Yazı Detayı
24 Eylül 2014 - Çarşamba 08:42 Bu yazı 1311 kez okundu
 
1914 - 2014
Veysel POLAT
bilgi@gapgundemi.com
 
 

1914 Yılında bizim de içinde bulunduğumuz 1. Cihan Harbinin 100. yılı.. Sanki savaş hiç bitmemiş gibi.. Basra'dan Gazze'ye, Yemen'den Halep - Şam'a İslam topraklarının her karışında kan, katliam, yıkım ve milyonların göçleri!..

20 Milyon km2'lik Osmanlı coğrafyasındaki petrol yatakları, ticaret yolları başta olmak üzere batılı emperyalistlerin göz diktikleri topraklar masalarda cetvellerle paylaşılmış, parsellenip işletilmek üzere de Basra'dan, Yemen'den, Sina'dan saldırılar başlatılmıştı..

Saldırılardan önce "Arap isyanları, Ermeni terörü, Yemen isyanı, Arnavut isyanı, Bulgar isyanı, Yunan isyanı, Sırp isyanı…. " adları altında parsellenen alanlarda yumuşatma - ayrıştırma hareketleriyle bugünkü gibi işgalcilerin önü 'temizlenmişti".

Yemen isyanı, Balkan Savaşları, Trablusgarp, Ermeni olayları vs. derken 10 yıllık yıpratıcı 'küçük savaşlar'dan sonra elde kalan son askeri ve ekonomik güç de Cihan savaşının ilk yıllarında Sarıkamış, Kanal, Irak, Çanakkale gibi 'insan kaynağını kurutucu' cephelerde yok edildi.

Balkan - Kafkas ve Ortadoğu bölgesinde milyonlarca sivil - asker 'Osmanlı'yı parçalayıp dağıtan İngiliz - Fransız - Rus ve Amerikan güçleri parselledikleri 'yeni ülkeleri' taşeron yönetimler ve birer bölük koruma gücüyle sömürüp - yönettiler.

Sömürünün devamı için çelişki ve düşmanlıklar üzerine kurulan bu yapılar şimdiye kadar kendi içinde katliam ve baskılarla yaşadı.

Ama bugün bu yapılar ve 100 yıl önce çizilen sınırlar ortadan kalkmış, savaş ve katliam bütün Ortadoğu'yu kaplamış durumda.

Aynen 100 yıl önceki gibi örgütlenip - kurgulanan örgütlerle öne sürülen silahlı guruplar aracılığıyla mezhep ve ırk üzerinden halkları birbirine boğazlatıp binlerce yıldır beraber yaşayan insanları katliam ve büyük sürgünlerle birbirinden koparıyor, bir daha yan yana gelemeyecekleri kin ve nefret duvarlarını örüyorlar.

100 Yıl öncesinin Büyük Ermenistan, Şerif Hüseyin ve Vehabi hareketinin bugünkü versiyonları; dünya kamuoyunu ikna için yine kan, katliam ve milyonların sürgününü gerçekleştiriyor..

İngilizi, Amerikalısı, Fransızı, Almanı, Rus veya Çinlisi.. Leş kargaları yine masanın başında kanlı cetvellerle petrol, doğalgaz ve stratejik yolları paylaşıyorlar..

150 Yıldır coğrafyamızın yaşadığı bu filmin sonunda leş kargalarına yem olunan bir fiğuran olmak da, bu filmi uzaktan seyretmek de vicdanı olan her insanı kahrediyor..

 
Etiketler: 1914, , 2014
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Sıcak
Güncelleme: 15.08.2018
Bugün
26° - 40°
Perşembe
23° - 41°
Cuma
24° - 42°
Şanlıurfa

Güncelleme: 15.08.2018
İmsak
04:03
Sabah
05:34
Öğle
12:37
İkindi
16:20
Akşam
19:27
Yatsı
20:50
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı