301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
07 Ocak 2015 - Çarşamba 08:44 Bu yazı 1249 kez okundu
 
2014 yılı tarihte kırılma noktası
Veysel POLAT
bilgi@gapgundemi.com
 
 

Dünya'da ve Türkiye'de tarihi olayların yaşandığı 2014'de, Şanlıurfa da şanına yakışır hızda bir yıl yaşadı..

"Urfalılar, Urfa'yı abartılı anlatmaktan hoşlanırlar" diye bilinen kanıyı, abartı değil / gerçek dercesine bir yıl yaşadık Urfa'da.

Suriye iç savaşını en sıcak yaşayan Türkiye şehri Şanlıurfa. Türkiye - Suriye haritasının göbeğinde yer alan, en uzun sınırlı il Şanlıurfa. Sosyal ve kültürel yapısıyla iki ülkenin en geçişken ili. Doğal olarak Suriye'den yönelen kaçışın da ilk kapısı.

2014'ün ilk aylarında en sıcak bölgemiz Akçakale - Telabyad hattındaki 'özgür alanların' DEAŞ'ın eline geçmesi, ilerleyen aylarda dünya çapında DEAŞ'ın sahneye çıkmasının da habercisiydi.

Mart'taki yerel seçimler Şanlıurfa için yeni bir idari dönemin başlangıcı oldu. Büyükşehir belediyesinin sınırları, tüm il sınırını kapladı. İl Özel İdaresi döneminin bitmesiyle, daha güçlü ve ademi merkeziyetçi bir dönem başladı. Şanlıurfa'nın yerel dinamiklerinin daha önce çıktığı, gelecek için daha önem kazandığı yeni bir dönem. Bu anlamda Büyükşehir'in yapacakları ve başarısı sadece Urfa için değil, örnek olması açısından bölgenin bütünü için de önemli. Büyükşehir belediyesi bir taraftan başarılı hizmetleriyle ilin gelişimini, kalkınmasını sağlayacak, diğer taraftan da kendisine açılan yeni alanda demokrasi, barış, kültürel ve sosyal alanda örnek ileri adımlar atabilmeli.

Yerel seçim döneminde 'çözüm süreci'nin ruhuna uygun söylemler, sandıkların açılıp oyların sayımını geçildiğinde ciddi bir darbe yedi. 6-7 Ekim Kobani olayları sırasında da bölge genelinde aynı travma yaşandı. Bunlar HDP'ye yönelen yeni seçmeni tedirgin etmiştir.

Musul'u ele geçirerek dünya siyasetinin odağına yerleşen DEAŞ, Ceylanpınar - Rasulayn daha sonra da Suruç - Kobani hattından Şanlıurfa'ya yeni muhacir akınına neden oldu.

Musul konsolosluğumuzdaki rehinelerimiz, ve sınırdaki savaşlar bütün dünyanın gözünü Urfa'ya çevirdi..
Kobani'den bir hafta içinde 200 bine yakın insanın Urfa'ya gelişiyle, Şanlıurfa'daki Suriyeli sayısı 500 bine yaklaştı. Öyle ki sınır boyundaki Ceylanpınar, Akçakale ve Suruç ilçelerimizdeki misafirlerin sayısı, yerli halkın iki katından daha fazla oldu.

100 bine yakını kamplarda kalırken geriye kalan kısmı köylere, şehir merkezine dağıldı. Bu hareket karşısında Büyükşehir, ilçe belediyeleri, STK'larımız ve Urfa halkının katkıları - alicenaplığı tüm insanlığa örnek oldu.

4 Yıldır Suriyeli muhacirlere ev sahipliği yapan Şanlıurfa, ekonomik ve sosyal anlamda artık tam bir olağanüstü hal yaşıyor. Afet bölgesi statüsünde görülerek, Ankara'dan ciddi destek görmesinin zamanı çoktan geçiyor.

Şanlıurfa'nın yoksulluk, geri kalmışlık, gecekondulaşma, eğitim, cehalet başta olmak üzere kronik problemlerine yönelik hükümetin çalışmaları devam ediyor. Ancak buna yerelde de ayaklar, dayanaklar oluşturulabilmeli. Yeni teşvik yasasıyla birlikte 2. OSB'deki büyük hareketlilik umut ve heyecan veriyor. Buraya çoğu dışarıdan gelen girişimcilere sahip çıkmak, destek vermek, Urfa'nın geleceğine yapılabilecek en önemli katkılardan biridir. Büyükşehir belediyesinin bu konuyu da öne çıkarması gerekir.

2014 Urfa basını için de önemli bir yıl oldu. Yerel gazetelerin sayısı bu yıl içinde 16'dan 8'e düştü. Enflasyonun giderilmesi, daha düzgün bir zeminin oluşması açısından önemli bir adımdı. Uydu tv'lerinin sayısının 5'e yükselmesi ise yoğun rekabet ve ekonomik sürdürülebirlik açısından pek de sevinilecek bir durum değil.

Yılın sonuna doğru BİK şube müdürümüz Şükrü Kılıç'ın beklenmeyen vefatı hepimizi derinden sarstı. Viranşehir basınının duayeni Eyüp Seyrek ve yine Urfa basınının değerli ismi Bülent Okutan'ın vefatı, camiamızın 2014'teki kayıplarıydı.
Üçüne de rahmet diliyorum.

 
Etiketler: 2014, yılı, tarihte, kırılma, noktası
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı