Haber Detayı
06 Mayıs 2016 - Cuma 09:22 Bu haber 4809 kez okundu
 
"Urfa Türkiye'nin sebze-meyve merkezi olabilir"
Çilek üreticisi İsa Şeker, "Şanlıurfa, Türkiye ve Ortadoğu'nun sebze ve meyve üretim merkezi olabilir. Devlet sebze ve meyve üretimini desteklerse hem çiftçimiz daha çok kazanır hem de memleketimiz kazanır" dedi.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak POLAT / Bu haftaki röportajımızı geçen hafta Çilek üreticisi Hasan Civcik ile yaptığımızın devamı olarak İsa Şeker ile gerçekleştirdik.
Çilek ve yer fıstığı tarımı konusunda cesur bir adım atarak ortağı ile birlikte alternatif ürün konusunda Şanlıurfalı çiftçilere örnek olabilecek İsa Şeker'in düşünceleri ...

Sizi tanıyabilir miyiz?
Ben; İsa Şeker, Şanlıurfalıyım. Çiftçilik mesleği ile iştigal ediyorum.

Şanlıurfa'da çilek ve yer fıstığı ekmek fikri nereden aklınıza geldi?
Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum; ben çiftçiliği çok seviyorum. Mesleğimin gereklerini yerine getirmenin yanı sıra yeni ürünler konusunda çok meraklıyım.
Şanlıurfa'da yetiştirilebilecek yeni ürünler konusunda araştırma yaparken çilekle ilgili araştırmalar yaptım ve bu vesile ile ortağım Hasan Civcik ile tanıştım.
Onda sonra da beraber bir yola çıktık. Ve bugün geldiğimiz noktada da çilek üretimi konusunda başarılıyız. Yer fıstığına geline yine ortağım Hasan Civcik'in önerisi ile yer fıstığı tarımına başladık ve gerçekten de çok olumlu sonuçlar aldık. Hatta ürün rekoltemiz Osmaniye, Ceyhan gibi yer fıstığı tarımının yapıldığı yerlere göre çok çok daha fazla oldu diyebilirim.

Sizi bu konuda cesaretlendiren, destek veren oldu mu?
Elbette. Öncelikle ben bu işi yapacağım diye kendi irademi ortaya koymuştum. Ama ortağım Hasan Civcik'in tecrübesi, cesaretlendirmesi ve yine GAPTAEM'in kurumsal desteği bize hem cesaretlendirdi hem de onların teknik, tecrübe desteği bizim başarıya ulaşmamızda önemli etkenlerden birisi oldu.
Ben bu vesile ile bizlerden desteğini esirgemeyen GAPTAEM Müdürü İbrahim H. Çetiner'e Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Halil Hatipoğluna'a Ziraat Yüksek Mühendislerimiz Sibel Söylemez ve Şehnaz Korkmaz'a teşekkür ediyorum

Pamuk, buğday, mısır da ekiyorsunuz. Alternatif olarak ektiğiniz çilek ve yer fıstığının ekonomik getirisi nasıl?
Çilek ve yer fıstığının Ekonomik getirisi çok iyi diyebilirim. 50 dönümlük çileğin getirisi 500 dönümlük pamuk veya buğdayın getirisi kadar vardır diyebilirim. Ki biz geçen yılda çilek ektik. Bu sene ikinci senemiz. Kar elde etmesek bu yıl ekmezdik mesela.

Çilek ve yer fıstığı ekerken " yapmayın, olmaz" diyenler oldu mu?
Çok oldu. Bazıları yapmayın derken bizi korumak için söyledi ama bazıları da farklı düşüncelerle " yapamazsınız, başaramazsınız" dediler .
Ama ben her şeyi göze alarak yola çıktım ve bugün ortağım Hasan Civcik geldiğimiz noktada Allah'a çok şükür çokta başarılıyız?

Sizi eleştirenlerin bu başarınız karşısındaki tepkisi ne oldu?
Hiçbir tepkileri olmadı. Ne tepkileri olacak ki? Ama içlerinden bazıları bizde ekmek istiyoruz, nasıl yapılır? Fide nerden temin edebiliriz? Gibi sorularla bizlere geldiler ve biz bu arkadaşlarımıza tüm tecrübelerimizi aktararak yardımcı olduk.

Çilek ve yer fıstığı tarımındaki başarınızı ile Şanlıurfa'ya nasıl bir katkı sağladığınızı düşünüyorsunuz?
Sorunuz için tşekkür ediyorum. Biz bu başarı ile aslında Şanlıurfalı çiftçi kardeşlerimizin biraz cesaret ve tecrübe ile aslında alternatif ürün dediğimiz çilek veya ikinci ürün olarak yer fıstığı gibi alternatif ürünlerde nelerin başarılabileceğini gösterdik. Örnek olduk.
Biz çiftçimize şunu da gösterdik aslında pamuk, mısır, buğday Urfa'nın olmazsa olmazı değildir. Şanlıurfa'da her şey yetişir. Allah bize öyle topraklar vermiş ki ne ekerseniz ekin karşılğını alırsınız. Bu işin bir boyutu. Diğer boyutu da bakın bu tarlada tarım işçisi kardeşlerimiz çalışıyor.
Bu kardeşlerimiz yerlerini yurtlarını, çocuklarının okullarını terk ederek artık başka şehirlere gitmiyorlar. Urfa'nın parası, emeği, insanı yine Urfa'da kalıyor. Bunu bile başarmak, bu insanların rızkına vesile olmak başlı başına bize mutluluk veriyor.

Siz bu işe başlarken fidan sıkıntınız oldu mu?
Hayır. Fide problemi yaşamadık. Biz fidelerimizi Nevşehir'den getirdik. Kısacası her hangi bir fide sıkıntısı çekmedik bu güne kadar.

Hedefinizde kendi fidenizi yetiştirmek var mı?
İnşallah diyelim. Çünkü şimdiye kadar böyle bir şey düşünmedik aslında. İlerisi için İnşallah diyelim yine.

İki yıldır 50 dönümlük alanda çilek tarımı yaptığınızı söylediniz. İleride bunu artırmayı düşünüyor musunuz?
Evet düşünüyoruz. Ama her şey bir kereden olmuyor. Ortağım Hasan Civcik bahsetti bende üzerinden tekrar geçmek istiyorum. Bizim en büyük sıkıntımız Mersin, Antalya yöresinden gelen kalitesiz çilek bizim ürettiğimiz Şanlıurfa çileğini sıkıntıya düşürüyor.
Bakın bizi topladığımız ürünü Tarım kodeksine uygun olarak iki sınıf halinde piyasaya sürüyoruz. Ama dışarıdan gelen ve artık çürümeye yüz tutmuş çilekler bizim ürettiğimiz Şanlıurfa çileği ile karıştırılarak Şanlıurfa Çileği olarak vatandaşa satılıyor. Bu bizim için önemli bir problem.

Devlet sebze ve meyve üreticiliğini desteklemiyor. Destek olsa Şanlıurfa tarımında neler değişir?
Çok şey değişir. Şanlıurfa; Türkiye ve Ortadoğu'nun sebze ve meyve üretim merkezi olabilir. . Bu potansiyele sahip bir şehir Şanlıurfa.
Eğer devlet sebze ve meyve üretimini desteklerse hem çiftçimiz daha çok kazanır hem de memleketimiz. Ama bu destek olmadığı için çiftçimizde desteklemesi olan pamuk, buğday, mısır gibi hem üretimi kolay olan hem de desteklemesi olan ürünleri tercih ediyor.

Çiftçilere tavsiyeleriniz nelerdir?
Şanlıurfalı bir çiftçi olarak acizane şunu söylemek isterim; çiftçilerimiz çilek, yer fıstığı, soya, yem bitkileri gibi alternatif ürünler konusunda ön yargılı olmasınlar. Bu konuda araştırsınlar, buyursunlar gelsinler biz tecrübelerimizi aktaralım.
İnanın çitçimiz önyargılarını bir kırsalar aslında pamuk, mısır, buğday gibi ürünlerin dışında kendilerine kar getirecek o kadar ürün olduğunu görecekler ki. Yeter ki ilk adımı atsınlar.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?
Öncelikle size ta tarlamıza kadar gelerek hem ortağım Hasan Civcik ile hem de benimle röportaj yaptığınız için teşekkür ediyorum. İnşallah bizim bu başarımız diğer çiftçi kardeşlerimize örnek olur. Yine sizin vesileniz ile tecrübelerimizi paylaşmaya hazır olduğumuzu ifade ediyorum ve okuyucularınıza saygılarımı sunuyorum.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Çilek, üreticisi, İsa, Şeker, "Şanlıurfa, Türkiye, Ortadoğunun, sebze, meyve, ür
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 12.11.2018
Bugün
11° - 19°
Salı
10° - 18°
Çarşamba
- 13°
Şanlıurfa

Güncelleme: 12.11.2018
İmsak
05:29
Sabah
06:53
Öğle
12:16
İkindi
15:01
Akşam
17:27
Yatsı
18:44
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı