301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
12 Şubat 2015 - Perşembe 08:25 Bu yazı 1355 kez okundu
 
14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ ROMALI PUTPEREST VE AZİZLERDEN KALMA BİR GÜN
Emine GÜLLÜOĞLU
eminegulluoglu@gmail.com
 
 

Sevgililer gününün tarihi eski Roma İmparatorluğu dönemine dayanıyor. Romalılar 14 Şubat ta Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno'ya duydukları saygıdan dolayı 14 Şubat gününü tatil olarak kutlarlarmış, onu takip eden 15 Şubatta ise Lupercalila bayramını kutlarlarmış. Bu bayramda genç kızlar ve genç delikanlılar katılırmış. Romalı genç kızlar, isimlerini kağıt parçalarına yazıp bir kutuya atarlarmış.

Delikanlılarda bu kutulardan birer kâğıt çeker şansına hangi kız çıkarsa bayram eğlenceleri boyuca onun partneri olur o günü birlikte geçirirlermiş. Bazılarda bu birliktelikten sonra evlenirmiş. İmparator 2. Claudius, Roma'yı zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem, ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden, Roma'daki tüm nişan ve evlilik törenlerini yasaklamış.

Aziz Valentine de Claudius'un hükümdarlığı sırasında Roma'da yaşayan bir papazmış. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius'un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etmiş. Ancak bu durumu öğrenen İmparator tarafından tutuklanır ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürülür. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat'ında Hıristiyan şehitliğine gömülür. Roma'daki putperestler, şubat ayı içinde kutlanan Lupercalia Bayramı'nı kendi putperest tanrıları için kutluyorlardı. Bayram öncesi yapılan geleneksel çekilişi ise seromoniye bağlı kalarak kendileri için uygulamaya başladılar.

Hıristiyan Kilisesi'nin ilk kurulduğu yıllarda hizmet veren papazlar, bu törenlerin, özellikle de evlenmemiş gençlerin putperestler ile birlikte anılmasından rahatsız oldukları için bir çözüm buldular. Bu gençlerin isimlerinin azizlerle birlikte anılmasını istedikleri için Lupercalia Bayramı'nın başladığı günü Aziz Valentine Günü olarak kutlamaya başladılar. O gün bugündür her yılın 14 Şubat'ı "Sevgililer Günü" olarak kutlanıyor.

14 Şubat Romalıların kendi putperesleri için ve azizleri için kutladıkları bir gün, bu günü biz neye kutluyoruz bilemiyorum. Sevgili demek, bana göre hayatınızda olan kişinin bugün var yarın yok olması. Anneler günü, babalar günü, doğum günü bunlar gerçekten hayatımızda olan özel insanlar bu günlerinde anlamı var.

Ama bir sevgililer gününün ne anlamı olabilir ki. Bugün çok sevdiğiniz insan ertesi günü başka biri uğruna sizi terk edebiliyorsa veya o insan siz terk edebiliyorsanız? Kutlamış olduğunuz sevgililer günün ne anlamı kalır. Sevgililer gününü gönül eğlendirme günü olarak da düşünebiliriz. Zaten Romalılarda onun için kutlamıyor muymuş?  Gençlerin kendilerini gelip geçici bir heves olan bu güne kaptırmamalarını diliyorum.

Özellikle üniversite öğrencilerinin, anne babalarının yemeyip içmeyip kendilerine gönderdikleri harçlıklarını böyle bir gün için feda etmemelerini eğer varsa sevgilileri bir gülle yetinmelerini öneririm. Benim çocuğumda öğrenci olduğu için üç yıldır kışı Kıbrıs'ta öğrenciler arasında geçiriyorum. Kaldığımız mahallenin tamamı öğrencilerden oluşuyor.

Bununla ilgili iki örnek vermek istiyorum.  Kontör almak için bir telefoncuya girdim. Sıramı beklerken iki gencin konuşmasına şahit oldum. Genç kız delikanlıya artık bana bir telefon alırsın diye delikanlıya adeta baskı yapıyordu. Sonunda baskılara dayanamayan delikanlı kızın telefonundan annesini aradı ve anne telefonum bozuldu arkadaştan arıyorum babama söyle hesabıma bin TL yatırabilirimi? Telefonun kapatan delikanlının yüz ifadesinden olumlu yanıt aldığı belliydi. Bunu kızın boynuna sarılarak onaylamıştı.

Acı olan ne biliyor musunuz? İkinci dönemde o kızı başka bir delikanlının kolunda görmek. Diğer bir örnek miss pound denilen bir mağazada hesabı ödemek için sıra bekliyorum. Önümde yine iki sevgili ne alırsan 4 TL olan bu yerde kız sanki babası veya kocası ile alışverişe çıkmış gibi elindeki sepeti doldurmuş. Hesap 150tl gelince delikanlı oha diye bir tepki verdi. Elini cebine attı. Para yeterli çıkmayınca satıcı kızın yüzüne baktı. Satıcı kız kredi kartı da olur deyince delikanlı istemeye, istemeye elini cebine götürdü.

Kız mutlu delikanlı üzgün mağazadan ayrıldılar. Delikanlının arkasından acıyarak baktım. Kız da öğrenci kendiside öğrenci ne alıyorsa cehennem olsun kendi parası ile alsın. Onun için bugün var yarın yok olan sevgilileriniz için anne babalarınızın alın terlerini gereksiz yerlere harcar heder ederseniz haklarını ödeyemezsini. Bir konuya daha değinmek istiyorum. Bir eş asla bir sevgili olamaz. Lütfen onları sevgili yerine koymayın. Sevgili gelip geçicidir. Eşler aynı yastığa baş koyan biri birlerine evliliklerinin meyvesi olan çocuklarıyla ve verdikleri şu sözlerle bağlıdır. Bugün olduğu gibi yarında yanında olacağıma, Seni bir ömür boyu seveceğim.

En yakın dostun en yakın sırdaşın, arkadaşın olacağıma, hasta olduğunda başucundan ayrılmayacağıma, sevgimin asla azalmayacağına seni ve sevgini her şeyin üstünde tutacağıma hastalıkta ve sağlıkta, yoksullukta ve varlıkta, iyi ve kötü gününde her zaman yanında olacağıma, seni her zaman sonsuza dek seveceğime…. Gibi sözlerle bağlıdırlar.  Ama bir sevgili size bu sözleri asla vermez. Çünkü bu gün var yarın yok olacağının oda farkındadır. Allah aşkına şöyle bir bakın bütün zırvalıklarını aldığımız batı bizden ne almış. Hiçbir şey,  oysa bizden alacakları sayısız güzellikler var.

Örneğin aile kavramı, namus kavramı, milli bayramlarımız 19 Mayıs gençlik ve spor bayramı, ve23 nisan çocuk bayramı bunlardan birkaçı. Dünyanın geleceğini belirleyen çocuklarımız için kutladığımız 23 Nisan çocuk bayramı neden bütün dünyada kutlanmasın. Ama bu mümkün mü? Bizden bir şey almaz ama bize kendi saçmalıklarını dayatırlar. Birkaç sene sonra da dünya öpüşme gününü kutlamaya başlarız.

Romalı putperestlerin ve Romalıların tanrıçaları ve azizleri için kutladıkları bu güne kendinizi fazla kaptırmamanız dileklerime sevgiyle kalın.

 
Etiketler: 14, ŞUBAT, SEVGİLİLER, GÜNÜ, ROMALI, PUTPEREST, AZİZLERDEN, KALMA, BİR, GÜN
Yorumlar
Diğer Yazılar
SEN HİÇBİR ŞEY BİLMİYORSUN
URFA AK PARTİ ADAYI
KADINA ŞİDDETE HAYIR DEMEKLE OLMUYOR
KOMŞULUK HAKKI
BERDEL
HİÇ BİR GÜÇ TÜRKİYE’Yİ DURDURAMAZ
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI - 3
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI - 2
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI 11 NİSAN 1920
TERZİ KIZI
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 3
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 2
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 1
BU NE ŞİDDET BU CELAL
REFERANDUMDA EVET Mİ HAYIR MI?
BU MİLLET YENİ BİR TARİH YAZMIŞTIR
HAİN İÇERİDEN OLUNCA KAPI KİLİT TUTMAZMIŞ
KÜRT, TÜRK, ARAP HEPİMİZ KARDEŞİZ
NASIL BİR GENÇLİK YETİŞİYOR
ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN
BOŞANMALAR NEDEN FAZLALAŞTI
11 NİSAN KURTULUŞ SAVAŞI VE KÖRELEN MİLLİ DUYGULARIMIZ
ÖLDÜRÜLEN BİN KADIN VE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
SİGARA=ÖLÜM
DERDİNİZ ÖZGÜRLÜK DEĞİL
BABALAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
SEÇİMİN ARDINDAN
İSTANBUL DENİNCE AKLA FATİH SULTAN MEHMET GELİR
SEÇİM ARENASI RİNG BAŞLADI
KENDİ MEMLEKETİMİZDE YABANCI OLDUK
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ
KURTULUŞ SAVAŞIMIZIN İKİ KAHRAMAN KADINI
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
KARACADAĞ’A SAHİP ÇIKMAYANLAR UTANSIN
AVRUPALILAR KENDİLERİNE OSMANLIYI HATIRLATAN TÜRKLERİ SEVMEZ
KAZANCI BEDİH EFSANESİ
KADIN CİNAYETLERİNİN KORKUTUCU BOYUTLARI
DUYURULUR BELEDİYE’NİN SORUMLULUKLARI VE GÖREVLERİ
URFA'YI ANLATAN REZİL DİZİLERE KİM DUR DİYECEK
YÖREMİZDE KADININ HAYATINDA YOK, YOK
ÖLÜMLERİNİN 6. YILIDA ANNEM VE SERDAR GÜLLÜOĞLU
BABALAR GÜNÜ
12 HAZİRAN DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ
URFA KURTULUŞ SAVAŞINDAN KURTULUŞ MÜZESİNE
URFA YİNE SİYASET DERSİ VERDİ
SİYASET HİÇ BU KADAR KİRLENMEMİŞTİ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı