Yazı Detayı
27 Şubat 2019 - Çarşamba 09:24 Bu yazı 1758 kez okundu
 
0-7 YAŞ EĞİTİMİ İHMAL EDİLMEMELİ!
Mehmet GÜRBÜZER
 
 

Çocukların kişiliği 0-7 yaş aralığında şekillenir. Bu dönemin ihmal edilmemesi gerekir. Çocuk yetiştirmek ve çocuğun eğitimi, hiçbir şekle sığmayacak kadar geniş ve ihmal edilmeyecek kadar önemlidir.

 

Sevgi, saygı, şefkat, merhamet ve hürmetin azaldığı; gaflet, delalet, sefahat ve sapkınlığın arttığı; insanların çoğaldığı fakat insanlığın azaldığı, dostlukların buharlaştığı, ulum-u diniye'den mahrum bırakılan vicdanların iflas ettiği, her türlü ahlaksızlığın ve bidaların kol gezdiği, her şeyin ters yüz edildiği, helaket ve felaket asrında yaşamaktayız.

 

Her taraf tehlikeli tuzak ve derin mahfillerle doludur. Bu şartlarda çocuk yetiştirmek kolay değildir. Anne-baba çocuğun sadece kısacık dünya hayatını değil, ebedi ve sonsuz hayatını da göz önünde bulundurarak eğitmelidir.

 

Anne-baba olarak evlerimizi iyi ve güzel şeylerin, milli ve manevi değerlerin yaşandığı bir saadet sarayı haline getirmeliyiz.

 

Çocuklar evdeki sevgi, şefkat, hürmet, muhabbet gibi güzellikleri ve sıcak ortamı yaşarsa dışarıdaki olumsuzlukları gördüğünde iyi-kötü ayrımını daha iyi yapar. Okul evde başladığı gibi, eğitim de evde başlar. Ev ortamı bir yönüyle okul olmalıdır.

 

Kitap okumayan, kitapla alakası olmayan anne-babanın, çocuğunu kitap okumaya yönlendirme gayretinin hiçbir tesiri olmaz. Önce anne-baba kitap okumalı ve bu haliyle çocuğa örnek olmalıdır.

 

Sigara içen bir babanın, çocuğuna sigara kullanımının zararlı olduğunu anlatması abesle iştigaldir. Çocuklar anne-babanın davranışlarını kendilerine örnek ve model alırlar. Öyleyse anne-baba çocuklarına iyi model olmalıdır.

 

Çocuklar anlatılanları değil, yaşananları ve yaşadıklarını öğrenir. Önce izler, sonra uygulamaya geçer. Çocuğun gelişen ruhunu kötü veya iyi bir şekilde etkilemek anne ve babanın elindedir.

 

Anne-babanın olumsuz, tutarsız ve yanlış davranışları sergilemesi, çocuğun gelişiminin yanlış şekillenmesine sebep olur. Sağlıklı bir kişilik gelişimine sahip olan anne ve babaların çocuğu da sağlıklı bir kişilik gelişimine sahip olur.

 

Ahlak ilkeleri çocuğun zihnine küçük yaşlarda yerleşirse, o çocuk çok daha sağlıklı ve mutlu bir fert olur. Çocuklarımıza ilgi, alaka gösterirsek onların mutlu olmalarını sağlarız.

 

Sevgi, ilgi görmeyen çocuklar mutsuz olurlar. Sevgi ile eğitilen çocuklar hem derslerinde hem de hayatta başarılı olurlar.

 

Bir anne; insanın birinci, sarsılmaz, en esaslı üstadının ve tesirli mualliminin, onun validesi olduğu gerçeğini unutmamalıdır.

 

Eğitim sadece okullara bırakılmamalıdır. Zaten okullarda eğitim verilmiyor. Sadece öğretim yapılıyor. Çocuğun eğitimini sağlamak anne-babanın en önemli görevidir.

 
Etiketler: 0-7, YAŞ, EĞİTİMİ, İHMAL, EDİLMEMELİ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı