301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
08 Mayıs 2014 - Perşembe 09:22 Bu yazı 14295 kez okundu
 
1700 YATAKLI ŞEHİR HASTANEMİZ NEREDE?
Faruk KAZANCI
kazancifaruk@hotmail.com
 
 

Bazılarınız yazımın başlığına bakarak söz konusu hastanenin yerini bilmediğimizi zannedebilir. Lakin yerini de biliyoruz, kapsamını da. Söz o değil. 2011 yılında projelendirilen 1700 yataklı Şanlıurfa şehir hastanesinin yeri Gap Vadisi(Dağeteği)'ndedir. 35 dönümlük bir alan üzerinde kurulması planlanan hastane; Kadın Doğumu ve Çocuk, Onkoloji, Rehabilitasyon Merkezi, Akıl ve Ruh Sağlığı hastalıkları bölümü, Fizik Tedavi bölümü vs. ile Güneydoğu'nun sağlık üssü halinde olacak. Günde 30 bin kişiye hizmet verecek olan hastanenin taslak projesinde, odaların tek kişilik olacağı, içerisinde duşu ve TV'si gibi donatıların yer alacağı, ayrıca 5 yıldızlı bir hastane görünümünde olacağı belirtilmekte olup,  hastanenin projesinin Ekonomik Koordinasyon Kurulunda onaylandığı da bilinmektedir.
Sağlık Bakanlığı Kamu - Özel işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan şehir hastaneleri projesi tanıtım ve imza töreninde, Sayın Başbakanımız Tayyip ERDOĞAN tarafından; 14 adet şehir hastanesinin protokolü 30 Mart seçimlerinden kısa bir süre önce, imzalanarak çalışmalarına başlanmıştır. Bu şehir hastaneleri; ''Adana, Ankara-Bilkent, Ankara-Etlik, Elazığ, Gaziantep, İstanbul-İkitelli, Kayseri, Mersin, Yozgat, İzmir-Bayraklı, Konya, Manisa, Kocaeli, Isparta'' illerini kapsamakta olup, önceden söz verilen Şanlıurfa şehir hastanesi ise '' Yaz duvara kalsın bahara'' misali bir başka bahara ertelenmiştir. Protokolü imzalanan bu şehirlerin bazıları bırakın 2 milyonluk Şanlıurfa'yı, Şanlıurfa'nın ilçeleriyle bile hem nüfus hem coğrafya hem de ihtiyaç bakımından kıyaslanamaz bile.
Yıllık on binlerce doğumun gerçekleştiği, bebek doğum ve ölüm oranının ülke ortalamasının çok çok üstünde olduğu, her yıl dışarıdan büyük göç aldığı, özellikle son yıllarda Suriye'den gelen sığınmacılardan ve yaralılardan dolayı ilçe hastanelerimizde bile izdihamların ve kavgaların yaşandığı bir şehirde, kesinlikle elzem olan; arsa işlemleri tamamlanıp, ön projeleri ve fizibilite raporu hazırlanarak, ihale dokümanlarının da hazır olduğunu öğrendiğimiz Şanlıurfa şehir hastanesinin yapımının hangi sebeple ötelendiğinin mantıki bir açıklaması olsa gerek. Bunun yerine yerel seçimler öncesi, Sayın Bakan Faruk ÇELİK tarafından, 400 yataklı Eyyübiye devlet hastanesinin temeli atılmıştır. Bu yatırım da o bölge için şiddetle ihtiyaç duyulan bir hizmet olup kesinlikle küçümsemiyoruz. Ancak genel anlamda şehir hastanesinin acilen devreye sokulması gerekmektedir.
Yerel seçimler öncesi temeli atılan 14 adet şehir hastanelerinin bazılarının o şehrin siyasetçilerinin Bizzat Sağlık Bakanlığına giderek Sayın Bakan Mehmet MÜEZZİNOĞLU ile görüşerek şehirlerinin ihtiyaçlarını dile getirip programa aldırdıkları söylenmektedir. Bir şehrin siyasetçileri için bundan doğal bir şey olamaz. Bu konuda şehrimizin ne denli şehir hastanesine ihtiyacı olduğunu merak edenlere şunu tavsiye ederim: Herhangi bir gün,  gidin Mehmet Akif İNAN devlet hastanemizdeki izdihamı, çaresizliği ve yetersizliği gözünüzle görün.
Şimdi aklımıza şu geliyor: Acaba Sayın Bakanımız Faruk ÇELİK ve mevcut Milletvekillerimiz diğer illerin yaptığı gibi(mesela Elazığ gibi) Sağlık Bakanımıza bu işin önemini arz edip şehir hastanemizin süratle programa alınmasını başlatmak için tüm hastalar ve Şanlıurfa adına bir girişimde bulunsalar; aynı girişimi 20 yılı aşkın süredir yapımı devam eden Osmanbey kampüsündeki 600 yataklı Üniversite hastanemiz için de yapsalar en hayırlı işlerden birine imza atmış olmazlar mı? Bence fazlasıyla olurlar. Kaldı ki; sayın Bakanımız Faruk ÇELİK, Kabine içerisinde oldukça ağırlığı olan,  saygın ve sevilen bir Bakan'dır.
Muhabbetle…

 
Etiketler: 1700, YATAKLI, ŞEHİR, HASTANEMİZ, NEREDE
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Az Bulutlu
Güncelleme: 20.01.2019
Bugün
- 10°
Pazartesi
-
Salı
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 20.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:29
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:45
Yatsı
19:03
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı