301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
13 Kasım 2017 - Pazartesi 06:38 Bu haber 4414 kez okundu
 
Yeni Urfa’nın kalbi: GAP Vadisi
Şanlıurfa tarihinin en büyük yeşil alan projesi olan “GAP Vadisi Projesi” ile ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çifçi, çalışmaların tüm hızıyla ilerlediğini ve projenin 2018 yılı sonuna yetiştirilebileceği müjdesini verdi.
Röportaj Haberi


Seyfullah POLAT / Projenin, bünyesinde barındırdığı sosyal donatıları ile vatandaşların nitelikli ve kaliteli zaman geçirebileceği alanların etaplar halinde tamamlanmaya başladığını aktaran Çifçi, Şanlıurfa’nın en büyük camisinin de GAP Vadisi’nde ibadete açılacağını duyurdu.

ŞANLIURFA TARİHİNİN EN BÜYÜK YEŞİL ALAN PROJESİ

GAP Vadisi Projesi’nin Şanlıurfa’nın en büyük yeşil alan projesi olduğunu vurgulayarak sözlerine başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, “GAP Vadisi Projesi 6 etaptan oluşuyor. GAP Vadisi Projesi etrafındaki mahalleleri birer cazibe merkezi olarak ön plana çıkarıyor. Ama sonuçta şehrin bütününe baktığımızda oluşturmuş olduğu cazibe alanı şehrin tamamına yansıyor. Oluşturmuş olduğumuz alanını iyi kavramak gerekiyor. Proje 1865 dönümlük bir alanı içine alıyor. Yanında 1600 dönümlük Halil-Ür Rahman Şehir Ormanı bulunuyor. Toplam yeşil alan ve sosyal donatı alanları hesaplandığında 3500 dönümlük bir rakam ortaya çıkıyor. Bunların planlamaları yapıldı. Projelendirmiş olduğumuz 3500 dönümlük yeşil alanın dışında, Su Kayak Merkezi, Bilim Merkezi, Eğitim Merkezi ve Sağlık Merkezlerimizin yer aldığı projelerimiz var. Bu alanlar da GAP Vadisi Projesi’nin çevresinde gelişen yatırımlar. Bu projeleri de dâhil edersek toplam 4000 dönümlük devasa bir projeler kümesini hayata geçirmiş olacağız” diyerek projenin tamamlanmasıyla birlikte bölgenin en büyük yeşil alanının Şanlıurfa’ya kazandırılmış olacağını belirtti.  

ÇİFÇİ: 50’ŞER DÖNÜMLÜK 2 GÖLETİ, ŞANLIURFA’YA KAZANDIRACAĞIZ

Proje alanının bir vadi olması nedeniyle tamamen yeşil alan planlamasıyla yola çıkıldığını aktaran Başkan Nihat Çifçi, “Bu yeşil alanı aynı zamanda bir yaşam merkezi olarak da vatandaşlarımızın hizmetine sunmamız gerekiyor. İçinde spor merkezleri, sosyal ve kültürel alanlar bulunan bir mekân haline getirmemiz lazım. Vatandaş diğer semtlerde ve çevre illerde ihtiyaç duyduğu sosyal imkânları bu bölgede de bulabilmeli. Suyumuzun olması bizler için büyük bir nimet. Suyun varlığı bizlere göletler oluşturma imkânı sağlıyor. SUKAY da bu düşünceyle oluşturulmuş bir gölettir ve vatandaşlarımız SUKAY’a yoğun ilgi gösteriyor. Biz GAP Vadisi Projesi ile 2 tane 50’şer dönümlük biyolojik göleti, Şanlıurfa’ya kazandıracağız. Yeşil ile suyu, su ile insanı bir araya getiriyoruz. Bu, yaz aylarını kurak geçiren ilimiz ve vatandaşlarımıza nefes verecek, serinlik katacak bir güzellik olacak” diyerek projenin detaylarına değindi.

HALKIMIZ, “URFA’DA DİNLENEBİLECEĞİMİZ BİR ALAN YOK” DEMEYECEK

Etaplarda yeşil alanla birlikte Şanlıurfa’nın sosyal alan ihtiyaçlarını karşılayabilecek projelerin de hayata geçirileceğini dile getiren Çifçi, “Projemizin 110 dönümlük kısmını betonun yer almadığı botanik bir alan için ayırdık. 400 dönümü tamamıyla doğa yürüyüşü, atlı sporlar, okçuluk gibi sporlar için tasarlandı. Vatandaşlarımızın günün yorgunluğunu atacağı mesire alanları, restoranlar, kafeteryalar bu etaplarda kendine yer bulacak. Projemiz suyun güzelliğini insanımızla buluşturacak. Sportif faaliyetlerin buluşma noktası olacak. Kültürel alanların merkezi ve dinlenme alanlarının en kapsamlısı memleketimize kazandırılıyor. Urfa halkı bu alanda kaliteli ve nitelikli bir zaman geçirecek. Halkımız artık, ‘Şanlıurfa’da dinlenebileceğimiz bir alan yok’ demeyecek” sözleriyle bu sorunu GAP Vadisi ile giderileceğini vurguladı.

GAP VADİSİ, 2018 YILININ SONUNA YETİŞEBİLİR

GAP Vadisi’nin konumu itibariyle Şanlıurfa’nın merkezinde bulunduğunu ifade eden Çifçi, “Dağ Eteği 20 yıl önce planlanmış bir yerleşim alanı. Yapmış olduğumuz köprülerle yapılaşma o bölgelere doğru gidiyor. Dolayısıyla Karaköprü ve Haliliye arasında kalan bu vadi halka yaşam alanı olarak hizmet verecek. Vatandaşımızın nefes alanı olacak. Karşıyaka, Sırrın, Yunus Emre, Esentepe, Doğukent, Merkez ve Dağ Eteği Mahalleleri bu projemizden olumlu anlamda etkilenen mahallelerimiz. Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman şehrimizi bir bütün olarak gördük. Bu tür alanlar insanla güzeldir. Her şey insan için. İnsan olmazsa şehirler bir beton yığınıdır, hiçbir anlam ifade etmez. Yeşil alan, doğa, su, sosyal alanlar insan içindir. Büyükşehir Belediyesi olarak insan endeksli bir şehir tasavvur ediyoruz. GAP Vadisi Projesi’nin bitiş tarihi olarak 2019 yılını hedef göstermiştik. Ancak çalışmalarımız aynı süratle devam ederse projeyi 2018 yılı sonuna yetiştirebiliriz” diye konuştu.

BÖLGEDEKİ MAHALLELERİMİZİN SORUNLARI ÇÖZÜLDÜ

Son 2 yıldır GAP Vadisi çevresinde yer alan mahallelerin sorunlarının çözümü için yoğun bir mesai yaptıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çifçi, “Mahallelerimizin altyapı, bulvar ve mülkiyet sıkıntıları vardı. Karşıyaka Mahallesi tam bir çıkmazdaydı. Bunu özellikle belirtmek istiyorum. Planlaması problemliydi. Terk alanları yoktu. Büyükyehir Belediyesi olarak özellikle son 2 yıldır mahallelerimizde bulunan eksiklikleri yerinde tespit ederek yoğun bir şekilde çalışma yürütüyoruz. Altyapı, bulvar ve mülkiyet sorunları çözüldü. Bölgede arsası bulunan vatandaşlar kendi tasarruflarıyla mülkiyetlerini değerlendiriyor. Halkımız bize güvenmeye devam etsin, biz onların güvenlerini her zaman htik” diyerek Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

URFA’NIN EN BÜYÜK CAMİSİ GAP VADİSİ’NDE İBADETE AÇILACAK

Şanlıurfa’nın tarihsel zenginliğiyle dünyanın en önde gelen şehirleri arasında yer aldığını söyleyen Başkan Nihat Çifçi, “Tarihsel zenginliklerimizi göz önünde bulundurduğumuzda bizim üzerimizde bulunan bir şehir yok. Eskinin yanına yeniyi de entegre ettiğimiz zaman Şanlıurfa bir dünya şehri olma yolunda büyük bir adım atmış olacak. Güzel bir proje hazırladık. Etaplar hayata geçmeye başladı. Bu arada Şanlıurfa’nın en büyük Camisini bu bölgeye kazandıracağız. Projesi yapıldı. Bunu da buradan hemşerilerimizle paylaşalım” dedi.

HALKIMIZI,AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARINA KATILMAYA DAVET EDİYORUM

Vatandaşları, Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı ağaçlandırma çalışmalarına katılmaya davet eden Başkan Nihat Çifçi, “Ben de dâhil olmak üzere Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin tüm çalışanları, bu park alanına gelerek birer ağaç dikeceğiz. Biz vatandaşlarımızı da ağaçlandırma alanlarında görmek istiyoruz. Buradan sizlerin aracılığıyla tüm Şanlıurfalı hemşerilerime kampanyamıza katılma ve birer ağaç dikme çağrısında bulunuyorum. Meslek kuruluşlarımız, basın kuruluşlarımız, STK’larımız, esnaf gruplarımız, kamu kurum ve kuruluşlarımız, öğrencilerimiz Şanlıurfa’nın en büyük yeşil alanının oluşmasına katkıda bulunsun. Sonuçta bu proje tüm Urfa halkına hizmet verecek. Ben Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bu gün ağacımı diktim ve projenin bitimine kadar da gelip ağacımı dikeceğim. Bu proje hepimizin, tüm Urfa halkının” diye çağrıda bulunarak sözlerini noktaladı. 

1. ETAP

Yapımı tamamlanan GAP Vadisi Projesi 1. Etabı vatandaşların hizmetine sunuldu. Projenin 120 bin metrekarelik kısmını oluşturan 1. Etap; eğlence, dinlenme ve sportif faaliyet alanlarından oluşuyor. İçerisinde piknik alanı, yürüme yolları, su oyun parkı, çocuk oyun alanları, fitness alanları, anfi şeklinde tasarlanmış kuru havuz, havuz başı kır düğünü alanları ve oturma birimlerinin yer aldığı GAP Vadisi 1. Etabında yer alan Cumhuriyet Tesisleri'ne vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

2. ETAP
GAP Vadisi 2. Etap çalışmaları, 43 Bin metrekarelik alanı kapsıyor. Alan içerisinde; 1 Adet mini futbol sahası, 2 Adet tenis kortu, 2 adet basketbol sahası, 1 adet mini golf sahası, 1 adet voleybol sahası, 1 adet anfi, Ahşap pergoleler, yürüyüş yolları, oturma bankları, 302 araçlık otopark, market binası ve kafeterya yer alıyor. 2. Etaptaki çalışmaların bitmesiyle birlikte sportif faaliyetlerde bulunmak isteyen Urfalılar, kapsamlı ve nitelikli bir hizmete kavuşmuş olacak.

3. ETAP
Karaköprü ve Haliliye ilçeleri arasında başlatılan ve 1090 dönümlük Halil-ü Rahman Şehir Ormanı ile birleştirilecek olan GAP Vadisi 3. etap çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, bölgenin en büyük yeşil alanı olarak adlandırılan GAP Vadisi 3. Etap proje çalışmalarını da diğer etaplarda olduğu gibi bizzat takip ediyor. Çifçi, etaplardaki ilerlemelerle birlikte Urfa halkının dinlenmek için başka şehirlere gitme ihtiyacının ortadan kalkacağını belirtiyor. 

4. ETAP

GAP Vadisi 4. Etap çalışmaları, Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Şehirler Arası Otobüs Terminali arasındaki alanda sürüyor. 85 bin metrekare alanda yapımına başlanan proje kapsamında: 1 kafeterya, 1 kaskatlı havuz, 1 süs havuzu, 3 gömük kafe, asma germe sistemlerden gölgelik, konsol tipi oturma birimleri, amfi şeklinde oturma birimleri, yürüyüş yolları, peyzaj alanları, oyun gurupları, idari binalar, yığma taş duvarlar, sulama sistemleri ve aydınlatmalar yapılarak hizmete sunulacak.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Yeni, Urfa’nın, kalbi:, GAP, Vadisi,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı