301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
29 Nisan 2015 - Çarşamba 09:15 Bu yazı 1242 kez okundu
 
1915 Olayları ve Ermeniler!
Mustafa KÜÇÜK
 
 

Osmanlı Hilafet Devleti'ne Zimmet Hukuku ile bağlı bulunan Gayri Müslimlerden olan Ermenilere Millet-i Sadıka dendiği meşhurdur. Bu deyim bir resmi söylemden ziyade bir halk ifadesine tekabül etmektedir. Bu da Ermeni kavminin kendi doğal dünyalarında ne denli huzur içinde yaşadığını çarpıcı bir şekilde göstermektedir. Dahası bu deyim içinde çift taraflı bir memnuniyeti saklamaktadır. 
   
Asıl amacının Hilafeti ilga ederek ümmetin birliğine son vermek olan bu gayri meşru İttihat ve Terakki teşekkülün yönetimin başına geçmesi bütün kötülüklerin kaynağı olmuştur.
  
İttihat ve Terakki'nin Hilafeti ilga etmekle sonuçlanan yönetimi ümmetin asli unsuru olan Kürtlerin tepkisine neden olduğu gibi Zimmet Hukuku ile Hilafete bağlı olan Ermenileri bağımsızlığını kazanma beklentisine sokmuştur. İttihat ve Terakki'nin sorumsuz tasarrufları ve Ulusalcı zihniyeti, Ermenileri kışkırtılmaya müsait bir pozisyona sürüklemiştir. Zira İttihat ve Terakki teşekkülünün ümmeti bir arada tutmak gibi bir kaygı taşıması düşünülemez.
   
1915 olayları kısaca şöyle bir seyir izlemiştir: 28 Temmuz 1914'te İlk kıvılcımı Avrupa' da çakan I. Dünya Savaşı  1 Kasım 1914 üzerine Rus ordusu Kafkasya Cephesi'nde sınırı geçerek Osmanlı topraklarına girmesiyle doruk noktasına çıkar. Rus ordusu, 10 Ocak 1915'de kazandığı Sarıkamış zaferinin ardından Doğu Anadolu üzerine yürür. Özellikle Sarıkamış yenilgisinden sonra Osmanlı birliklerinin büyük bir kısmı dağılmış ve sadece Ermeni köyler değil Müslüman köylerde de Ruslar tarafından talan edilerek yağmalanmıştır.
  
Bunun üzerine 18 Nisan'da da Bitlis İsyanı, 19 Nisan'da da Van İsyanı baş göstermiş ve bu isyanlar  sayesinde içinde Rus birlikleri Van kentini ele geçirmişlerdir.
  
Bu olup bitenler Ermenilerin tehcir edilmesini sağlayacak olan bir kanunun çıkarılmasına neden olmuştur. İşte ölümlerin çoğu bu savaş şartlarının ve ihanetin neden olduğu tehcir esnasında meydana gelmiştir.
 
Gerçek şu ki Avrupa devletlerini I. Dünya Savaşını ihdas etmelerindeki esas gaye Osmanlı Hilafet Devletini sonlandırmaktı. Bu amaca ulaşmak için her yolu mübah addeden Avrupa bugün Ermenilerin mağduriyetini sorgulamaya hakkı yoktur. Zira Osmanlı Hilafet Devletinin ortadan kaldırılması Suriye, Irak, Libya Filistin, Bosna Hersek, Çeçenistan v.b. İslam coğrafyasındaki bilumum bölgeler ve halklar için felaket olmuştur. Bu felaket ateşinde hem Müslüman halklar ve hem de Gayri Müslim halklar yanmıştır. Dahası bu ateş hala halkları yakmaya devam etmektedir. Bugün adına çözüm süreçleri başlattığımız Kürt halkının sorunları aynı felaketin sonuçlarından değil midir?
    
Ermeni tehcir ve katliamının tek sorumlusu; başta İngiltere, Fransa ve Rusya olmak üzere bilahare Avustralya, Kanada, Hindistan, Yeni Zelanda, İtalya, ABD, Romanya, Sırbistan, Yunanistan, Belçika, Portekiz gibi devletin katıldığı İtilaf Devletleridir. Osmanlı Hilafet Devleti 1915 hadisesinin ne sebebi ve nede faili değildir. Sebebini hazırlayanlar başta İngiltere olmak üzere o günün büyük küfür devletleridir. 1915 hadisesinin failleri ise adı geçen büyük küfür devletlerinin kendilerine uşak edindikleri İttihat ve Terakki kadrolarıdır.
   
Ermeni çetelerinin işlediği katliamlara karşılık veren ve nihayetinde onları tehcire mecbur kalan Müslümanların, kendilerini güvene alma adına yaptıklarına soy kırım diyen devletlerinin sicilleri işledikleri insanlık suçlarıyla doludur. Kaldı ki bu devletler günümüzde bile doğrudan veya dolaylı olarak insanlık suçu işlemeye devam etmekte bir beis görmemektedir.
 
 Hilafetin yönettiği ve içinde Ermenilerin de bulunduğu onlarca halkın yaşadığı coğrafya Hilafetin ilgasıyla huzuru ve güveni kaybetmiş bulunmaktadır. Bu halkları eski hesapların peşinden yeni maceralara sürüklemektense onlara huzuru ve güveni sağlayacak projelere ihtiyaç vardır. Bu bağlamda bu coğrafyaya yeniden huzurun ve güvenin tesisi için Hilafetin ikamesi bir zaruriyyet halini almıştır.

 
Etiketler: 1915, Olayları, Ermeniler
Yorumlar
Diğer Yazılar
TERÖRÜ LANETLEMEK!
ALİM VE TEVAZU
YA ALLAH YA SABIR!
FİKİR SİYASET VE TERÖR
İSLAM’I ARAÇSALLAŞTIRMAK!
İSLAM’A GÜVEN!
İSLAM OLMADAN ASLA!..
FİKİR SİYASET VE ŞİDDET!
EY ALLAH'IN KULLARI KARDEŞ OLUNUZ!
YEMEN KAN AĞLIYOR!
Resulü Anlamak ve Yaşamak!
BÖLÜNMEK Mİ BÜTÜNLEŞMEK Mİ?
ALLAH BİLİR SİZ BİLMEZSİNİZ!
BAŞARISIZ DARBE GİRİŞİMİNDEN NEMALANMAK!
BU HALK UĞRUNDA FEDA OLMAYA DEĞER!
İSRAİL OLUŞUMU İLE NORMALLEŞMEK!..
TÜRKİYE’YE YENİ BİR AMENTÜ LAZIM!
FETİH RUHU ve FETİH KUTLAMALARI!
AKP NAHDA VE İHVAN!
BANGLADEŞ NERE TÜRKİYE NERE!..
YENİ TÜRKİYE!..
LAİKLİK TARTIŞILIYOR!
İSLAM VE SİYASET
BİR İFSAT PROJESİ OLARAK MEDENİYETLER İTTİFAKI!..
PEKİ, YA ÇÖZÜM!
KÜRT TİPİ BAŞKANLIK SİSTEMİ!
SELF DETERMİNASYON FİTNESİNE KARŞI HİLAFET!
REJİM MUHASEBESİ!
MEHTER MARŞI!
BÜYÜK ŞEYTAN!
MOLLA SARAY İLİŞKİSİ!
G 20 ve AİLE FOTOĞRAFI!
SON KEZ KAZANAN DEMOKRASİ OLSUN!
Çağdaş Büyü/Algı Operasyonu
DEMOKRASİ TERÖRÜ!
KÜFRÜN EGEMENLİK TEMİNATI DEMOKRASİ!
Siyasi Partiler ve Gerçekler!
Yedi Düvel ve Türkiye !
KIYIYA VURMAK!
DEMOKRASİ ve İSTİKRAR!
DÜŞ ÜMMETİN YAKASINDAN ABD!
RAHMET BAYRAMLA TAÇLANIRKEN!
Ramazan Kerim!
DOĞU TÜRKİSTAN ve HİLAFET
ABD İLE İŞ TUTMAK!
LÜBNAN'DAN KÜRDİSTAN'A HİLAFET HİLAFET!
LAİKLİK VE ULUSÇULUK BİZİ TÜKETMEDEN!
AYNI DELİKTEN DEFALARCA SOKULMAK!
MİLLETVEKİLİ ANDI KALDIRILMADIR!
MİRAÇ KUDÜS HİLAFET!
AH ŞU SİYASET!
HDP BARAJI AŞAR MI !?
Üç Aylar ve İslam Ümmeti
KÖKLÜ DEĞİŞİM DERGİSİ
İran Ümmetin Sabrını Zorluyor!
BİLADÜŞ-ŞAM KIYAMI BEŞ YAŞINDA
SEKÜLER DEĞERLER VE KADIN
TOKİ VE ZİHNİYET
S T K'lar ve Gerçekler!
Sistem Dilenciliği!
Ümmet İslam’ı Korumaya Muktedirdir
Nissibi / Selahaddin Eyyubi
Deniz Feneri / Günyüzü
SURİYE KIYAMI HEDEFİNE YÜRÜYOR!
İSLAMOFOBİ BATI’YI VURUYOR
Cebir Yok, Şiddet Yok, Zulüm Var!
Dersimiz Osmanlıca
İNSAN HAKLARI GÜNÜ
Urfa Eski Urfa Değil!
Meydan Okuyorum!
AMERİKA'YA KİM DUR DİYECEK?
AH KUDÜS!
“BİJİ SEROK OBAMA” ÖYLE Mİ?
İSLAM VE BAĞIMSIZLIK
İSLAM OLMADAN ASLA!
İSLAM'IN ÜZERİNE TİTREMEK
REEL POLİTİK ÇIKMAZI
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı