301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
11 Nisan 2017 - Salı 08:47 Bu yazı 622 kez okundu
 
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 2
Emine GÜLLÜOĞLU
eminegulluoglu@gmail.com
 
 

Dünden Devam…
Cemaatten çıt çıkmamış o zaman Güllü zade Osman Efendi diz çöküp kılıcını çekmiş.

"Arkadaşlar ne korkuyoruz bu kılıç yüz Fransız'ı öldürür" demiş

Orada bulunanlardan Ali ağa "aman Osman Emmi kurbanın olayım bu nasıl konuşma karşımızdaki siyala aşireti, İbrahim Paşa aşireti değil. Bunlar koskoca Fransız düveli onlarla nasıl başa çıkarız.
"Onlar koskoca Fransız düveli olabilir. Ama unutma ki bizim onlardan daha kuvvetli olan bir şeyimiz var. Bizim iman dolu yüreklerimiz var"
Güllü zade Osman efendinin bu sözleri orada bulunanları cesaretlendirir.
Ve Güllü zade Osman Efendi büyük bir cesaretle bütün tehlikelere rağmen Urfa'daki Fransızların toplanmaların yasakladığı toplantı yapanların yakalanıp hapis edildiği bir dönemde o bütün tehlikeleri göze alıp meşhur on ikilerler olan ilk toplantıyı kale boynu mahallesindeki evinde yapmış. Hacı Mustafa ve diğer arkadaşlarıyla beraber Urfa'nın kurtuluşunda büyük rol oynamışlar.

Gizli toplantılardan şüphelenen Fransız kumandanı gizli, gizli toplantı yapanları bize ihbar ederseniz sizlere hiçbir kötülük yapmayız aksi taktirde canınız çok yanar diye hacı Mustafa'ya haber göndermiş. Bu tehditlerden korkan bazı şerefsizler on ikileri ihbar etmek istemişler.

Bunu duyan Güllü zade Osman silahını alıp bu zatların evine gitmeye kalkışmışsa da. Arkadaşları onun kötü bir şey yapması için gitmesine mani olmuşlar. Güllü zade Osman Efendi bu şahıslara haber göndermiş. Bizi ihbar edecek olurlarsa böyle bir durumda ilk ölen kişilerin kendileri olacağını söylemiş. Onlarda korkuların dan düşündüklerini inkar etmişler.

1915 yılında Şanlıurfa'da yaşayan Ermeniler ayaklandığında halk şehri terk etmeye kalkışınca Hacı Mustafa Bey kapısı, Harran kapısı, Samsat kapısı yani şehrin bütün kapılarını kapattırıp halkı savaşmaları için ikna etmişler.

Ermeniler her tarafı yakıp, yıkıp Urfa'yı harabe etmeye çalışıyorlarmış. Hatta Hacı Mustafa Ermeni mahallesinde evi bulunan savaş dolayı ile ailesini kale boynu mahallesinde oturan amcasına götüren kayın biraderi Güllü zade hacı İbrahim'e evini boşaltması için gelip haber vermiş.

Hacı İbrahim onlar benim komşularım bana hıyanet etmezler demiş ve Hacı Mustafa'nın bütün ısrarlarına rağmen birkaç ihtiyacını almak için evine gitmiş. Bunu gören Ermeniler Hacı İbrahim Güllü oğlunun evine saldırırlar. Evin kale gibi kapısı vardır. Ermeniler kapıyı kırmaya başlarlar bunu haber alan Hacı Mustafa kayınbiraderine yardıma gelir.

Ermenilere ateş açarlar o arada Hacı İbrahim evi terk eder. Ermeniler mahallelerindeki bütün İslam evlerine ve Güllü zade İbrahim'inde evine gaz dökerek yakarlar.

Evlerinin yandığını duyan Hacı İbrahim'in eşi kucağında emzirdiği Celal ismindeki çocuğunu göstererek cello, Celal'im sağ olsun der. Evi yanan Hacı İbrahim altı ay amcasının evinde kalır. 1919 'da İngilizlerin Şanlıurfa'yı işgali Mutasarrıfı Nusret Beyin asılması arkasından Fransızların Urfa'yı işgal etmesi, şehirde yaşayan Ermenileri daha da kudurtmuştu. Onlarda Urfa'yı işkal etme hayali kurmaya başlamışlardı. Amaçları bütün Müslümanları öldürmek şehire sahip olmaktı. Olay çıkarmak için tetikte bekliyorlardı. Fransız askerlerinin Müslüman kadınlara sözlü tacizleri arkasından iki Fransız askerinin vezir hamamına girmesi bardağı taşıran son damla olmuştu.

Kadınlar askerleri sille tokat hamamdan dışarı atmışlardı. Bir gün Fattaney Behiye si isimli bir kadın bize geldi.

" Biliyor musunuz dün başımıza neler geldi." Diye anlatmaya başladı. Ev halkı dikkatle onu dinliyorduk. Kötü bir şey olduğunu anlamıştık. Behiye teyze anlatmaya başladı

"Dün Vezir hamamına gitmiştik.

Ben içeride yıkanıyordum. Birden dışarıda soyunma yerinden çığlıklar gelmeye başladı. Ben hamam yıkılıyor sandım. Kendimi dışarıya zor attım. Kadınlar sağa sola kaçışıyordu. Birden iki Fransız askeri gördüm. Demek kadınlar onun için kaçışıyordu. Hemen locaya girdim. Bohçadan elbisemi çekip sırtıma geçirdim. Locadan dışarı çıktım. Elimdeki Bakır hamam tasını kaldırıp sizi pezevengin dölleri deyip askerlere saldırdım. Benim bu halim diğer kadınları da cesaretlendirdi. Hep birlikte askerlere saldırdık askerler kendi kendilerini dışarıya zor attılar. Yoksa onları linç edecektik.

"Aman Behiye bacı bütün bunlar doğrumu?"

"Vallahi doğru kız yalan söyleyecek halim mi var."

"Aman hamama falan gitmeyelim. Bizimde başımıza böyle bir şey gelebilir."

"Sonra ben içeri girip hemen başıma iki tas su döküp giyindim. Sonra doğruca belediyeye Hacı Mustafa'nın yanına gittim. Başımıza gelenleri anlattım. Eğer siz bir şey yapmayacaksanız. Biz kadınlar başımızın çaresine bakabiliriz. Bu gün askerleri nasıl hamamdan attık isek Fransızları da topraklarımızdan öyle atmasını biliriz. Ama bundan sonra başınızı örter bizim yerimize evde siz oturursunuz dedim."

"Vallahi iyi demişsin Behiye bacı helal olsun sana"

"Peki, Hacı Mustafa ne dedi."

"Sen gönlünü ferah tut bacım biz topraklarımızda bir tek Fransız ve Ermeni bırakmayacağız gönlün rahat olsun dedi."

"Sizde akşam hamam olayını Osman efendiye anlatın bu böyle yürümez."

"Haklısın vallahi bu gün. Hamama giren yarında evlerimize girmeye kalkar. "

"Bizde sana bir haber verelim bizim şu bitişik komşuyu tanıyorsun.

"Evet tanıyorum. "

"Geçen sene bir gelin getirmişlerdi. Kız Ermeniydi ismi Marukyan mı? Arukyan mı? her neyse işte Müslüman olmuş Fatma ismini almıştı."

"Hı şimdi hatırladım."

"Birde üç aylık bir oğlu var bebeğini alıp dün annesi ne gitmiş. Ayda iki ayda bir gider bir gece yatar ertesi günü gelirdi. Dün de annesine gitmiş. Ailesinde bir tuhaflık sezmiş ama ne olduğunu anlayamamış. Devamlı fısıldıyorlarmış. Herkes yatmaya hazırlanıyormuş. Kendisi tuvalete gitmiş. Sıkıştığı için ışık falan almaya fırsat bulamadan kendini tuvalete atmış. Tam dışarıya çıkarken kardeşlerinin konuşmasını duymuş. Gece herkes yattıktan sonra Fatma ile bebeğini kesmeyi planlıyorlarmış.

Bunu duyan Fatma tuvalette düşmemek için kendini zor tutmuş. Kardeşleri gittikten sonra yavaşça tuvaletten çıkmış. Hiç bir şey olmamış gibi yatağına gitmiş. Fatma hiç uyumamış uyur gibi yapmış. Herkesin uyuduğundan emin olunca çocuğunu kucağına almış.

Çocuk ağlamasın diye elini de çocuğun ağzına sıkıca kapatmış sonra gizlice kendini sokağa atıp olanca gücüyle koşmaya başlamış. Kapıyı öyle bir çalışı vardı ki bütün mahalle korkuyla uykudan uyandı.

Önce Fransızlar baskın yaptı zannettik sonra komşularımızın sesini duyunca kendimizi sokağa zor attık. Zavallı kız oracıkta düşüp bayılmış. Herkes ne olduğunu anlamak için sokağa çıkmıştı. zavallı kadın yerde yatıyordu. Çocukta kucağından yere düşmüştü. Kocası görümceleri onu hemen içeriye taşıdılar. Yüzüne su serptiler soğan koklattılar. Fatma kendine geldi. Ama hala yaşadığı şokun etkisindeydi. Ne olur bizi öldürmeyin çocuğuma kıymayın diye sayıklıyordu.

Eşi," Fatma korkma bak evindesin kendine gel, bak ben yanındayım ." Genç kadın korkuyla eşinin boynuna sarıldı. Bizleri de yanında görünce rahatlamıştı. İyice kendine geldikten sonra ailesinin kendisini öldürmek için nasıl bir plan yaptıklarını ve nasıl kaçtığını anlattı.

Çok korktuğu her halinden belliydi. Bizler olanları duyunca şaşkına döndük böyle bir şey olabilir miydi bir anne kendi öz evladına kıyabilir miydi? İşte bu olay Ermenilerin ne kadar gözü kanlı olduklarını gösteriyordu. Bu gün bütün mahallenin erkekleri toplanıp Fatma'nın ailesinin üstüne gittiler. Her şeyi inkar etmişler.

Böyle bir şey yok o bizim canımız ciğerimiz ona nasıl kıyarız yanlış anlamış demişler. Ama Fatma her şeyi kulaklarıyla duymuş Bir daha asla o eve ayak basmam diyordu. Ailem benim için ölmüştür.
Artık ailem falan yok diyordu.
Devamı yarın...

 
Etiketler: 11, NİSAN, , KURTULUŞ, HİKAYESİ, , 2
Yorumlar
Diğer Yazılar
SEN HİÇBİR ŞEY BİLMİYORSUN
URFA AK PARTİ ADAYI
KADINA ŞİDDETE HAYIR DEMEKLE OLMUYOR
KOMŞULUK HAKKI
BERDEL
HİÇ BİR GÜÇ TÜRKİYE’Yİ DURDURAMAZ
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI - 3
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI - 2
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI 11 NİSAN 1920
TERZİ KIZI
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 3
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 1
BU NE ŞİDDET BU CELAL
REFERANDUMDA EVET Mİ HAYIR MI?
BU MİLLET YENİ BİR TARİH YAZMIŞTIR
HAİN İÇERİDEN OLUNCA KAPI KİLİT TUTMAZMIŞ
KÜRT, TÜRK, ARAP HEPİMİZ KARDEŞİZ
NASIL BİR GENÇLİK YETİŞİYOR
ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN
BOŞANMALAR NEDEN FAZLALAŞTI
11 NİSAN KURTULUŞ SAVAŞI VE KÖRELEN MİLLİ DUYGULARIMIZ
ÖLDÜRÜLEN BİN KADIN VE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
SİGARA=ÖLÜM
DERDİNİZ ÖZGÜRLÜK DEĞİL
BABALAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
SEÇİMİN ARDINDAN
İSTANBUL DENİNCE AKLA FATİH SULTAN MEHMET GELİR
SEÇİM ARENASI RİNG BAŞLADI
KENDİ MEMLEKETİMİZDE YABANCI OLDUK
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ
KURTULUŞ SAVAŞIMIZIN İKİ KAHRAMAN KADINI
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
KARACADAĞ’A SAHİP ÇIKMAYANLAR UTANSIN
AVRUPALILAR KENDİLERİNE OSMANLIYI HATIRLATAN TÜRKLERİ SEVMEZ
14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ ROMALI PUTPEREST VE AZİZLERDEN KALMA BİR GÜN
KAZANCI BEDİH EFSANESİ
KADIN CİNAYETLERİNİN KORKUTUCU BOYUTLARI
DUYURULUR BELEDİYE’NİN SORUMLULUKLARI VE GÖREVLERİ
URFA'YI ANLATAN REZİL DİZİLERE KİM DUR DİYECEK
YÖREMİZDE KADININ HAYATINDA YOK, YOK
ÖLÜMLERİNİN 6. YILIDA ANNEM VE SERDAR GÜLLÜOĞLU
BABALAR GÜNÜ
12 HAZİRAN DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ
URFA KURTULUŞ SAVAŞINDAN KURTULUŞ MÜZESİNE
URFA YİNE SİYASET DERSİ VERDİ
SİYASET HİÇ BU KADAR KİRLENMEMİŞTİ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı