301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
11 Nisan 2016 - Pazartesi 09:01 Bu yazı 1095 kez okundu
 
11 NİSAN KURTULUŞ SAVAŞI VE KÖRELEN MİLLİ DUYGULARIMIZ
Emine GÜLLÜOĞLU
eminegulluoglu@gmail.com
 
 

Mezopotamya'nın en eski yerleşim yerlerinden  biri olan Urfa, ticaret yollarlı üzerinde  olması ve su kaynaklarına yakın olmasından dolayı stratejik bir öneme sahip olmuştur. Kentin 11 bin yıllık bir tarihi geçmişi vardır. Göbeklitepe bu tarihi geçmişin en güzel kanıtıdır.

M.Ö önce onlarca uygarlığın idaresi altına yaşayan Urfa1094 yılında Selçuklu topraklarına katılmıştır. , 1098de Haçlı kontluğu idaresine girmiştir. Eyyubi, Memluk, Türkmen aşiretleri, Timur Devleti, Ak koyunlular..gibi devletlerin idaresinden  sonra Osmanlı Sınırları içine katılmıştır. Urfa'nın bilinen en eski ismi Aramiler tarafından verilen Urhay idi. Makedonya Kralı Büyük İskender suları bol olan Urfa'yı Makedonya'daki Edessa (bugünkü Vodena) şehrine benzeterek Urfa'ya "Suları Bol" anlamına gelen Edessa ismini vermiştir.

Urfa adının Süryanice Urhai sözcüğünden türediği, Urhainin ise Arapça "Suyu Bol" anlamına gelen Er-Ruhadan kaynaklandığı rivayet edilmektedir.daha sonra Fransızların işgaline uğrayan Urfa, 11 Nisan 1920de Urfalı milisler tarafından işgalden kurtarılmış, 1984 yılında T.B.M.M. tarafından çıkartılan bir yasa ile Ulusal Kurtuluş Savaşında gösterdiği kahramanlık nedeniyle "Şanlı" unvanın  almıştır. Urfa gaziliği de  kahramanlığı da şanlılığı da hak eden bir şehirdir.

Evet sevgili dostlar.. Bugün güzel  ve özel bir gün ve  Bugün Kurtuluş mücadelesinin kazanıldığı 11 Nisan Kurtuluş savaşının 96. Yılı ülkemize ve Urfalılara hayırlı olsun. Siz bakmayın  " Urfalılar, düşman isot tarlasına girinceye kadar işgali umursamadılar" diyen mizahi sözlere de gelin Urfalıları nasıl kahramanlık gösterdikleri  kurtuluş savaşına kısaca değinelim. Urfalılar şehirlerini kurtarmak ve özgürlüklerine yeniden kavuşmak için canlarını ortaya koymuşlardır. 

Birinci Dünya Savaşının galip devletleri tarafından işgal edilen güzel ülkemizin bu cennet köşesi, tam 12 ay 5 gün düşman işgali altında kalmıştır. 15 Eylül 1919 tarihinde, İngilizler ile Fransızlar arasında yapılan Suriye Anlaşması sonucu İngiliz kuvvetleri Urfa'dan çekilmiş ve şehir, 31 Ekim 1919'da Fransız işgaline uğramıştır. Maraş, Antep ve Adana'nın işgalinde olduğu kadar, Urfa'nın da Fransızlar tarafından işgaline, Anadolu'nun her tarafından tepkiler gelmiştir. 3 bin askerle Fransızların Urfa'yı kuşatması Fransız askerlerinin kadınların hamamına girmesi bardağı taşıran son damla olmuştur.

Kurtuluş savaşının kahramanları Güllüzade Osman Efendinin evinde toplanarak Kur-an ı Kerim üzerine yemin etmişlerdir. Bu kahraman on ikilerin öncülüğünde oluşturulan milis kuvvetleri şebeke boğazında düşmanı yenerek Ankara'da kurulan Millet Meclisinden 12 gün önce Urfa'yı düşman işgalinden kurtararak büyük bir kahramanlık örneği sergilemişlerdir.ben On ikileri, Fattaney  Behiyesini, Kız Fatmayı ve bütün  adsız kahramanlarımızı rahmetle anıyorum. Her ne hikmetse  bayramlarımız gittikçe özelliğini ve heyecanını kaybetmeye yüz tutmuştu. Milli duygularımızı kaybetmiş bir nesil olarak yetişmeye başladık.

Oysa çocukluğumuzdaki bayramlar nasılda heyecan vericiydi. Bayramlar statlarda kutlanır yarışmalar yapılır.
Ateşten geçilir öğrenciler üst üste çıkarak kuleler yapar Türk bayrağı açarlardı. Tanklar geçer askerler bile gösteriler yapardı .bize ne yaptılar da  milli duygularımızı kaybettik.yada bu duygular çocukken mi hissediliyordu. Askerlerimiz geçende ellerimiz patlarcasına alkışlardık. Türk bayrağı geçerken heyecandan herkes ayağa fırlar alkışlar yürekten kopardı.Farklı bir coşku yaşardık o günlerde. Bu gün bize ne oldu da bu duygularımızı yitirdik. Nerde onuncu yıl marşımızı istiklal marşımızı yazanlar. 50 yıl marşından sonra neden bir marş daha yazamadık.

Neden kayboldu milli duygularımız..birlik beraberliğimize kardeşliğimize ne oldu. Neden vatanımın her köşesinde milli coşku yaşanmıyor. Neden örf adetlerimizden, ananelerimizden uzaklaştık. Neden Avrupa sevdası uğruna ödünler verdik. Neden, neden biz büyüdükte duygularımız küçüldü. Değerlerimizi, duygularımız kaybetmektense keşke büyümeseydik demek geliyor içimden. Sadece bayrak asmadan öteye gitmeyen yürekler haline mi geldik. O yok olası  yürekler bazen bayrağa bile uzanma gafletini gösterir hale geldi.

Neden bu hale geldik. Çocukluğumuzda kahramanlık hikayeleri dinlerdik. Kahramanlık romanları okur, kahramanlık filmleri izlerdik. Yüreklerimiz heyecandan gümbür, gümbür  eder sinemada ayağa kalkar kahramanlarımızı heyecanla alkışlardık. şehitlikte tüm Urfa halkının katılımıyla 11 nisan kurtuluş savaşı kutlanır Urfa halkı binlerce öğrencisiyle birlikte trompet ve borazanların eşiğinde  tempo tutar 11 nisanı coşku ile kutlardı.

Sembolik savaşta çeteler  Fransızları akabe boğazında  bozguna uğratarak  Sajous öldürür Allah Allah sesleriyle koşarak kalede bulunan Fransız bayrağını indirip oraya Türk bayrağını diktiği zaman ortalık alkıştan inlerdi. Kürt müsün  Türk müsün  Arap mısın kimse ona bakmazdı.çünkü ne böyle bir sorun, nede nifak sokanlar vardı. O an öne çıkan tek şey milli duygulardı.  Oysa günümüzde diziler ve filmler milli duygudan uzak.  polisimiz, askerimiz beceriksiz  aptal yerine konulmakta ahlak namus her şey ayaklar altında bizlerde gaflet uykusuna düşmüşüz.milli birlik ve beraberliğini kaybeden bir millet bağımsızlığını da kaybeder. Devlette çok şükür bunun farkına varmış olacak ki artık milli değerleri öne çıkarmaya başladı.

Atatürk, millî bağımsızlığın sağlanması için millî birliğin gerekliliğini, daha 1919 yılında, düşman işgali altında ülkenin millî birliğe kavuşamayacağını, "Düşman süngüsü altında millî birlik olmaz" sözleri ile ifade etmiştir. Atatürk, bir diğer konuşmasında da, "Toplu bir milleti istilâ etmek darmadağınık bir milleti istilâ etmek gibi kolay değildir" diyerek saldırgan düşmana karşı birleşmenin gereğini dile getirmiştir.

 Atatürk, Türk milletinin bir bütün olması, hiçbir ayırıcı, bölücü unsura yer verilmemesi gereğini de önemle vurgulamıştır:

Bugün Türk milleti siyasî ve sosyal topluluğun  içine nifak sokmaya çalışanlar Kürt Türk  kardeşliğini bozmaya çalışarak Türkiye'yi  parçalamayı hedeflemişlerdir.kendi milli kültürümüze yabancılaşan ve milli kültürümüzden kopan batı hayranlığı ve batılılaşma adına sanatta, kültür ve edebiyatta, örf adet ve geleneklerimizden uzaklaştık.

Türk  Kürt Arap Laz Çerkez ve Alevilisiyle Türk Milletinin milli dili, milli benliğinin ve milli bayramlarının  esas olmasını unuttuk. 76 milyon nüfusuyla hiçbir ayırım yapmadan el ele kol kola yürek yüreğe kardeşlik ruhuyla nice mutlu bayramlara ulaşmak dileğiyle. Geç gelen istiklal madalyası milli duygu,  barış ve kardeşliği de beraberinde getirsin. Dilerim kurtuluş savaşları bundan sonra hep coşkuyla kutlansın.

Tüm Urfalı Hemşerilerimin 11 Nisan Kurtuluş Bayramı kutlu olsun. Sevgiyle kalın

 
Etiketler: 11, NİSAN, KURTULUŞ, SAVAŞI, KÖRELEN, MİLLİ, DUYGULARIMIZ
Yorumlar
Diğer Yazılar
SEN HİÇBİR ŞEY BİLMİYORSUN
URFA AK PARTİ ADAYI
KADINA ŞİDDETE HAYIR DEMEKLE OLMUYOR
KOMŞULUK HAKKI
BERDEL
HİÇ BİR GÜÇ TÜRKİYE’Yİ DURDURAMAZ
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI - 3
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI - 2
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI 11 NİSAN 1920
TERZİ KIZI
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 3
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 2
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 1
BU NE ŞİDDET BU CELAL
REFERANDUMDA EVET Mİ HAYIR MI?
BU MİLLET YENİ BİR TARİH YAZMIŞTIR
HAİN İÇERİDEN OLUNCA KAPI KİLİT TUTMAZMIŞ
KÜRT, TÜRK, ARAP HEPİMİZ KARDEŞİZ
NASIL BİR GENÇLİK YETİŞİYOR
ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN
BOŞANMALAR NEDEN FAZLALAŞTI
ÖLDÜRÜLEN BİN KADIN VE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
SİGARA=ÖLÜM
DERDİNİZ ÖZGÜRLÜK DEĞİL
BABALAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
SEÇİMİN ARDINDAN
İSTANBUL DENİNCE AKLA FATİH SULTAN MEHMET GELİR
SEÇİM ARENASI RİNG BAŞLADI
KENDİ MEMLEKETİMİZDE YABANCI OLDUK
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ
KURTULUŞ SAVAŞIMIZIN İKİ KAHRAMAN KADINI
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
KARACADAĞ’A SAHİP ÇIKMAYANLAR UTANSIN
AVRUPALILAR KENDİLERİNE OSMANLIYI HATIRLATAN TÜRKLERİ SEVMEZ
14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ ROMALI PUTPEREST VE AZİZLERDEN KALMA BİR GÜN
KAZANCI BEDİH EFSANESİ
KADIN CİNAYETLERİNİN KORKUTUCU BOYUTLARI
DUYURULUR BELEDİYE’NİN SORUMLULUKLARI VE GÖREVLERİ
URFA'YI ANLATAN REZİL DİZİLERE KİM DUR DİYECEK
YÖREMİZDE KADININ HAYATINDA YOK, YOK
ÖLÜMLERİNİN 6. YILIDA ANNEM VE SERDAR GÜLLÜOĞLU
BABALAR GÜNÜ
12 HAZİRAN DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ
URFA KURTULUŞ SAVAŞINDAN KURTULUŞ MÜZESİNE
URFA YİNE SİYASET DERSİ VERDİ
SİYASET HİÇ BU KADAR KİRLENMEMİŞTİ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı