Haber Detayı
18 Haziran 2016 - Cumartesi 12:47 Bu haber 4785 kez okundu
 
"Yorulmak Allah içinse gerisi önemli değil"
Bu haftaki röportajımızın konuğu Şanlıurfa Kitap Fuarına katılarak üç gün boyunca kitapseverler için kitaplarını imzalayan ünlü yazar Emine Şenlikoğlu oldu.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak POLAT/ "Bize Nasıl Kıydınız?", "Gençliğin İmanını Sorularla Çaldılar" adlı kitaplarla başlayıp günümüze kadar yaklaşık 90 kitaba imzasını atmış olan Emine Şenlikoğlu'na kitap, okuma ve gençliğe dair sorduklarımız ve aldığımız cevaplar...

Öncelikle Urfa'ya hoş geldiniz. Urfa ve Urfalılarla ilgili izlenimlerinizi öğrenebilir miyiz?
Kitap fuarının açılışında bir çok insan fuara gelmiş ama bizim gelişimiz Ramazana denk geldiği için çok fazla maalesef Urfalı göremedim. Ama Urfa ve Urfalıların şeması bizim gönlümüzde var zaten. Urfaların kardeşçe bakışları, kardeşçe yaklaşımları ve dost sıcaklığı bu şehirde ve bu şehrin sakinlerinde hep vardı ve var olmaya da devam ediyor.

3 gündür Kitap Fuarındasınız. Fuara ilgiyi nasıl buldunuz?
Maalesef ben ilgiyi çok çok az olarak gördüm. Urfalı kardeşlerimiz ilk günlerde yoğun ilgi göstermişler ama Ramazan dolayısı ile ilgi çok azalmış. İnşallah inanıyorum ki gelecek yıl tekrar fuar olursa halk bu konuda daha bilinçli olacak ve fuarına sahip çıkacaktır. Yayınevi sahipleri ta İstanbul, Ankara'lardan geliyorlar. Eğer yayın evi ilgi görmezse bir dahakine neden gelsin?
Halkın bunu düşünmesi, ilgi göstermesi lazım ki fuar kültürü, kitap sevgisi yeşersin. Ağacı sulamazsanız kurur. İnanın bizim yerimize her hangi bir sanatçı gelmiş olsaydı buralar yıkılırdı. Nitekim öyle de oldu; Bülent Ersoy Urfa'ya geldi ve ben onu görmeye gelen kalabalığı görünce hayret ettim. Gerçi Bülent Ersoy'u Urfa'ya getiren organizasyon gerçekten güzel çalışmış ama bir kitap fuarı düzenlerken de organizatörlerin bazı şeyleri daha güzel yapması gerekirdi diye düşünüyorum. Ben inanıyorum ki gelecek yıl inşallah daha güzel organizasyon olacak ve Urfalılar bu kitap fuarına daha çok ilgi gösterecektir.

Ömrünüzü yazmaya adamışsınız. Bir yazar olarak sizi yazmaya iten sebepler nelerdir?
Ben sadece ihtiyaçtan dolayı yazar oldum. Hayata ve ahrete yönelik cevaplandırılması gereken sorular vardı ve bunlar yazılmalıydı. İlk olarak " Gençliğin İmanını Sorularla Çaldılar" adlı kitabımızın sorularını toparladım ve yazarlara gittim. Dedim ki; bir zahmet bu soruların cevaplarını veririmsiniz? Kimisi dedi ki beni aşıyor. Kimisi dedi ki elimde kitap var ama veremem. Kimisi ben bütün bunların cevabını veremem. Bunun üzerine ( ki o zaman da çok kitap okurdum) dedim ki; Bismillah, bu işi ben yapacağım. Ve ben bir sabah namazından sonra yazmaya başladım.
Bu kitabımızdan dolayı hapse girince kitabımız daha çok ilgi gördü. Biz Mektup Yayınları olarak defalarca baskını yaptık, korsanları çıktı ve tirajı 2,5 3 Milyonu aştı. Ben yazmaya böyle başladım ve yazabildiğimi gördüm. Okuyucu da bizi çok sevdi ve yazmak içinde bizi motive etti.

Hocam yaklaşık 90 kitap, konferanslar bütün bu koşturmalar, gayretler gençler için ve hedef kitleniz özellikle gençler. Neden özelikle gençlere yönelik yazıyorsunuz?
Aslında hedef kitlemiz toplumun her kesimi ve her yaş grubu ama tabiî ki öncelikle gençler. Gençlere ağırlık veriyoruz. Çünkü bütün İslam düşmanları gençlere ağırlık veriyor ve gençleri hedeflerine koyuyor. Ben hiçbir İslam düşmanının yaşlılara önem verdiğini, onların ürerine düştüğünü görmedim. Şunu da belirtmek isterim ben gençlere önem veriyorum ama yaşlılarımıza da bırakmıyorum. Ben onlara da önem veriyorum.

Yeni nesil okuyor mu?
Ben kendi kitaplarıma bakarak şunu söyleyebilirim; gençler okuyor. En azından benim kitaplarımın yoğun ilgi gördüğünü söyleyebilirim. Ama genel olarak baktığımızda yeni nesil yeteri kadar okumuyor. Ben bir yazar olarak okuyucumdan memnunum ama bu yeterli değil. Diyelim ki benim kitaplarımdan ayda 10 Bin tane okunsun nüfusu 80 Milyon olan Türkiye'de bu rakam çok az ve bu yetmez.
Kitap tirajlarına baktığımız zaman nüfusumuza göre az okuduğumuz ortaya çıkıyor. Nüfusumuzun kitap okuma sayısının çok artması gerekiyor. Şunun da altını çizmek isterim; bazı gençlerimiz kompleks yapıp kendi değerlerini okumuyorlar. Batı eserlerine yöneliyorlar ve orda zehirleniyorlar. Bu gençlerimiz doğu klasiklerine bakmıyorlar bile. Belki iyi bir şey yaptıkların zannediyorlar ama halbuki onun inancı ile bizim inancımız çok farklı. Batı klasikleri okunmalı ama önce kendi değerlerimizi öğrenmeliyiz.

Günümüz gençlerini nasıl buluyorsunuz?
Günümüzün gençlerini gayet iyi görüyorum. Yoğun bir şekilde gençlere yönelik yoğun bir ateistleştirme çalışması olduğu halde ( Ki ateist siteleri var ve başındakiler bir yerlerden para alıyor. Alıyormuş. Aldığım duyumu söylüyorum) Ben Allah'a şükrediyorum. Gençlerimizi alamadılar. Aldıkları var ama onların çalışma yoğunluklarına göre çok sayılacak bir düzeyde değil.

İnternetin gelişimi okuma alışkanlığını nasıl değiştirdi?
İnternet ve gelişen sosyal medya kitap okuma alışkanlığını olumsuz etkiledi ama aklı başındaki gençler okuyacaksa okuyor. Önemli olan kitabın değerini bilen genç sayısı ne kadar? Bu mühim. İnanıyorum ki internet modası da geçecek ve kitap okumaya yönelik bir trend gelişecektir

Kitaplarınızı genelde İslami kesim mi okuyor. Diğer ideolojik kesimden kitaplarınızı okuyan var mı?
Elbette var. Bırakın sağcı, solcu, laik, açık, kapalı kesimi Hıristiyan kesimden bile okuyucularım var. Bir hatıramı anlatmak isterim; ilginçtir yurtdışına çıkacağım dedim bir sosyal medya organında. Bir hanım okuyucumuz telefonla aradı ; sizin gitmenize çok üzülürüm. Sizin kitaplarınızı okuyorum. Hıristiyan olmamama rağmen sizin gitmenize çok üzülürüm. Ben sizi çok seviyorum. Dedi. Bende ; yani siz Hıristiyansınız ve benim kitaplarımı mı okuyorsunuz. Beni neden seviyorsunuz? Dedim.
"Çünkü siz insanların dertlerin derman olmaya çalışıyorsunuz" dedi. Diğer yaralarımızda böyle yapıyordur ama demek ki kızcağız bana rastladı. Allah'a çok şükür her kesimden okuyucum var. Ama medyada kitaplarım tanıtılsa inanıyorum ki okuyucu sayamız çok daha artacaktır. Buna inanıyorum.

Türkiye'de kitap tirajları gittikçe düşüyor. Sizim bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?
Biraz evvel de ifade etmiştim; internet yüzünden düşüyor. Bir de gençlere maddi manevi ulaşamıyoruz. Gençlerin fikri gelişmelerine yönelik çalışmalar yapmalı ve bu konuda kampanyalar düzenlemeliyiz. Gençlerin ihtiyaçlarını bilmeli ve ihtiyaç duydukları kitapları yazmamız lazım. Yazdıktan sonra da çok iyi bir tanıtımla bunları gençlere ulaştırmamız lazım.
Şahsen benim bu konuda şansızlığım hep var. Neden se benim kitaplarımın reklamı yapılmaz. Benim reklamımı okuyucuları yapar. Mesela bir okuyucumun internette sitesi varsa orda reklamını yapar, tanıtır. Başka okuyucum sosyal medya da bunun reklamını yapar, takipçileri ile paylaşır.
Özetle gençlerin ihtiyaçlarını bilmemiz ve ona göre kitaplar yazmamız ve sonrasında iyi bir kampanya ile bu kitapları gençlerle buluşturmamız gerekiyor.

Reklam yapamamaktan, kitaplarınızı tanıtamamaktan yakınıyorsunuz ama yazdığınız kitaplar baskı ve okunma rekorları kırıyor. Başta gençler olmak üzere kitaplarınızın okunmasının arkasındaki sır nedir?
Bunun arkasında her hangi bir sır yok. İşin sırrı şurada; bizim yazdıklarımız bir insanın dünyasının ve ahretinin kurtulmasına yönelik olduğu için bu kadar ilgi, alaka görüyor. Acizane kitap yazarken çok araştırıyorum hangi tür kitap lazım diye. Mesela ; Çingeneler , Kadınları Kadınlarda İzliyor, Sorma Nasılsa Cevabı Yok İslam'da Erkek gibi bir çok kitabımız bir ilk. Sadece Türkiye'de değil Dünya'da böyle ilklerim var. Toplum bir çok şeyin cevabını arıyor ve acizane ben bu sorulara cevap arıyor, buluyorum ve okuyucularımıza aktarıyorum. Ama maalesef tanıtım eksiklimizden dolayı benim istediğim tiraja çıkamıyoruz.
Benim " Sorma,Nasılsa Cevabı Yok" adlı kitabımı Orhan Pamuk yazsaydı heykelini dikerlerdi ve tüm tv, ler gazeteler Orhan Pamuk'a yer verirdi. Bana, gel de kitabını konuşalım diyen olmadı. Sadece Esra Elönü ve Şebnem Kısaparmak oldu şu ana kadar. Bunun haricinde birisin "gel bir program yapalım, kitaplarını tanıtalım veya kahramanlarını konuşalım, kahramanlarını tanıtalım" dediğini hatırlamıyorum. Bana gelince yok. Benden başkasına var ama. Özellikle Sol yazarlara bu imkan var.

Size veya İslami kesimdeki yazarlara karşı medya da bir ambargo mu var?
Ambargo değil. Ben beceremedim. TV'dekilere haber vermek, beni programa çıkart demek gerekiyormuş filan. Beni programa çıkart sözünü hayatımda bir kez kullanmışımıdır. O da kendimden kabul ettiğim Turgay Güler'e söyledim. O da olmadı. Olacaktı ama olmadı. O programa çıkmak isteyişimin sebebini de söyleyeyim; Türkiye ve dünyada acil bir durum vardı. Onun üzerine de çıkmak istedim. Onun dışında her hangi birisine " Kitabım çıktı. Bana program yap tanıtayım" kelimesini söylemeyi kendi adıma zül addederim.

Yazarların ve yayınevlerinin en büyük sorunu korsan kitap. Kitaplarının yüz binlerce korsanı basılmış bir yazar olarak Bu emek hırsızlığı karşısında neler söylersiniz?
Öncelikle bu emek hırslarından çok çektiğimi ifade etmek istiyorum. Benim korsan kitaplarımı basıp satanlar binaların diktiler ama benimde kitaplarımı bastırmak için borçlandığım zaman borcumu ödemek için evimi satmama da sebep olmuşlardır yani.

Hakkınızı helal ediyor musunuz bu insanlara?
Asla etmiyorum. Ben bu emek hırsızlarına hakkımı asla helal etmiyorum. Hakkımı verirlerse ederim. Ama hakkımı vermezlerse ne dünya da nede ahrette helal etmiyorum.

İslami yayıncılığın gençler üzerindeki etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?
İslami yayıncılıkta şöyle bir zaaf var; inançsız bir genci yola getirmeye çalışmak yok. Maalesef bizim birçok yazarımızda böyle bir kaygı yok. Bizim yazarlarımızın çoğunda edebiyat kaygısı var. Evet edebiyat olsun ama gençlere yönelik bu kadar olumsuz propaganda varken gençlerimizi yoldan çıkaran şüpheleri ortadan kaldıracak çalışmalara imza atılmalı. Günümüz yazarları bu gençlerin zihnideki şüphelerin nasıl kaldırılacağını bilmeli. Bilen yok mu? Var ama az.

İslami kesimde kadın yazar sayısı neden az?
Aslında kadın yazar çok. Ama erkek yazar sayısı daha fazla. Ama şunu ifade etmekte gerekir; hep alışılagelmiş şeyler vardır. Her şeyi erkek yapar, erkekler her şeye öncülük eder. "Kadın elinin hamuru ile erkeğin işine karışmaz" gibi yargıları kıra kıra biz bugünlere geldik.

Yoruluyor musunuz? Veya yorulduğunuzu düşündüğünüz zamanlar oldu mu?
Tabiî ki yoruluyorum, yoruldum ama yılmadım. Ben dinlenip yoluma devam ediyorum. Mesela bugün bir konferans için davet ettiler, dedim ki; çok yorgunum. Dinlenmek için bizimi buldun? Diyorlar. Derdimiz büyük ve dinlenme gibi çokta büyük bir lüksümüz yok. Ama bu yaz kitaplarımı tahsis ederek dinlenmeyi düşünüyorum İnşallah.

Kitap yazıyorsunuz, konferanslara, seminerlere katılıyorsunuz. Konuşmak mı yazmak mı kolay?
Benim için fark etmiyor. Yorulmak Allah içinse yazmakta konuşmak ta benim için aynı. Gerisi önemli değil.

Yazdığınız eserlerle birçok gencin imanını kurtarmasına vesile oldunuz. Bu konudaki duygularınızı bizimle paylaşır mısınız?
Hidayet Allah'tandır. Eğer vesile olabilmişsek tabii ki mutlu oluyorum ve Allah'a şükrediyorum. Hatta dün kızıma söyledim; koca bir Türkiye, ben sanki koca bir Türkiye nüfusu kadar okul açmışım gibi hissediyorum kendimi. O kadar kitaplarımla yetişen insanlar var ki. Ve ben mutlu oluyorum, Allah'a şükrediyorum.

Son olarak, gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?
Dinimize günde iki- üç saatimizi mutlaka ayırmamız lazım. Bu gençlik çağlarının biteceğini bilerek hareket etmeleri gerektiğini tavsiye ediyorum. Gençlerin çok uyanık olması lazım. Gençlerimizi dinlerinden koparmak için yapılan plan çok güçlü. Çok yönlü tuzaklar, ince hesaplar var. Gençlerimizin bu tür oyunlara, planlara karşı çok uyanık olmalarını tavsiye ediyorum.

Hocam zaman ayırdığınız için teşekkür ediyorum
Bende bu röportaj vesilesi Urfalı kardeşlerimize düşüncelerimizi aktarma imkanı tanıdığınız için size teşekkür ediyorum. Gazetenize yayın hayatında başarılar diliyorum.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bu, haftaki, röportajımızın, konuğu, Şanlıurfa, Kitap, Fuarına, katılarak, üç, g
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı