Yazı Detayı
05 Aralık 2017 - Salı 07:22 Bu yazı 787 kez okundu
 
100 TL İLE BİR HAYAT KURTARMAK
Tuğba POLAT
 
 

Dünyada Akif’in deyimiyle “Tek dişi kalmış canavarların” başlattığı savaşlar nedeniyle milyonlarca yetim ve öksüz çocuk var ve bu çocukların başlarında leş kargası gibi bekleyen ruhu şeytanlaşmış mahlûkatlar… Yani el uzatmadığımız, görmezden geldiğimiz takdirde ümmetin yetimlerinin insan kaçakçıları, fuhuş çeteleri, dilenci şebekeleri, uyuşturucu çeteleri ve organ mafyaları tarafından birer av ya da eleman olarak görüldüğünü unutmamak gerekiyor. Açlık, yokluk, soğuk, şiddet, ölüm ve sevgisizlik faktörleri diğerleri yanında çok hafif kalıyor.

******

Geçen haftalarda İHH’nın  (İnsani Yardım Vakfı) düzenlemiş olduğu bir programa katılma şansı buldum. Program İHH’nın 2013 yılında başlattığı Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim-Bir-Sen ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından desteklenen  “Her sınıfın bir yetim kardeşi var” (iyilikte Yarışan Sınıflar) projesinin tanıtımı içindi. Proje anlatıldı önemi vurgulandı ve en önemlisi bu gibi faaliyetlere çocuklarımızı da dâhil ederek, yetim çocuklarla birlikte aslında kendi çocuklarımızın insanlığını da kurtaracağımız ortaya koyuldu.

******

Şimdi konu hakkında bilgi sahibi olmayanlar için kısaca proje hakkında bilgi vermek istiyorum. İHH’nın öncülük yaptığı “Her sınıfın bir yetim kardeşi var” projesiyle öğrenciler de bu yardım seferberliğine dahil edilmiş. Ülkemizde bulunan tüm okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise,  üniversite, özel okul ve Kur’an kursu öğrencilerinin katılabildiği bu kampanyayla, bir sınıftaki öğrenciler her ay harçlıklarından biriktirdikleri 100 lira ile yetim kalmış bir çocuğun ihtiyaçlarını yıl boyunca karşılayabiliyor. Her sınıfın kendi akranı olan bir yetimin ihtiyaçlarını karşıladığı bu kampanya ile dünyanın farklı noktalarına “iyilik köprüleri" kuruluyor. Köprünün bir ucunda yer alan yetim çocuklar bu sayede dışarıdaki tüm tehlikelerden korunarak insani bir yaşam sürme fırsatı bulurken diğer ucundaki yardımsever öğrenciler ise paylaşmayı, bilinçli ve duyarlı olmayı öğreniyor. Proje hakkında bilgi vermek için İHH gönüllüleri okulları gezip hem bilgi veriyor hem de kumbara bırakıyor. Projeye dâhil olmak isteyen eğitimcilerin İHH ile irtibata geçmeleri yeterli olacaktır.

******

Aslında bu yardımlaşma örneği sadece okullarla sınırlı kalmamalı. Örneğin her evin, her işyerinin bir yetim çocuğu, kardeşi olmalı. Onların hayatlarını kurtaracak koruma kalkanı oluşturacak bu yardım için bahsedilen para çok cüzi bir meblağ. Eminim ki bu para birilerinin bir aylık sigara, makyaj, kıyafet, internet gösteriş merakı yüzünden alınan diğer ıvır zıvırlardan daha az. Düşünün ki sizin feragat ettiğiniz, aklınıza bile gelmeyecek şeylerden artırdıklarınızla bir çocuk, hatta insanlık kurtuluyor.

******

Şunu unutmayalım ki kötülükten sadece yapan sorumlu değildir. Engel olmayan, görmezden gelen, mazluma el uzatmayan da üzerine çamuru sıçratmıştır. Bir an kendimizi onların yerine koyalım, o çocukları kendi çocuklarımız gibi düşünelim. Gözünüzden sakındıklarınızı vahşi dünyada bir başına bırakıp gittiğinizi hayal edin. Yanıyor değil mi insanın yüreği, dar geliyor olduğunuz yerler?  İşte sırf bu yüzden bir adım atalım, elimizi uzatalım çocuklarımıza… Emanetlerimize sahip çıkalım. Çünkü ister kapı komşumuz olsun ister dünyanın bir ucu, her çocuk bir melektir ve her yetim çocuk bizlerin emanetidir. Emanetimize sahip çıkalım o meleklerin yüzlerini güldürelim. Sizce de dünya daha yaşanılabilir olmaz mı?

 

 
Etiketler: 100, TL, İLE, BİR, HAYAT, KURTARMAK,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Yağışlı
Güncelleme: 16.01.2019
Bugün
-
Salı
-
Salı
-
Şanlıurfa

Güncelleme: 16.01.2019
İmsak
06:04
Sabah
07:30
Öğle
12:42
İkindi
15:17
Akşam
17:41
Yatsı
19:00
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı