Haber Detayı
06 Şubat 2016 - Cumartesi 11:20 Bu haber 3275 kez okundu
 
"Urfa'da STK enflasyonu var"
MESDER, PFSD, Açıkhava Reklamcıları Derneği, Deniz feneri, Günyüzü Derneği gibi çeşitli STK’ların kurulmasında ve yönetiminde bulunarak, yıllarını Allah rızası için topluma hizmet için adamış Mustafa Dörtbudak ile kendisinin STK’cılık çalışmalarını, STK’nın önemini ve günümüzdeki etkilerini konuştuk.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak Polat / Sizin için sorduklarımız ve aldığımız cevaplar..

Okuyucularımız için sizi tanıyabilir miyiz?

1967 Şanlıurfa doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve lise tahsilimi Şanlıurfa’da tamamladım. İmam- Hatip Lisesi menşeliyim. 1985 yılından bu tarafa Reklamcılık sektöründe ticari faaliyet gösteriyorum. 1989 yılından bu tarafa da STK’lar ( Sivil Toplum Kuruluşu) içersinde faaliyet gösteriyorum.

STK’ların toplum için önemi nedir?

Bir toplumun kendi değerlerini koruması ve maddi- manevi zayıflarını gözetmesi açısından STK’ların önemi çok önemli ve büyüktür. İnsanoğlunun varoluşundan günümüze kadar kendi değerlerini ve zayıflarını gözeten toplumlar var olmuş gözetmeyen toplumlar ise yok olup gitmiştir. Adı ne olursa olsun geçmişten günümüze kadar bu yardımlaşma olgusunu ve örgütlülüğünü oluşturan toplumlar diğer topluluklara göre daha kuvvetli bir şekilde ayakta kalmıştır. Bizim kültürümüzde ise yardımlaşmanın önemi dinimiz İslam’ın bize emrettiği şekilde önümüzde durmaktadır.

STK’lar yerine getirmiş olduğu çok çeşitli görevler ile toplum için gerçekten çok önemli kurumlardır. Ama maalesef bu bölgelerde STK’ların önemi ve yürüttüğü faaliyetlerin kıymeti çok fazla bilinmiyor. Halbuki Avrupa’ya baktığımız zaman normal bir insan en az 8-10 STK üyesi . Maalesef bizim bu bölgede ise STK üyesi olmak ve bir STK çatısı altında ticari, insani, mesleki faaliyet göstermek biraz fuzuli bir iş olarak görülüyor.  Halbuki STK sosyal bir varlık olarak insanın hayatın her alanında paylaşım içresinde olması gerekir ve bu paylaşımında adresi de STK’lardır.

MESDER, PSFD, Açık Hava Reklamcıları Derneği, ŞURES gibi STK’larda yer aldınız. Bu faaliyetlerin arkasındaki düşünce ne idi?

Öncelikle Allah rızası, ikincisi ise içimizden geliyor ve rahat duramıyoruz. ( Gülüyor). Bakın toplumun yararına çalışamayan toplumun yararından çalmıştır. Bizim bütün maddi çıkarlardan öte olarak sırf Allah rızası için yaşadığımız topluma bir şeyler vermemiz, bir katkıda bulunmamız gerekir. Acizane bizde bu duygu ve düşünceler içersinde bahsettiğiniz STK’ların yanı sıra Günyüzü Derneğini, Denizfeneri, MESDER gibi STK’ların Şanlıurfa Şubelerini kurduk ve bu kuruluşlar vesilesi ile insanlarımıza bir katkıda bulunmaya gayret ettik ve etmeye de devam ediyoruz. Bunu yaparken ise hayırsever insanlarımızı da işin içersine kattık. Bundan dolayı da 89’lar dan bu tarafa insani yardım anlamında da faaliyet gösteren kardeşlerimizin sayısı da bayağı arttı ve bir bilinç oluştu, bu alanda hizmet veren ekipler çoğaldı.

Muhafazakar kesime baskıların en yoğun olduğu 90’lı yıllarda STK kurmak ve faaliyet göstermek nasıldı. Bu süreci bize anlatır mısınız?

Maalesef o dönemde gerçekten de muhafazakar kesim üzerinde iktidardın yoğun bir baskısı vardı. Bu baskılardan nasibini almayan kalmadı. Şanlıurfa gibi muhafazakar bir şehirde bizde bunun etkilerini çok hissettik.  Yalnız bir şansımız vardı o da; Şanlıurfa’ya gelen yöneticilerimiz, memurlarımız nispeten muhafazakârdı. Biz bunun çok faydasını gördük. Ama bunun yanı sıra özellikle Güvenlik Şube olmak üzere birçok yerde sıkı bürokratik engel ve şüphe ile karşılaştık. Gerek devlet kurumlarında gerekse bazı çevrelerde “ Bu işi gerçekten ne için yapıyorsunuz?) soruları ile çok muhatap olduk. Niyetimiz “ Allah Rızasıdır” dememize rağmen bazen insanların zihinlerindeki önyargıları kırmakta sıkıntılar çektik ve geçirdiğimiz bazı soruşturmaları ise söylemeye gerek bile duymuyorum.

MESDER’e gelirsek; TÜSİAD gibi kapitalist bir ekonomik STK’nın karşısında kuruluş amacını ve öyküsünü bizimle paylaşır mısınız?

Bizim kültürümüzde ekonomik örgütlenme Peygamber efendimiz döneminde Hılful Füdul ile başlamıştır ve Selçuklu, Osmanlı dönemindeki Ahilik teşkilatından günümüze kadar gelmiştir. MESDER’e gelince kapitalist ekonomik örgütlenmeye karşı Milli ekonominin oluşturulması ihtiyacından kaynaklı rahmetlik Erbakan Hoca’nın talimatları ile kurulmuştur ve acizane Şanlıurfa MESDER’i arkadaşlarımızla birlikte kurarak 16 yılda Şube başkanlığını bizzat yürüttüm. Arkadaşlarımızla birlikte masraflarını kendi aramızda üstlenerek yürüttük. 

Sizin ekolden gelen ekiplerin günümüzdeki çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

89 yılında insani yardım çalışmalarına başladığımız zaman 4-5 arkadaş bir araya gelerek bu çalışmalara başladığımızda STK çatısı altında bir araya gemlenenin önemi ortaya çıkmıştı. Bizde hayırseverleri bizzat sahada vermiş oldukları yardımları kendi elleri dağıtma konusunda teşvik ederek hem sahadaki durumu görmelerini sağladık hem de Allah rızası için yeni ekiplerin oluşmasına vesile olduk. İşte o günlerde atılan bu adımlar sayesinde çok şükür günümüzde bir çok arkadaşımız ekipler halinde sahada yardım çalışmalarına devam ediyor. Mesela Ayışığım Derneği bizim içimizden olan kardeşlerimizden doğan bir dernektir. Geçmişte bizim talebemiz olan arkadaşlarımızdı ve biz bu kardeşlerimizin yapmış olduğu faaliyetlerden dolayı gurur duyuyoruz.

Mesela eskiden STK’lar ın bir biri ile çok fazla irtibatı yoktu ve bizim de katkılarımız sonucunda gelinen noktada STK’lar ortaklaşa faaliyet gösterebiliyor ve bizde bu duruma katkıda bulunduğumuz için mutluluk duyuyoruz. Ki bu konuda Çeçenistan için yapılan faaliyetler, Yusuf İslam’ın Urfa’ya getirilerek konferans verdirilmesi gibi çeşitli çalışmalarda STK’larımız bir araya geldi ve bu bizim üzerinde çok durduğumuz bir nokta idi ve günümüzde Suriye meselesinde bugün gurur duyduğumuz, Şanlıurfa STK’larının ortaklaşa faaliyet yürütebilmesinin nüveleri o zaman atılmıştı.

Şanlıurfa’da STK sayısında çok ciddi artış var. Günümüzdeki STK’lar la ilgili değerlendirmeleriniz nelerdir?

Son dönemlerde demokratikleşme adımları ile birlikte gerçekten STK sayısında çok önemli artış oldu. Ama maalesef sayının artması ile birlikte STK’ların kalitesi düştü. Gayeleri “ Allah rızası “ olan, güzel faaliyetler gösteren STK  sayısı da çok olmasına rağmen bu STK ve STK camiası altında faaliyet gösteren gayretli arkadaşlarımızı tenhzih ederek belirteyim ki maalesef artık Şanlıurfa’da STK enflasyonu yaşanıyor. Maalesef tabela derneği dediğimiz bazılarının bir yere gelebilmek, siyasi rant aracı olarak kullandığı dernek STK sayısı azımsanmayacak sayıda. Maalesef bu tür STK’lar amacı hizmet olan gayretli insanlarımızın da moralini bozuyor ve yer yer bu kardeşlerimizin töhmet altında kalmasına sebep oluyor.

Gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Gençler bizim geleceğimiz ve toplumumuzun temel direklerinden birisi. Gençlerimiz milli ve manevi değerlerine sahip çıkmalıdır ve bu konuda da biz büyüklere önemli görevler düşmektedir. Gençlerimiz öğrendikleri milli ve manevi değerler ile STK’lar da aktif bir şekilde yer almalı ve topluma faydalı olmalıdır. Burada hep kendimizi övmeyelim. Bir tespit yapıp iğneyi kendimize de batırmak istiyorum; biz kendimizi suçlu hissediyoruz. Maalesef biz hep çalıştık ama gençlerimizi de yetiştiremedik. Çalışmalarımızı yürütürken hep olgun ve dürüst insanlardan ekip oluşturduk ama yeterince genç kardeşlerimize el atamadık. Bunun eksikliğini hissediyoruz ve bunu hissetmemiz, kabul etmemiz gerekiyor. İnşallah bu konuda da yeni çalışmalar olacak ve gençlerin yer alacağı, sırf onlara yönelik bir çalışmayı içeren adım en kısa sürede atılacak.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Öncelikle STK’lar konusunda fikrimizi ifade etme imanı verdiğiniz için size ve gazeteniz GAPGündemi’ne teşekkür ediyorum. STK faaliyetleri “ Allah Rızası” için yapılıyorsa hiçbir sıkıntı yok. Ama bir yerlere gelmek için STK kurulmasın. Urfa’da STK enflasyonu var ve her taraf STK olmuş. Birde çok olan şeyin değeri kalmıyor anlayışı ile önemli olan STK’nın göstermiş olduğu faaliyetlerin önemine dikkat çekmek istiyorum. Eskiden insanlar derneğin, STK’nın önünden geçemezdi, ama günümüzde maalesef bir çoğu gösteriş ve merdiven STK’sı olmuş. Bu üzücü bir durum. Keşke STK’lar kurulurken bir kriter olsa diyorum.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: MESDER, PFSD, Açıkhava, Reklamcıları, Derneği, Deniz, feneri, Günyüzü, Derneği,
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 22.10.2018
Bugün
15° - 21°
Salı
15° - 20°
Çarşamba
15° - 23°
Şanlıurfa

Güncelleme: 22.10.2018
İmsak
05:10
Sabah
06:32
Öğle
12:17
İkindi
15:18
Akşam
17:49
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı