301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
24 Nisan 2017 - Pazartesi 07:55 Bu yazı 1138 kez okundu
 
16 NISAN REFERANDUMUNDA GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEK-1
Osman GÜLEBAK
o.gulebak@gmail.com
 
 

Bu yazı 16 Nisan Referandum seçiminin bir analizidir...

16 Nisan referandum seçimini en önemli kılan belki de Türkiye'de ilk kez Batı'nın onayı alınmadan ve hatta Batı'nın tüm saldırı ve müdahalelerine rağmen bir sistem değişikliği yapılması idi. Çünkü Türkiye'nin bakiyesi olduğu Osmanlı'da 1839'da ilan edilen Tanzimat Fermanı ile başlayan tüm değişimler, halkın değil Batı'nın talebi sonucuydu.

Peki, ne oldu da Batı'nın müdahil olamadığı bu değişim talebi halktan, fazla destek alamayarak sadece yüzde 51 gibi bir destek aldı? Muhalefet, 'tek adam', 'diktatör' gibi söylemler üzerinden bu değişimi şahıs üzerinden eleştirirken hükümet ve MHP ise muhalefetin ve Batı'nın karın ağrısını örnek göstererek değişime destek istedi.

Sistem üzerinden tartışmaya açılamayan bu sürecin sonunda ortaya çıkan tablo, her iki kesimin de halkı, yeteri kadar ikna edemediği görüldü. Sandıktan çıkan sonuçlar her iki tarafı da şaşırtmışa benziyor. Daha yüksek bir oy oranı bekleyen 'Evet' kanadı, yüzde 51'li oran karşısında şaşırırken düşük oy almaya alışmış muhalefet de beklentisinin üstünde yüzde 49'luk bir yükseliş karşısında şaşırdı.

AK Parti, MHP, HÜDA PAR sonradan BBP'nin destek verdiği evet neden bu kadar az çıktı? Ya da AK Parti dışında destek veren partilerin sonuca etkisi ne kadar oldu? Bu sonuç, sosyolojik bir olay olması hasebiyle içerisinde birçok farklı sebebi barındırıyor.

Şimdi tüm bu etkenleri ve bu etkenlerin arka planını hep birlikte irdelemeye çalışalım. Üç bölüm şeklinde yayımlanacak olan bu seçim analizim, bizzat sahada yaptığım bazı tespitlere dayalıdır.

-Suriye olayları ve bu olaylardan halkın olumsuz etkilenmesi
Daha önceleri Irak, son dönemlerde ise Suriye'de oluşturulan istikrarsızlık Türkiye'yi özellikle ekonomik açıdan sıkıntıya soktu. Özellikle Türkiye'nin, bölgede istikrarsızlığı politika edinen ve başını ABD'nin çektiği koalisyon güçlerine destek vermesi; yaşanan sorunların sebebinin hükümetin dış politikası olarak görüldü.

15 Mart 2011'de yılında gösteriler başlayan ve daha sonra Nisan 2011 tarihinde ülke çapına yayılan Suriye'deki olaylardan en çok etkilenen ülke, Suriye ile 900 kilometre sınırı olan Türkiye oldu. Çıkan iç savaştan kaçan yaklaşık 5 milyon mülteciden 2 milyona aşkını Türkiye'nin çeşitli illerine sığındı.

Özellikle sınır illerde yaşayan Suriyeliler, zamanla toplumu sosyal ve ekonomik açıdan olumsuz etkiledi. Suriyeli kadınlar la yapılan ikinci evlilikler, aile kurumunu tehdit ettiği gibi bu sorun sonucunda yüzlerce aile parçalandı. Yine Suriyelilerin, inşaat ve benzeri yerlerde ucuz çalışması bölgede hem ucuz işçiliği hem de zaten yaşanan işsizliği daha da çoğalttı.

Hükümetin Suriyelilere, ek yardımlar yapması da eklenince; toplumun çoğu kesiminde İslami duyarlılıktan dolayı açığa vurmasa da gizli bir tepki doğurdu. Bu sorunlara bir de muhalefetin özellikle HDP'nin propagandaları da eklenince, yaşanan sorunların tek sorumlusu hükümetin politikaları olarak görüldü.

-15 Temmuz ABD destekli FETÖ Darbesi ve yapılan operasyonlarda yaşanan hukuksuzluklar
28 Şubat post-modern darbesi, o dönemde tüm İslami kesimlerin üzerinden adeta bir silindir gibi geçerken AB(D) tarafından palazlandırılan FETÖ, 15 Temmuz 2017 tarihinde darbe girişiminde bulundu. Tabi darbeyi gerçekleştiren yapının hem İslami kisveye bürünmesi hem de yıllarca hükümet ortak hareket etmesi birçok sosyal problemi de beraberinde getirdi. Toplumun kahır ekseriyeti yaşanan darbeden dolayı -15 Temmuz'da hükümete destek verse de- yıllarca FETÖ ile ortak hareket eden hükümeti de suçlu buldu. Ardından FETÖ ve PKK ile ilişkisi bulunan tüm kesimlere operasyonların başlaması birçok kırılmayı beraberinde getirdi.

KHK ile alınan kararların sahada adil olarak uygulanmaması birçok mağduriyet oluşturdu. Bu süreci fırsat bilen birçok şahıs, ya daha önce sorun yaşadığı ya da makamında gözü olduğu masum birçok insanı ihtirasları uğruna cezalandırdı. Birileri de ya hasetten ya da ideolojik düşüncesinden dolayı sevmediği birçok insanı, FETÖ'cü ya da PKK'li diye şikâyet etti. Hükümetin 'tanıdığınız FETÖ ve PKK'lileri bize bildirin' çağrısı da buna kapı araladı. Şahıslardan kaynaklanan bu hukuksuz uygulamalar ardında bir yığın mağdur kitle bıraktı. Daha sonraları soruşturma geçiren birçok insan görevine geri döndüyse de itibarı zedelenen ve gururu incinen bu kitle ve çevresi, hükümetin 'adalet' kısmına olan inancını yitirerek küskünler cephesine kaydı.

-15 Temmuz sonrası cemaatlerin darbeci sınıfında değerlendirilmesi ve bazı İslami kesimlerin ürkmesi
Gerçekte öyle olmasa da yıllarca İslami kisve altında faaliyet yürüten FETÖ'nün yaptığı bu darbenin en büyük zararı İslam'a ve İslami camialara oldu. 15 Temmuz gecesi İslam'dan aldıkları imanla tanklara karşı duran cemaatler, anlaşılmaz bir şekilde hedef tahtasına konuldu.

Bu darbe üzerinden birçok insan İslami camialara temkinli durmaya başladı. Buna bir de pusuda bekleyen İslam düşmanlarının dezenformasyon çabaları da eklenince bu sorun daha da büyüdü. Fikri olarak hükümet gibi düşünmedikleri halde sırf çıkarları için hükümete yakın televizyonlara çıkan liberal tiplerin de ısrarla tüm cemaatleri darbeci sınıfında değerlendirmesi, cemaatlerde olumsuz bir algı oluşturdu.

Tüm bunlar karşısında hükümetin bu konuda net bir tavır ortaya koymaması bazı İslami camialarda ileride kendilerinin de hedefte olduğu yönünde bir korku oluşturdu. Yine hükümet adına etkili yerlerde bulunan zevatın da İslami cemaatlere üye insanları darbeci muamelesine tabi tutarak düşman kategorisine koyması birçok kırgınlığı beraberinde getirdi.
Devam edecek...

 
Etiketler: 16, NISAN, REFERANDUMUNDA, GERÇEKLERLE, YÜZLEŞMEK1
Yorumlar
Diğer Yazılar
KERBELA, SALTANAT VE ÜMMET
MALAZGİRT'İN GÖRÜLMEYENLERİ: KÜRTLER
KEŞMİR: BİRLİKTE YAŞAYAMAMANIN ACI MEYVESİ
SURİYE SAVAŞI, EMPERYALİST PLANLAR VE KÜRTLERİN GELECEĞİ- 2
SURİYE SAVAŞI, EMPERYALİST PLANLAR VE KÜRTLERİN GELECEĞİ- 1
HÜKÜMDAR BEHRAM VE BAYKUŞUN HİKÂYESİ
DOĞU’DAKİ ARAZİ KAVGALARINA ŞAŞI BAKMAK!
ULUS DEVLETTEN ‘BÖLGESEL ENTEGRASYON’A YENİ BİR SÜREÇ VE KÜRTLER…
1915 OLAYLARI VE MUHACİR BİR AİLENİN YAŞADIKLARI-2
1915 OLAYLARI VE MUHACİR BİR AİLENİN YAŞADIKLARI-1
‘KÜRT YOKTUR' POLİTİKASINDAN ‘KÜRDİSTAN YOKTUR’ POLİTİKASINA KÜRDİSTAN GERÇEĞİ
ÖTEKİLEŞTİRME PROBLEMİ VE TOPLUMSAL ÇÖZÜLME
KAPIMIZDA BEKLEYEN TEHLİKE
TARİH BİZE NELER SÖYLER?
SOROS’UN VAKFI GİTTİ YA YÜRÜRLÜKTEKİ POLİTİKALARI?
HZ. ALİ VE MALİK BİN EŞTER’E GÖNDERDİĞİ MEKTUP-2
HZ. ALİ VE MALİK BİN EŞTER’E GÖNDERDİĞİ MEKTUP-1
CHP, DP VE EZANIN ASLINA DÖNDÜRÜLMESİNİN PERDE ARKASI-2
CHP, DP VE EZANIN ASLINA DÖNDÜRÜLMESİNİN PERDE ARKASI-1
İSLAM DÜNYASINDA KURUMLARIN YENİLENME ZORUNLULUĞU
CADILARIN BİLİM YUVASINDA NE İŞİ VAR BEYLER?
İSLAM DÜNYASI VE ‘GERÇEK CUMHURİYET’ ARAYIŞI -2-
İSLAM DÜNYASI VE ‘GERÇEK CUMHURİYET’ ARAYIŞI -1-
ÂLİMLER BULUŞMASI VE KÜRTLER
İBRAHİM EDHEM EFENDİYİ TANIYAN VAR MI?
BİZ BU ÜLKENİN NESİ OLUYORUZ?
BASRA OLAYLARI ANALİZİ - 2
BASRA OLAYLARI ANALİZİ - 1
21. YÜZYILDA MUSAB OLABİLMEK
"EN KÖTÜ BARIŞ, EN HAKLI SAVAŞTAN DAHA İYİDİR"
ELMA KOKUSUYLA GELEN ÖLÜM: HALEPÇE-2
ELMA KOKUSUYLA GELEN ÖLÜM: HALEPÇE-1
TÜRKİYE’DE YAŞANAN DARBELER, ABD VE CHP-2
TÜRKİYE'DE YAŞANAN DARBELER, ABD VE CHP-1
ABD İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ 'STRATEJİK MÜTTEFİK' İLİŞKİLERİ -2
ABD İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ 'STRATEJİK MÜTTEFİK' İLİŞKİLERİ -1
KÜRTLER ÜZERİNDEKİ EMPERYALİST OYUNLAR VE PKK-2
KÜRTLER ÜZERİNDEKİ EMPERYALİST OYUNLAR VE PKK-1
KÜRTLER ÜZERINDEN OYNANAN EMPERYALIST OYUNLAR (2)
KÜRTLER ÜZERINDEN OYNANAN EMPERYALIST OYUNLAR (1)
MÜNİR ÖZKUL VE KAYBOLAN MERHAMETİMİZ...
KUDÜS VE YOL AYRIMINDAKİ İNSANLIK…
ALİYA’NIN GÖZÜNDEN FİLİSTİN MESELESİ -3
BİLGE KRAL ALİYA VE FİLİSİTN MESELESİ-2
ALİYA’NIN GÖZÜNDEN FİLİSTİN MESELESİ-1
GÖRMEZ’İN VEDA KONUŞMASINDAKİ ACI HAKİKATLER…
DİYANET VE GÖRMEZ, SİYASETE KURBAN MI EDİLİYOR?
16 NİSAN REFERANDUMUNDA GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEK-3
16 NISAN REFERANDUMUNDA GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEK-2
11 NİSAN KURTULUŞ ETKİNLİKLERİ VE (ÖZ)ELEŞTİRİLER
HÜDA PAR NEDEN HEDEF SEÇİLİYOR?
KONYA'NIN MEVLANA'SI VAR, YA URFA'NIN?
HALK HİZMET İÇİN İLLA YOL MU KAPATSIN?
AÇILIŞLAR HİZMET Mİ YOKSA EZİYET Mİ?
OKULLARIN AÇILMASI VE SORUMLULUKLARIMIZ
CEMAATLERE SALDIRI YA DA MAYIN MERKEPLİĞİ
DARBE KARŞITI KÜRTLER VE TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ ÜZERİNE…
BİRECİK'TE HALKI DAĞITMA EMRİNİ KİM VERDİ?
ÜMMET ŞUURU OLMADAN KUDÜS ÖZGÜRLEŞMEZ
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 22.09.2019
Bugün
12° - 18°
Pazartesi
- 19°
Salı
- 23°
Şanlıurfa

Güncelleme: 22.09.2019
İmsak
05:02
Sabah
06:28
Öğle
12:49
İkindi
16:13
Akşam
18:58
Yatsı
20:16
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı