokunduğumuz her el, öptüğümüz her yetimin başı toprağa atılan bir tohum gibidir. Bir tohumun gün gelip filizlenip boy vermesi için elbette zamana ihtiyaç vardır.

 

Bu yüzden ey günümüzün Musabları! Sakın bu çalışmayı sadece birkaç oy istemek olarak görmeyin. Ve sakın ha ümitsiz de olmayın Allah'ın izniyle gün gelecek toprağa attığınız bu tohumlar, filizlenip boy verecek sonra da meyveye duracak, hicret ettiğiniz Yesribleri Medine'ye döndürecektir. Kim bilir belki de gün gelecek sığınak arayan müminlere kucak açacaktır. Ve tarih o gün Musab'ı kaydettiği gibi günümüz Musabları olan sizleri de hakkıyla kaydedecektir.

 

"Artık kim Allah yolunda hicret ederse, yeryüzünde gidecek birçok yer ve (maddî-manevi) bir genişlik bulur. Kim de Allah'a ve Resulüne hicret edici olarak evinden çıkar, sonra da kendisine ölüm yetişirse, artık onun mükâfatı şüphesiz Allah'a ait olur. Çünkü Allah, Gafûr (çok mağfiret edici)dir, Rahîm (çok merhamet edici)dir." Nisa Sûresi-100

 
Etiketler: 21., YÜZYILDA, MUSAB, OLABİLMEK,
Yorumlar
Diğer Yazılar
‘KÜRT YOKTUR' POLİTİKASINDAN ‘KÜRDİSTAN YOKTUR’ POLİTİKASINA KÜRDİSTAN GERÇEĞİ
ÖTEKİLEŞTİRME PROBLEMİ VE TOPLUMSAL ÇÖZÜLME
KAPIMIZDA BEKLEYEN TEHLİKE
TARİH BİZE NELER SÖYLER?
SOROS’UN VAKFI GİTTİ YA YÜRÜRLÜKTEKİ POLİTİKALARI?
HZ. ALİ VE MALİK BİN EŞTER’E GÖNDERDİĞİ MEKTUP-2
HZ. ALİ VE MALİK BİN EŞTER’E GÖNDERDİĞİ MEKTUP-1
CHP, DP VE EZANIN ASLINA DÖNDÜRÜLMESİNİN PERDE ARKASI-2
CHP, DP VE EZANIN ASLINA DÖNDÜRÜLMESİNİN PERDE ARKASI-1
İSLAM DÜNYASINDA KURUMLARIN YENİLENME ZORUNLULUĞU
CADILARIN BİLİM YUVASINDA NE İŞİ VAR BEYLER?
İSLAM DÜNYASI VE ‘GERÇEK CUMHURİYET’ ARAYIŞI -2-
İSLAM DÜNYASI VE ‘GERÇEK CUMHURİYET’ ARAYIŞI -1-
ÂLİMLER BULUŞMASI VE KÜRTLER
İBRAHİM EDHEM EFENDİYİ TANIYAN VAR MI?
BİZ BU ÜLKENİN NESİ OLUYORUZ?
HÜKÜMDAR BEHRAM VE BAYKUŞUN HİKÂYESİ
BASRA OLAYLARI ANALİZİ - 2
BASRA OLAYLARI ANALİZİ - 1
"EN KÖTÜ BARIŞ, EN HAKLI SAVAŞTAN DAHA İYİDİR"
ELMA KOKUSUYLA GELEN ÖLÜM: HALEPÇE-2
ELMA KOKUSUYLA GELEN ÖLÜM: HALEPÇE-1
TÜRKİYE’DE YAŞANAN DARBELER, ABD VE CHP-2
TÜRKİYE'DE YAŞANAN DARBELER, ABD VE CHP-1
ABD İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ 'STRATEJİK MÜTTEFİK' İLİŞKİLERİ -2
ABD İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ 'STRATEJİK MÜTTEFİK' İLİŞKİLERİ -1
KÜRTLER ÜZERİNDEKİ EMPERYALİST OYUNLAR VE PKK-2
KÜRTLER ÜZERİNDEKİ EMPERYALİST OYUNLAR VE PKK-1
KÜRTLER ÜZERINDEN OYNANAN EMPERYALIST OYUNLAR (2)
KÜRTLER ÜZERINDEN OYNANAN EMPERYALIST OYUNLAR (1)
MÜNİR ÖZKUL VE KAYBOLAN MERHAMETİMİZ...
KUDÜS VE YOL AYRIMINDAKİ İNSANLIK…
ALİYA’NIN GÖZÜNDEN FİLİSTİN MESELESİ -3
BİLGE KRAL ALİYA VE FİLİSİTN MESELESİ-2
ALİYA’NIN GÖZÜNDEN FİLİSTİN MESELESİ-1
GÖRMEZ’İN VEDA KONUŞMASINDAKİ ACI HAKİKATLER…
DİYANET VE GÖRMEZ, SİYASETE KURBAN MI EDİLİYOR?
16 NİSAN REFERANDUMUNDA GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEK-3
16 NISAN REFERANDUMUNDA GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEK-2
16 NISAN REFERANDUMUNDA GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEK-1
11 NİSAN KURTULUŞ ETKİNLİKLERİ VE (ÖZ)ELEŞTİRİLER
HÜDA PAR NEDEN HEDEF SEÇİLİYOR?
KONYA'NIN MEVLANA'SI VAR, YA URFA'NIN?
HALK HİZMET İÇİN İLLA YOL MU KAPATSIN?
AÇILIŞLAR HİZMET Mİ YOKSA EZİYET Mİ?
OKULLARIN AÇILMASI VE SORUMLULUKLARIMIZ
CEMAATLERE SALDIRI YA DA MAYIN MERKEPLİĞİ
DARBE KARŞITI KÜRTLER VE TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ ÜZERİNE…
BİRECİK'TE HALKI DAĞITMA EMRİNİ KİM VERDİ?
ÜMMET ŞUURU OLMADAN KUDÜS ÖZGÜRLEŞMEZ
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı