301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
04 Mayıs 2017 - Perşembe 09:58 Bu yazı 1076 kez okundu
 
16 NİSAN REFERANDUMUNDA GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEK-3
Osman GÜLEBAK
o.gulebak@ilkemuhabir.com
 
 

16 Nisan referandum seçimlerinin analizini yapmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz…

-Belediyelerin ve yöneticilerin olumsuz tavrı
Bununla birlikte yerelde halka hizmet götürmesi gereken belediyelerin bu görevini tam olarak yerine getirmemesi yine halkın tepkisine yol açtı. Ayrılan devasa bütçelere rağmen bu bütçenin halkın hizmeti için tam olarak kullanılmaması hizmet bekleyen halkta küskünlük oluşturdu. Şehrin yollarını, caddelerini ve sokaklarını düzeltmesi gereken belediyelerin, seçime çok az bir süre kalmasından sonra seferber olmaları bunun göstergesi olmuştur.

Bu kesimlerin kahır ekseriyeti her ne kadar Cumhurbaşkanı için evet oyu verse de hayır diyenlerin de çok olduğu inkâr edilemez. Yine AK Parti il yöneticilerinin, halktan kopuk bir duruş sergilemeleri toplumda olumsuz bir hava oluşturmuştur. Partinin halkla iç içe olması gereken yöneticiler yerine, mağdur insanlar tarafından defalarca aranmalarına rağmen kimseye randevu vermeyen yönetici profilini tercih etmesi, birçok insanın partiden umudunu kesmesine ve küsmesine sebep olmuştur.

Yine Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki teşkilatların başına halk tarafından PKK'li olarak bilinen şahısların seçilmesi ve bunların ortaya koyduğu tavırlar, hükümete sadece oy kaybettirmiştir.Halkla birebir konuşulduğunda bu hakikatler daha da net görülecektir.

-AK Partinin son dönemlerde oy kaygısıyla ortaya koyduğu milliyetçilik söylemleri
2002 yılında halk tarafından iktidara getirilen AK Parti, her ne kadar parti bildirgesinde kendisini muhafazakâr demokrat olarak lanse edilse de kurucularının İslami bir kimliğe sahip olması nedeniyle halk tarafından 'İslami bir parti' olarak görüldü. Ve iktidara taşıdığı her seçimde bu yönde bir beklenti içine girmiştir.

Ama bu beklentilerin aksine AK Parti, her dönem farklı bir politik söylemle boy gösterdi. Türkiye'nin yıllardır kanayan yarası olan 'Kürt Sorunu'na çözüm getirmeye çalışan ve bu konuda toplumun çoğunluğu tarafından da destek gören hükümetin, zaman zaman MHP'yi geride bırakmayan dili özellikle kendisine umut bağlayan Kürt halkını umutsuzluğa sevk eti.

Son dönemde MHP ile 15 Temmuz'dan bu yana başlayan ilişkiler, hükümetin daha da milliyetçi bir dil kullanmasına sebep oldu. Hükümetin muhtemelen oy kaygısıyla MHP çizgisinde bir dil geliştirmesi Kürt halkı içinde rahatsızlığa sebep olduğu gibi MHP tabanından da istenilen karşılığı bulmadı. Bu da bir daha gösterdi ki bu millet İslam'dır ve bu milletin bu hassasiyetini göz önünde bulundurarak hareket edenler kazanmıştır.

-AK Parti dışında kalan siyasi partilerin etkisi
15 Temmuz darbesi hükümet, yıllardır bu ülkenin başına bela olmuş darbeler geleneğine son vermek için acil bazı adımlar atması gerektiğine inandı.

Bu konuda darbe ürünü olan ve darbeyi kurumsallaştıran mevcut anayasayı (1982 anayasası) değiştirmek için bazı adımlar atmak istedi. Yapılacak yeni anayasa çalışmaları kapsamında hükümette, tek başına istenileni yapamayacağı düşüncesi ağır basınca bu süreçte MHP ile birlikte hareket etmeye başladı.

Hatta bu süreç öyle bir konuma geldi ki MHP, hükümet içinde olmadığı halde hükümetin koalisyon ortağıymış gibi hareket etti. Özellikle yeni anayasa çalışmaları yapılırken MHP'nin kırmızçizgilerim dediği ilk dört maddeye dokunulmaması bu süreçte MHP'nin istediğini yaptırdığını gösterdi.

Öyle ki yüzde 49 oy alan hükümet bu konuda yüzde 15 civarı alan bir partinin dediğini yapmak zorunda kaldı. Tüm bu gelişmelere rağmen seçim sonunda MHP tabanının kahır ekseriyetinin 'hayır' oyu kullandığı ortaya çıktı.

MHP'nin tabanının güçlü olduğu illerde hayır oyunun yüksek çıkması buna örnek gösterilebilir. MHP'nin kendi tabanını ikna edemediği ortaya çıktı. Bunda özellikle son günlerde Cumhurbaşkanı danışmanı Şükrü Karatepe'nin bir yazısının 'Türkiye eyaletler bölünecek' anlamında muhalefet tarafından kullanılması da etkili oldu. Tüm bunlar milliyetçi bir söylemin hükümete oy kazandırmadığı gibi oy kaybettirdiğini ortaya koydu.

-Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve HÜDA PAR faktörü
Yukarıda değindiğimiz gibi toplumu ciddi anlamda rahatsız eden 'Kürt Sorunu'nu çözmeye çalışan hükümete her kesimden tam destek çıkmıştı. Özellikle dindar Kürt halkı, acısını iliklerine kadar yaşadığı bu sorunun çözülmesi için elinden her şeyi fazlasıyla yaptı.


Ama hükümetin bölge halkıyla istişare edip, bölge dinamiklerini göz önünde bulundurarak yol haritası belirleme yerine metodu 'Oslo' da aramaya çalışması büyük bir hayal kırıklığına sebep oldu. Bu sorunu oluşturanların yanında bu sorunun çözümünü aramanın ne kadar beyhude bir iş olduğunu zaman bize gösterdi. Fakat bu süreçte öyle bir kesim vardı ki; bu kesim ısrarla çözüm sürecinin yanlışlarının altını çiziyor ama bir türlü sesini hükümete duyuramıyordu ya da duymak istemiyorlardı. Kimdi bu kesim? Tabii ki düşüncesi ve ortaya koyduğu pratikle bölge halkının sosyolojisini çok iyi bilen HÜDA PAR…

Oy potansiyeli çok fazla olmadığı için birçok analist tarafından burun kıvrılan, hatta görülmeyen HÜDA PAR, bir kez daha özgül ağırlığını ortaya koydu. Attığı tüm adımlarda toplumun ve ümmetin maslahatını kendi partisel çıkarının üstünde gören HÜDA PAR, bu süreçte 'evet' diyeceğini açıkladı ve sürece destek verdi.

Yıllardır bölgede PKK'ye rağmen bölgede çalışma yapan tek parti olan HÜDA PAR'ın evet demesi bölgede PKK'nin baskılarına maruz halka cesaret verdi.

Hükümetin tüm milliyetçi söylemlerine rağmen HÜDA PAR ile sandığa giden Kürt halkı, bir daha alicenaplığını göstererek her şeye rağmen evet dedi. Bu sonuç belki de Türkiye'nin kaderini değiştirdiği gibi HÜDA PAR'ın bölgedeki dengelere etkisini ortaya çıkardı. Bu sonuç, yıllardır tüm olumlu çabalarına rağmen ısrarla HÜDA PAR'ı görmezden hükümetin ve analizcilerin dilindeki ketumluğu çözdü.

Hem Cumhurbaşkanı hem Başbakan ilk defa HÜDA PAR'a teşekkür etti. TV analizcileri, ilk defa sansürsüz analizlerde bulundu. Birçok dengeyi değiştiren HÜDA PAR'ın ileriki zamanlarda bu ülkenin siyasetine katacağı çok şey olduğu görülüyor.

Davamızın sonu Allah'a hamd etmektir.

 
Etiketler: 16, NİSAN, REFERANDUMUNDA, GERÇEKLERLE, YÜZLEŞMEK3
Yorumlar
Diğer Yazılar
ÖTEKİLEŞTİRME PROBLEMİ VE TOPLUMSAL ÇÖZÜLME
KAPIMIZDA BEKLEYEN TEHLİKE
TARİH BİZE NELER SÖYLER?
SOROS’UN VAKFI GİTTİ YA YÜRÜRLÜKTEKİ POLİTİKALARI?
HZ. ALİ VE MALİK BİN EŞTER’E GÖNDERDİĞİ MEKTUP-2
HZ. ALİ VE MALİK BİN EŞTER’E GÖNDERDİĞİ MEKTUP-1
CHP, DP VE EZANIN ASLINA DÖNDÜRÜLMESİNİN PERDE ARKASI-2
CHP, DP VE EZANIN ASLINA DÖNDÜRÜLMESİNİN PERDE ARKASI-1
İSLAM DÜNYASINDA KURUMLARIN YENİLENME ZORUNLULUĞU
CADILARIN BİLİM YUVASINDA NE İŞİ VAR BEYLER?
İSLAM DÜNYASI VE ‘GERÇEK CUMHURİYET’ ARAYIŞI -2-
İSLAM DÜNYASI VE ‘GERÇEK CUMHURİYET’ ARAYIŞI -1-
ÂLİMLER BULUŞMASI VE KÜRTLER
İBRAHİM EDHEM EFENDİYİ TANIYAN VAR MI?
BİZ BU ÜLKENİN NESİ OLUYORUZ?
HÜKÜMDAR BEHRAM VE BAYKUŞUN HİKÂYESİ
BASRA OLAYLARI ANALİZİ - 2
BASRA OLAYLARI ANALİZİ - 1
21. YÜZYILDA MUSAB OLABİLMEK
"EN KÖTÜ BARIŞ, EN HAKLI SAVAŞTAN DAHA İYİDİR"
ELMA KOKUSUYLA GELEN ÖLÜM: HALEPÇE-2
ELMA KOKUSUYLA GELEN ÖLÜM: HALEPÇE-1
TÜRKİYE’DE YAŞANAN DARBELER, ABD VE CHP-2
TÜRKİYE'DE YAŞANAN DARBELER, ABD VE CHP-1
ABD İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ 'STRATEJİK MÜTTEFİK' İLİŞKİLERİ -2
ABD İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ 'STRATEJİK MÜTTEFİK' İLİŞKİLERİ -1
KÜRTLER ÜZERİNDEKİ EMPERYALİST OYUNLAR VE PKK-2
KÜRTLER ÜZERİNDEKİ EMPERYALİST OYUNLAR VE PKK-1
KÜRTLER ÜZERINDEN OYNANAN EMPERYALIST OYUNLAR (2)
KÜRTLER ÜZERINDEN OYNANAN EMPERYALIST OYUNLAR (1)
MÜNİR ÖZKUL VE KAYBOLAN MERHAMETİMİZ...
KUDÜS VE YOL AYRIMINDAKİ İNSANLIK…
ALİYA’NIN GÖZÜNDEN FİLİSTİN MESELESİ -3
BİLGE KRAL ALİYA VE FİLİSİTN MESELESİ-2
ALİYA’NIN GÖZÜNDEN FİLİSTİN MESELESİ-1
GÖRMEZ’İN VEDA KONUŞMASINDAKİ ACI HAKİKATLER…
DİYANET VE GÖRMEZ, SİYASETE KURBAN MI EDİLİYOR?
16 NISAN REFERANDUMUNDA GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEK-2
16 NISAN REFERANDUMUNDA GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEK-1
11 NİSAN KURTULUŞ ETKİNLİKLERİ VE (ÖZ)ELEŞTİRİLER
HÜDA PAR NEDEN HEDEF SEÇİLİYOR?
KONYA'NIN MEVLANA'SI VAR, YA URFA'NIN?
HALK HİZMET İÇİN İLLA YOL MU KAPATSIN?
AÇILIŞLAR HİZMET Mİ YOKSA EZİYET Mİ?
OKULLARIN AÇILMASI VE SORUMLULUKLARIMIZ
CEMAATLERE SALDIRI YA DA MAYIN MERKEPLİĞİ
DARBE KARŞITI KÜRTLER VE TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ ÜZERİNE…
BİRECİK'TE HALKI DAĞITMA EMRİNİ KİM VERDİ?
ÜMMET ŞUURU OLMADAN KUDÜS ÖZGÜRLEŞMEZ
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı