Haber Detayı
25 Haziran 2016 - Cumartesi 14:09 Bu haber 4476 kez okundu
 
Yavuz: Çiçeklerle uğraşmak güzel
"Benim Mesleğim" adlı röportaj dizimizin bu seferki konuğu Çiçek, fidan üreticisi ve peyzajcı Eyüp Sabri Yavuz oldu.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak POLAT/ Mesleğinin zorluklarının yanı sıra bitkilere dair Eyüp Sabri Yavuz'a sizin için sorduklarımız ve aldığımız cevaplar


Sizi tanıyabilir miyiz?
Ben; Eyüp Sabri Yavuz. Urfalıyım. 37 yaşındayım, evli ve üç çocuk babasıyım. Çiçek, Fidan üretimi ve peyzaj işi ile meşgulüm.

Fidan üretimi ve peyzaj işi mesleğini ne zaman başladınız?
Yaklaşık 22 yıl önce babamla birlikte Ankara'da başladım. Daha önceleri inşaat sektöründe babamla birlikte çalışırken babamın ayağının kırılması ve iyileşme döneminde babamın evde amatör olarak evde çiçek üretimine başlaması ve sonrasında çiçek, ağaç üretimine profesyonel olarak başlaması ile ben de çiçek, fidan üretimi ve peyzaj işine başladım. Özetle babamın bu işe başlaması ile birlikte bizde de bu sevgi oluştu sektörün içersine girmiş olduk. Daha sonrasında da memleketimizi olan Urfa'ya yerleştik . Yaklaşık 9 yıldır de Urfa'da çiçek, fidan üretimi, satışı, peyzaj işleri, sulama sistemleri kurulumu dahil çiçek ve ağaca dair ne varsa tamamını yapıyoruz.

Mesleğinizi seviyor musunuz?
Elbette. Zaten mesleğimi sevmesem 22 yıl boyunca bir şeyi yapmamız mümkün değil. Mutlaka seviyorum. Yoksa fidan, çiçek üretimi zahmetli bir işi olup yeşil sevgisi olmayan insanın bu işi yapması çok ta mümkün değildir.

Bu işi yapmanın zorlukları nelerdir?
Şöyle özetleyeyim; üretmek, bakmak, satmak, ve sonrasında da paranızı tahsil etmektir. Çiçeklerle uğraşmak güzel. Birde emeğimizin karışlığını alabilsek!

Biraz açabilir misiniz?
Çiçek, fidan üretimi gerçekten çok zahmetli, meşakkatli ve sabır isteyen bir iştir. Üretim aşamasında tohum, fide seçiminden tutun da sulamasına kadar çok emek ve dikkat isteyen bir iş. Yanlış ve kalitesiz tohum, fide seçerseniz emeğiniz zayi olur. Ektikten sonra az sularsanız kurur, çok sularsanız çürür. Bakım aşamasında ise zararlılarla mücadeleden, budamaya kadar yine çok dikkat ve yine yoğun emek gerektiren bir iş bizimkisi. Daha sonrasında ise bu kadar emek verdiğiniz, yetişmesi için o kadar sabrettiğiniz ürünlerinizi satmanız gerekiyor. Bu da ayrı bir sıkıntı yani. Ve en önemlisi ise sattığınızın karşılığını alabilmeniz. Maalesef peyzaj düzenlemesi, fidan ekimi, gibi yine yoğun emek ve işçilik gerektiren çabalardan sonra ise paranızı tahsil etmek maalesef ayrı bir dert olarak karşımıza çıkabiliyor. Kısacası üretiminden, pazarlamasına ve sonrasında paranızı cebinize koyana kadar gerçekten çok sıkıntısı olan bir meslek grubu diyebiliriz bizimkisi.

Bütün bu sıkıntılara rağmen emeğinizin karşılığını alabiliyor musunuz?
Allah'a şükürler olsun. Biraz uğraşarak ta olsa alabiliyoruz. Tam istediğimiz gibi değil ama yine de çoluk çocuğumuzun nafakasını kazanacak kadar ancak alabiliyoruz diyebilirim.

Yoğun işçilik isteyen bir iş kolu. Kalifiye personel bulabiliyor musunuz?
Maalesef işten anlayan kalifiye eleman bulabilmek ayrı bir sıkıntı. Dediğim gibi bizim işimiz yoğun emek gerektiriyor. İşçilikte zaten bunun başında geliyor. Fidan, çiçek üretimi hassas bir iş olduğu için işimizin başında sürekli olarak biz duruyoruz ve diğer konularda personelimizi yönlendiriyoruz. Yoksa fidan üretiminden anlayan işçi bulabilmek mümkün değil.

Urfa çiçek ve fidan üretimi açısından uygun bir yer mi?
Evet. Allah çiçek ve fidan dahil olmak üzere tarımsal üretim için ne gerekiyorsa Urfa'ya bahşetmiş. Toprak, hava, iklim, su hepsi var Urfa'da. Ama çiçek ve fide üretiminde özellikle kışın stabil bir iklim olmadığı için tehlikeleri de yok değil.

Çocuklarının da bu mesleği yapmasını ister misiniz?
İsterim ama bu şartlarda değil. Bizim yaptığımız iş gerçekten hem Allah katında hem de insanlar nezdinde bir nevi hizmet. Düşünün ki insanların yaşadıkları mekanları güzelleştiriyorsunuz, onları bir nevi doğa ile buluşturuyorsunuz. Ama demin de dediğim gibi emeğinizin karşılığını hakkıyla ve zamanında alamadığınız zaman maalesef pek hevesiniz kalmıyor. Ki eşim de bana bu işte yardımcı oluyor dönem dönem ve çocuklarım da bizimle beraber nerede ise bu fidanlıkta bizim ektiğimiz fidanlarla büyüdüler. Onlarda da yeşil sevgisi üst seviyede. Dolayısı ile çocuklarımın bu mesleği yapmalarını isterim ama hem emeklerinin karşılığını alabilecekleri bir yerde yapmalarını isterim.

Yorulduğunuz, bıktığınız zamanlar oluyor mu?
Olmaz olur mu? Zaten yaptığımız iş fiziki olarak yorucu. Fidanları, çiçekleri ek, sonra saksılarını sürekli değiştir. Kaldır, indir. Beden olarak yorucu bir iş. Emeğinizin karşılığını alamadığımız zamanda elbette bıktığımız zamanlar oluyor.Ama bu öyle bir iş ki ; ya bugün çok yoruldum, yarın fideleri sularım gibi bir lüksünüz yok. Bir gün sulamadınız mı bir yıllık emeğiniz heba olur gider. Yani bu iş yorgunluk ve bıkkınlık ta kabul etmiyor. Kaldı ki severek yaptığımız için de kızsak ta, yorulsak ta işimize devam ediyoruz.

Yeşil severlere tavsiyeleriniz nelerdir?
Çiçeği, ağacı sevmek bir nevi Allah vergisi. Hobi olarak yeşille uğraşmak gerçekten de güzel bir hobi. Ama vatandaşlarımız bu işi yaparken bilinçli olarak yapmalı. Çiçeği almak veya fideyi dikmek önemli ama onu yaşatmak daha da önemli. Birde bu hobi ile uğraşırken uzmanlarından fiktir ve destek alsınlar. Yoksa önüne gelen fidancı, bahçıvan veya peyzajcıdır. Bu tür insanlara itibar etmesinler. Profesyonellerden destek alsınlar.

Bir meslek birliğiniz var mı?
Maalesef yok. Bunun eksikliğini çok hissediyoruz. Acizane benim böyle bir girişimim oldu ama sonuç alamadık. Böyle bir birlik, dernek olmadığı içinde maalesef çok sıkıntı çekiyoruz.

Urfa bölgenin çiçek üretim merkezi olabilir mi?
Elbette. Hem bölgenin hem de Ortadoğu'nun çiçek, fide, fidan kısacası bilumum süs, peyzaj ve fidan üretim merkezi olabilir. Çünkü Allah bu Urfa'ya bütün bunun alt yapısını vermiş. Ama bunun için birlik, destek, ve ortak bir strateji olduktan sonra biz Türkiye'nin hemen hemen bütün illerine de Ortadoğu ülkelerine de iç mekan, dış mekan bitkilerinin yanı sıra meyve ve sebze fidesi de ihraç edebiliriz. Yeter ki isteyelim ve ortak hareket edebilelim.

Bir çok kurum ve kuruluş peyzaj işlerinde dışarıdan çiçek ve fidan getirtiyor. Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?
Öncelikle şunu belirteyim; iç mekan bitkilerinde Urfa'da üretim var. Fidan üretimi konusunda birkaç kurum kendisi üretim yapıyor. Ama bu Urfa için yeterli değil. Yerli üretici desteklenir ve teşvik edilirse hem Urfa fiziki olarak daha geniş yeşil alanlara sahip olur hem de burası ihraç merkezi olur. Bunun yanı sıra bölgeye adapta olmuş türlerin üretimi yaygınlaşır.

Hobi olarak alınan veya bina, park gibi peyzaj alanlarında kurumuş çiçek veya fidanları görünce neler hissediyorsunuz?
İnanın çok üzülüyordum. Bitki bir canlıdır. Onun da suya, vitamine, gübreye, bakıma ve her şeyden önemlisi sevgiye ihtiyacı var. Yeşili sevmek sadece almak veya dikmekle olmuyor. Bunun yanı sıra insanlarımız Urfa'nın iklim yapısına uymayan bitki türlerini dikiyorlar. Böyle olunca da maalesef bu bitkiler kuruyor. Onun için vatandaşlarımız uzmanlarından yardım alsınlar diyoruz.

Röportajımız esnasında bir çok vatandaş çiçek veya fidan soruyor. Almadan giden var mı?
Şöyle ifade edeyim; öncelikle alsın veya almasın biz bilgimizi hiçbir vatandaşımızdan veya müşterimizden sakınmıyoruz. Elimizden geldiği kadar onların sorularına cevap veriyor ve yönlendirmeyle gayret ediyoruz. Satın alma konusunda da eskiden sorup giden çoktu ama artık gelip bir şey sorup ta almadan giden insan yok gibi. Çünkü şehrin stersini atmak isteyen insanlarımız artık doğanın ve yeşilin kıymetini anlamaya başladı. İmkanı olanlar bahçesinde imkanı olmayanlar ise balkonunda, pencere kenarında artık bir çiçek veya bitki besliyor.

Bize zaman ayırıp mesleğinizin ile ilgili duygu ve düşüncelerinizin paylaştığınız için teşekkür ediyorum. Eklemek istedikleriniz nelerdir ?
Öncelikle size çiçek, fidan üretimi ve peyzajcılık ile ilgili olarak mesleğimizin inceliklerini anlatma ve duygularımızı ifade etme imkanı sunduğunuz için teşekkür ediyorum. Özellikle Urfa'da bitki ile uğraşan inanlarımızın sayısının ve yeşil alanlarımızın artmasını arzu ediyorum. Bu vesile ile de tüm doğa severlere, yeşil severlere sevgilerimi sunuyorum.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: "Benim, Mesleğim", adlı, röportaj, dizimizin, seferki, konuğu, Çiçek, fidan, üre
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı