301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
10 Kasım 2017 - Cuma 07:19 Bu haber 3605 kez okundu
 
“Urfalı öğrenciler, kütüphanelere ısındı”
“Her kütüphane bir cezaevi kapatır”, “Kitaplar da dostlar gibi iyi seçilmelidir”, “Hiçbir gemi, bizi bir kitap kadar uzaklara götüremez”, “İyi seçilmiş kitapları okumak, geçmiş yüzyılların seçkin zekâlarıyla önceden düzenlenmiş bir konuşmaya katılmak gibidir”
Röportaj Haberi


SEYFULLAH POLAT /  GAPGündemi olarak kuruluşunun ardından 1 yılı geride bırakan, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı Kütüphane Şube Müdürlüğü’nü ziyaret ettik. Bizi Abdulkadir Karahan Kütüphanesi’nde ağırlayan Kütüphane Şube Müdürü Murat Müjdeci’yle 1 yılın değerlendirmesini yaptık. Şube Müdürlüğü olarak oldukça verimli bir yılı geride bıraktıklarını aktaran Müjdeci; imza attıkları çalışmalarla ilgili detaylı bilgiler verdi. Gençlerin kütüphanelere olan ilgisinin, yapılan çalışmalarla büyük oranda arttığını vurgulayan Müjdeci, sizler adına sorduğumuz soruları içtenlikle cevapladı.

Şube Müdürlüğü, ne zaman kuruldu? Şubenin kuruluşu öncesi kütüphane sayısı kaçtı?

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı Kütüphane Şube Müdürlüğü 2016 yılının Ağustos ayında alınan kararla kuruldu. Büyükşehir Belediye Başkanımız Nihat Çifçi’nin göreve gelmesinin öncesinde ilimizde 3 adet kütüphanemiz bulunuyordu. Bunlar Abdulkadir Karahan Kütüphanesi, Şair Nabi Kütüphanesi ve Turgut Özal Çocuk Kütüphanesi’dir. Nihat Başkanımızın göreve gelmesiyle birlikte Hekimdede Kütüphanesi, Eyüp Peygamber Kütüphanesi ve Viranşehir ilçemizde bulunan Viranşehir Bilgi Evi hizmete açıldı. Şube Müdürlüğünün ayrıca Haleplibahçe ,Selahaddin Eyyübi parkı ve Osmanlı Parkı içine kütüphane yapım çalışmaları devam ediyor.

Urfa genelinde bulunan 6 kütüphane içinde en kapsamlı ve geniş kütüphanemiz hangisi?

Şuan Urfa genelinde 6 kütüphanemiz bulunuyor. Bunlardan en büyüğü Abdulkadir Karahan Kütüphanesi’dir. Bu kütüphanemizde yer alan kitapların yüzde 90’ı rahmetli Karahan hocamızın şahsi çabasıyla toparladığı eserlerden oluşuyor. Bu özelliğiyle Abdulkadir Karahan Kütüphanesi bir araştırma kütüphanesi olarak diğerlerinden ayrılıyor. Buradaki eserler arasında Fransızca, Farsça, İngilizce ve Urduca dilleriyle kaleme alınan kitaplar yer alıyor.

Kütüphaneler Şube Müdürlüğü şimdiye kadar kaç eser bastırdı?

Kütüphane Şube Müdürlüğümüzün kuruluşu 1 yılını tamamladı. Daha önce bir birim olarak faaliyet yürütülüyordu. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı Kütüphane Şube Müdürlüğü’nün kurulmasıyla daha kurumsal hizmetler ortaya çıktı. Kütüphaneler Şube Müdürlüğü olarak 77 farklı eseri 340 bin baskı âdetiyle farklı yaş guruplarındaki gençlerimize, çocuklarımıza ulaştırdık. Bu eserlerimizin dağıtımına hız kesmeden devam ediyoruz. Hedefimiz 1 milyon baskı âdetine ulaşmak.

Bu 77 eser arasında ne tarzda yayınlar bulunuyor?

Bu eserler arasında Doğu Klasikleri, Batı Klasikleri ve Türk Klasikleri var. Çocuklarımıza kitabı sevdirmek için Kemallettin Tuğcu’nun 50 farklı eserini bastık. Bunun yanında 8. Sınıf öğrencilerimizin istifade edebileceği konu anlatımlı soru bankamız var. Şuan baskı aşamasında bulunan ‘Osmanlı’da Urfa’ adlı eserimiz var. Bu eserde Urfa’nın tüm kültürel, ticaret ve sanatsal hatları anlatılacak. Eserde 4 ayrı harita yer alacak. Bu haritalar Urfa’nın tarihsel gelişimini aktaracak. Çok güzel bir çalışma. Bizler de heyecanla baskıdan çıkmasını bekliyoruz.

Kırsaldaki öğrencilerin kütüphane ile tanışması noktasında ‘Gezici Kütüphane’ devreye girdi. Çalışmalar nasıl gidiyor? Çocuklar ayaklarına kadar gelen bu kütüphaneye nasıl tepki gösteriyor?

Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile yaptığımız protokol kapsamında 3 merkez ilçemizin (Haliliye, Eyyübiye ve Karaköprü) kırsal mahallelerindeki taşımalı eğitim okullarında eğitim gören öğrencilerimize gezici kütüphanemizle kitap dağıtıyoruz. Bu öğrencilerimize kütüphanelerimizi ve kütüphaneciliği anlatıyoruz. Öğrencilerimiz büyük bir merakla ve heyecanla Gezici Kütüphane’yi ziyaret ediyor. Beğendikleri kitapları okumaya başlıyorlar. Birçoğu kütüphaneyle ilk kez bu vesileyle tanışmış oluyor. Gözlerindeki mutluluğa şahit olmak, onlar için yeni projeler geliştirmek için bizlere güç veriyor.

Gençlerin kütüphanelere daha çok ilgi göstermesi ve kütüphanelerde daha çok vakit geçirmesi için herhangi bir çalışma yaptınız mı?

Bu yönde adımlar attık ve atmaya devam ediyoruz. Daha önce kütüphanelerimiz sabah 08.00, akşam 17.00 saatleri arasında hizmet veriyordu. Biz bunu yeterli bulmadık ve hizmet saatlerini sabah 08.00, akşam 22.00 olarak yeniden düzenledik. Kütüphanelerimizdeki fiziki şartları iyileştirerek mevcut kapasiteyi 2 katına çıkardık. ‘Her okula 1 kütüphane’ projemiz tamamlanmak üzere. Gençlerimizin kütüphaneye daha çok ısınabilmeleri için adımlar atmaya devam ediyoruz. Abdulkadir Karahan Kütüphanemizde her sabah saat 10.00’da gençlerimize çay ikramı yapıyoruz. Başkanımız Nihat Çifçi’nin talimatıyla kütüphanelerimizde kek ve meyve suyu ikramlarımız da başlayacak. Biz 1 yıl gibi kısa bir süreyi çok verimli bir şekilde geride bıraktık. İnşallah ilerleyen dönemlerde de bu verimi katlayarak yolumuza devam edeceğiz. Başkanımız Nihat Bey, bu noktada bizlere büyük destek veriyor. Yaptığımız istişareler neticesinde ihtiyaç duyduğumuz ne varsa, taleplerimize cevap veriyor. Kendisi 2 yeni kütüphane için bizlere müjde verdi. Şuan kütüphanemizin dışında sıra bekleyen öğrenciler var. Bekleyen öğrencilerimizin motivasyonu kaybolmasın diye satranç masası kurduk. İçerden biri kalktığı zaman yeri boş kalmıyor. Gençler bu güvenilir ortamlarda kendileri için bir şeyler yapma gayretinde olduğumuzu anlıyor. Bunun yanında geçen yıl 4 TEOG ve 4 YGS sınavı yaptık.

Kütüphanelerimizden yılda kaç öğrenci faydalanıyor? Bunlarla ilgili elinizde bir veri var mı?

Kütüphanelerimizdeki ziyaretçi sayısını bilmek bizler için büyük önem arz ediyor. Çünkü eksiklerimizi ve yeni projelerimizi buna göre belirliyoruz. Ziyaretçi sayısını aylık raporlar halinde hazırlıyoruz. Yıllık bir oran vermek gerekirse 2016 yılında Abdulkadir Karahan Kütüphanesi’nden yılda 45 bin 100 öğrencimiz faydalandı. Güncel 2017 Ekim ayı ziyaretçi sayısı ise 4 bin 10. Şair Nabi Kütüphanesi’nden 2016 yılında 45 bin öğrencimiz faydalandı. Güncel 2017 Ekim ayı ziyaretçi sayısı bin 500. Turgut Özal Çocuk Kütüphanesi’nden yılda 6 bin öğrenci faydalandı. 2017 Ekim ayı ziyaretçi sayısı büyük artış göstererek 2 bin 520 öğrenci sayısına ulaştı. Eyyüb Peygamber Çocuk Kütüphanesi’nden yılda bin 200 öğrenci faydalandı. 2017 Ekim ayı ziyaretçi sayısı 200. Hekimdede Çocuk Kütüphanesi ve Viranşehir Bilgi Evi henüz yeni açıldığı için yıllık verileri çıkartılamadı. Hekimdede’nin güncel 2017 Ekim ayı ziyaretçi sayısı 150 öğrenciden oluşuyor. Talepler ve ziyaretler beklediğimiz yoğunluğun üzerinde. Kapasite artırma çalışmalarımız devam ediyor. Eksiklerimizi not alıyoruz. 2016 yıllık verilerinin birçoğu kapasitesinin yarı yarıya artırılmasından önceki rakamlardan oluşuyor. Kapasitelerin artırılmasıyla birlikte ziyaretçi sayısının büyük bir artış gösterdiğine şahit oluyoruz.

 

Dershaneye gidemeyen öğrencilerin alternatifi ‘Kütüphaneler’

Üniversite sınavına hazırlanmak için kütüphaneleri düzenli olarak kullanan öğrencilerden Rabia Ayten Dağ, kütüphanelerin dershaneye gidemeyen öğrenciler için ideal bir ders çalışma ortamı olduğunu söyledi. Kütüphanelerin özellikle kız öğrenciler için oldukça güvenilir bir ortam sunduğunu aktaran Dağ, “Öncelikle bizlere bu güvenilir çalışma ortamını sağlayan Kütüphane Yönetimine teşekkürlerimi sunuyorum. Urfa’da aileler genellikle kız çocuklarını kütüphanelere gönderme noktasında tereddütler yaşıyor. Ancak biz bu ortamlarda yoğun disiplin sayesinde herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadık. Kütüphane yönetimi buradaki öğrencilere bir baba, ağabey ve abla samimiyetiyle yaklaşıyor. Bizim bu kurumlardan daha kaliteli bir şekilde faydalanmamız için çalışmalar yapıyorlar. Ben buradan ailelere ve öğrenci kardeşlerimize seslenmek istiyorum. Dershaneye gitme imkânı olmayan kardeşlerimiz gönül rahatlığıyla kütüphaneleri tercih edebilir” diyerek kütüphanelerle ilgili görüşlerini paylaştı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “Urfalı, öğrenciler,, kütüphanelere, ısındı”,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı