Haber Detayı
03 Eylül 2016 - Cumartesi 14:42 Bu haber 868 kez okundu
 
Vali Tuna'dan sınır açıklaması
Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna:“Kendi sınırımız içerisinde kalmak kaydıyla modüler duvar yapmaya başladık ve devam ediyoruz” dedi.
Güncel Haberi
Vali Tuna'dan sınır açıklaması

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna:“Kendi sınırımız içerisinde kalmak kaydıyla modüler duvar yapmaya başladık ve devam ediyoruz” dedi.

Suruç ilçesinde inşasına geçtiğimiz günlerde başlanan, sınır güvenliğini arttırmaya yönelik modüler duvar çalışmalarına ilişkin Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna; basına ve kamuoyuna bilgi verdi.

Valilik Şeref Salonunda yaptığı açıklamada başlatılan çalışmalara ilişkin bilgi veren Vali Tuna: “Mürşitpınar Sınır Kapısının doğu ve batı tarafında bir süreden beri çalışmalara başlamış bulunuyoruz. Şu ana kadar Şanlıurfa sınırında 30 kilometreye yakın duvar yapıldı. Bir kısmı da TOKİ tarafından ihale edilmiş durumda. Temennimiz biz bu işi en geç önümüzdeki sene bitirmiş olacağız. Bu duvarın yapılması tabi ki Türkiye’nin kendi güvenliği için önemli” dedi.

Açıklamasında yapılan güçlendirme çalışmaları hakkında bilgiler veren Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna: “Sınırlarımızda biliyorsunuz bir fiziki güvenlik sistemi var. Bu zamana kadar sınırlarımız bu güvenlik sistemiyle korunmaya çalışılmış. Zaman içerisinde bu fiziki güvenlik sisteminin deformasyonu söz konusu. Hükümetimiz bu yüzden bu duvar yapımını önemsiyor. Burada eskiden beri sınırlarımız içerisinde mevcut olan bir demiryolu hattı var.

Bu demiryolu hattının hemen bitiminden itibaren kendi sınırımız içerisinde kalmak kaydıyla bu duvarı yapmaya başladık ve devam ediyoruz. Türkiye olarak güvenlik sistemlerini kuvvetlendirmeye çalışan tedbirler alıyoruz. Bu duvar da bunun neticesinde yapılmıştır. Bundan sonra duvarın biraz daha berisine hem gece hem gündüz yüksek çözünürlüklü, 360 derece görebilen ve harekete odaklı bir kamera sisteminin sınır hattına kurulmasını ve orada görevli arkadaşlarımızın işini kolaylaştırmayı arzu ediyoruz. Bu sistemle Ankara’dan devletin ilgili birimleri de sınır hattını her an kontrol edebilecekler. Böyle bir sistem belki en ideali olacak” ifadelerine yer verdi.

Güçlendirme çalışmaları öncesinde sınırdan geçişlerin daha kolay yapılabildiğini kaydederek açıklamasını sürdüren Vali Tuna; arttırılan güvenlik sistemleriyle terörist grupların insan ve mühimmat geçirmesinin zorlaştığını belirtti. Bu geçişlerin engellenmesinden dolayı Kobani tarafından sınırdaki güçlendirme çalışmalarına itirazların yapıldığını sözlerine ekleyen Vali Tuna: “Karşı tarafta bizim muhatap olabileceğimiz resmi bir devlet otoritesi yok. Karşımızda bir terörist örgüt var. biz Türkiye olarak bunları muhatap alamayız. Ama orada yaşayan insanlar var ve bu terörist gruplar özellikle kadınları ve çocukları kullanarak birkaç yüz kişilik bir kalabalığı duvar yapım çalışmasını sabote etmek üzere teşvik ediyorlar ve sınır hattına doğru yönlendiriyorlar.

Burada arkadaşlarımızın yapmış olduğu da emniyet, jandarma ve kara birliklerimizle Türkiye’deki toplumsal olaylara müdahale ettiğimiz gibi müdahale ediyoruz. Önce ikaz ediyoruz, gereğini yapmazlarsa üzerlerine tomalarla su püskürtüyoruz veya en fazla biber gazı ile dağılmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Şu anda Suruç Mürşitpınar Sınır Kapısı Bölgesinde de yaptığımız tamamen budur. Karşılığında bize çok yoğun bir taşlama söz konusudur ve molotoflar atılıyor” şeklinde konuştu.

Bölgede yaşananların yanlış aktarıldığına da değinen Vali Güngör Azim Tuna: “Şu anda ölen ve yaralananlar olduğu şeklinde bir dezenformasyon var. Bunlar tamamen yalan, örgütün dezenformasyonudur. Bunlara kimsenin inanmaması lazım. Bunların canlı, anlık görüntüleri mevcuttur. Biz çalışmalarımıza devam edeceğiz. Tedbirlerimizi biraz daha arttıracağız. Bizim için önemli olan bu duvarın Kobani bölgesinden sorunsuz bir şekilde geçmesi için kendi sınırlarımızı geçmeden, onları da sınırlarımıza tecavüz ettirmeden çalışmalarımıza devam edeceğiz. Tecavüz eden olursa da gereğini yapacağız. Tarafımıza ateş açma durumu söz konusu olursa angajman kuralları çerçevesinde karşılık verilir. Bunu da herkes biliyor zaten. Temennimiz böyle şeylerin olmaması ama arkada işin provokatörleri sivil vatandaşları kullanmaya çalışıyorlar. Arkadaşlarımız görevlerini yapıyorlar. Dikkatli olacağız ve provokasyonlara gelmeyeceğiz. Türkiye’nin yaptığı kendi sınır güvenliğini sağlamaktır, başka bir amacı yoktur. Çalışmalar devam ediyor, İnşallah önümüzdeki sene tamamen bitirilmiş olacak” dedi.

Açıklaması sırasında Vali Güngör Azim Tuna’ya; İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Kemal Timuroğlu ve İl Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı da eşlik etti. 

Sınır hattına yerleştirdiği modüler duvarlar, terör örgütleri PKK ile PYD'nin bağlantısını zayıflatıyor. Çalışmaları engellemek isteyen teröristler, sivilleri kullanıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin güvenliği artırmak için sınır hattına yerleştirdiği modüler duvarlar, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD ile bağlantısını sağladığı Ayn el Arap ile Suruç geçiş güzergahında elini zayıflatıyor.

'SINIR NÖBETİ' TUTTURUYORLAR

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesi ile Gaziantep'in Karkamış ilçesi arasındaki hatta yapımı devam eden duvar örme çalışmalarını sekteye uğratmak isteyen PYD'liler, çeşitli bahanelerle bölgeye yönlendirdiği yöre halkına "Sınır nöbeti" tutturuyor. Kargaşa oluşturarak, inşaat çalışmalarını aksatan PYD'liler, sivil halk ile TSK'yı da karşı karşıya getirmeye çalışıyor.

PYD SİVİLLERİ KIŞKIRTIYOR

Zırhlı araçlardan eyleme son vermeleri konusunda sık sık uyarılan gruptakilerden dönmek isteyenlere, PYD mensupları megafonlarla eylemi sürdürmeleri isteniyor. Grubun içine sızan ve terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan lehine, Türkiye aleyhine slogan atan örgüt mensupları, zaman zaman taş ve molotofkokteyliyle Türk güvenlik güçlerini tahrik etmeye çalışıyor.

'MODÜLER DUVAR' İNŞA EDİLİYOR

TSK'ya bağlı Müşterek Özel Görev Kuvvetinin, Koalisyon Hava Kuvvetleri ile icra ettiği Fırat Kalkanı Harekatı'yla sınırın Suriye kesimi terör örgütlerinden temizlenirken, Türkiyetarafında ise güvenliğin en üst seviyeye çıkarılması için 3,6 metre yüksekliğinde üzerinde teller bulunan modüler duvar inşa ediliyor.

PYD HATTI BIRAKMAK İSTEMİYOR

Cerablus-Azez hattında zayıflayan terör örgütü PYD ise sınırın fiziki şartları nedeniyle kolayca girip çıktığı Ayn el Arap (Kobani) ve Suruç arasındaki hattı bırakmak istemiyor. Tamamlandığında yasa dışı geçişleri büyük ölçüde önleyecek modüler duvara bu nedenle karşı çıkan terör örgütünün çabalarına rağmen, inşaat çalışmaları hızla sürdürülüyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şanlıurfa, Valisi, Güngör, Azim, Tuna“Kendi, sınırımız, içerisinde, kalmak, kayd
Yorumlar
Haber Yazılımı