Yazı Detayı
15 Nisan 2017 - Cumartesi 10:26 Bu yazı 825 kez okundu
 
11 NİSAN KURTULUŞ ETKİNLİKLERİ VE (ÖZ)ELEŞTİRİLER
Osman GÜLEBAK
o.gulebak@ilkemuhabir.com
 
 

"Sizden biri bir kötülük gördüğünde gücü yetiyorsa eliyle düzeltsin, yetmezse diliyle düzeltsin, onu da yapamazsa, (hiç olmazsa) kalbiyle buğz etsin. Fakat bu, imanın en zayıf mertebesidir." (Müslim, Tirmizî, Ebû Dâvûd)
Yukarıdaki hadis ve bu hadisi destekleyen onlarca ayet, biz Müslümanlara bir yerde yapılan yanlış fiillere sessiz kalmamayı öğütlüyor. Yüce İslam dini ve eleştirme kültürünü öğrendiğimiz anlayış bize; eleştirinin şahıslara değil kötü sayılan fiillerin bizzat kendisine olduğunu öğretmiştir. Bundan dolayıdır ki şahıslar veya kurumların, toplumun menfaati için yaptığı tüm hayırlı işleri destekliğimiz gibi toplumun inancına ve örfüne uymayan işlerin de karşısında durmamız ve yapıcı eleştiri yapmamız inancımızın gereğidir. Yoksa şahıslarla ya da kurumlarla işimiz olmaz. Bunun böyle bilinmesini isterim…
Genelde İslam Coğrafyası özelde de Osmanlının bakiyesi olan ülkemiz tarih boyunca İslam düşmanlarının yani ehl-i küffarın işgal ve saldırılarına maruz kalmıştır. Bu saldırı ve işgaller karşısında dersini, Fatih Sultan Muhammed, Selahaddin-i Eyyübi, Molla Gürani, Mehmet Akif, Said-i Nursi, İskilipli Atıf, Süleyman Hilmi Tunahan, Şeyh Halid-i Şehrozeri, Şeyh Sait, Buluntu Hoca (r.a) ve daha adını sayamadığımız manevi önderlerden alan Müslüman halkımız taşıdıkları mukaddes imanın verdiği güç ile işgalcileri bozguna uğratmıştır. Bazen Antep'te Şehit Kamil, bazen Maraş'ta Sütçü İmam bazen de Urfa'da 12'ler olup İslam'la yoğrulmuş bu toprakları emperyalistlerin necis ayakları altında ezdirmediler.
Büyüklerimiz kendilerine emanet edilen bu toprakları kanının son damlasına kadar savunarak görevlerini hakkıyla yerine getirdiler. Ama onlardan sonra gelen nesiller, onların bıraktığı mirasa hakkıyla sahip çıkamadılar. Kur'an ve imanla kazanılan kurtuluş mücadeleleri, sadece birilerinin 'kurmaya çalıştığı ulusal bir devletin payandası' haline getirildi. Başta Çanakkale olmak üzere yer yer verilen bu mücadeleler, sanki Batıya karşı verilmemiş gibi bu mücadelelerin kutlamaları işgalcileri memnun etmek için mi bilmem ama 'yurdumuzu işgale gelen ehl-i küffarın ritüllerine' uygun hale getirildi.
Kurtuluş mücadelesinin ruhuna asla uygun olmayan ve bu mücadeleyi veren ecdadımızın kemiklerini sızlatan bu kutlamalar, son dönemlerde asli rengine dönüştürülmeye çalışıldıysa da hala birçok yerde anlam veremediğimiz şekilde kutlanmalar devam ediliyor. Hani Kemalist kadronun sırf, laikliğin dini ritülleri arasına koyduğu 'ulusal bayramları' değiştirmenin şimdilik pek kolay olmadığını, bu alandaki baskıyı elbette biliyor ve anlıyoruz.
Peki, her ilin kendi destanını yazdığı yerel kurtuluş mücadelelerinin, hükümetin tayin ettiği yerel yönetimler tarafından özünden uzaklaştırılmasını nasıl izah edeceğiz?
Örneğin geçtiğimiz yıllarda, Fransız işgali sırasında bir kadının peçesine uzanan ellere tepki gösterdiği için Fransızlar tarafından şehit edilen Şehit Kamil'in direnişine mekân olan Gaziantep'te 'kurtuluş etkinlikleri' kapsamında yarı çıplak kadınlara koşu yaptırılması tepki toplamıştı. Bir kadının peçesi için canını veren Şehit Kamil, mezarından kalkıp uğruna canını feda ettiği mücadelesinin etkinliğinde, koşturulan yarı çıplak koşucu kadınları görse herhalde işgalin başarılı olduğunu düşünürdü. Acı ki ne acı bir tablo…
Benzer bazı şeyler birçok peygambere ev sahipliği yaptığı için halk arasında Peygamberler Şehri olarak bilinen Şanlıurfa'nın 11 Nisan Kurtuluş etkinliklerinde de yaşandı. Şanlıurfa'nın kurtuluşu etkinliklerinde yıllarca; o gün Urfa halkının Fransızlara karşı verdiği mücadeleyi anlatan gösteri yapıldı. Haleplibahçe'de sonraları 11 Nisan Stadında yapılan bu gösteride bir tarafta Fransızlar, bir tarafta da Urfa halkı… Ve bu şekilde işgalcilere karşı verilen direnişin ruhu yeni nesillere aktarılırdı.
Ama her ne hikmetse bu etkinlerde, 2004 yılında AK Parti'den Belediye Başkanı seçilen A. Eşref Fakıbaba döneminden itibaren bazı değişimler yaşandı. Bu değişimlerin sebeplerini irdelemek için birazcık araştırma yaptım. Bu konuda Müslüm Akalın köşesinde; Fakıbaba'nın gelmesiyle birlikte bu etkinlerde bir değişimin yaşandığı tespitini yapar. O güne kadar 'kurtuluş ruhunu' içerisinde barındıran etkinlikler, 'Kültür ve Sanat' adıyla birden 'şenlik havası'na büründürülür. Ve ardından Fransızların şehirden kovulması gösteriminin 2006 yılından itibaren kaldırılması gündeme gelir. Tabi buna tepki gösteren de olur ama o gösteri daha sonraları etkinliklerden anlaşılamayan bir şekilde çıkarılır.
Bu hadise o dönemde Avrupa ile olan ilişkilerin etkisi mi yoksa diyalog erbabının kulaklara fısıldaması mı orasını bilemem ama o dönemde Urfa'da yaşanan diyalog furyası ve daha önce belediye meclisinin reddettiği 'Dinler Parkı' projesinin yine aynı dönemde hayata geçirme çabaları, bu değişimlerin pek de masumane olmadığı izlenimini veriyor. Acaba o gösterilerde Fransız askerlerinin kaçışı ve esir alınması birilerini rahatsız mı etmişti? Ben bu konuda çok fazla bir şey bulamadım ama o dönemleri iyi bilen birileri, çıkıp o dönemi yazarlarsa belki de bu daha iyi anlaşılacaktır.
Değişim rüzgârına kapılan etkinliklerde, kültür ve sanat adı altında kadın şarkıcılara konserler verdirildi, dans gösterileri yaptırıldı. Halkın inancına uymayan tiyatro ve müzikal gösteriler sergilendi. Bu şenlikler diğer belediye başkanları döneminde de benzer şekillerde maalesef devam ettirildi.
Ve gelelim günümüze…
Bu yıl ki kurtuluş etkinliklerinin hepsi olmasa da büyük bir bölümü yine içerisinde 'kurtuluş ruhunu' barındırmayan şenlik ve eğlence havasında geçti. Belki de bu yılki etkinliklerin en anlamlı bölümü açılan kitap fuarı, birçok yazarın halkla buluşması ve kurtuluşu anlatan fotoğraf sergisiydi. Bu güzel gelişmelerle birlikte diğer taraftan 'bu ne perhiz bu ne lahana turşusu' dedirten cinsten şeyler de yaşanamadı değil. Büyükşehir Belediyesinin, düzenlediği etkinlikler neredeyse siyasi amaçlı konuşmalara ve müzikal öğelere kurban edildi. Ruhu olmayan bir ceset gibi durdu adeta kutlamalar…
Eğer amaç bu etkinliklerle gençliğimize kurtuluş bilincini vermek ise; kurtuluş ruhu taşımayan, sadece eğlence odaklı kutlamalarla kurtuluş bilinci yeni nesle nasıl verilebilir?
Ve son olarak halkın aklıyla alay edilircesine sahneye çıkarılan bir sanatçı… Giyimi Müslüman halkın inancıyla bağdaşmayan Zara'yı bu etkinliklerde halkın karşısına çıkarma, kurtuluş ile ne kadar ilişkili onu anlayamadım. Bu memleket uğruna canını veren başta 12'ler olmak üzere kurtuluşa katılan ecdadımız, o gece Rabia Meydanında yapılan konsere gelseydi ne derdi acaba merak ediyorum. Soruyorum: bu konser, adını Mısırlı şehitlerden alan Rabia Meydanına yakıştı mı ya da 15 Temmuz Şehitleri için açılan fuara? Sahi Urfalı 15 Temmuz şehitleri o gece o konsere gelseydi ne derdi acaba hiç düşündünüz mü?
Bunun yanında mesaj içerikli ilahi konserlere elbette bir şey dediğimiz yok.
Hâlbuki bu etkinliklerde eğlence ve şenlik yerine 'kurtuluşun ruhu ve maneviyat' öne çıkarılarak; o dönemdeki kahramanların hayat hikâyeleri, destansı mücadele azmi, işgalci emperyalist Avrupa'nın gerçek yüzü ve işgali sona erdiren 'iman' olgusu başta okullar olmak üzere tüm topluma çeşitli vesilelerle anlatılabilirdi.
Yine Nisan ayının Peygamber Efendimizin doğduğu ay olması hesabıyla kurtuluş etkinliklerinde 'Âlemler için en büyük kurtuluşun müjdecisi olan Hz. Muhammed'in (sav)' anılmaması tam bir garabet değil midir?
Ve tüm olanlar karşısında, muhafazakâr bir iktidarın eliyle bu yapılanlara mı üzülsem yoksa bunlar karşısında suspus olmuş ehli vicdana ve bunları yazmayan ehli kaleme mi? Ya da bu konuda Allah için konuşması gereken âlimlerimize mi? Sahi, bu konuda hassasiyetleri ile bilinen Sivil Topluma ne olmuştu? Yoksa onlarda bu organizenin (vebalin) ortağı mı olmuşlardı? Bu konuda bizler yani hepimiz bir öz eleştiri yapmak zorundayız. Belki bizler toplum olarak üzerimize düşeni yapsaydık, olması gerekeni talep etseydik birileri kalkıp 'Müslüman mahallesinde salyangoz satmayacaktı'.
Yıllardır bu ülkede Kemalist sistemin jakoben uygulamalarını anladık da uzun zamandır Müslüman halkın oylarıyla iktidarda olan muhafazakar bir partinin yöneticilerinin eliyle bu tür benzer vahametlerin bu topluma yaşatılmasını nasıl açıklayabiliriz?
Ve son olarak unutulmamalıdır ki; dün Fransız'ı bu topraklardan kovan asıl güç 'iman' olduğu gibi 15 Temmuz'da da darbecileri püskürten güç de imandır. Bu halkın mayasında bin 400 yıldır İslam vardır. Bu mayayı hesaba katmadan ortaya konulan projeler, kaybetmeye mahkûmdur. Örnek mi istiyorsunuz; alın size CHP…
Bu memleketi geçmişte olduğu gibi yine gelecekte de kurtaracak olan imanlı bir nesildir. Ve bu nesil batı taklitçiliğiyle, eğlence kültürüyle yetiştirilemez. Sorumluluk makamında bulunan resmi ya da sivil fark etmez herkesin başını ellerinin arasına alarak bu konuda iyi düşünmesi gerekir. Umarım ki 11 Nisan kurtuluş etkinlikleri gelecek yıllarda toplumun tüm kesimleriyle yapılan istişareler sonucunda inancımıza yakışır bir şekilde 'maneviyat ve iman' odaklı kutlanır.
Davamızın sonu Allah'a hamd etmektir.

 
Etiketler: 11, NİSAN, KURTULUŞ, ETKİNLİKLERİ, (ÖZ)ELEŞTİRİLER,
Yorumlar
Diğer Yazılar
ÖTEKİLEŞTİRME PROBLEMİ VE TOPLUMSAL ÇÖZÜLME
KAPIMIZDA BEKLEYEN TEHLİKE
TARİH BİZE NELER SÖYLER?
SOROS’UN VAKFI GİTTİ YA YÜRÜRLÜKTEKİ POLİTİKALARI?
HZ. ALİ VE MALİK BİN EŞTER’E GÖNDERDİĞİ MEKTUP-2
HZ. ALİ VE MALİK BİN EŞTER’E GÖNDERDİĞİ MEKTUP-1
CHP, DP VE EZANIN ASLINA DÖNDÜRÜLMESİNİN PERDE ARKASI-2
CHP, DP VE EZANIN ASLINA DÖNDÜRÜLMESİNİN PERDE ARKASI-1
İSLAM DÜNYASINDA KURUMLARIN YENİLENME ZORUNLULUĞU
CADILARIN BİLİM YUVASINDA NE İŞİ VAR BEYLER?
İSLAM DÜNYASI VE ‘GERÇEK CUMHURİYET’ ARAYIŞI -2-
İSLAM DÜNYASI VE ‘GERÇEK CUMHURİYET’ ARAYIŞI -1-
ÂLİMLER BULUŞMASI VE KÜRTLER
İBRAHİM EDHEM EFENDİYİ TANIYAN VAR MI?
BİZ BU ÜLKENİN NESİ OLUYORUZ?
HÜKÜMDAR BEHRAM VE BAYKUŞUN HİKÂYESİ
BASRA OLAYLARI ANALİZİ - 2
BASRA OLAYLARI ANALİZİ - 1
21. YÜZYILDA MUSAB OLABİLMEK
"EN KÖTÜ BARIŞ, EN HAKLI SAVAŞTAN DAHA İYİDİR"
ELMA KOKUSUYLA GELEN ÖLÜM: HALEPÇE-2
ELMA KOKUSUYLA GELEN ÖLÜM: HALEPÇE-1
TÜRKİYE’DE YAŞANAN DARBELER, ABD VE CHP-2
TÜRKİYE'DE YAŞANAN DARBELER, ABD VE CHP-1
ABD İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ 'STRATEJİK MÜTTEFİK' İLİŞKİLERİ -2
ABD İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ 'STRATEJİK MÜTTEFİK' İLİŞKİLERİ -1
KÜRTLER ÜZERİNDEKİ EMPERYALİST OYUNLAR VE PKK-2
KÜRTLER ÜZERİNDEKİ EMPERYALİST OYUNLAR VE PKK-1
KÜRTLER ÜZERINDEN OYNANAN EMPERYALIST OYUNLAR (2)
KÜRTLER ÜZERINDEN OYNANAN EMPERYALIST OYUNLAR (1)
MÜNİR ÖZKUL VE KAYBOLAN MERHAMETİMİZ...
KUDÜS VE YOL AYRIMINDAKİ İNSANLIK…
ALİYA’NIN GÖZÜNDEN FİLİSTİN MESELESİ -3
BİLGE KRAL ALİYA VE FİLİSİTN MESELESİ-2
ALİYA’NIN GÖZÜNDEN FİLİSTİN MESELESİ-1
GÖRMEZ’İN VEDA KONUŞMASINDAKİ ACI HAKİKATLER…
DİYANET VE GÖRMEZ, SİYASETE KURBAN MI EDİLİYOR?
16 NİSAN REFERANDUMUNDA GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEK-3
16 NISAN REFERANDUMUNDA GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEK-2
16 NISAN REFERANDUMUNDA GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEK-1
HÜDA PAR NEDEN HEDEF SEÇİLİYOR?
KONYA'NIN MEVLANA'SI VAR, YA URFA'NIN?
HALK HİZMET İÇİN İLLA YOL MU KAPATSIN?
AÇILIŞLAR HİZMET Mİ YOKSA EZİYET Mİ?
OKULLARIN AÇILMASI VE SORUMLULUKLARIMIZ
CEMAATLERE SALDIRI YA DA MAYIN MERKEPLİĞİ
DARBE KARŞITI KÜRTLER VE TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ ÜZERİNE…
BİRECİK'TE HALKI DAĞITMA EMRİNİ KİM VERDİ?
ÜMMET ŞUURU OLMADAN KUDÜS ÖZGÜRLEŞMEZ
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı