301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
09 Nisan 2016 - Cumartesi 10:29 Bu yazı 1447 kez okundu
 
11 NİSAN RUHU
Veysel POLAT
bilgi@gapgundemi.com
 
 

96 Yıl önce Şanlıurfa'nın kurtuluşunu sağlayan, yıkılan Osmanlı'nın küllerinden yeni bir devleti, Türkiye'yi kuran ruhtur; 11 Nisan.

Orduların dağıtıldığı, yurdun işgale uğradığı, işgalcilerin altın ve makam dağıtarak yerleşmeye çalıştığı bir zamanda; "Devletim acze düşmüşse, ben varım" diyerek işgalcilerin bütün hediye ve ulufelerini reddedip "Bugün namus günüdür" diyerek düşmana karşı ayağa kalkmanın adıdır 11 Nisan.

Şehit Nusret beyin yürüdüğü yolda yürümek, onun davasını yerde bırakmamaktır.

Düşmana Basra'dan Urfa'ya kadar aman vermeden direnen Uceymi Sadun Paşa'ya vefa göstermek, onu unutmamaktır.

İşgal altındaki Afrikasın kalkıp "Hilafet topraklarını kurtarmak için" Urfa'ya kadar Anadolu topraklarını arşınlayan Şeyh Senusi'yi anlamaktır 11 Nisan.

Vatan toprakları parçalansa, her bir parçası bir dünya devleti tarafından işgal edilse, ordular dağıtılsa, gençler, askerler tükense, hainler makamlara otursa da; bu toprakların gavur işgaline tahammül etmeyeceği; özgürlük ve namusu için yeniden ordular kurup düşman bayrağına tahammül edemeyeceğinin ispatıdır 11 Nisan ruhu.

Eşrafı, esnafı, şehirlisi, köylüsü, memuru, kadın erkeği, genci yaşlısıyla bütün Urfalıların, düşmana karşı birleşmesi, savaşması ve zaferinin adıdır 11 Nisan.

11 Nisan; İngiliz-Fransız-Rus emperyalizminin finansmanı ve planları doğrultusunda Taşnak ve Hınçak'ın Ermeni milletine yaşattığı "Büyük felaket"in de adıdır. Düşmanın destek ve vaadlerine kanıp Anadolu'daki 1.000 yıllık kardeşliğe ihanetin bedelini Taşnak-Hınçak çeteleri değil, onların yaptığı ihanet ve katliamların utancını taşıyamayan Ermenilerin de gidişidir. Urfa direniş liderlerinden Hacıkamil'in "Kalabilirsiniz" teklifine rağmen Ermeni cemaatinin lideri "İngilizler, Fransızlar gençlerimizi kandırdı. Araya bu kadar kan girdi. Artık Urfalı Müslüman ahalinin yüzüne bakamayız" deyip, Fransız askerlerinden sonra topluca Urfa'yı terk ettiler.

Kurtuluş savaşının ilk zaferidir 11 Nisan. TBMM'deki ilk sevinç, işgale karşı Milli Mücadele'deki ilk karşı hamledir. Urfa'daki direniş ve zafer; Ankara'ya, Antep'e Maraş'a dalga dalga yayılmış; Sakarya'nın, Dumlupınar'ın, Büyük Taarruz'un müjdecisi olmuştur.

***
Bugün de Urfa aynen 100 yıl öncesinin 11 Nisan ruhuyla kapılarını açmış, kardeşlerini ağırlıyor. 50 Yıldır Doğu'daki terör belasından kaçan kardeşlerini, Irak'tan Saddam zulmü ve Amerikan işgalinden 20 yıldır kaçan kardeşlerini, son olarak da 5 yıldır Esad diktatörü ve 7 düvelin pençesine düşmüş Suriyeli kardeşlerini ağırlıyor.

Sayıları 1 milyonu geçen bütün bu muhacirler, kendilerini ağırlayan Hz.İbrahim'in şehri Şanlıurfa'yı kendi evleri gibi görüyorlar. Yabancı değiller. Urfa'da herkesin misafiriler. Köylünün - şehirlinin, halkın - devletin..

Yaşananlar 100 yıl öncesinin aynısı..

Gavurun işgali.. Katliamlar, yıkımlar, tecavüzler, acı ve dehşetin sınırı yok..

Önde gavurdan maaş ve silah alan çeteler, arkalarında 7 düvelin Hindu ve yamyamları. Uçakları, tankları, savaş gemileriyle çöreklenmişler coğrafyamıza..

11 Nisan ruhu; Kut'tan Çanakkale'ye kadar direnmektir bu "Hayasızca akına". Siper etmektir çelik gibi göğsündeki imanı.

Gidecekler.. Amerikası, Rus'u, İngiliz'i, Fransız'ı, Almanı.. Bütün emperyalistler gidecektir kana ve zulme boğdukları bu coğrafyadan bir gün..

11 Nisan ruhu budur.

Şad olsun bütün şehitlerimizin ruhu.

 
Etiketler: 11, NİSAN, RUHU
Yorumlar
Diğer Yazılar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı