301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Haziran 2016 - Cumartesi 10:05 Bu haber 4633 kez okundu
 
"Yazar ve şairlere hak ettikleri değeri vermiyoruz"
Eğitimci, yazar, şair ve aynı zamanda gazetemiz Köşe Yazarı Misbah Hicri ile Şanlıurfa'da kurulan kitap fuarını ve bu vesile ile Urfalı yazar ve şairlere verilen kıymeti konuştuk.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak POLAT/ Her ne kadar kendisi ağzına almaktan imtina etse bile 40 yıllık gazeteciliğin yanı sıra yıllarca çeşitli gazetelerde yaptığı köşe yazarlığı ile 5 kitap yazmış ve kendisine gönderilen 100 civarında kitabı inceleyerek eleştiri yazmış Misbah Hicri hocamıza sizin için sorduk.

29 Mayısta Rabia Meydanında "Şanlıurfa Kitap Şenliği " adlı kitap fuarı açıldı. Bu fuar hakkında düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Öncelikle size teşekkür ediyorum. Bu röportajı bu güne denk getirerek görüşlerimizi kamuoyuna yansıtmanız bizi sevindirdi. Çünkü sizin bu röportaj ile Urfa'nın sorunları hem hal olduğunuz anlaşılıyor.
Fuar konusuna gelince benim fuar tecrübelerim çoktur. Daha önceleri TÜYAP Fuarlarından tutun da Diyarbakır'da ki kitap fuarına da katılmışlığım var. Bu manada Urfa'da ki kitap fuarı daha ziyade bir şenlik havasında. Gönül isterdi ki çok daha fazla sayıda ve çok daha farklı yayınevi burada olaydı.
Maalesef kitap dünyasında meşhur o yayınevleri burada yok veya çok az sayıda var. Bunu kabul etmek gerekiyor. Mesela bizim de kitaplarımızın çıktığı Nübihar Yayınevi ( ki özellikle Risale-i Nur'u araştırıp, bulup ve en doğru şekilde yazmalarıdır. Bunun yanı sıra Risalelelirin tamamını da Kürtçeye çevirmeleridir" son anda bu fuara dahil oldu. Bugün Nübihar, Kent Yayınları, Kentışıkları Türkiye'nin en büyük kitap baskısını yapanlardan birisidir. Mesela bir dönem AK Parti Urfa milletvekili olan sayın Faruk Bayrak'ın sahibi olduğu Türkiye'nin en büyük yayınevlerinden olan Alfa yayınları böylesi bir fuarda yok.
Bu fuarın bir ilk olması eksiklikleri de beraberinde getiriyor. Ama bütün bunlara rağmen " Şanlıurfa Kitap Şenliği" fuarının açılmasını çok olumlu buldum. 29 Mayıs 18 Haziran arasındaki bu fuara 75 yayınevinin katılımı ve bu süreler arasında 50 yazarın Urfa'ya gelmesi, vatandaşlarla buluşması önemli bir konudur. İnşallah ileride bu eksiklikler giderilerek daha güzel fuarların olacağına da inancım tamdır.

Sizinde bir demecinizde belirttiğiniz Urfalı yazar ve şairlerin bu fuara davet edilmeyişi ve onlara bir stant açılmaması bir eksiklik değil midir?
Maalesef bu büyük bir eksikliktir. Bakın bu standı Urfa'da ilk olarak Harran Üniversitesi açtı. Bahar Şenlikleri esnasında Urfalı yazar ve şairlere açılan bu stantta Urfalı yazar ve şairler burada kitaplarını sergiledi, okuyucular ile buluştu, kitaplarını imzaladı. Bu tutum kesinlikle ticari bir durum değildir. Tamamen Urfalı yazar ve şairlerin Urfalı gençlerle, kitapseverler ile bir araya gelmesi, tanışması meselesidir. Gönül isterdi ki bu fuarda da olsaydı.

Urfalı yazar ve şairlerin kıymeti biliniyor mu? Urfalılar olarak kendi yazar ve şairlerimize hat ettikleri değeri veriyor muyuz?
Maalesef Urfalı olarak Urfalı yazar ve şairlere hak ettikleri değeri vermiyoruz. Maalesef bu biraz Urfa'nın sosyolojik durumundan da kaynaklanıyor. Mesela; Urfa'da şaire düzmececi derler. Şiir bizim topluma çok geç gelmiştir mesela. Urfa'da Divan şiiri hakimdir ve biz Şair Nabi'yi geç tanımışızdır. Şair Nabi zamanında Urfa'da tanınmamıştır. Ancak İstanbul'a gittikten sonra biz Şair Nabi'yi tanımışızdır. Günümüze gelince; maalesef gerek atanmışlar olsun gerekse seçilmişler şair ve yazarları hatırlamıyorlar. 100 yıl önceki 200 yıl önceki şairleri anıyorsunuz da bugünkü şair ve yazarları neden tanımıyorsunuz? Neden onlara sahip çıkmıyorsunuz? Günümüz Urfalı yazar ve şairleri de bir tanıyın. Bugünün yazar ve şairi geleceğe isim yapacak bir insandır. Bun kardeşlerimizi motive etmek, onlara kol kanat germek gerekiyor. Bakın günümüzde bir çok yerde şiir ve kompozisyon yarışmaları oluyor. Jüriye baktığınız zaman bir tane birçoğunda bir tane Yazar veya Şair yok. Jüri olarak gidip alakasız insanları çağırıyorlar. Bunu bir eleştiri olarak değil bir durum tespiti olarak söylüyorum. Ayrıca Valilik, Belediye şiir geceleri düzenliyor. Ama bakıyorsunuz Urfalı şairlerden kimse yok. Özetle; yerli yani Urfalı yazar ve şairleri tanımak, onlara sahip çıkmak ve bir diyalog geliştirmek gerekiyor. Bu görev de Valiliğimize, Belediyelerimize, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne ve Kültür, sanatla alakalı STK'lara düşer.

Gerek Belediyelerimizin Kültür Daire Başkanlıkları, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü gibi yerel sanatçılara, yazarlara, şairlere sahip çıkması gereken kurumu ve kuruluşların çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Öncelikle Urfa'nın İl Kültür ve Turizm müdürü kim ise yerel yazar ve sanatçılarla 15 günde bir toplantı yapması gerekiyor. Hangi yazarın, şairin ne tür çalışması var? Bunları bilmesi gerekir. Bunun yanı sıra çeşitli öneriler getirmesi gerekir. Mesela; arkadaşlar gelin Urfa'nın tarihini yazalım diyebilir. Valiliğimiz 63 plakasına göre kitap bastı ve bu kitapların hali ortadadır. Maalesef bu noktada birileri kendilerine yakın insanların kitaplarını bastılar ama diğer yazar ve şairlerin halini soran kimse olmadı. Belediyelerde de durum bundan farklı değil. Belediyelerin bastırdıkları kitaplara bakın. Verilen milyarlarla yazık.
Eğer ben bu toprağın evladı isem, bu toprağın ekmeğini yiyor suyunu içiyorsam mutlaka bu topraklardan bir şeyler almışımdır. Dolayısı ile benim bu insanlarla bir şeyler paylaşmama müsaade edin. Bir insanın düşüncesi ne olursa olsun sahip çıkılması, adil davranılması gerekiyor. Gerçeği söylemek bizi görevimiz. Yoksa haksızlık karşısında susarsak dilsiz şeytan oluruz.

Kitap bastırmak yerine göre yerli bir yazar veya şair için pahalı ve masraflıdır. Bu insanlara sponsor olması gereken kurum ve kuruluşlar ise yıllardır üç beş tane aynı insanın kitaplarını basıp duruyorlar, yeni insanların ve gençlerin bir eseri bastırmasına ve tanınmasına imkan tanımıyorlar. Bu konuda sizin düşünceleriniz nelerdir?
Bir ressam için bir kitap yapabilirsiniz. Bir yazar için bir kitap bastırabilirsiniz. Peki. Diğer ressam ve yazarların suçu, günahı nedir? Bana kalırsa Urfa'da ki bütün ressamları toparlayalım heresinin iki resmini alıp karma bir kitap yapalım derim. Bu memlekette birisinin 10. ılı diğerinin 20. Yılı diyerek kitap basarsak o kitapları taşıyacak durumda olamayız. Önemli olan bir kitabın okunmasıdır. Bir kitap 10-15 kğ geliyorsa içeriği diğeri ile hemen hemen aynı ise bunun neresine bakacaksınız?
Yani siz birisine odaklanırsanız diğerleri geride kalır. Acizane tavsiyem; kurumlar yazarlara, şairlere, ressamlara eşit mesafede olmalı ve bir jüri eşliğinde oluşturulacak bir rapor ile uygun görülen eserler basılmalı ve yerele destek verilmelidir. Bu sahip çıkma işi de belediyelerimizin, kültür müdürlüğünün işidir. Demin söylüyordum 15 günde yazar ve sanatçılarla bir araya gelinmelidir diye hadi ayda bir olsun bari.

İğneyi kendimize batırırsak, günümüzde sosyal medyanın da yaygın olarak kullanılması ile birlikte yazar ve şair sayısında da çok büyük bir artış var. Hatta enflasyon var diyebiliriz. Siz buna katılı rmısınız?
Evet. Bu eleştiriye katılıyorum. Yazarların çığ gibi çoğalması bana göre kendi değerlerinden ziyade isimlerinin ön plana çıkma arzusundan kaynaklanıyor. Bu durum sadece yerel için değil aynı zamanda ulusal bazda da geçerlidir. Bir yazarın yazıları okunuyorsa, o yazarın yazdıkları senin ruhunda bir şeylere yol açıyorsa o yazarın, şairin kendisidir. Ama şimdi adam internet ortamında oradan buradan bir şeyler aşırıyor ortaya bir şeyler koyduğunu söylüyor. Bu hoş bir durum değil. Ben yazar enflasyonuna karşıyım. Ama yazarların olmasını da doğru olanını da takdir ediyorum. Yoksa ondan bundan aşırarak yazarlık olmuyor. Yazarlık ve şairlik yetenekten ziyade Allah vergisidir. Acizane ben buna Allah vergisi diyorum. Hiç kimse ne bizi zorla şair yapabilir ne de şairliğimizi elimizden alabilir. Biz bilgimizle, kültürümüzle toplumun öncüsüyüz. Biz bunu insanlarla paylaşabildiğimiz ölçüde varız ve toplum bize rağbet ettiği sürece var olabiliriz. Sanırım bu sorunuzun özetle cevabıdır diye düşünüyorum.

Urfa'da yazarlar ve şairler ve ilgili dernekler arasında bir dayanışma, koordinasyon var mı?
Maalesef. Urfa da yazar ve şairlerin bir dayanışması yok. Acizane farklı düşüncelerin olması taraftarıyım. Bu farklı düşüncelerin asgari müştereklerde bir arada olması ve güç birliği oluşturması gerekiyor. Acizane 40 yıllık gazeteciyim ama bakıyorum üç günlük adam üstündeki önlüğü tezgaha bırakıp gelmiş köşe yazıyor veya gazeteciyim diye geçiniyor. Bu böyle olmaz. Bakın bu insanları küçümsemiyorum. Hasbelkader bu insanlar patronluk yapabilir ama ben gazeteciyim diyemezler. İşte sorun burada başlıyor. Gazeteciliğe, yazarlığa başka gözle bakan insanlar ile bir araya gelmek maalesef çok zordur. Özetle; maalesef aramızda böyle bir dayanışma yoktur. Ama ben böyle bir dayanışmanın olmasın da çok isterim. Bu dayanışma bir dernek çatısı altında olabileceği gibi Belediye gibi bir kurumun ilgili dairesi tarafından da koordine edilebilir diye düşünüyorum. Veya Kent Konseyi böylesi bir oluşuma ev sahipliği yapabilir ( Hoş ortada Kent Konseyi de kalmadı ya)
Ama acizane şunu da belirtmeden geçemeyeceğim; kişisel olarak yazarlar ve şairler dayanışmasının en güzel örneğini ben yapmışım. Şiirlerde Harran kitabı çıkartırken ne kadar şair varsa doğumundan yaşamına , çalışmalarına kadar isimlerinin altında zikrettim. Ve özellikle bütün Urfalılara ulaştım. Hatta kitaplarında bana yer vermeyen şair ve yazarları bile kitapta ismini koydum.

Röportajımıza kitap fuarı ile başladık. Kitap fuarı ile bitirmek istiyorum. Son soru olarak hayalinizde Urfa'da nasıl bir kitap fuarı var?
Her şey aslına rücu eder. Başka şehirlerde kitaba yakışan fuarlar nasılsa Urfa'da da öyle yapılmalıdır. Çadır tiyatrosu gibi çadır altında kitap fuarı kabul etmiyorum. Öncelikle bir fuar ve kongre merkezimiz olmalı ve burada kitaba yakışır fuarlar olmalı. Urfa olarak artık bu tür fuarları kendi yerinde görmek isteriz. Bunun yanı sıra sadece kendi fikrimizdeki yayınevleri değil Türkiye'deki tüm yayınevlerinin katıldığı bir fuar düzenlenmeli.

Hocam eklemek istedikleriniz nelerdir?
Öncelikle yıllardır yazılarımı özgürce yazdığım GAPGündemi gazetesine ve size bu röportajdan dolayı teşekkür ediyorum . Bu vesile ile tüm okuyucularımıza sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum. Eklemek istediklerime gelince sorunuz varsa cevaplandırayım. Yoksa benim aktaracaklarım bunlardır.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Eğitimci, yazar, , şair, aynı, zamanda, gazetemiz, Köşe, Yazarı, Misbah, Hicri,
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı