301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
11 Haziran 2014 - Çarşamba 09:18 Bu yazı 1248 kez okundu
 
12 HAZİRAN DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ
Emine GÜLLÜOĞLU
eminegulluoglu@gmail.com
 
 

Anneler ve babalar;doğan her çocuk doğduğu günden ölümüne kadar belli evrelerden geçer. Bizler anne baba olarak sürekli değişim ve büyüme içinde olan çocuklarımızın bizlerden ayrı bir kişilik geliştirdiklerini düşünerek onları anlamaya çalışmalıyız. Yaşamı taklit ve deneme yoluyla öğrenen çocuklarımıza ayak uydurmaya çalışmalıyız.

Onları oynayacakları oyunlarda arkadaşlıklarda ve uğraşlarında özgür bırakmalı çocuk kimseden yardım beklemeden kendi seçimini kendi yapmasını öğrenmeli. Çocuklarımızı gerekenden fazla şımartmak ona ileri yaşlarda fayda yerine zarar verecektir. Çocuklarımıza gerekli gereksiz söz vermek ve onu yerine getirememek çocuklarımızın bizlere olan güvenini azaltır. Çocuklarımız büyüse de bizlerin gözünde hep çocukturlar buna rağmen yanlışlarını gördüğümüz zaman mutlaka onları uyarmalıyız. Yanlış tutumlarda kesin tavırlar takınmalı ve bir ailenin kuralı olduğunu ve bu kurala çocukların uyması gerektiğini ve aile kavramını çocuklarımıza mutlaka öğretmeliyiz. Aman çocuğuma kızarsam kalbi kalır demeyin.

Çünkü siz çocuğunuza yürekten sarıldığınız an çocuğunuz bütün olumsuzlukları hemen unutacaktır. Çocuklara gerekli gereksiz kızmakta doğru değildir. Çocuk arsız ve umursamaz biri olarak karşımıza çıkar.

Çocuklarımıza nasihat yerine kendi temiz tutarlı dürüst hareketlerimizle onlara örnek olmalı onları etkilemeliyiz. Anne baba ve çocuk arasındaki sevgi ve saygı mutlaka korunmalıdır. Büyük suçlarını görmezden gelirsek, küçük suçlarının üstüne, üstüne gidersek çocukta bir dengesizliğe neden oluruz. Bağırmak çağırmak, korkutmak ve onu sindirmeye çalışmak ne kadar yanlışsa yaptığı aşırı yaramazlıkların dozu karşısında sessiz kalmakta o kadar yanlıştır. Yaramazlığında şımarıklığında ayarı kaçmamalıdır. olur olmaz yere de hakaret etmek ve kaldıramayacağı cezalar çocuğun ruhsal yapısında olumsuz etkiler yapar.

Çocuklarımızı mutlaka dinlemeli ve onların her sorusunu sabırla cevaplamalıyız. Çocuklarımıza mutlaka güven aşılamalı ve onlara ne kadar güvendiğimizi hissettirmeliyiz. Çocuğunuza duyduğunuz güven onun yanlışlarına mani olacaktır. Ben kendimden örnek vereyim. Ben babaannemin yanında büyüdüm babaannem her zaman ben kızıma güvenirim o bana asla yalan söylemez derdi. Onun bana duyduğu bu güven bana yalan söylememeyi öğretti. Kendi çocuklarının sözünden ziyade bir çocuk olmama rağmen olaylar karşısında hep bana inanırdı. Bende bu inancını asla su istimal etmedim. Onun için çocuklarımızı yetiştirmede güven çok, çok önemli bir yer tutar. . Çocuklarımıza, sevgi ve saygının ne demek olduğunu öğretmeliyiz.

Çocuklar, zaman, zaman şiddet duygusuna kapılabilirler. Bunu engelleyemezsiniz. Ama şiddet davranışlarını engelleyebilirsiniz. Bunun için çevreyle ilişkilerinde şiddet hareketlerine sapmalarını engelleyecek kurallar koyup ve bunları ödün vermeden uygulamasını bilmeliyiz.


 Çocukları sevdikleri oyunlara ve spora yönlendirerek deşarj olmalarını sağlayalım.Şiddet duygularını bastırmaya çalışmayalım, duygularını bizlere dökmesine fırsat vererek onları rahatlatmaya çalışalım. bu İçten içe şiddet ve nefret duygularının gelişmesini engeller. Çocuklarımıza sevmeyi ve paylaşmayı öğretmeliyiz.

 Çocuğun yapısında kavga etmek yoksa senin onu kavgaya zorlaman çok yanlıştır. Etrafımda görüyorum küçücük çocukları dövüştürüp yok efendim sen ağasın ağa çocuğusun, yiğitsin dövüşmelisin vurmalısın demek ileride anne babaların başını çok ağrıtacağından eminim. Küçükken aile baskısıyla vuran kıran biri olarak yetiştirilmeye çalışılan çocukların sonu sizce büyüdüğünde nasıl olur. Tabii serseri olmaktan ileriye gitmez. yiğitlik abartılmamalıdır.

Yiğitlik özde olmalı sözde değil. Namusunu, şerefini ailesini vatanını, milletin, bayrağını koruyan her insan yiğittir. Hır gür çıkarmakla yiğitlik olmaz Çocuk yetiştirmek her anne babanın harcı değildir. Çocuk yetiştirmek başlı başına bir sanattır.

Çocuk yetiştirmek dantel gibi ince bir iştir. Onu gündüzünü gecene katarak ilmek, ilmek işleyeceksin göz nuru dökeceksin ki ortaya harika bir şey çıksın. Yoksa Mevla kayıra saldım çayıra diyerek yaptığın dantel ilk yıkamada deforme olur. Ağzı gözü eğilir kullanılamaz hale gelir. Böyle bir dantelin sonu atılmakta başka bir şeye yaramaz. İşte emek vermeden saygıyı, sevgiyi aşılamadan, aile kavramını bilmeden ve ona saygısı olmadan yetişen bir çocuk önce anne babanın sonra ailenin, sonrada vatan, millet başına bela olur. Şu hapçıların, tinercilerin. Eroincilerin, alkoliklerin, esrarkeşlerin, katillerin ve vatan hainlerinin bir haline bakın hepside kötü yetiştirilme sonucu vatanın ve milletin başına bela olmamışımıdır.

Çocuklar Bağnazlık ve ön yargıdan uzak olmalı, ırk üstünlüğü ve din ayrımı gibi inançlar aşılanmamalı, yurt sevgisi ve ulusal değerler aşılanmalıdır. Çocuklarımızı yetiştirirken onlara önce güven aşılamalı sonra anne baba sevgisini, kardeş sevgisin, aile sevgisini(nine, dede, amca, dayı, hala,teyze..gibi)  vatan millet ve bayrak sevgisini aşılayarak vatanımıza layık onurlu evlatlar yetiştirmeliyiz. unutmayalım Bir insan yedisinde ne ise yetmişinde de odur. Dantel gibi dokuyarak, hoşgörülü, dürüst, ahlaklı ve sağlam çocuklar yetiştirmeniz temennisiyle. Sevgiyle kalın.

 

 
Etiketler: 12, HAZİRAN, DÜNYA, ÇOCUK, GÜNÜ
Yorumlar
Diğer Yazılar
SEN HİÇBİR ŞEY BİLMİYORSUN
URFA AK PARTİ ADAYI
KADINA ŞİDDETE HAYIR DEMEKLE OLMUYOR
KOMŞULUK HAKKI
BERDEL
HİÇ BİR GÜÇ TÜRKİYE’Yİ DURDURAMAZ
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI - 3
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI - 2
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI 11 NİSAN 1920
TERZİ KIZI
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 3
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 2
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 1
BU NE ŞİDDET BU CELAL
REFERANDUMDA EVET Mİ HAYIR MI?
BU MİLLET YENİ BİR TARİH YAZMIŞTIR
HAİN İÇERİDEN OLUNCA KAPI KİLİT TUTMAZMIŞ
KÜRT, TÜRK, ARAP HEPİMİZ KARDEŞİZ
NASIL BİR GENÇLİK YETİŞİYOR
ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN
BOŞANMALAR NEDEN FAZLALAŞTI
11 NİSAN KURTULUŞ SAVAŞI VE KÖRELEN MİLLİ DUYGULARIMIZ
ÖLDÜRÜLEN BİN KADIN VE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
SİGARA=ÖLÜM
DERDİNİZ ÖZGÜRLÜK DEĞİL
BABALAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
SEÇİMİN ARDINDAN
İSTANBUL DENİNCE AKLA FATİH SULTAN MEHMET GELİR
SEÇİM ARENASI RİNG BAŞLADI
KENDİ MEMLEKETİMİZDE YABANCI OLDUK
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ
KURTULUŞ SAVAŞIMIZIN İKİ KAHRAMAN KADINI
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
KARACADAĞ’A SAHİP ÇIKMAYANLAR UTANSIN
AVRUPALILAR KENDİLERİNE OSMANLIYI HATIRLATAN TÜRKLERİ SEVMEZ
14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ ROMALI PUTPEREST VE AZİZLERDEN KALMA BİR GÜN
KAZANCI BEDİH EFSANESİ
KADIN CİNAYETLERİNİN KORKUTUCU BOYUTLARI
DUYURULUR BELEDİYE’NİN SORUMLULUKLARI VE GÖREVLERİ
URFA'YI ANLATAN REZİL DİZİLERE KİM DUR DİYECEK
YÖREMİZDE KADININ HAYATINDA YOK, YOK
ÖLÜMLERİNİN 6. YILIDA ANNEM VE SERDAR GÜLLÜOĞLU
BABALAR GÜNÜ
URFA KURTULUŞ SAVAŞINDAN KURTULUŞ MÜZESİNE
URFA YİNE SİYASET DERSİ VERDİ
SİYASET HİÇ BU KADAR KİRLENMEMİŞTİ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı